Jump to content
IGNORED

John Zorn


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Jedne 'zelene' noći smo došli na ideju da se čak možda oni sa nekim albumima bukvalno poigravaju sa publikom, pa da kad vide da neko kupuje te albume i dolaze na koncerte, umiru od smeha :) Kao "ee vidi budale naložile se ozbiljno a mi se zajebavamo.."
kada bi rejdiohed fanovi ovako razmišljali i sa njima bi se moglo diskutovati
Više me ništa ne može iznenaditi posle njih (na žalost ?)
dobar ti je post, al' ga uprska na kraju :)dobrodošao
Link to comment

Pa šta da se radi...ja sam napravio post free jazz i oni mi ga spojiše sa john zorn...hahahahaha.naravno ne smeta mi.Ajde malo da se aktiviramo pa da postujemo neku muziku...s obzirom da nas je malo,ne bi bilo loše da inteziviramo razmjenu nekakvih iskustava...

Link to comment

hvala na dobrodošlici :)trenutno sam dosta daleko od te muzike pa sam slab za razmenu ... nemam baš tako nešto da postujem.kad se zaželim toga odem do johnniozinog jazzin.rs i procunjam da nađem nešto novo.a za prskanje... pa dobro, tek je prvi post, a nema me toliko po forumima pa da se mogu lako izboriti sa starim zverima koji te odma raščepe čim se pojaviš onako taze ;)

Link to comment

eto videh reklamu za Nišvil pa se setih...prošle godine sam u Tvrđavi gledao belgijski Flath Earth Society i lepo se zabavio.Znao sam za njih samo zbog best of albuma koji je napravio Ipecac ali nikad nisam naleteo na njihove albume, jer se baš treba iskopati na netu.Uz malo muka pronašao sam sve i slušao ih do zime a onda se okrenuo na nešto komercijalnije :)Ovde na poslu tjub ne prolazi kroz firewall pa nisam siguran dal stavljam pravi link...https://www.youtube.com/watch?v=fhbYDrmKDOUp.sajd na Nišvil ? :) ja se spremam za Stenlija Džordana, okupio kvalifikovano društvo, idemo sigurno.

Edited by jose_jimenez
Link to comment
  • 4 weeks later...

pre nekoliko dana sam upoznao zornovu agenticu za evropu (druga s leva na slici), nudio 50 litara džonijevače da mu spuste cenu za srbiju :) ali mrka kapa. poslednjih par godina se prodaje uglavnom u nekim višednevnim paketima koji su basnoslovno skupi, tako da ga bg neće videti uskoro.

Link to comment
U svakom slučaju, neki krajnji rezultat tog iskustva sa njim i njegovom muzikom je taj da sam počeo stvarno da slušam skoro sve od muzike, ti bendovi oko njega su mi promenili shvatanje muzike generalnoi proširili vidike samo tako.Više me ništa ne može iznenaditi posle njih (na žalost ?)
osim njih samih?:)stvarno taj koncept menjanja stalnog vanvremenskog mi je najmiliji
Link to comment
  • 4 weeks later...
pre nekoliko dana sam upoznao zornovu agenticu za evropu (druga s leva na slici), nudio 50 litara džonijevače da mu spuste cenu za srbiju :) ali mrka kapa. poslednjih par godina se prodaje uglavnom u nekim višednevnim paketima koji su basnoslovno skupi, tako da ga bg neće videti uskoro.
katastrofa. baš si me obradovao :) dakle jedino neko blisko inostranstvo...
Link to comment

John Zorn: kapija u XXII vekAutor:Goran Milovanović http://blog.blic.rs/701/John-Zorn-kapija-u-XXII-vek"Svi različiti stilovi su organski međusobno povezani. Ja sam osoba aditivnog karaktera – celokupno skladište mog znanja informiše sve što činim. Ljudi su toliko opsednuti površinom da ne mogu da vide povezanosti, ali one su tu." John ZornNeko vreme već ima da osećam da treba da napišem ovaj tekst. Da bih skrenuo pažnju na opus jednog umetnika koji je toliko centralan za vreme koje živimo a nije mainstream, na muziku čoveka koji je stvorio novi establišment delujući potpuno sredstvima van establišmenta. O stvaralaštvu čoveka čiji me rad fascinira, o muzičaru u čijim bi delima mogao da uživam ostatak života, o umetnosti koja pruža perspektivu neiscrpnog, uvek novog, beskonačno kreativnog. Ako postoji filozofija bez sistema, filozofija kojoj je postmoderna toliko težila - ali se bojim ostala svetlosnim godinama od njenog ostvarenja - to je neizrečena, bučna, besna, nežna, divlja, planirana, slučajna, harmonična i disonantna filozofija opusa John Zorna, njujorškog saksofoniste (i multiinstrumentaliste), kompozitora, producenta, inspiratora, genija.Nemoguće je u jednom tekstu odrediti ni deo, ne celokupno stvaralaštvo John Zorna. Ne postoji jedan John Zorn. Zorn je jedna ličnost: umetnosti Zorna su mnogostruke, međusobno povezane, međuosobno nepovezane, infinitenzimalne i beskonačne. Površno proučavanje njegove karijere ukazuje na oko 250 izdanja u diskografiji koja se prostire kroz albume koje je potpisao sam, preko više bendova, projekata, faza i saradnji: Cobra period, Filmworks serijal, Naked City (punk-jazz i jazz-core sastav, apsolutna revolucija žestokog zvuka), Painkiller, Hemophiliac, legendardni Masada sastav, Electric Masada, Masada String Trio, Bar Kokhba Sextet koji je mahom inspirisan istraživanjima na tragu tradicionalne jevrejske muzike, The Book of Angels serijal, The Moonchild Trio...Muziku čoveka čiji je osnovna odrednica jazz, koji je stasavao sedamdesetih godina kao saksfonista i kompozitor na njujorškoj dowtown sceni, ne znaju kako da klasifikuju. Još jedan poraz klasifikacija: Zornova muzika je experimental/avant-garde. To je odrednica koju po "pravilu službe" dobijete kad kritičari ne znaju u šta da vas svrstaju. Od Vitgenštajnovih "Filozofskih istraživanja" (1953) znamo da su sve kategorizacije samo relativne – kao da to nismo znali još odavno, od prvih vizuelnih predstava lova u pećinama Altamire - i sve deo jezičkih igara u koje se kao ljudi upuštamo. A igre u koje se Zorn upuštao i upušta su ni više ni manje nego čista magija zvuka, transcedencija muzike, kapija ne u XXI, već u XXII vek. Odlučite da dosledno sledite njegov opus i promeniće vas: toliko ćete morati da se izmestite iz perspektive na koje je vaše uho naviknuto. Revolucija odmah iza klika, "Spillane" (samo deo), 1987:"Spillane" je samo jedna od kompozicija koje je Zorn razvio kao kompoziciju igre: poštujući određenu sintaksu, određenu gramatiku, ali ne sledeći determinizam u sadržaju već ga generišući proizvoljnim improvizacijama, i "Spillane", kao i mnoge druge njegove stvari, mogu da dobiju potencijalno beskonačan broj interpretacija. Filozofija koju Zorn nije otkrio (Brian Eno je svojevremeno eksperimentisao sa sličnim pristupom), ali je doveo do savršenstva. "The Classic Guide to Strategy: Volume 1" iz 1983, kao i celokupni Cobra period, prepuni su ovakvih igrarija. Ako ste voleli free, ovo će vam pomeriti pamet. Ako nikada niste bili u vodama improvizacije ranije, bolje da ovo ne slušate sami kod kuće.Još jedan rukavac u delti Zornove nepregledne kreativnosti: punk-jazz. Originalan izum, pošto su Fear na čuvenoj "The Record" bili skoro tu (onaj ludački saks na "New York's Alright if You Like Saxophones"), ali...To je bila "The Outsider", album "Radio", 1993. Žestok zvuk u Zornovom radu se nije zaustavio tu. Sledeći korak bio je Painkiller, sa Bill Laswellom na basu i ne manje čuvenom Mick Harrisu (ex-Napalm Death) za setom, projekat obeležen u sećanju mnogih saradnjom sa Mike Pattonom mnogo poznatijih Faith No More. U ime čitanosti ovog bloga od strane auditorijuma koji nema nameru da pristane na ovakvu muziku (de gustibus non est disputandum), neću postovati ništa od Painkiller ovde. Ako vas nešto od muzike koju ste čuli zaintrigira, sami ćete poći u istraživanje. I sad projekat koji stvarno pomera pamet: Masada. Tako nešto zaista niko nikad nije svirao pre, a pred vas ovde iznosim link za "Idalah-Abal" (projekat Electric Masada): Pretpostavljam da Zorn i kompanija do sada zvuče verovatno kao ni "dobar dan" nisu u stanju da kažu nežno. U seriji Filmworks, međutim, ako tražite nešto od snega i paperja, Vol. XI, "Shabbos Noir":Ili nešto mističnije, sa fenomenalnog Filmworks XV: The Protocols of Zion, zove se "Arab and Jew":A ako ste za povratak u jazz vode, odakle smo pošli, nešto što ćete voleti. "Blue Minor (take 1)", sa hard-bop (!) albuma "News for Lulu": molim, primetiti da je jedini instrument "ritam sekcije" ovde gitara gospodina Bill Frisella. Ako vam se zadržava u jazz zoni još duže, nemam topliju preporuku od "Downtow Lulluby" iz 1998 (John Zorn, Elliott Sharp, Bobby Previte i Wayne Horvitz). Opus John Zorna ovo može da vam radi do sutra: nema kraja, nema pravila, do ličnosti John Zorna ne postoji jedan John Zorn: postoji samo multiperspektivnost njegovog muzičkog genija. * * *Sećam se prve godine studija psihologije; to je davno bilo. Ako ne grešim, bio je to neko od ranih francuskih psihologa, čije sam ime zaboravio, ko je predlagao teoriju po kojoj ne postoji jedna duša u čoveku, jedan mentalitet, već savez duša, pluralitet, sklop mogućih ličnosti koje nosimo u sebi. Decenijama kasnije napisana je knjiga koja će me na tu teoriju podsetiti, Antonio Tabuki, "Pereira tvrdi da", gde se pri kraju romana nalazi referenca na ovo rano shvatanje.Buduća evolucija čoveka je u evolucija pluraliteta i raznolikosti. Evolucija u kompleksnost. Jer kompleksnost i pluralitet postojećeg su prirodno stanje slobodnog, tolerantnog duha: stanje za koje verujem da mu svaki čovek teži. Čovek će, slično onome što je tvrdio Niče, zaista prevazići sopstveno stanje i postati nešto novo. Ali ne sutra. Možda kroz 200 godina, u neko vreme koje mi, nažalost, nećemo dočekati. U moru psiholoških istraživanja ličnosti i karaktera, pre mnogo godina pronašao sam jedan empirijski nalaz koji me fascinira i dan danas: Glasgow & Cartier, 1985, nalaze negativnu povezanost između sklonosti ka nepoznatoj i kompleksnoj muzici sa jedne, i političkog konzervativizma, sa druge strane. Diverzitet, pluralitet, tolerancija. Filozofija jedinstva, sistema, totalnog objašnjenja i totalitarnog uređenja mora zauvek da ostane za nama.* * *Za kraj, remek delo iz 1985, sa "The Big Gundown". Sam Ennio Morricone je prokomentarisao da u moru interpretacija njegove muzike izdvaja upravo onu John Zorna. Zato, Morricone kakvog još niste čuli:* * *John Zorn je rođen 1953. Danas vodi izdavačku kuću "Tzadik" koju je osnovao 1995. Živi i stvara u Njujorku. Još uvek, neumoran, posle svih tih godina, bez kraja, bez početka, u povezanosti svih stvari o kojoj govori.Fotka: John Zorn. Wikimedia Commons

Edited by jose_jimenez
Link to comment
  • 3 weeks later...

pa da, nije da se ne moze ici posle zorna, samo je pitanje da li vertikalno ili horizontalno :lol: da li da se prepustimo saturisanim zenskim fx teksturalnostima ili odgenderovanim tabletop obdukcijama, vi vidite faluse svuda okolo, nesto nije u redu sa vasim zdravljem? (keenan jedan caaaar, atraktoru javi se, karnalni smehotres :wub: )moj omiljeni produkt iz naked city vaulta, jedna prava crna ovca u zornovskom univerzumu (em sto su strasni coveri za svaki ali je muzika ovde toliko uznemiravajuca, za dusu ujedajuca, zavodljivo maligna i proganjajuce turobna da mislim da je nemoguce iskopati nesto klaustrofobicnije (to je moje ubogo audio domacinstvo, dobro znadem :P )http://www.youtube.com/watch?v=cqajweKCWos

Edited by palfoot
Link to comment
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...