Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

 

 

 

 

Izvor za ovu kombinaciju?

 

Upravo čitam knjigu o Orlu i ne sećam se da sam igde pročitao da je zmaj projektovan za 1,5 M...samo da su razmatrane razne varijante i da se na početku odlučilo da se pravi podzvučni avion, pa je Orao u skladu sa time i projektovan. Takođe je ceo avion projektovan oko RR Vajper motora, koliko znam nikad se nije ozbiljno razmatrala modernizacija koja bi podrazumevala promenu motora. F124/5 se trenutno koristi na tajvanskom F-CK, češkom L-159, i italijanskom M-346, dakle može se nabaviti nov iz proizvodnje, ali da li si baš siguran da motori mogu da budu 1 za 1 zamena za Vajpere? Drugo pitanje je koliko vredi ugrađivati ganc nove motore (od cirka 2,5 miliona dolara po komadu) na zmajeve koji su stari minimum 27 godina (poslednji Orlovi su proizvedeni 1992.) a neki i po 10 godina više (ne znam šta je trenutno i dalje u upotrebi u RV).

 

A ponovo pokretanje proizvodnje Orla (ili bilo čega) u Srbiji je naučna fantastika koju nećemo gledati jer bi sve zajedno bilo skuplje na kraju od ovih bugarskih F-16

 

Thread na nekom vojnom forumu, javljali se neki vazduhoplovni inženjeri i tvrdili da F124/125 staje bez izmena u strukturi u Orla, cenim da znaju šta pišu. To da je zmaj projektovan za 1,5M sam čitao negde davno, kao i da je bilo planova za mid-life upgrade, ugradnju radara, čak i izmene na samom zmaju (udvojeni vertikalac npr.).

 

Nema uslova za pokretanje proizvodnje niti potrebe. No, zmajeve svih YU aviona je radila Utva, tako da verovatno ima mašina i alata, tehnologija i avionika se sada može nabaviti odsvud ako si spreman da platiš, pa ako bi se išlo na neki multipraktik laki lovac/jurišnik/trener ranga Koreanca u manjem broju, cenim da bi Orao sa 45 primeraka (što aktivnih, što rashodovanih) mogao da se utegne u istoj ulozi za sigurno manje pare, koje bi uglavnom ostale ovde.

 

P.S. Orao je trebalo da bude jednomotorac, u startu višenamenski lovac. Ali je partnerstvo na projektu sa Rumunijom, zemljom SEV-a, sprečilo RR da nam proda planiranu pogonsku grupu - Turbo Union RB-199, motor s Tornada i preteču EJ200 koji sada pogoni EF Typhoon. Rumuni su nešto sami petljali s ruskim motorima na jednomotornom višenamenskom lovcu (IAR-95) i pravili SDPR-style koncept, ali odustali konačno 1988. zbog para.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, Tribun_Populi said:

 

 

 

 

 

Thread na nekom vojnom forumu, javljali se neki vazduhoplovni inženjeri i tvrdili da F124/125 staje bez izmena u strukturi u Orla, cenim da znaju šta pišu. To da je zmaj projektovan za 1,5M sam čitao negde davno, kao i da je bilo planova za mid-life upgrade, ugradnju radara, čak i izmene na samom zmaju (udvojeni vertikalac npr.).

 

Nema uslova za pokretanje proizvodnje niti potrebe. No, zmajeve svih YU aviona je radila Utva, tako da verovatno ima mašina i alata, tehnologija i avionika se sada može nabaviti odsvud ako si spreman da platiš, pa ako bi se išlo na neki multipraktik laki lovac/jurišnik/trener ranga Koreanca u manjem broju, cenim da bi Orao sa 45 primeraka (što aktivnih, što rashodovanih) mogao da se utegne u istoj ulozi za sigurno manje pare, koje bi uglavnom ostale ovde.

 

P.S. Orao je trebalo da bude jednomotorac, u startu višenamenski lovac. Ali je partnerstvo na projektu sa Rumunijom, zemljom SEV-a, sprečilo RR da nam proda planiranu pogonsku grupu - Turbo Union RB-199, motor s Tornada i preteču EJ200 koji sada pogoni EF Typhoon. Rumuni su nešto sami petljali s ruskim motorima na jednomotornom višenamenskom lovcu (IAR-95) i pravili SDPR-style koncept, ali odustali konačno 1988. zbog para.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

Ne pisi gluposti iz kafana njima su Englezi prodali licencu za Spej motore terao je F4, AMX i JH7 sve deset puta bolje od krsha zvanog Orao. Samo oni nisu nista uradili sa njom. Oni i sad prave helikoptere i motore za njih za razliku od beogradskih slepaca koji su svoju fabriku motora za Gazele prodali vlasniku lanca drogerija..

 

 

Link to comment

 

 

 

 

Ne pisi gluposti iz kafana njima su Englezi prodali licencu za Spej motore terao je F4, AMX i JH7 sve deset puta bolje od krsha zvanog Orao. Samo oni nisu nista uradili sa njom. Oni i sad prave helikoptere i motore za njih za razliku od beogradskih slepaca koji su svoju fabriku motora za Gazele prodali vlasniku lanca drogerija..

 

Rumunima?

 

Spej je starija tehnologija i od Vipera, RB 199 je tada terao ganc novi Tornado. Nisu hteli ni Adour sa Jaguara da nam prodaju, kamoli RB199.

 

Rumuni su licencno pravili Aerospatiale SA 330 Puma, mi SA 342 Gazelle, grdna razlika.

 

Koju fabriku motora za Gazele?

 

IMR Rakovica.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

Link to comment

Ne lupas ni ti nista manje, taj motor je verovatno radjen po licenci, ucescu u samo proizvodu tezi nuli, pitanje je i da li su i delove proizvodili ili su dobijali sve gotovo pa sastavljali.

Link to comment
2 hours ago, Tribun_Populi said:

Za Dvajesprvi maj i IMR sam uvek mislio da je to jedno isto. SOUR ovo OOUR ono.

 

On ‎25‎.‎7‎.‎2019‎. at 14:51, Tribun_Populi said:

Kraljevo, Valjevo...

:laugh:

 

 

On ‎24‎.‎7‎.‎2019‎. at 20:30, Tribun_Populi said:

Embraer KC-390 je pandan Airbusovom A400M Atlas.

Jasta je, ali u svetu mladih pravnika entuzijasta za vazduhoplovstvo. :isuse:

Aj da vidimo, onako ofrlje, jer za citati ovako nesto, treba i zivaca i vremena: Brazilac MTOW dobaci do oko 90 tona, Evropejac oko 150...

Otprilike:

mb01.jpg

 

mb02.jpg

Ono, doduse, imaju krila tockove i jedan i drugi....

Onako, bas pandanski...

 

On ‎27‎.‎7‎.‎2019‎. at 1:58, Tribun_Populi said:

Pajsad, hoćeš tako nešto?

Promeni Orlu uvodnike za vazduh, naguraj Honeywell F125 motore (staju bez problema, kao i F124, isto to samo bez KDS, u Supergaleba), kupi izraelsku avioniku i ELTA radar, čak može i AESA, i dobio si isto to za manje pare sa domaćom izradom.

Može da bude i laki lovac (zmaj projektovan za 1,5M) i laki jurišnik i trener, s malo kompozita u strukturi i ovim novim motorima verovatno i sa 4,5t nosivosti UBS na 11 podvesnih tačaka. Toliko nosi i MiG.

I eto ti radosti.

Et voila…

Ali, zasto benzinac, a ne dizel?

Motori, mislim.

Ханивелови...

I koje si karburatore imao u vidu?

 

Ili da se ipak drzis Kermanuera i Cosica?

Tamo moze i ovako i onako, bas autoritativno...

 

Inace, intresantno je i zabavno kako se i najliberalniji српски demokratski duhovi padnu u amok kada krene prica o gvozdjuriji, zamenama motora, borbenim i ostalim osobinama, kapacitetima industrije, prednostima ruske nad zapadnom gvozdjurijom, preletima, doletima, padobrancima, lovcima, ubojnim teretima.... :D...

Link to comment
3 hours ago, djeneralche said:

Ne lupas ni ti nista manje, taj motor je verovatno radjen po licenci, ucescu u samo proizvodu tezi nuli, pitanje je i da li su i delove proizvodili ili su dobijali sve gotovo pa sastavljali.

 

Ti si samo jedan od onih koji nikada nista nije osvajao od proizvodnje. Nipodastavas i Kralja i JBT. Turbomeca Astazo motori za Gazele nisu nikakva prevelika tajna niti ih je previse napravljeno. Bivsa Jugoslavija je sa teskom mukom usvajala proizvode i kraljevina i komunjarska. Ovi u Rakovici su poceli sa proizvodnjom avionskih motora pre Drugog svetskog rata. Takodje i u Rajlovcu motore za Galeba i Jastreba . Prvo remont posle proizvodnja. Danas postoji samo jedna firma koja radi remonte aviomotore Orao iz Bijeljine oni su tamo presli iz Rajlovca. Mislim da su i oni sad u buli. Proizvodnja se vise nikome ne isplati, iako imaju sve masine. Na skladistu u Lilly drogerijama imas sve za remont motora Gazela. Kod otkucas Mladen Grujic saznas kome to danas pripada.

Link to comment

Ja sam lud sto uopste ulazim u raspravu sa tobom. Kakve veze ima da li sam ja jedan od onih koji nikad nije osvajao nista od proizvodnje. Ne nipodastavam nista, o toj industriji mislim sve najbolje, posebno jer me je hranila, ukljucujuci RZ Orao Rajlovac. Treba biti realan i reci da je projektovanje avio motora ipak bio nivo na koji ta industrija nije bila u tom trenutku sposobno sto ne znaci da ne bi postala u nekom u buducnosti.

Link to comment
16 hours ago, djeneralche said:

Ja sam lud sto uopste ulazim u raspravu sa tobom. Kakve veze ima da li sam ja jedan od onih koji nikad nije osvajao nista od proizvodnje. Ne nipodastavam nista, o toj industriji mislim sve najbolje, posebno jer me je hranila, ukljucujuci RZ Orao Rajlovac. Treba biti realan i reci da je projektovanje avio motora ipak bio nivo na koji ta industrija nije bila u tom trenutku sposobno sto ne znaci da ne bi postala u nekom u buducnosti.

 

Ne znas nista o tome i zelis da budes realan? Radili su ono sto se isplati deo motora i deo oko rotora. Ne bih da zgrazavam ovdasnje forumase  gde sam bio sto se tice dzet motora. U Beogradu to rade sada samo u privatnoj kompaniji Edepro profesora sa Masinskog. Nije problem isprojektovati vec napraviti delove za vruci deo motora zato Kinezi kupuju Ukrajince. Sve to pise u naucnim radovima javno dostupnim, ali sama tehnologija je tajna. Cak i kad uzmes detaljne nemacke doktorate ono najvaznije ne stoji tamo. Zemlja u kojoj je Sinisa Mali doktor nema sta da trazi u tome.  Tu je najveca opsanost od DSa i SNSa. 

Link to comment

@Tribun_Populi

 

Toliko o Orlu:

 

https://tangosix.rs/2019/02/08/dan-avijacije-na-batajnici-otkrivena-tabla-sa-novim-nazivom-aerodroma-komandant-204-vbr-godisnje-odskolujemo-5-do-10-novih-pilota-mig-21-ostaje-u-upotrebi-do-2025-godine/

 

Quote

Na pitanje o tome sa kakvom flotom Srbija trenutno raspolaže general Bilić je pre svega istakao lovačku avijaciju koja sada raspolaže eskadrilom lovaca sačinjenu od 6 aviona MiG-29 koje je donirala Rusija, 4 remontovana aviona istog tipa koji su bili ranije u naoružanju i 4 aviona koji su kupljeni u Belorusiji i koji se trenutno tamo nalaze na remontu. Prema rečima prvog čoveka 204. vbr izvršena je modernizacija Orlova i ponovo imamo eskadrilu lovačko-bombarderske avijacije i očekujemo modernizaciju školsko-borbenog aviona G-4 Super Galeb, izvršili smo prijem 6 Lasti a u toku je prijem još 8. Takođe je rekao da su MiG-ovi 21 još uvek u funkciji i da će to biti do 2025. godine.

 

Za detalje smo ostali uskraćeni.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...