Jump to content
IGNORED

Nostalgija


MrX

Recommended Posts

12 minutes ago, Cash said:

@namenski  ja sam ti ceo zivot stranac :D. Da sam ziveo u Jugi bi odma čim upalim radio saznao da smo pobedili, a ovako jbg morao je cale da čeka do 6.10 kad je bio sportski pregled.

Pa vidim ja cudno mi nesto, ne uklapa se :D

Link to comment

Skoro sam bas gledao na jucubu tu utakmicu, i skapirao da mi je, i pored malog broja poena, i lošeg procenta šuta, Bodiroga i tu bio gazda, iako bih ranije po sećanju uvek u prvi plan stavio Peđu i čiča Dražu.

Kad su nas Ben Valas i drugari stegli u trećoj i kad niko nije mogao da pogodi, uzima baja loptu i lomi ih.

 

Link to comment

Dino Radja sutra u HoF u Springfildu...mislim da vredi zabeležiti. Hvala Dino! :Hail:

 

PS vredi pročitati njegove zahvalnice svim bitnim ljudima u karijeri (Kukoč, Krešo, Duda, Profesor Nikolić, Dražen itd). Fino štivo za nas nostalgičare.

Edited by Ivo Petović
Link to comment

Radju je uvek bilo uzivanje gledati na terenu, a i slusati (citati) u ovim civilnim godinama.. Ogroman rispekt..

 

Quote

U svom ovom ludilu evo nesto i o Drazenu. Dvi velike lekcije san od njega naucija. Prvo rad, rad i samo rad. Kad imas problem ajde ga rijesi u dvorani. Nemos pogodit- dvorana, ispada balun- dvorana, nemos trcat- Marjan, nemos skocit- teretana. Jednom dodjemo u Poljsku igrat neki turnir i u dvorani nema teretane. Nema ni u hotelu. Sta sad. Nakon uru vrimena zove on mene i kaze. Nasa san, ajmo. Odosmo taxijen Stojko, on i ja u neku ruzinavu teretanu lokalnih dizaca utega. Tu smo mi napravili stanice za radit i odradili svoj trening.
Druga lekcija.
Igramo u Svedskoj neke kvalifikacije a on i ja cimeri. Idemo na kavu prije utakmice i ja vadim lovu za platit. On meni na to rece da spremin pare jer kad buden zaradjiva ka on da mogu platit a do tada nema sanse. On je vec bija u Realu te godine a ja u Splitu jos.
Inace je bija poseban lik. Nista ga nije zanimalo osim sporta. Zna bi me nazvat u svako doba dana i noci iz Amerike i pitat kako je igra Val iz Kastela protiv Junaka iz Sinja. Cetvrta liga Jug. Ko je da golove, ko je da koliko koseva u trecoj ligi u nekoj bezveznoj utakmici. Cile Sportske san mu mora procitat svako par dana. Zivija je za sport, bija vodja u svakoj prilici i kad je poginija nemogu uopce opisat tih 7 dana. Izac na prvi trening nakon je bija jedan od tezih momenata u mom zivotu. Siguran san da se sad veseli tamo negdi gori.

 

Tesko je napisat nesto novo o Toniju Kukocu. Ja cu pokusat samo jedan dojam iz mog kantuna. Igra san sa more igraca svugdi po svitu ali samo jednog smatran svojon kosarkaskon srodnon duson ili soulmate kako kazu Ameri. Toliko smo toga prosli zajedno da smo se u svakom trenutku mogli sporazumit zatvorenih ociju. I dan danas da odemo odigrat neku veteransku isto bi bilo. Nikad medju nama nije bilo ljubomore, nikad zavisti uvik na terenu tim prije svega. Kad je dosa na Gripe ima je 50 kila skupa s kreveton a napravija je karijeru za pamcenje i da se mene pitalo stavili bi nas u HOF skupa jer nas dva smo ka Harley & Davidson. Nezamislivo jedno bez drugoga.
Nevidjeni talenat, pogled dva koraka unaprid, pas u milimetar, pogodit kad triba, uzde ekipe uvik u rukama. Tribalo je znat igrat s njime a virujte mi bilo je takvo zadovoljstvo. Meni je Dino bez Tonija nezamisliv i zato fala na svemu sta smo prosli. I dobro i lose. Dosli smo tiho i usli u legendu.

 

Profesor Aca Nikolic.
Ko je Aca Nikolic. Po meni kljucna figura kosarke na ovim prostorima. Covik koji je odgojio plejadu vrhunskih trenera, genije neslucenih razmjera, uporan na detaljima, covjek nakon cijih treninga boli glava a ne noge.
Profa je dolazija u Split par puta godisnje na ispomoc Bozi. Ispricacu dva momenta da shvatite njegovu genijalnost i viziju.
Prva prica.
Treniramo 5 na 5 na jednom kosu. Kaze Profa u jednom trenutku stop. Mi po inerciji napravimo po neki korak a on ce nama. Ne, ne, ne. Ti su bio tu, ti tamo , ti onamo, ti si stajao ovako a ti onako i tako svih 10. U milimetar. I onda. Ovako je trebalo i pomice nas ko sahovske figure. Kut bloka pod 90 a ne 68 stupnjeva i tko dalje do najsitnijeg detalja.
Prica druga.
Famozno finale u Minhenu protiv Maccabija. Negdi pred sam kraj prvog poluvrimena radin blok na vrhu reketa za Sretu i onaj njihov Amerikanac Simms me nabode lakton u pleksus namjerno. Niko nista nije vidija, suci najmanje. Meni se odma zakrvave oci i trazin ga za vratit medjutim svira kraj. Svlacionica, Bozo drzi govor, pa Profa svoje i izlazimo vani na teren. Meni Profa cini prstom da dodjen do njega. Kaze “da ga nisi taka” Ja njemu “ koga, sta”. Znas ti i koga i sta. Nista njemu nije moglo promac.

 

Duda Ivkovic. Respect. Jos jedan od kojeg san puno toga naucio. Nakon Krese dobija u ruke reprezentaciju punu talenta i vrhunski slaze kockice. Koliko god neko mislio da je lako bilo daj balun u ruke Drazenu, Toniju,Vladi ili Dinu i sve je rijeseno toliko sve to treba uhodat. Te 4 godine kombinacija klupskih trenera i njega je svih nas izbacila u orbitu. Pripreme su trajale od 3-5 miseci. Da, da. Olimpijada Seoul 88’ prvi dan priprema je bio dan nakon finala play off-a 8.5. a povratak s iste 3.10. Trening sutradan u 10. Pa danas kazu da su umorni i ne mogu igrat. Svakako kod Dude je bila disciplina i niko nije bio zvijezda. Svaki pokusaj bi odma u korjenu bio zaustavljen. Isto je vika na Drazena i na zadnjeg u nizu. Kasnije smo se sretali preko klubova protivnicki i bilo je tu svega ali uvijek respect.

 

Kreso Cosic. Covjek ispred svog vremena. Prvi moj susret s njim nije bija na terenu. Dosa je za trenera u Split sezonu 83/84 i dosta puta san ostaja na treningu gledat kako maltretira Sobina i ekipu. Dosta stvari koje je radija nisan nikad vidija prije. Njegov pogled unaprid je bija nevjerovatan. Sa 18 godina je uvalija Divca u reprezentaciju. Sa 19 Tonija, Djordjevica i mene. I ne samo da smo bili u ekipi nego smo i igrali. Prvi moj nastup je Atena 87’. Igra san vise manje samo one slabe utakmice. U borbi za broncu protiv Spanjolaca nisan igra ali kako su svi visoki imali po 4 faula desetak minuta prije kraja posalje mene Kreso na zagrijavanje. Kad su ispali Stojko i Radovanovic pogleda on mene ispod kosa pa na klupu prema Grbovicu koji je bija jako krilo. Vidin ja da nece bit nista od mog ulaska i jednostavno krenen sam na izmjenu. Prolazin Kresi iza ledja i on se okrene i pita di ces ti. Igrat, di cu. Stvarno oces igrat. Naravno. Ajde onda. Bas tako je isla konverzacija. Tako da je zadnjih 4-5 minuta na terenu bili Divac , Djordjevic, Toni i ja. Klinci bez brade i uspili uzest medalju. Kreso je definitivno udarija temelje one slavne generacije i napravija bezbolnu smjenu.
Druga prica je vezana za turneju po Americi godinu ranije. Paspalj, Divac i ja zakasnimo na rucak jednu minutu. Taj dan inace u planu bija odlazak u shopping. Zamislite 85-u godinu i shopping u Americi. Tada kad nas nije bilo nicega. Dovede nas bus isprid ogromnog shopping centra i kaze Kreso. Vas trojica pred vrata ostajete vani dva sata i cekate nas za kaznu. Odose oni unutra i mi nakon po ure procjenimo da su ko zna di i da udjemo tu negdi sta kupit. Cim smo stupili nogon unutra on izviri iza kantuna i vice. Ne, ne gospodo. Vi ne. Kakav kralj pokojni Kreso. Kasnije kad je bija ambasador u Washingtonu bili smo stalno u kontaktu i nismo svjesni koliko je Hrvatska kosarka izgubila njegovin preranim odlaskom. Jos bi moga puno toga o njemu ali ne zelin bit dosadan.

 

 

Svetislav Pesic zvani Kari. I kod njega se pakleno radilo. Na Staroj planini u izolaciji po 3 treninga dnevno. Prvi je uveo kondicionog trenera u trenazni proces. Prof. Karaleja. Igman i skakaonica su postali poznati po nama a ne skakacima. Vrhunski strucnjak. Strog ali posten. Puno smo od njega naucili svi skupa. Njegova ekipa iz Bormia 87’ je postala svjetski poznata. Gracias Kari.
p.s. na zadnjoj slici su Ameri sta smo ih dobili u Bormiu. Larry Johnson, Garry Payton itd

 

Quote

 

Bozo Maljkovic. Kad su ga doveli pita san se ko je sad ovaj. Niko nikad nije cuo nista o njemu nego je preporucen od strane Ace Nikolica. Vrlo brzo se pokazalo da smo dobili nesto posebno. Radili smo ka pasi a njegovo znanje je bilo ogromno. I najvaznije ego mu nije smeta da pozove profu nekoliko puta godisnje da radi s nama. Na terenu teski diktator a van terena totalno drugaciji. Prijatelj za sva vremena. Kad smo se rastajali reka nan je da zapamtimo protekle 4 godine jer se tako nesto dobro nece ponovit. Kako je samo bija u pravu. Ima san jos izvanrednih sezona i pobjeda ali takva ekipa ljudi i igraca na jednome mistu nikad vise. Doce na red poneka ric o svakome. Danas samo maestro Bozo Maljkovic.

 

Moka Slavnic odnosno Veliki Mokanu. Nakon tri utakmice Slavko da ostavku i u svlacionicu prije cetvrte dolazi veliki mag i poprica sa starijima pa dodje do mene i kaze. Mali kako se zoves i sta igras. Mislin ja majko mila. Prije nisan igra nista a ovi nezna ni kako se zoven. Medjutim vec nakon 5-6 minuta zove on mene da udjen. Svaku utakmicu san igra sve vise i vise a pri kraju sezone poceja ulazit u petorci. Sta su oni svi vidili u meni neman pojma ali ocito nisu falili. Inace za razliku od Slavka Mokanu je bija dosta meksi i relaksiraniji. Igra bi basket s nama svaki dan. Vara, kra, laga rezultat i niko ga nije moga dobit. I tu naucis puno a da nisi svjesan. I zato fala za sve veliki Mokanu. Slike od ekipe nema jer se u ono doba radila jedna na pocetku sezone a njega nije bilo.

 

Jos pricica, i dosta fotki je okacio na svom fejsu..

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...