Jump to content
IGNORED

Fizika


PitBull

Recommended Posts

kako ne možeš. čemu cela geometrija. percipiraš nezavisni prostor, a nisi u stanju percipirati nezavisno vreme?upravo želim razgovarati o tome "šta je vreme".u matematičkim jenačinama fizike se javlja kao "t".(i nije mi jasno kako si to stručnjak za kontinualno, a nisi za delić kontinualnog (kvant).???)koje sad pa ovo vreme?
mislim da najverovatnije zivimo u 4 dimenzije: prostor-vremenu. ono veme koje ja percipiram je veme iz mog referentnog sistema posmatraca. stoga sam i pitala na koje veme mislis. kvantno vreme podrazumeva diskretne vrednosti u prirastaju vremenskog intervala - ne bih sada o njemu posto nisam dovoljno upucena. ti kazes da je vreme potez: taj potez mora biti izmeren u nekom referentnom sistemu.
Napisah "vreme je potez. potez se ne može vratiti". dakle, ja vreme "t" zamišljam kao veličinu izvedenu iz kretanja/promene/poteza. vreme se još percipira i kao indeks (sled) događaja.
zastupas koncept "strele vremena" u svim fizickim procesima, gde vreme T nije simetrija ni u jednom fizickom procesu, ne samo u makrosvetu, vec i u mikrosvetu (na primer u fizickoj kvantoj teoriji polja). vec sam pomenula da se u fizici cestica CPT smatra simetrijom, a ne pojedinacno simetrija naelektrisanja, parnosti i vremena. vec postoje dokazi da je CP simetrija narusena u procesima sa slabom nuklearnom silom, sto znaci da u takvim procesima i T ne moze biti reverzibilno. pretpostavlja se da je narusenje CP, pa samim tim i vremenske simetrije dovelo do asimetrije materije nad antimaterijom u nasem svemiru. mikroprocesi gde je CP simetrija ocuvana imaju ocuvanu i T simetriju, sa stanovista zvanicne nauke. naravno, mozemo pretpostaviti da CPT ne vazi (za sada nisu otkriveni efekti gde CPT ne vazi, ali iznenadjenja su uvek moguca ;-)).ukoliko CPT simetrija ne postoji, onda dolazimo do problema u standarnom modelu fizike cestice: procesi koji narusavaju CPT nisu Lorentz invarijantni, na cemu se zasniva citava zvanicna teorija. Edited by mei
par slova
Link to comment
zastupas koncept "strele vremena" u svim fizickim procesima, gde vreme T nije simetrija ni u jednom fizickom procesu, ne samo u makrosvetu, vec i u mikrosvetu (na primer u fizickoj kvantoj teoriji polja). ...ukoliko CPT simetrija ne postoji, onda dolazimo do problema u standarnom modelu fizike cestice: procesi koji narusavaju CPT nisu Lorentz invarijantni, na cemu se zasniva citava zvanicna teorija.
vreme je indeks događanja. sled događajа/poteza/promena/kretanje. atribut kauzalnog lanca događanja. posledica ne može biti pre uzroka, nit se potez može vratiti, pa dakle, nema "simetričnog vremena". koje posledice ovaj pristup ima za CPT, talasne jednačine, relativnost, elektromagnetiku,,,itd., ne želim da raspravljam. problem vremena trebaju da pretresu sami pobornici tih modela. i da daju nedvosmislen opis svoje percepcije 't', i to na samom uvodu. ( i da napomenem, postoje funkcije i događanja koji su simetrični po T.)ne sporim, da je praktično baratati sa tim apstraktnim vremenom, tj. da je prihvatljivije napisati f(x,y,z,t) no f(x,y,z,č1v1,č2v2,č3v3,.........,čnvn). Edited by billadni
Link to comment
vreme je indeks događanja. sled događajа/poteza/promena/kretanje. atribut kauzalnog lanca događanja. posledica ne može biti pre uzroka, nit se potez može vratiti, pa dakle, nema "simetričnog vremena".
naravno, vreme jeste parameter koji opisuje indeks događaja, i posledica ne može biti pre uzroka. jedino vremenski interval između događaja nije invarijanta već zavisi od izbora referentnog sistema (dok prostorno-vremenski interval jeste invarijanta). što se tice poteza koji se ne može vratiti i opisivanja fizičkih procesa: nije reč o putovanju u prošlost, vec o mogućnosti procesa gde su finalna stanja zamenjena originalnim inicijalnim i obrnuto.u tom slučaju, menjajući t-> -t, jedino što se menja u opisu polja čestica je znak (tj. smer) njihovih impulsa, ništa više. što bi bilo predstavljno u tvom primeru kao f(x,y,z,-č1v1,-č2v2,-č3v3,.........,-čnvn).
Link to comment
jedino vremenski interval između događaja nije invarijanta već zavisi od izbora referentnog sistema (dok prostorno-vremenski interval jeste invarijanta).
nejasno mi je ovo boldovano. meni se čini da svaka "kauzalna trajektorija" ima niz svojih intervala. stoga, ne vidim tu neku invarijantnost. da put niz indeks, tj. vraćanje poteza, bude reverzibilan?i, šta podrazumevaš pod prostorno vremenskim intervalom?

ovde govorimo o vremenu kao o indeksu događaja u fizičkom svetu. kakvo drugo vreme postoji?

Edited by billadni
Link to comment
nejasno mi je ovo boldovano. meni se čini da svaka "kauzalna trajektorija" ima niz svojih intervala. stoga, ne vidim tu neku invarijantnost. da put niz indeks, tj. vraćanje poteza, bude reverzibilan?i, šta podrazumevaš pod prostorno vremenskim intervalom?

ovde govorimo o vremenu kao o indeksu događaja u fizičkom svetu. kakvo drugo vreme postoji?

(ne)invarijantnost se odnosi na duzine intervala, tj. Δt se razlikuje od izbora referentnog sistema. recimo, elementarna cestica mion se raspadne za nesto vise od 2 mikrosekunde u referentnom sistemu gde miruje. ukoliko se brze krece u odnosu na neki referentni sistem u kome je posmatrac, duze ce "ziveti" u tom referentnom sistemu. mion ce se, naravno, raspasti za ~2 mikrosekunde u svom sopstvenom referentnom sistemu (gde i dalje miruje), ali mi kao posmatraci mozemo zabeleziti da on u stvari zivi sto puta duze (u zavisnosti od njegove brzine u odnosu na nas). interval Δs2 = c2Δt2-Δx2-Δy2-Δz2 u 4D prostor-vremenu je invarijantna velicina koja je ista u svim referentnim sistemima. izvinjenje, trebalo je ranije da ga definisem. Edited by mei
nedostajuci kvadrat
Link to comment
interval Δs2 = cΔt2-Δx2-Δy2-Δz2 u 4D prostor-vremenu je invarijantna velicina koja je ista u svim referentnim sistemima.
dobro. a šta su u izrazu " c2Δt2" c, t i Δ?
Link to comment

hvala za propusteni kvadrat.Δs2 = c2Δt2-Δx2-Δy2-Δz2c- brzina svetlostit - vremenska koordinata u nekom inercijalnom referentnom sistemu Sx, y, z - prostorne koordinate trodimenzionalnog prostora u SΔ - interval izmedju dogadjaja "j", i dogadjaja "i", tj. Δs=sj-siΔs2 za dogadjaje "j" and "i" ostaje nepromenjeno pri promeni referentnog sistema S->S'.

Link to comment
c2Δt2t - vremenska koordinata u nekom inercijalnom referentnom sistemu SΔ - interval izmedju dogadjaja "j", i dogadjaja "i"
1. gde je vremenska kordinata ili šta je?2. interval između kojih događaja?3. napokon, čemu c?
Link to comment
1. gde je vremenska kordinata ili šta je?2. interval između kojih događaja?3. napokon, čemu c?
1. trenutak desavanja t (lokalno vreme) u referentom sistemu S neke fizicke pojave cije su prostorne koordinate x, y i z u tom istom referentnom sistemu S 2. izmedju dve fizicke pojave koje se desavaju u prostor-vremenu3. kada bi vreme bilo apsolutno (tj. isto u svim koordinatnim sistemima) i kada bi se informacija o fizickim pojavama prenosila beskonacnom brzinom, tada bismo umesto u cetvorodimenzionalnom prostor-vemenu dogadjaje posmatrali samo u trodimenzionalnom prostoru, dok brzina c (brzina sirenja radijusa talasnog fronta elektromagnetnih talasa nezavisna od izbora referentnog sistema) ne bi bila potrebna.
Link to comment
Δs2 = c2Δt2-Δx2-Δy2-Δz2 ........1. trenutak desavanja t (lokalno vreme) u referentom sistemu S neke fizicke pojave cije su prostorne koordinate x, y i z u tom istom referentnom sistemu S
1. ja uporan. ne napisa ti mej, šta podrazumevaš pod "lokalno vreme"?4. a setio sam se još nečega. svaki diferencijalan izraz je invarijantan na sistem reference. šta fali ovoj "definiciji", prostorno vremenskog intervala:

Δs
2
= c
2
Δt
2
+Δx
2
+Δy
2
+Δz
2
( četvrta dimenzija je referenca izvan ove tri i predstavljena je pređenim putem tela koje se kreće konstantnom brzinom, tj. uvodi se 4 dimezioni vektor
r
(x,y,z, c * t)).

daklem, zbog čega je izabrana baš ta definicija intervala?

Edited by billadni
Link to comment
1. ja dosadan. ne napisa ti mej, šta podrazumevaš pod "lokalno vreme"?4. a setio sam ser još nečega. svaki diferencijalan izraz je invarijantan na sistem reference. šta fali ovoj "definiciji", prostorno vremenskog intervala:

Δs
2
= c
2
Δt
2
+Δx
2
+Δy
2
+Δz
2
( četvrta dimenzija je referenca izvan ove tri i predstavljena je pređenim putem tela koje se kreće konstantnom brzinom, dakle uvodi se 4 dimezioni vektor
r
(x,y,z, ct)).

dakle, zbog čega je izabrana baš ta definicija intervala?

1. pod lokalnim vremenom podrazumevam vremensku koordinatu koju izmeri posmatrac u datom referentnom sistemu.4. r2 od cetvorovektora r(ct, r)=r(ct, x,y,z) je c2t2-x2-y2-z2 u prostor-vremenu koji je realan (naziva se prostorom Minkowskog) tako da je interval Δs2 = c2Δt2 -Δx2-Δy2-Δz2 mozemo definisati metriku prostor-vremena u kome ce interval biti Δs2 = c2Δt2+Δx2+Δy2+Δz2, jedino sto bi tada vremenska koordinata morala biti imaginarna.mislim da je zato uvedena prva definicija prostor-vremena, da bi se izbegao imaginarni 4D prostor.
Link to comment
1. pod lokalnim vremenom podrazumevam vremensku koordinatu koju izmeri posmatrac u datom referentnom sistemu.
gde da izmeri ??? šta mu je časovnik? Edited by billadni
Link to comment
mora imati nekakav casovnik, odnosno periodicni proces sa kojim meri vreme.
dođosmo do časovnika, a započeli smo diskusiju odavde:
svetsko vreme je zamišljena referenca,

postoji potez-kretanje-promena. tako gledano, svaki najmanji delić sveta ima svoje kretanje, pa iz pređenog puta i neko svoje vreme . da ne bi baratali "vremenom" svake pojedinačne čestice, ljudi se dosetiše i formiraše imaginarno svetsko vreme. to hipotetično vreme odražava neku
česticu koja se izvan ovoga sveta kreće konstantnom brzinom, neumoljivo ravnomerno uvećavajući stalno svoj veličinu - pređeni put. poput brojača u digitalnoj tehnici.

sa takvim vremenom se potom ulazi u fizičku matematiku. jedan od načina da se proveri valjanost teorije/formule jeste da se inverzno izračuna vreme "t". ako se takvim postupkom dobijaju besmisleni rezultati, u odnosu na referentno svetsko vreme, onda teoriju ili zaključke treba staviti pod lupu.

bio sam predložio referentno vreme izvan ovoga sveta koje bi zadovoljino i invarijantnost posmatračkih sistema. al ajd da nastavimo. <_< primećujem da oscilatorni kružni časovnik ima sledeće manjkavosti: 1. kružno kretanje je u suprotnosti sa početnom linearnom definicijom prostorno vremenskog intervala. pa je rezolucija ograničena na periodu, 2. periodični časovnik je podložan uticaju ostatka sveta, 3. časovnik, u stvari, nije kružan već složeno spiralan, 4. da ostaje problem korelacije sa događajem,5. pa će provera postavki ovakvim časovnikom, najblaže rečeno, biti komplikovana. itd. bez obzira na sve manjakvost časovnika, i dalje sam stava da vreme ne postoji kao nezavisna fizička veličina. ono je apstraktna/zamišljena veličina, istorija, sled događaja, način prezentiranja događanja, posledica "žive"/energije, a ne stepen slobode materije.
  • kako stvari stoje sa pokretnim sistemima reference?
  • da li je putanja s(t) invarijantna u pokretnim sistemima reference?
  • ne čini li ti se da OTR prostorno vremenski interval promoviše brzinu "c" u lažnoga boga?

i time bih, za sada, iscrpeo zapažanja, o vremenu u fizici. imaš li štogod da dopuniš ili staviš pod lupu?

Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...