Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

13 hours ago, Tribun_Populi said:

Evo ti na Buržeu ove godine Airbus predstavio model evropske inteligentne platforme (6th gen lovac + UCAV).

 

Yugoimport style.

 

Uglavnom, sirotinji, ako namakne para za novo, ostaje Gripen, F16 i T-50, jel' tako? Ja bih za zezanje uzeo i po tuceta Super Tukana.

 

Šta je sa kargo avijacijom? 26ice (beše dve ili tri) lete?

Link to comment



 
Yugoimport style.
 
Uglavnom, sirotinji, ako namakne para za novo, ostaje Gripen, F16 i T-50, jel' tako? Ja bih za zezanje uzeo i po tuceta Super Tukana.
 
Šta je sa kargo avijacijom? 26ice (beše dve ili tri) lete?


Yugoimport style, ali Airbus izvedba, kanda mnogo ozbiljniji igrač.

Da, ali i MiG-35. Štaviše on je i inicijalno najjeftiniji, ali mu je kao dvomotorcu eksploatacija verovatno skuplja, a i Rusi nisu baš najdivniji partner kad je održavanje u pitanju (možda se sad kad ih je krenulo nešto i promeni na bolje).

Kargo avijacija je na zalasku karijere. A i realno koji će nam, šta ćeš da voziš od Beograda do Niša, padobrance na desant? Mi-17 tovari 30 vojnika, An-26 50. Toliko o kargo avijaciji.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment
14 minutes ago, Tribun_Populi said:


 

 

Kargo avijacija je na zalasku karijere. A i realno koji će nam, šta ćeš da voziš od Beograda do Niša, padobrance na desant? Mi-17 tovari 30 vojnika, An-26 50. Toliko o kargo avijaciji.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 

 

 

Upoznaj Embraer KC-390

 

spacer.png

 

80 vojnika, ili 74 ležaja, ili 66 padobranaca

 

jedan je sasvim dovoljan za naše potrebe

Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

Uglavnom, sirotinji, ako namakne para za novo, ostaje Gripen, F16 i T-50, jel' tako? Ja bih za zezanje uzeo i po tuceta Super Tukana.

 

+ kineske varijante. Inače ako ćemo da se zezamo sa borbenim klipnjacima, onda bolje da pravimo te naše Kopce

Link to comment
 
Upoznaj Embraer KC-390
 
Apresenta%C3%A7%C3%A3o_KC-390_(15576572716).jpg
 
80 vojnika, ili 74 ležaja, ili 66 padobranaca
 
jedan je sasvim dovoljan za naše potrebe
Ih.

Airbus C-295, Alenia C-27J Spartan, Antonov An-132, Iljušin Il-112v... ima ih koliko hoćeš.

Poenta je, za šta će ti?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

Za brzo prenošenje opreme tamo vamo. I vojnika da, ali vojnici mogu i u helikopter a masa opreme ne može. Aerodroma imamo dovoljno da to imali smisla (Beograd x2, Niš, Lađevci, Ponikve, plus još po neki manji).

 

Zamisli da je neka katastrofa u Nišu (veliki požar, zemljotres) i da moraš da prevezeš brzo tonu povređenih u Beogradu...evakuišeš klinički centar....i sl.

 

Takođe, KC-390 može da se koristi za gašenje požara (Portugalija je upravo uzela tu verziju).

 

Na kraju, za transport vojnika za učešće u međunarodnim misijama i međunarodnim vojnim vežbama.

Link to comment
Za brzo prenošenje opreme tamo vamo. I vojnika da, ali vojnici mogu i u helikopter a masa opreme ne može. Aerodroma imamo dovoljno da to imali smisla (Beograd x2, Niš, Lađevci, Ponikve, plus još po neki manji).

 

Zamisli da je neka katastrofa u Nišu (veliki požar, zemljotres) i da moraš da prevezeš brzo tonu povređenih u Beogradu...evakuišeš klinički centar....i sl.

 

Takođe, KC-390 može da se koristi za gašenje požara (Portugalija je upravo uzela tu verziju).

 

Na kraju, za transport vojnika za učešće u međunarodnim misijama i međunarodnim vojnim vežbama.

Opreme u smislu naoružanja i sl? Cenim da to od opreme što može u Embraer/Airbus/Spartan/Antonov/Iljušin ove klase tj. malih transportnih aviona može i u Mi-17, a za cenu najjeftinijeg od ovih možeš kupiti dva Mi-17 u najskupljoj verziji, koji je uz to i gunship.

 

Između Batajnice i Niša, što je najdalja međuaerodromska destinacija u zemlji, je cca 200 km vazdušnom linijom što helikopter prelazi za pola sata od tačke A do tačke B. Plus, može da leti i od Horgoša do Preševa, što transportni avion ne može.

 

Za mirovne misije, osim ako se ne zarati u Evropi, nijedan od tih aviona nema dolet.

 

 

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

Link to comment

Mislim da si potcenio veličinu i kapacitet KC-390, on je veći od C-295 i An-26, i nije u klasi ovih aviona što si gore naveo, već iznad (nije nivo C-130 Herkules). To je transportni avion srednje veličine, ne male.

 

Što se doleta tiče, nema ni Falcon 50 dolet da leti BG - NYC nonstop. Ne mora da se let odvija u jednom cugu, može da se sleti da se natoči gorivo.

 

Da li Mi-17 može da preveze borbeno vozilo? KC-390 može.

Link to comment

Pa mi ni u SFRJ nismo imali srednji transportni avion u inventaru, ako izuzmemo prepotopski An-12.

Ako ćeš da teraš tako nešto iz takvih razloga, onda je uvek bolji širokotrupac Airbus A-330 MRTT - tanker, VIP transport, 300 padobranaca, šta ti volja... jedan avion za sve. Ili bar A-400M, mada su njega otkazivali da bi kupovali ovaj prvi.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment
4 hours ago, Tribun_Populi said:



F-35 je stealth, napredna klasa, novija generacija itd. Šatro koncipiran za fire and forget BVR, a čak i u BVR gubi od Su-35S. Baci pogled na Ausairpower, kačio sam svojevremeno ovde izuzetno ozbiljan članak o tome. F-15SE je pandan Su-35S, samo što potonji integriše mnogo više 5Gen tehnologije od prvog, a i najbliži koji poseduju F-15SE su bliskoistočne zemlje (Izrael, SA, Katar) tako da za Grčka vs. Turska priču nije relevantan.

Tu je već narušen balans jako, s tendencijom da pretegne još jače.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 

 

 

Niko ne moze da kaze da F-35 gubi od Su-35 jer zavisi od mnogo faktora, primera radi obucenosti pilota i vremena naleta.

Su-35 je koncipiran da moze daleko da otkrije postojanje F-35 jer koristi NF(nisko-frekventne) radare(L band) ali on sam ne moze da puca na velikoj razdaljini jer NF radari ne mogu tacno da lociraju metu plus imaju puno sumova. Zato Su-35 ima vezu(linkove) sa drugim Su-35 i radarskim sistemima na zemlji. Tek tako uparen moze na velikoj distanci da gadja F-35 ili F-22 tj. avione sa niskom radarskom vidljivoscu.

Tesko da moze da izadje kao pobednik jedan na jedan iako ima sjajne manevarske sposobnosti za razliku od F-35.

Dva razlicita koncepta razmisljanja oko borbe u vazduhu.

Tako su Rusi pravili i novi Su-57.

 

Cito sam naovdno neke analize kineza koji su kupili Su-35. Kazu da ti NF radari stvarno mogu da uoce daleko mete, nekoliko stotina km, ali da su VF radari kod Kineza, AESA, na novim J 10C i J-20 bolji od PESA radara kod Su-35.

Su-57 vec ima AESA.

 

Sto se tice Airbus i Evropjana oni kasne vise od decenije za Kinezima i Rusima sto se tice aviona nove generacije a za SAD mnogo vise.

 

Inace su Svedjani odlucili da razvijaju avion 5 generacije sa Britancima a ne Airbus sto je jos jedan udarac za evropsku ratnu avioindustriju.

Edited by pasha
Link to comment
 
Niko ne moze da kaze da F-35 gubi od Su-35 jer zavisi od mnogo faktora


Ovi rekli, i razne faktore uzeli u obzir. Zapadnjaci, a nisu materijalno mnogo zainteresovani da hvale svoga konja za prodaju, pa im verujem.

https://www.ausairpower.net/APA-Rus-BVR-AAM.html

Imaš tu seriju članaka o toj temi, ovaj je o BVR borbi upravo između Su-35S i F-35.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment
3 hours ago, hazard said:

 

+ kineske varijante. Inače ako ćemo da se zezamo sa borbenim klipnjacima, onda bolje da pravimo te naše Kopce

 

Turboprop, molim lepo. A Kobac, ili kakvu god maketu da je ZDRP izložio, kad ponese tonu i po naoružanja, nek' se javi. Ma strašan avion, Brazilac tj.

 

2 hours ago, Tribun_Populi said:

Airbus C-295, Alenia C-27J Spartan, Antonov An-132, Iljušin Il-112v... ima ih koliko hoćeš.

Poenta je, za šta će ti?

 

Nosi 2X+ više od svakog. Pride, poslednji ti je prvi let imao ove godine, pa je vraćen na doradu.

 

Isto tako možeš i da se pitaš šta će ti lovačka avijacija. Transportna je daleko jeftinija u nabavci, naletu, i održavanju od helikopterskih parnjaka po nosivosti i, kao što reče hazard, uvek na standby u slučaju katastrofa, prirodnih i onih drugih.

Link to comment

 

 

 

 

  Nosi 2X+ više od svakog. Pride, poslednji ti je prvi let imao ove godine, pa je vraćen na doradu.

 

Isto tako možeš i da se pitaš šta će ti lovačka avijacija. Transportna je daleko jeftinija u nabavci, naletu, i održavanju od helikopterskih parnjaka po nosivosti i, kao što reče hazard, uvek na standby u slučaju katastrofa, prirodnih i onih drugih.

 

 

Sjuper, ali stvarno ne vidim svrhu za 200 km tj. 10 min leta, sa ograničenim mogućnostima sletanja. Pa cela Srbija ima cca 400 km vazdušnom linijom u pravcu sever-jug, ispod doleta jednog helikoptera (Mi-17 ima dolet 580 km sa unutrašnjim gorivom, bez tankova).

 

A to da je transportna avijacija jeftinija od helikoptera, to kad bismo se zajebavali. Jedan primerak ovih gore malih košta $ 30+M, Embraer kao srednji može da košta samo više. S druge strane, The Magnificent Eight (Mi-8MTV/Mi-17) košta $ 15-17M i, kao što rekoh, može da se solidno naoruža pa da preuzme i ulogu vatrene podrške pešadiji, da nosi vedro za gašenje požara, služi za traganje i spasavanje, kao transport za 36 vojnika ili 30 padobranaca, ili da tera 4,5 tona opreme. Plus može da sleti u Mionicu ako ustreba, u slučaju katastrofe.U inventaru ga imamo cca 50 godina i Miško ga vozi zatvorenih očiju.

 

Dakle, dva helikoptera manje koštaju nego jedan transportni Embraer, a koristili bi nam tri do šest puta više.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

 

Link to comment

Jel' me zezaš? Pound-for-pound, helikopter je i biće skuplji od aviona, kako god da okreneš. Drugo, odakle izvlačiš ove brojke jbt, 30 padobranaca, 4.5T opreme, 15M$, daj nešto što je utemeljeno u stvarnom svetu. Mislim da je Tajland baš skoro kupio 17ice, cena je bila ~30M po komadu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...