Jump to content
IGNORED

Veterani


nesha taxista

Recommended Posts

U zadnjih par dana vidjeno...

 

800_20180307_182032.jpg

Nissan Figaro u stvari nije star (negde iz 1991), ali je i bio izbacen kao retro. U drustvu sa Triumph Herald (~1971)

 

800_20180308_160852.jpg

Standard Vanguard Beetleback (UK, ~1951) - akcent na venecijaneru na zadnjem prozoru:)

 

 

Link to comment
  • 1 month later...
43 minutes ago, halloween said:

Prvi dan u Torino i naravno pravac u Lingotto, u Muzej automobila. Uz prateću muziku,  nezaboravno! 

si primetila izlozenu moju ljubav, iso grifo?

Iso-Grifo-action_trans_NvBQzQNjv4BqrWYeU 

Link to comment
  • 2 months later...

Stavicu ga ovde jer je stari model, mada je konkretan primerak sa slike iz 2007. Interesantno je da ima volan sa desne strane iako je pravljen u juznoj Americi.

 

f520256d0d6a9d41644ad9b22685d516.heic

Edited by jms_uk
Link to comment

Gde si ga slikao?

 

Inace, jedno od objasnjenja za volane na desnoj strani a da nisu po britanski ili uvezeni iz Britanije, mislim na voznju levom stranom, je - za Italiju sigurno - a po tvojoj fotografiji verovatno i za po negde u Juznoj Americi je da je u voznji uskim, planinskim putevima mnogo bolja preglednost.

Italijani su taj obicaj dugo gajili na kamionima, skoro kao pravilo.

Link to comment
26 minutes ago, namenski said:

Gde si ga slikao?

 

Inace, jedno od objasnjenja za volane na desnoj strani a da nisu po britanski ili uvezeni iz Britanije, mislim na voznju levom stranom, je - za Italiju sigurno - a po tvojoj fotografiji verovatno i za po negde u Juznoj Americi je da je u voznji uskim, planinskim putevima mnogo bolja preglednost.

Italijani su taj obicaj dugo gajili na kamionima, skoro kao pravilo.

 

London, juce.

 

Mislim da je pre do konverzije volana, jer sam vidjao ranije ovde registrovane VW kombije sa pocetka 21 veka sa volanom na levoj strani.

Link to comment
On 23.6.2018. at 20:45, namenski said:

Gde si ga slikao?

 

Inace, jedno od objasnjenja za volane na desnoj strani a da nisu po britanski ili uvezeni iz Britanije, mislim na voznju levom stranom, je - za Italiju sigurno - a po tvojoj fotografiji verovatno i za po negde u Juznoj Americi je da je u voznji uskim, planinskim putevima mnogo bolja preglednost.

Italijani su taj obicaj dugo gajili na kamionima, skoro kao pravilo.

 

i one stare Alfa Romeo trole u Bg su imale volan na desnoj strani :)

Link to comment

Da, to sam smetnuo s uma: bilo je inace u ex-Yu poprilicno italijanskih kamiona i buseva, OM, Lancia, Alfa sa desnostranim volanima,  jedino suvislo objasnjenje je bilo ono o boljem uvidu u desnu ivicu puta...

I onom dole, niz urvinu :D 

 

 

Edit: ono kad covek stavi prst na celo, i volan na desnoj strani kod gradskih buseva/trola itekako ima smisla.

Edited by namenski
Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

Da, to sam smetnuo s uma: bilo je inace u ex-Yu poprilicno italijanskih kamiona i buseva, OM, Lancia, Alfa sa desnostranim volanima,  jedino suvislo objasnjenje je bilo ono o boljem uvidu u desnu ivicu puta...

I onom dole, niz urvinu :D 

 

 

Edit: ono kad covek stavi prst na celo, i volan na desnoj strani kod gradskih buseva/trola itekako ima smisla.

 

uzgred napisano, to o italijanskoj desnoj strani volana si pominjao pre iks godina na forumu i priznajem da mi je i onda to bilo tako logicno objasnjenje :)  a povodom fotki onog lepotana od crvenog alfa romea koje si postavio, pa posle neki kazu da talijani ne umeju da naprave lep auto

 

nego, ne bilo ti zapovedjeno, hoces li jednog dana da napises svoje impresije od sofiranja kamionom putevima latinske amerike, to si pomenuo nedavno ne znam ni ja gde :)

Link to comment
19 minutes ago, Pontijak said:

nego, ne bilo ti zapovedjeno, hoces li jednog dana da napises svoje impresije od sofiranja kamionom putevima latinske amerike, to si pomenuo nedavno ne znam ni ja gde :)

Pa zar na veteranima? :sad:

 

:D 

 

Nije to bas bilo neko шоферовање, vise mladalacko ludilo i mogucnosti koja su nudila neka druga, drugacija vremena u nekom drugacijem svetu.

U kome si mogao, na primer, da se u sred ex-Yu ogrebes stipendiju i to komotnu, a uz to dolarsku, od National Bulk Carriers, 1 velikog brodara, mislim i da su danas zivi, zajebes ovdasnje fakultetske diplome i das se u skitnju.

I to ne bilo kakvu skitnju, nego skitnju sa istinski ozbiljnim parama koje su se onda zaradjivale na brodovima, mislim pre svega na oficire, a pre nego sto je na scenu, posle 90-ih stupila istocnoevropska sirotinja, skolovana, kvalifikovana i orna da radi za manje pare.

Bilo je prosto: posle staza, kad odradis stipendiju, svoj si covek: ides gde te oci vode i noge nose, ako ti se negde svidi, zatrazis platu, iskrcas se i krenes se.

Od Meksika, do Argentine, sreca da sam imao sve takozvane kategorije: najmis se za vozaca kamiona, probaju te, samo sto tada kamioni nisu bili elektronika i klima uredjaji sa sve 100,000 automatskih andrmolja, jos uvek je, mada i tada sve redje, postojao onaj cuvenu medjugas, ili промена степена преноса са разделом :D i vozis samo tako.

Jos uvek se secam Peterbilta sa kojim sam se od Mendoze odvezao do Valparaisa i vratio nazad, sve do Buenos Airesa preko prevoja Uspallata: doduse,Tunel Cristo Redentor je doduse vec bio otvoren, ali je vredelo svakog sranja kreca i kvaka, sa sve nadmorskom visinom od skoro 4,000 metara, Akonkagvom na dohvat ruke i pogledom na cileansku stranu koja se strmo spusta prema moru sa sve krivinama od kojih sam se izistinski uplasio i jos se plasim.

Jebemliga, nisu to uspomene o kojima nesto mnogo ima da se pise, ostane ti vise neki opsti dojam, secanje, ali i umor, brujanje motora u glavi i kad legnes da odspavas i zatvoris oci, ljudi koje si sretao i koji su ovek orni da pomognu novajliji.

Obaska sto su soferi onda bili pravitm soferi, izistinski, crnih, zamascenih ruku, hronicno umorni i neispavani, sirovi i nesofisticiranitm, ali sve u svemu, ostane ti gomila uspomena na ljude i predele, ugodjaj kakav sigurno ne bi mogao da dozivis kao turista cemu inace nikada nisam bio sklon.

Sta znam, jebiga... :) 

Link to comment

iskreno poshtovanje za to sto si izvozio tamo :) koliko shvatam, izvini sto izgleda kao zadiranje u RL, ti si skolovan pomorac pa vec sama ta situacija, pomorac na drumu koji je blizu 4 km iznad mora, to je onako bas filmski :) i kao i svi ljudi koji su zaista doziveli nesto nesvakidasnje, nemas puno reci vec samo nagovestaj onoga sto si lepo sazeo, gomila uspomena na ljude i predele, ugodjaj koji covek ne moze da dozivi kao turista :)
 

Link to comment
7 minutes ago, Pontijak said:

iskreno poshtovanje za to sto si izvozio tamo :) koliko shvatam, izvini sto izgleda kao zadiranje u RL, ti si skolovan pomorac pa vec sama ta situacija, pomorac na drumu koji je blizu 4 km iznad mora, to je onako bas filmski :) i kao i svi ljudi koji su zaista doziveli nesto nesvakidasnje, nemas puno reci vec samo nagovestaj onoga sto si lepo sazeo, gomila uspomena na ljude i predele, ugodjaj koji covek ne moze da dozivi kao turista :)

Ma OK je.

Od masinske branse, one sto belog dana ne vidi, ne nauticke kako se nekada govorilo, one sto vozitm brodove..

To mi je kasnije pomoglo da se prekvalifikujemtm, veliki motori su veliki motori i na moru i na kopnu.

Ali, tih 5-6 godina nicim ometane skitnje, ne dam nikome :D, mada mi danas zao sto nikada nisam bio sklon fotografisanju, a i fotografisanje nije bilo lako kao danas: tu i tamo naletim na neku sacuvanu fotografiju, crno-belu naravno, i tako...

Link to comment

kako bilo, fotografija ti ostalo malo ali kao sto sam rece, secanja na dozivljaje ti niko ne moze oduzeti a uostalom to sto si doziveo nisi radio da bi kao turista kasnije komentarisao fotografije sa putovanja  :)

Link to comment

Bilo je i važnijih stvari koje su se događale 68. od pojave XJ Jaguara, ali da ne ostane nezabeleženo:

 

 

Koliko god bili stari, čak i zapušteni, sa svim manama, ali uvek zadržavaju notu elegancije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...