Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Mi ovde zapravo govorimo o tome da je čovek poginuo u mirnodopskim uslovima uvežbavajući aeromiting, koji je služio da se pokaže građanstvu i strancima da je naša vojska ponovo u sedlu, a ti prebacuješ fokus na priču o tome da avijacija, eto, mora da leti, pa ako je već tako, zašto ne bi radila neke zajebane okrete. Je li poenta avijacije da uveseljava narod? Je li poenta da, ako se ne ratuje, oni prave razne figurice i time pokazuju da su zajebani?Ako ćemo da banalizujemo, hajde da zamislimo ovaj scenario. Država, da bi pokazala da njen pravosudni sistem staje na noge, odluči da organizuje spektakl; obavlja se posao iz domena redovnih aktivnosti, ali u uslovima rizičnim za učesnike. Sudija mora da prođe kroz jezero puno krokodila da bi došao do svoje stolice. Na tom putu pogine. I? Bi li doveo u pitanje razloge za postojanje pravosuđa, ili bi rekao "alo bre, šta radite, šta se qrčite, radite svoj posao kako treba. šta će vam te akrobacije i egzibicije, poginuo čovek".
Zašto misliš da je on bio primoran da to radi??? Zar nije verovatnije da je on radio ono što voli i da je težio da bude dobar/najbolji u tome što radi, da su te akrobacije njemu predstavljale izazov? Njegova profesija jeste rizična, ali je isto tako i njegov izbor, ne razumem zbog čega je potrebno uvlačiti državu u čitavu priču. Sa stanovišta pilota - po čemu se vojni aeromiting razlikuje od npr. onih Red Bull nadmetanja u pilotskim veštinama.Ukoliko bi se ispostavilo da se nesreća dogodila zbog neispravnosti aviona onda možemo da pljujemo po državi i vojsci zato što su dozvolile da on sedne u takav avion, ako to nije slučaj, onda je apsolutno nepotrebno govoriti o odgovornosti države u ovom slučaju.
Link to comment

Major Kanas nije bio primoran da odabere profesiju; mogao je biti pekar, lekar, apotekar, bilo šta. Dakle, ja nigde nisam rekao da je neko njega naterao da radi taj tip posla.Jednom kada se odabere ta profesija, onda se valjda slede naređenja. Ne znam da li se on dobrovoljno javio da radi sve te zavrzlame, ili mu je naređeno, uopšte se time nisam ni bavio. Uopšte ne kapiram poentu primedbe, biće da si me pogrešno razumeo.što se tiče Red bull nadmetanja, moram ti reći da ne znam o kakvim se svečanostima radi. Pretpostavljam da se ne finansiraju od naših para. Ako je tako, eto jedne razlike. Kao što me i zabole ako se 10 egzibicionista skupe i takmiče u tome ko će preživeti skok sa mosta na beton. Da parafraziram stariju gospođu iz vica - neka se deca igraju, samo da ne troše pare iz budžeta.Da uđe u zapisnik, ja nigde nisam pomenuo da je država odgovorna za ovo; Major je imao priliku da ne bude Major nego pekar i da ne ulazi u tu priču koja je poprilično rizična, a i svi detalji o uslovima rada kao i o potencijalnim opasnostima su mu bile predočene. Ergo, odabrao je da uživa u vratolomijama, i uživao je solidnih 15 godina, ali se na kraju dogodilo ono zbog čega se mali broj ljudi uopšte i opredeli za takav poziv.Državu sam pomenuo u kontekstu organizacije nečega što smatram nepotrebnim i skupim, kada se uzmu u obzir potencijalno pozitivne i potencijalno negativne posledice.

Link to comment

Pejsi, tvoja tvrdnja da nesrećni pilot poginuo jer je seo u avion, tj. da ne bi poginuo da nije pilotirao - čak i bez banalizacije, prilično je naivna. Mislim, ok - da nisu izmišljeni avioni (vojni, ali i civilni), na hiljade i hiljade života bi tokom godina bilo spašeno. Možda plemenito razmišljanje, ali potpuno naivno i irelevantno. Zatim si precizirao da Kanas ne bi poginuo da nije izvodio akrobacije zbog priprema za nepotrebni patkometrijski miting. O ovome se može diskutovati, ali ako krenemo od te tvoje teze da pilot ne bi poginuo da je radio samo redovne aktivnosti, a ne ove državne patkometrijske, koje zahtevaju sulude lupinge na malim visinama, ista bi pila vodu pod pretpostavkom da je on takve akrobacije izvodio samo i isključivo po naređenju, tj. zato što je to država/nadređeni oficir od njega tražila i protivno svojoj slobodnoj volji. Ako tako misliš i ako ceniš da piloti inače ne izvode takve rizične manevre iz sopstvenog gušta, onda definitivno nisi imao puno kontakta sa vojnim pilotima. Eventualni tehnički nedostaci aviona sa tim nemaju neke konkretne veze, jer bi se isti pre ili kasnije ispoljili, bez obzira na težinu zadatka. Ako je propust tehničke prirode - zna se redosled odgovornosti i krivice za tako nešto.Ono oko čega se slažemo da je ovakvo delovanje vojske u mirnodopskim uslovima prevashodno patkometrija, bez neke konkretne "upotrebne" vrednosti (mada ja ne bi negirao delovanje ovakvih priredbi na moral, pre svega, vojske), a tu onda opet dolazimo do onog pitanja - da li je takva patkometrija karakteristična samo za našu vojsku ili ne...I tako u krug. :)

Link to comment

Ok, hajmo ovako.poprilično sam siguran da mu niko nije takve stvari naređivao, a da je on bio protiv toga pa se morao povinovati poštujući hijerarhiju. Isto tako sam siguran da je ova profesija bila njegova životna želja, i da se ne može biti najbolji u zemlji u nekom poslu, ako tome niste privrženi i ako to ne volite.Ako sam u pravu, to bi značilo da je poginuo radeći ono što voli. Nikada nisam imao bilo kakvog kontakta sa vojnim pilotima, tako da mogu samo da pretpostavljam na koji način razmišljaju,a ko je moguće uhvatiti neki zajednički način razmišljanja.Ne radi se ovde o tome da razmatram šbbkbb varijante po kojoj nema aviona u nekon idealnom svetu; vidim da i ti i beowl prebacujete priču na tu stranu. Moguće je da sam ja bio nejasan i da sam se pogrešno odrazio u nekom postu, ali to mi uopšte nije ni padalo na pamet. Pominjao sam pogrešnu i rizičnu upotrebu aviona, a to je, saglasićeš se, poprilično različito.Pazi, za mene uopšte nije problematično to pitanje "da li i druge države pribegavaju toj patkometriji". Znaš moj stav.

Link to comment
Ukoliko bi se ispostavilo da se nesreća dogodila zbog neispravnosti aviona onda možemo da pljujemo po državi i vojsci zato što su dozvolile da on sedne u takav avion, ako to nije slučaj, onda je apsolutno nepotrebno govoriti o odgovornosti države u ovom slučaju.
Nesreca se (skoro) sasvim sigurno nije desila zbog neispravnog aviona, jer su G-4 skoro bili na opravci i kontroli i vaze za sigurnije avione. Takodje, nije mu niko naredjivao da pravi takve akrobacije. Kao sto sam napisao, bio je sklon rizicnim akrobacijama (nizak let, let krilo do krilo i sl.) i verovatno je hteo da prikaze svoje najbolje na mitingu u BG-u. To ga je kostalo zivota.
Link to comment
Ok, hajmo ovako.poprilično sam siguran da mu niko nije takve stvari naređivao, a da je on bio protiv toga pa se morao povinovati poštujući hijerarhiju. Isto tako sam siguran da je ova profesija bila njegova životna želja, i da se ne može biti najbolji u zemlji u nekom poslu, ako tome niste privrženi i ako to ne volite.Ako sam u pravu, to bi značilo da je poginuo radeći ono što voli. Nikada nisam imao bilo kakvog kontakta sa vojnim pilotima, tako da mogu samo da pretpostavljam na koji način razmišljaju,a ko je moguće uhvatiti neki zajednički način razmišljanja.Ne radi se ovde o tome da razmatram šbbkbb varijante po kojoj nema aviona u nekon idealnom svetu; vidim da i ti i beowl prebacujete priču na tu stranu. Moguće je da sam ja bio nejasan i da sam se pogrešno odrazio u nekom postu, ali to mi uopšte nije ni padalo na pamet. Pominjao sam pogrešnu i rizičnu upotrebu aviona, a to je, saglasićeš se, poprilično različito.Pazi, za mene uopšte nije problematično to pitanje "da li i druge države pribegavaju toj patkometriji". Znaš moj stav.
zbog prvog bolda donosis pogresan zakljucak. moj komsija je vojni pilot i on kaze da je ovo ultimativni dozivljaj svakog pilota i vrhunsko uzivanje. major kanas je ovo radio mnogo puta i to je radio zato sto je to voleo. ako je ovo pogresna upotreba aviona, onda je i reli pogresna uptreba automobila. ljudi vole da rade to sto rade i svesni su rizika. nije za ovo kriva ni drzava ni vojska ni ministarstvo! shit happens.
Link to comment
Uopšte ne kapiram poentu primedbe, biće da si me pogrešno razumeo.
Poenta primedbe je da u slučaju pogibije majora Kanasa tvoje insistiranje na tome da se to ne bi desilo da nije "patkometrijskog aeromitnga" jednostavno nije na mestu. On je poginuo radeći ono što je voleo, a, kao što je Kojot već rekao, za vojnog pilota (u ovom slučaju vojnog) je učešće na aeromitingu otprilike ono što je za, recimo, fudbalera učešće u finalu Lige šampiona. Možemo da se složimo da je aeromiting patkometrijski, ali major Kanas je poginuo zbog patkometrijskog mitinga u onoj meri u kojoj je poginuo zbog toga što su uopšte izmišljeni avioni. Poginuo je radeći ono što je voleo. Možemo pričati o tome kako je i koliko aeromiting patkometrijski, ali ne u kontekstu Kanasove smrti.
Link to comment
Ne radi se ovde o tome da razmatram šbbkbb varijante po kojoj nema aviona u nekon idealnom svetu; vidim da i ti i beowl prebacujete priču na tu stranu. Moguće je da sam ja bio nejasan i da sam se pogrešno odrazio u nekom postu, ali to mi uopšte nije ni padalo na pamet. Pominjao sam pogrešnu i rizičnu upotrebu aviona, a to je, saglasićeš se, poprilično različito.
Dobro, onda da se držimo onoga što je rečeno.Tvoja početna primedba je glasila: "Slava mu. Poginuo je uvežbavajući patkometrijsku paradu svoje zemlje."Moje mišljenje je za drugom rečenicom jednostavno nije bilo potrebe. Ja sam prethodno hteo samo da odam počast najboljem srpskom pilotu, bez da razvijam diskusiju u ovom ili onom smeru. Razlog je jednostavan: major Kanas nije juče počeo da se bavi akrobatskim letenjem na vojnim avionima. Taj čovek je još krajem 80-ih bio član "Letećih zvezda", čuvene akro-grupe ratnog vazduhoplovstva SFRJ. U to vreme JNA nikome nije morala bilo šta da pokazuje i dokazuje, pa je ipak imala svoju akrobatsku grupu i aeromitinge. Kanas je tokom ratova obavljao borbene letove za svoju zemlju a posle istih je nastavio sa akrobatskim letenjem. Pri tome je bio opitni pilot, a to ti je najrizičnija moguća profesija u vazduhoplovstvu. Opitnim pilotima je pogibija praktično u opisu radnog mesta. Napominjem da je uprkos toj činjenici veoma teško napraviti selekciju jer se ogroman broj pilota prijavljuje, budući da se opitno letenje u njihovom gildu smatra vrhunskom čašću i izazovom - pravilo koje važi u svakom ratnom vazduhoplovstvu na svetu. Tu se opet vraćamo na majora Kanasa koji je bio komandant opitne eskadrile srpskog RV, jednom rečju najhrabriji i najsmeliji pilot kojeg smo imali u službi. Ne znam da li kapiraš šta hoću da kažem, govorimo o čoveku koji je imao 20 godina akrobatskog i borbenog letenja iza sebe. Jednostavno smatram da smo mogli da mu uputimo poslednji pozdrav bez da pričamo o državnoj patkometriji i kako, eto, on ne bi poginuo da nije seo u avion.Svet sigurno ne bi propao bez aeromitinga. Isti su, međutim, sastavni deo avijacije kao roda vojske. Pogledaj na Wikiju priče o stravičnim udesima u Ramštajnu (italijanska akro-grupa Frecce Tricolori) ili Ukrajini (80 mrtvih, pri čemu je SU-27 krilom bukvalno presekao jedno 30 ljudi iz publike na pola). Videćeš svakojake ocene i izveštaje ali ne i konstataciju da se radi o patkometriji na državnom nivou. To je naprosto deo vazduhoplovne tradicije, ne znam kako drugačije to da ti predstavim. Veoma rado bih diskutovao na tu temu ali zaista mislim da ovo nije trenutak za to. Edited by beowl
Link to comment

Slava mu :(Kao djete sam odrastao na pricama o vratolomijama probnih pilota koji su letjeli na orlovima i na galebima. Ostalo mi je u sjecanju da su svi bili pomalo ludi ali u isto vrijeme i veliki profesionalci jer jednostavno ne bi mogli da rade taj posao.Ovaj avion je najvjerovatnije sklopljen u soko mostaru :(

Link to comment

Pa ja sam moglo bi se i reci dijete soko mostara. Zahvaljujuci toj firmi sam u francuskoj. A poklone za novu godinu smo dobijali bas u toj gazeli :).Sto se aviona tice moguce je da ga je tata predao vojsci iako mi se cini da je G4 tek kasnije dosao.

Link to comment

I ja našao da pametujem o Sokolu i Gazelama. :Dšta li se sad dešava sa njima? I sa Rudi Čajavcem iz Banjaluke? Sećam se kako je, neposredno pred rat, izašla informacija, kako je RČ izbacio neku state of the art pilotsku kacigu za potrebe domaćeg RV, ali i za izvoz.

Link to comment
Sto se aviona tice moguce je da ga je tata predao vojsci iako mi se cini da je G4 tek kasnije dosao.
Supergaleb je u operativnu upotrebu uveden još u prvoj polovini 80-ih. Soko je prestao sa radom 1992. godine (do tog trenutka vojsci je isporučeno oko 90 Supergalebova) tako da smo u sastavu imali neke G-4 koji su bili proizvedeni 90-te ili 91-ve, a isto tako i neke starije. Avion na kojem je leteo major Kanas bio je 1989. godište, s tim da je bio u potpunosti remontovan i sa resursom produženim do 2015. godine ili tako nešto.Sad, koliko su nam tačno stari Supergalebovi koje danas koristimo, nije mi poznato. Nekoliko ih je oboreno iznad Hrvatske, a pravi masakr su doživeli 1999. godine kada je NATO uništio više od 20 komada na zemlji, na aerodromu Golubovci. Posle toga nam je ostalo oko 30 operativnih, sada ako se ne varam imamo još desetak.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...