Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Jel' me zezaš? Pound-for-pound, helikopter je i biće skuplji od aviona, kako god da okreneš. Drugo, odakle izvlačiš ove brojke jbt, 30 padobranaca, 4.5T opreme, 15M$, daj nešto što je utemeljeno u stvarnom svetu. Mislim da je Tajland baš skoro kupio 17ice, cena je bila ~30M po komadu.
Heh, ja ti kažem spram naših potreba, zemlje koju preletiš za deset minuta sa 4 operativna aerodroma koji mogu da prihvate transportnu avijaciju i na međusobnoj udaljenosti najviše 200 km, uradi prostu cost/benefit analizu pa vidi dal ti se isplati imati jedan srednji transportni avion ili tri višenamenska helikoptera za iste pare. Pri tome te iste helikoptere imaš 50 godina u inventaru i znaš u prste, a za jedan novi avion treba da platiš punu obuku pilotskog i tehničkog osoblja, delove itd.

Oko cena i karakteristika helikoptera, jesi li ih ti pogledao uopšte, ili lupaš da bi kontrirao samo, ne razumem? Odi na jebenu wikipediu pa vidi, ako te mrzi da nađeš neki ozbiljniji sajt.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment
3 hours ago, hazard said:

Mislim da si potcenio veličinu i kapacitet KC-390, on je veći od C-295 i An-26, i nije u klasi ovih aviona što si gore naveo, već iznad (nije nivo C-130 Herkules). To je transportni avion srednje veličine, ne male.

 

Što se doleta tiče, nema ni Falcon 50 dolet da leti BG - NYC nonstop. Ne mora da se let odvija u jednom cugu, može da se sleti da se natoči gorivo.

 

Da li Mi-17 može da preveze borbeno vozilo? KC-390 može.

Potcenio, nego šta. KC390 je ozbiljan i perspektivan aparat, plus ima umerenu cenu. A dolet mu je preko 2000 km što nije malo.

Link to comment

Još da me ubedite da nam to čudo treba za te pare. [emoji16]

 

Embraer KC-390 je pandan Airbusovom A400M Atlas. Košta 85 miliona dolara po primerku, nosi maksimalne 23 tone tereta i s njima ima dolet skoro 3.000 km. Kažem, tu klasu aviona ni JNA nikada nije imala u inventaru, sa 1,5 puta većom teritorijom.

 

Update za Zorgluba: Tajvan je početkom godine ugovorio nabavku 3 Mi-17 za cenu od njihovih milijardu bahta, ili 29,1 miliona $, uključujući obuku pilota. Što će reći za 9,7 miliona dolara po primerku.

 

https://www.defenseindustrydaily.com/thais-go-russian-buy-mi-17-helicopters-05140/

 

Dakle za jednog Embraera cela eskadrila 17-ica.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Link to comment

Thais = Tajvan :laugh:

 

Uglavnom, kako sad košta jedva 10M$? A za podatke ne znam šta da ti kažem - 30 troops ≠ 30 paratroopers, 4.5T ≠ 4T, i tako dalje.

Link to comment
Thais = Tajvan [emoji23]
 
Uglavnom, kako sad košta jedva 10M$? A za podatke ne znam šta da ti kažem - 30 troops ≠ 30 paratroopers, 4.5T ≠ 4T, i tako dalje.
Kraljevo, Valjevo... beše o ceni razgovaramo, a? Kad ono prc, ne da nije 30 miliona nego tri puta manje.

17 miliona košta Mi-17V5 sa full opremom (koža, klima, podizači na sva četiri, abs, esp...), ovi sa TajvanaTajlanda kupili sirotinjsku verziju, kao Indija svojevremeno (662 miliona $ za 80 kom).

A to ostalo, 36 paratroopers kaže YugoimportRosoboronoexport.

http://roe.ru/eng/catalog/aerospace-systems/helicopters/mi-17v-5/

Bolje ništa nemoj da mi kažeš. [emoji16]

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

Indija je je tih 80 komada platila nekih 1.3 milijarde $, a možda i više, što je i dalje super cena u odnosu na konkurenciju, eto priznajem. Opet, to je Mil.

 

Tih 36 padosa... zdrp-u ne verujem, kako god se zvao.

 

Ostaje da je helikopterima daleko skuplji nalet, i održavanje.

 

Mislim da je u drugom iračkom ratu ubedljivo najviše naleta imala Sherpa - jbg, pravi alat za pravi posao.

Link to comment
23 hours ago, zorglub said:

 

Turboprop, molim lepo. A Kobac, ili kakvu god maketu da je ZDRP izložio, kad ponese tonu i po naoružanja, nek' se javi. Ma strašan avion, Brazilac tj.

 

 

Po projektu Kobac jeste turboprop, sa sličnim motorom kao Super Tukano. Brazilac koristi Pratt & Whitney Canada PT6A-68C dok je Kobac projektovan za PT6A-62.

 

Tukano je svakako bolji (i da pređemo preko toga da je Kobac samo maketa tj. projekat) ali ako ćemo pored 29ki da se zezamo sa turbopropovima, ja sam za to da se nešto pravi kod nas i Utva održava u životu.

 

Kad smo kod Utve, mogli bi da se ozbiljno bace na razvoj BPL i da tako sebi otvore mogućnost za nekakvu budućnost, osim da pokušavaju 40 godina kasnije da opet prave nešto na bazi Utve-75 (poslednji projekat ,,Sova"). 

Link to comment

Jedno poređenje:

 

FA-50 Fighting Eagle / J-22 Orao / Super Galeb G4

 

Masa aviona: 6470 / 5500 / 3250 kg

Maks. poletna masa: 12300 / 11080 / 6330 kg

Potisak: 53,07 / 35,58 / 17,8 kN

Potisak sa DS: 78,7 / 44,48 / (nema) kN

Maks. brzina: 1640 (1,5) / 1185 (0,96) / 920 (0,75) km/h (M)

Dolet: 1851 / 1320 / 2500 km

Granična ubrzanja: -3/+8 / -4,2/+8 / -4,2/+8 g

Plafon leta: 14360 / 15000 / 12850 m

Brzina penjanja: 198 / 89 / 31 m/s

Radar: EL/M-2032 / nema / nema

 

Naoružanje:

Top: General Dynamics A-50 30 mm / 2xGŠ-23LY 23mm / 1xGŠ-23LY 23 mm

Nevođene rakete: Hydra 70 2,75 inča / razne 57 mm, 128 mm, i 260 mm / slično kao i Orao

Laserski vođene rakete v-z: LOGIR 2,75 inča / nema / nema

Kasetne bombe: CBU-97/105 / BL755 / BL755

Klasične avio-bombe: Mk 82 (227 kg), Mk 83 (454 kg) / FAB-50 do FAB-500 / FAB-50 do FAB-250

Vođene bombe (laserski, GPS): SPICE, JDAM, WCMD, GBU-12 / nema / nema

Vođene rakete v-z: AGM-65, KEPD 350K-2 / AGM-65B, Grom-1, Grom-2 / nema

IC-navođene rakete v-v: AIM-9 / R-60 (?) / nema

Radarski vođene rakete v-v: AIM-120 / nema / nema

Link to comment
Jedno poređenje:
 
FA-50 Fighting Eagle / J-22 Orao / Super Galeb G4
 
Masa aviona: 6470 / 5500 / 3250 kg
Maks. poletna masa: 12300 / 11080 / 6330 kg
Potisak: 53,07 / 35,58 / 17,8 kN
Potisak sa DS: 78,7 / 44,48 / (nema) kN
Maks. brzina: 1640 (1,5) / 1185 (0,96) / 920 (0,75) km/h (M)
Dolet: 1851 / 1320 / 2500 km
Granična ubrzanja: -3/+8 / -4,2/+8 / -4,2/+8 g
Plafon leta: 14360 / 15000 / 12850 m
Brzina penjanja: 198 / 89 / 31 m/s
Radar: EL/M-2032 / nema / nema
 
Naoružanje:
Top: General Dynamics A-50 30 mm / 2xGŠ-23LY 23mm / 1xGŠ-23LY 23 mm
Nevođene rakete: Hydra 70 2,75 inča / razne 57 mm, 128 mm, i 260 mm / slično kao i Orao
Laserski vođene rakete v-z: LOGIR 2,75 inča / nema / nema
Kasetne bombe: CBU-97/105 / BL755 / BL755
Klasične avio-bombe: Mk 82 (227 kg), Mk 83 (454 kg) / FAB-50 do FAB-500 / FAB-50 do FAB-250
Vođene bombe (laserski, GPS): SPICE, JDAM, WCMD, GBU-12 / nema / nema
Vođene rakete v-z: AGM-65, KEPD 350K-2 / AGM-65B, Grom-1, Grom-2 / nema
IC-navođene rakete v-v: AIM-9 / R-60 (?) / nema
Radarski vođene rakete v-v: AIM-120 / nema / nema
Pajsad, hoćeš tako nešto?

Promeni Orlu uvodnike za vazduh, naguraj Honeywell F125 motore (staju bez problema, kao i F124, isto to samo bez KDS, u Supergaleba), kupi izraelsku avioniku i ELTA radar, čak može i AESA, i dobio si isto to za manje pare sa domaćom izradom.

Može da bude i laki lovac (zmaj projektovan za 1,5M) i laki jurišnik i trener, s malo kompozita u strukturi i ovim novim motorima verovatno i sa 4,5t nosivosti UBS na 11 podvesnih tačaka. Toliko nosi i MiG.

I eto ti radosti.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

Kao što sam očekivao, veto preglasan, Bugarska kupuje F-16:

 

https://tangosix.rs/2019/29/07/bugarska-narodna-skupstina-odbacila-veto-predsednika-radeva-za-kupovinu-borbenih-aviona-f-16/

 

Quote

Kako se i očekivalo, na sednici održanoj 26. jula, Narodna skupština Bugarske odbacila je veto predsednika Rumena Radeva uloženog oko nabavke borbenih aviona F-16 za Ratno vazduhoplovstvo Bugarske. Za odbacivanje veta glasalo je 128 dok je 73 bilo protiv a za potvrdu kupovine aviona bio je dovoljan 121 glas.

 

Bugarski vazduhoplovni portal Aeropres navodi da je rasprava trajala oko dva sata i da je bila oštrija nego nedelju dana ranije kada je prvobitno izglasana kupovina F-16 na koju je predsednik Radev uložio veto. Međutim skupština se ipak nije bavila razlozima zbog kojeg je predsednik uložio veto niti je raspravljano o pitanjima kojima je Radev obrazložio svoje neslaganje sa nabavkom.

 

Opozicija je uglavnom napadala uslove kupoprodajnog ugovora smatrajući ih neprofitabilnim za Bugarsku. Naglašeno je da ne postoji garancija da će ugovori biti ispoštiovani na vreme i u projektovanom budžetu, kao i da ne postoje mehanizmi za međunarodnu artbitražu već samo mogućnost tužbe u Sjedinjenim Državama. Deo opozicije je naveo da Radev ipak nije učinio dovoljno a način na koji je uložio veto je smatran političkim pozorištem i licemerjem. Ipak ugovor za F-16 nazvali su ponižavajućim i istovremeno podržali veto.

 

Iz vladajućih stranaka su ugovore sa SAD o nabavci F-16 branili objašnjenjima da su oni standardni i da su po njima avione kupovale i sve druge države, da je F-16 pravi avion za Bugarsku, da će njima biti zaštićeni strateški interesi kao i da će ovom nabavkom autoritet države biti povećan. Takođe Radev je optužen da je imao finansijske motive pri ulaganju veta, rečeno je da opozicija nije nudila pravu alternativu nabavci F-16 kao i da bi kupovina Gripena bila mnogo skuplja.

 

Predsednik Bugarske Rumen Radev ima pravo i na veto na izmene državnog budžeta a ministar odbrane Krasimir Karakačanov izjavio je da vlada planira da, ako ne bude predsednikovog veta, u naredniih pet dana prenese 2,2 milijarde leva (1,254 milijarde dolara) za ovu nabavku što, kako se navodi, neće uticati na druge vojne programe niti na povećanje plata vojnika.

 

Rok za podnošenje veta na izmene državnog budžeta je 2. avgust a nakon odbijanja veta za nabavku aviona predsednik je dužan da potpiše ratifikaciju ugovora koji će stupiti na snagu objavljivanjem u Državnom glasniku.

 

Link to comment
On 27.7.2019. at 1:58, Tribun_Populi said:

Pajsad, hoćeš tako nešto?

Promeni Orlu uvodnike za vazduh, naguraj Honeywell F125 motore (staju bez problema, kao i F124, isto to samo bez KDS, u Supergaleba), kupi izraelsku avioniku i ELTA radar, čak može i AESA, i dobio si isto to za manje pare sa domaćom izradom.

Može da bude i laki lovac (zmaj projektovan za 1,5M) i laki jurišnik i trener, s malo kompozita u strukturi i ovim novim motorima verovatno i sa 4,5t nosivosti UBS na 11 podvesnih tačaka. Toliko nosi i MiG.

I eto ti radosti.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 

 

Izvor za ovu kombinaciju?

 

Upravo čitam knjigu o Orlu i ne sećam se da sam igde pročitao da je zmaj projektovan za 1,5 M...samo da su razmatrane razne varijante i da se na početku odlučilo da se pravi podzvučni avion, pa je Orao u skladu sa time i projektovan. Takođe je ceo avion projektovan oko RR Vajper motora, koliko znam nikad se nije ozbiljno razmatrala modernizacija koja bi podrazumevala promenu motora. F124/5 se trenutno koristi na tajvanskom F-CK, češkom L-159, i italijanskom M-346, dakle može se nabaviti nov iz proizvodnje, ali da li si baš siguran da motori mogu da budu 1 za 1 zamena za Vajpere? Drugo pitanje je koliko vredi ugrađivati ganc nove motore (od cirka 2,5 miliona dolara po komadu) na zmajeve koji su stari minimum 27 godina (poslednji Orlovi su proizvedeni 1992.) a neki i po 10 godina više (ne znam šta je trenutno i dalje u upotrebi u RV).

 

A ponovo pokretanje proizvodnje Orla (ili bilo čega) u Srbiji je naučna fantastika koju nećemo gledati jer bi sve zajedno bilo skuplje na kraju od ovih bugarskih F-16

Edited by hazard
Link to comment
On 29.7.2019. at 13:08, hazard said:

A ponovo pokretanje proizvodnje Orla (ili bilo čega) u Srbiji je naučna fantastika koju nećemo gledati jer bi sve zajedno bilo skuplje na kraju od ovih bugarskih F-16

 

Jbm li ga, pod bilo čim podrazumevam bilo šta. Otkud onda optimizam da bi čak i pandan ST mogao da se proizvodi u Srbiji?

Link to comment
2 hours ago, zorglub said:

 

Jbm li ga, pod bilo čim podrazumevam bilo šta. Otkud onda optimizam da bi čak i pandan ST mogao da se proizvodi u Srbiji?

 

Mislio sam na neki ozbiljan mlazni avion. Utva je skoro proizvodila Laste, tako da je neki klipnjak i realan. Nešto u rangu Galeba ili Orla ipak nije

Link to comment

Jbg, nije ni ovo. Kobac nije odmakao dalje od makete, a za to su već stručnjaci, priznajem. Super Tucano mi sve više izgleda kao idealan za nas. Ali to sam samo ja, volim trenažne turbo-propove što mogu svašta da ponesu - a ST je tu najjaći.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...