Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

  • 1 month later...

apropo moje price o Orlovima:

Srušio se vojni avion kod Barande 21. maj 2008. | 12:14 -> 13:15 | Izvor: B92 Beograd -- Vojni avion tipa "orao" srušio se oko 11 sati u mestu Baranda, kod Zrenjanina i nije eksplodirao. Pilot se katapultirao, pronađen je i ima teške povrede, saznaje B92.
Link to comment
  • 4 months later...

Iz lošeg u gore, tragedija na Batajnici:

Srušio se avion u Batajnici 24. septembar 2008. | 12:13 -> 15:31 | Izvor: B92 Beograd -- Pilot Vojske Srbije Ištvan Kanas poginuo je danas u udesu vojnog aviona "supergaleb G-4", koji se srušio na aerodromu u Batajnici, saznaje B92. Kanas se nije katapultirao pri padu aviona. Kanas je vežbao za nastup na aeromitingu zakazanom za subotu. Ministarstvo odbrane će tokom dana održati konferenciju za štampu o toj nesreći. Vojni komentator lista Politika Miroslav Lazanski kaže da će se tačan uzrok nesreće znati pošto stručna tehnička komisija ispita ostatke letelice.Prema informacijama koje je dobio od očevidaca, avion se zakucao u zemlju pošto je na maloj visini izvodio vrlo složen manevar i zbog niskog leta pilot nije stigao da se katapultira. Tip aviona koji se srušio je "supergaleb G4". To je školski borbeni avion, domaće proizvodnje, prvi put proizveden pre 30 godina. Lazanski za B92 kaže da je u pitanju vrlo sigurna letelica i da je današnja nesreća drugi pad aviona od kada se on proizvodi. ?Tip aviona 'G4' je jedan od najbezbednijih aviona u svojoj klasi, ne samo kod nas i u Evropi, nego inače", kaže on. "Servis radimo mi, avion ima britanski motor 'vajper', znači Rols-Rojsov motor, koji je vrlo siguran, može se reći da je to jedan savršeno pogodan avion što se tiče aerodinamičnih svojstava", kaže on. "Mi dosad sa njim nismo imali nikakve velike havarije, leteo je i u bivšoj velikoj Jugoslaviji, a i posle, do sad smo proizveli 95 aviona tipa 'G4', a od toga su nam samo dva pala ? jedan pre desetak godina, a drugi, nažalost, danas. Ipak, to je jako mali procenat gubitka aviona?, objašnjava Lazanski. Avion tipa "G4" javnost je poslednji put mogla da vidi na promociji novih oficira Vojske Srbije u Beogradu pre dve nedelje. Srbija je početkom ?90-ih godina prošlog veka šest aviona "G-4 supergaleb" prodala Burmi i ti avioni čine okosnicu vazduhoplovstva te zemlje. Biografija KanasaPilot Ištvan Kanas bio je komandant eskadrile za letna ispitivanja Tehničkog opitnog centra, a poginuo je vežbajući za nastup na aeromitingu, koji je planiran za subotu u Beogradu. Kanas je rođen 1965. godine u Zrenjaninu. Bio je oficir Vojske Srbije, a redovne zadatke obavljao je na aerodromu Batajnica. Bio je jedan od najboljih pilota Vojske Srbije i imao je sve najbolje ocene u karijeri. U vojsci je radio kao opitni pilot. Zajedno sa još trojicom kolega, Kanas je bio i član i osnivač jedine grupe sa mlaznim avionima u Srbiji koja ne radi u okviru državnog vazduhoplovstva ? Akro grupe "Stars" iz Aerokluba "Galeb G4", čija je matična baza aerodrom u Čeneju, pored Novog Sada. Bio je zaljubljenik u letenje, pa je, pripremajući se za akrobatske tačke, umeo i više sati svakodnevno da provede u vazduhu. U poslednje vreme radio je kao instruktor i nastavnik letenja. Kanas je oženjen, a iza sebe je ostavio dvoje dece. Oko 80 remontovanih avionaPoslednji put G-4 pao je 1987. godine, kada je bio korišćen za aeromiting koji se svake godine održava na vojnom aerodromu u Batajnici. Uzrok tog pada bio je kvar na letelici. U floti Srbije postoji oko 80 remontovanih aviona Supergaleb G-4. Ti avioni najčešće se koriste za obuku pilota, ali ih je domaća avijacija koristila u ratovima u Bosni i na Kosovu. školsko borbeni avion G-4 razvijen je u Vazduhoplovno-tehničkom institutu u žarkovu, kao naslednik školskog aviona G-2 Galeb. Rad na projektu počeo je 1973. godine, da bi prvi prototip poleteo jula 1978. Serijska proizvodnja počela je u fabrici u Mostaru, a ukupno je izrađeno nešto manje od 90 primeraka. Letelica je konstruisana tako da može da se koristiti za sve segmente obuke pilota, od osnovne do prelaska na borbene avione. Avionu je umanjen kvalitet, zbog korišćenja motora Viper. Inače G-4 je, prema svim ocenama, najuspešniji avion iz domaćeg razvoja i proizvodnje. Supergaleb je bio često upotrebljavan u avio-dejstvima na protivničke kopnene snage tokom rata u Bosni i na Kosovu. Taj avion danas koriste Srbija, Republika Srpska, Crna Gora i Mjanmar.

Vojska Srbije je ostala bez najboljeg pilota. Slava mu.A taman sam se radovao subotnjem aeromitingu... :(

Edited by beowl
Link to comment
Slava mu. Poginuo je uvežbavajući patkometrijsku paradu svoje zemlje.
Uz svo poštovanje, mislim da ti komentar nije na mestu. Ovo naprosto nije slučaj koji treba podizati na nivo raspale države i društva.
Link to comment
Mesto stanovanja korisnika foruma nema veze s diskusijom i to više nemojte pominjati. Zaista se ne sećam da li je bio on ili neki drugi. Sećam se da sam negde čitao o 3 aparata, što je naravno u ogromnoj suprotnosti s zvaničnim podatkom od preko 60.
Pogođeno nije jednako oboreno. Zato često, slučajno ili zlonamerno, dolazi do pogrešnih podataka.Dva su oborena, F117 i F16, više bespilotnih letilica među koijma i najskuplja, Predator.Lično sam video obaranje dve bespilotne, jedna oborena Strelom 10 (SA-13) i druga Pragom (M53/59).Popriličan broj pogođenih (ne oborenih!) Boforsima, bar 5-6 sa Peštera, pogođeni uglavnom A10 koji su mogli da podnesu pogotke i bezbedno slete u Tuzlu, Albaniju ili Makedoniju...
Link to comment

Saučešće pilotovim bližnjima!Verovatno se nikada neće saznati zašto je pao...Ono što je mene strašno nerviralo poslednjih mesec dana, je intenzivno nisko letenje iznad Novog Beograda i Zemuna uz veliku buku, patkometriju i iživljavanje...Ja stvarno ne znam ko je dao dozvolu za te treninge iznad gusto naseljenih naselja u brišućem letu...Obaška, što je ogroman deo naroda traumiran za ceo život, još od bombardovanja i ovakve stvari su neviđeno silovanje...Prvi put sam mislio da je u pitanju snimanje filma...Snimo onaj naš francuz, strip majstor neki film... Pa ko velim ajde... Ali kada su treći put u nedelju-dve dana zaurlali u brišućem letu zaključio sam da su konačno sredili avione i dobili dovoljno goriva, pa moraju da prolete iznad svoje zgrade da ih vidi familija i komšije...Možda grešim...Ali je stvarno neugodno...

Edited by dare...
Link to comment

Da, moram priznati da je i mene iznenadila visina na kojoj su leteli avioni tokom prethodnih nedelja - ne pamtim da su zrakopolovi domaćeg RV ikada leteli tako nisko i bili tako uočljivi za običan svet. Mada meni to nije smetalo - naprotiv, ne viđa se svakog dana 29ka kako manevriše tik iznad zgrade PC "Ušće". Verovatno je reč o želji da se "stavi do znanja" pučanstvu kako je RV stalo na noge i kako se najzad ima čime leteti. I, onda ovakva tragedija...baš mi je krivo. Saučešće porodici poginulog pilota.Uzgred, zna li se šta o onim G4kama koje su bile stacionirane u Golubovcima? Kanimo li mi to vraćati u Srbijicu ili šta?

Link to comment
Uz svo poštovanje, mislim da ti komentar nije na mestu. Ovo naprosto nije slučaj koji treba podizati na nivo raspale države i društva.
Ne podižem na nivo raspale države i društva. Postoje države koje su na mnogo višem nivou po ekonomskim, vojnim i svakakvim drugim kriterijumima, pa se dešavaju ovakve nesreće.Ne radi se ovde o ni veličanju nacionalizma. Ovo je problem većine (skoro svake) države na ovom svetu - potreba da se u mirnodopsko vreme građanima pokazuje kako imamo pilote koji su sposobni da naprave razne zajebane pokrete u vazduhu, na ekstremno niskim visinama. Zašto? Da bih se ja isprepadao kada mi prelete iznad kuće? Super je što si se radovao tom mitingu, uvažavam to, ali ne znam šta je problem da se napiše da on ne bi poginuo da takvih vratolomija nema.Najmanje je bitan ovde moj odnos prema vojsci; on se gradi na nekih drugim aktivnostima, naročito u ratu. Jednostavno ovakve mitinge smatram nepotrebnim. Sa stanovišta troškova budžetskih sredstava i sa stanovišta bezbednosti.Ovo jeste patkometrija. Vojska je ovom paradom želela da pokaže da joj je patka u međuvremenu porasla, i da je zajebanija nego ranije. Onda bi načelnih generalštaba, ministar odbrane i ostali izjavili kako je naša vojska ponovo stabilna, vraća se na stare slave, bla bla bla. Reci mi, šta bi bila konkretna korist od ovog mitinga? Obradovani beowl i ostali prisutni posmatrači? Još nešto? Povećani moral vojske? Druge države bi u većoj meri uvažavale snagu i potencijale naše vojske?Indi, pozdravljam te starom narodnom, ikar ju je patentirao......
Link to comment

Pa, dobar deo aktivnosti svih vojski sveta i jeste patkometrija iskazana na ovaj ili onaj način. U čemu je inače cilj svih vojnih parada i aeromitinga, nego u želji da se načini određeni utisak, kako na potencijalne protivnike, tako i na sopstveno građanstvo i same pripadnike vojske.U datom trenutku, vojska Srbije (i država koja stoji iza nje) je ovim aeromitingom želela da pokaže stanovništvu, da je kriza i besparica koja uzrokovala praktično prizemljenje domaćeg RV prošlost, tj. da se finansijska situacija u vojsci poboljšala. Sasvim legitimna odluka za jednu državu koja vazda bitiše u delikatnim spoljnopolitičkim i regionalnim uslovima, naravno bez ikakve želje da se uputi neka konkretna oružana pretnja ili nešto slično potencijalnim suparnicima u regionu. Nije takav način razmišljanja nešto što Srbiju i njenu vojsku razlikuje od drugih država i njihovih oružanih sila. Zašto misliš da nikakav efekat na moral i raspoloženje tih ljudi u vojsci ne bi bio postignut? Ili određeni efekat na prisutne strane vojne atašee? Pa i na zadovoljstvo i moral kod ljudi koji bi prisustvovali tom mitingu. Ne možeš način funkcionisanja vojske posmatrati u čisto praktičnom ili čak ekonomskom kontekstu - tj. tražiti neku konkretnu korist od ovog mitinga? Kakva je konkretna korist od parade 14. jula u Parizu ili 9. maja u Moskvi, i tako dalje i tome slično...A da li bi pilot poginuo da takvih vratolomija nema, možemo samo da spekulišemo. Moguće da je reč o tehničkom kvaru do kojeg bi došlo bez obzira na tip leta koji je obavljan ili je reč o nekoj grešci pilota, to mi verovatno nikad nećemo pouzdano saznati. I sam si rekao da se ovakve nesreće dešavaju i u mnogo tehnički opremljenijim i naprednijim vazduhoplovstvima i prilikom obavljanja redovnih aktivnosti, tj. nevezano za pripreme za nekakav miting. Uostalom, ne možemo pilote posmatrati iz uobičajenog ugla nas običnih smrtnika - "on ne bi poginuo da nije izvodio takve vratolomije" - da vojni piloti razmišljaju na taj način, oni se nikada ne bi svojevoljno školovali za taj poziv.

Link to comment
Lično sam video obaranje dve bespilotne, jedna oborena Strelom 10 (SA-13) i druga Pragom (M53/59).
Zar Strela 10 moze nesto da obori? Ja sam odsluzio vojni rok kao neki operator na tom cudu (naravno, skoro nista nisam naucio jer je vojska uglavnom tesko sviranje kurcu) i stekao sam utisak da to u praksi ne sluzi nicemu.Pragasi su me draftovali za Pasuljane ("ti si visok, imas snage - idealan za punioca" <_< ) ali ni tamo nisam nista naucio, mada sam cuo da oni imaju taktiku da prangijaju sa vise mesta u jednu metu pa uvek postoji sansa za neki "lucky shot"...
Link to comment
Super je što si se radovao tom mitingu, uvažavam to, ali ne znam šta je problem da se napiše da on ne bi poginuo da takvih vratolomija nema....Ovo jeste patkometrija. Vojska je ovom paradom želela da pokaže da joj je patka u međuvremenu porasla, i da je zajebanija nego ranije. Onda bi načelnih generalštaba, ministar odbrane i ostali izjavili kako je naša vojska ponovo stabilna, vraća se na stare slave, bla bla bla. Reci mi, šta bi bila konkretna korist od ovog mitinga? Obradovani beowl i ostali prisutni posmatrači? Još nešto? Povećani moral vojske? Druge države bi u većoj meri uvažavale snagu i potencijale naše vojske?
Čini mi se da na ovu stvar gledaš prilično isključivo, da ne kažem u crno-belom modu. Jedino što mogu da ti kažem je da je avijacija po mnogo čemu više od običnog roda vojske (otud i tradicija javnog demonstriranja njenih kapaciteta) , a piloti su po mnogo čemu posebna fela. A opitni piloti su posebno posebna fela. Da si pitao majora Kanasa da li vidi išta loše za državu, društvo ili njega lično u tome što redovno nastupa na aeromitinzima širom Evrope, on bi ti odgovorio da za njega nema veće sreće od upravo tog i takvog letenja - uključujući sav rizik koji uz to ide. Mislim, ako je njemu i ostalim pilotima sva ta "patkometrija" bila stvar ljubavi prema sopstvenom pozivu, ne vidim zašto bi nekom drugom to smetalo.Uzgred, u subotu nije trebalo da bude održana nikakva parada (poslednja vojna parada je bila krajem 80-ih) nego omanji aeromiting kakvih je u proteklih desetak godina bilo nekoliko. Ovaj ne bi bio ništa veći niti zajebaniji od onih koji su bili održani u vreme kada je "patka bila mala".
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...