Jump to content
IGNORED

O prostituisanju profesije ili sta se desava...


Brajin Zet

Recommended Posts

Pratim blog Milice Tomic na B92 o desavanjima oko izlozbe Albanskih umetnika u Beogradu. Da ne Protestujem protiv ociglednog saucestvovanja Biljane The i Uprave Bloga u zataskavanju dokazanih zlocina izvesnog 'Nestorijanca" postavio bih tekst tamo. Ali kako procenjujem da ce moj Protest trajati najmanje dve nedelje resio sam da vam uputim jedno pitanjce ovde. Dakle...Pomenuta Milica Tomic, ocigledno umetnica odredjenog formata, zastupa tezu da se na izlozbu albanskih umetnika ne moze i ne sme gledati kao na politicku provokaciju. I da se ona mora posmatrati izvan dnevno-politickog konteksta. Mogao bih da prihvatim ovakvo misljenje priznate umetnice, ne i da se slozim sa njime, da pomenuta gospodja pre samo dva meseca nije dekonstruisala izlozbu Cedomira Vasica pretty much tvrdeci kako se ta izlozba mora posmatrati u sklopu dnevno-politickog konteksta. I da pomenuta Ms Tomic nije izjavila: sto ja prevodima kao stav umetnice da za nju ne postoji umetnost van konteksta politike pa i one dnevne. Odavno me muci to sto se u Srbiji u u svakodnevnom (vanprofesionalnom) zivotu pristupa politici sa pozicija tifosa i mislim da je pristupanje profesiji sa pozicije politickog tifosa krupan korak na gore.Da ne bude da mislim da je pristupanje svojoj profesiji nekakava endemska bolest Srbije, da spomenem da se u USofA (a i sire) problemu globalnog zagrevanja (namerno nisam hteo da pomenem abortus da ne uznemirim Hazarda) i u okviru profesije sve vise i vise pristupa sa pozicije navijaca odredjene politike.Sve me ovo navodi da pocinjem da se pitam da li ce doci trenutak kada ce inzenjeri poceti da projektuju avione bez krila ako to odredjena politicka opcija krene da zastupa?Ajde sad vi, da ovo malo zivne. Malo mi mrtvo ovde, garantujem da Indy ubi postavljanjem svojih fotki (odbijam, iz zavisti, da iz prve ruke potvrdim svoje crne slutnje). Da rezimiram:Prva teza: Profesionalna objektivnost se sve vise i vise kompromituje poturanjem politickog za profesionalni stav, da ili ne?Druga teza: Ovo je globalni fenomen i nema mnogo veze sa stanjem drustva, da ili ne?Treca (sreca) teza: spremnost da se prostituise profesija u korelaciji je sa 'emocionalnom egzaktnoscu' (za prvu pomoc vidi u Wikipedijidefiniciju emocionalne inteligencije) pa su umetnici spremniji na prostituisanje (profesije) vise od, recimo, naucnika (da ili ne?) a inzenjeri (jos uvek?) odolevaju kao poslednji bastion objektivnosti(da)?Cetvra teza, gde sve to vodi, kuda ili gde?Brajin Zet, dipl. ing.
Nešto slično, daleko kraće i manje ambiciozno, napisao sam na Forumu B92. Reakcija je bila očekivana.Dakle, slažem se.I odbijam da mi zbog toga bude prilepljeno pripadništvo onima što nasilno prekidaju kulturne događaje.
Link to comment
  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Brajin Zet

    31

  • Caligula

    23

  • Indy

    22

  • PussyGalore

    16

Nešto slično, daleko kraće i manje ambiciozno, napisao sam na Forumu B92. Reakcija je bila očekivana.Dakle, slažem se.I odbijam da mi zbog toga bude prilepljeno pripadništvo onima što nasilno prekidaju kulturne događaje.
ima ko je zaduzen za to ako nije otisao na bozu da okrepi misli.
Link to comment
ima ko je zaduzen za to ako nije otisao na bozu da okrepi misli.
Ako se ovde misli na Adama, moram da demantujem. Covek nije otisao na bozu vec kod lekara specijaliste za LDP. Ne znam da li je cuo da je ovaj, pre nego sto se ideoloski osvestio, bio ginekolog...
Link to comment

Na zalost, javlja mi se da ova tema nece daleko odleprsati od (blogovsko-forumske) dnevne politike. A toliki potencijal.Citajuci ovo prethodno na blogu, pomislih: ako se poizblize pogleda navedeni kruti stav ("svaki umetnički rad, hteo to umetnik ili ne, reflektuje kontekst države, društva, politike i ideologije u kojoj je nastao") u njemu nedostaje samo jos prirodna sredina pa da bude kompletan. Sjajne su te maksime koje jednostavno ne mogu da budu pogresne, posto u sebe obuhvataju gotovo sve. I, to sve se reflektuje u umetnickom delu. Ne kaze kako. Znaci, moze bilo kako. Sjajna definicija, nije cudo da su nam je stalno ponavljali u okviru marksistickog obrazovnog sistema kroz koji sam prosao. Model u input prihvata sve, a autput je potpuno neodredjen. Nema sanse da omane.

Link to comment
Prva teza: Profesionalna objektivnost se sve vise i vise kompromituje poturanjem politickog za profesionalni stav, da ili ne?
naravno (a i obrnuto)
Druga teza: Ovo je globalni fenomen i nema mnogo veze sa stanjem drustva, da ili ne?
razdvojena pitanja: ne znam da li je globalni fenomen (u smislu ispoljavanja pitas?); mislim da donekle moze da ima veze sa 'lokalom' (gde god)
Treca (sreca) teza: spremnost da se prostituise profesija u korelaciji je sa 'emocionalnom egzaktnoscu' (za prvu pomoc vidi u Wikipedijidefiniciju emocionalne inteligencije) pa su umetnici spremniji na prostituisanje (profesije) vise od, recimo, naucnika (da ili ne?) a inzenjeri (jos uvek?) odolevaju kao poslednji bastion objektivnosti(da)?
ne mogu da citam viki sad, ne da mi se, ne znam dakle sta je em.eg. ali recimo da su umetnici i naucnici tu negde, a zanatlije malo manje spremni na kompromise (btw. sad je na rts isla odlicna emisija o prostituisanju psihijatrije u sssr, sve do osamdesetih, zvanicno; danas nezvanicno).
Cetvra teza, gde sve to vodi, kuda ili gde?
nemam pojma, nikad nisam imala ambicija i kapaciteta za velike istine. :) generalno, ako vec bacam pasulj, ne vodi nigde posebno. Edited by kingmaker
Link to comment

Da li bi se moglo reci da je inzinjering svog tog oruzja prostitucija inzinjera? (Gde je chandra kad ti zatreba).11/9/01 je, kazu, bio tako efikasan u rusenju WTC-a zahvaljujuci savetima inzinjera pristalica Al Kaide. Isti akt je pokojni Karlhajnc Stokhauzen doziveo kao najvece umetnicko delo svih vremena (pa rekao da je pogresno 'interpretiran', premda se radi o citatu). A i pokojni Vonegat je imao neke lepe reci o (istim) bombasima-samoubicama. Mislim da prostitucije ima svuda.

Link to comment

da, za to nam cak ni ne trebaju konkretni primeri. ali, nisam htela da zaskacem sa pricom o individualnosti/univerzalnosti, da ne 'psihologiziram' (a ne bih imala drugi intuitivni argument)jedino sto to moze da ima neke veze (lupetam do kraja) sa drustvenim ugledom profesije, pa onda u ove dve elitne grupacije to vise vidimo

Link to comment

Citajuci Rojtersa ('...the exhibition questions "dominant cultural hegemonies, national and gender identities in the field of visual art which are defined by Balkan particularities... nationalisms, conditions and consequences of Euro-Atlantic integrations and strengthening of neo-liberal capitalism."') pada mi na pamet da to nije toliko prostituisanje umetnicke profesije, koliko neverovatno - dramaticno - precenjivanje njenog znacaja (naravno, daleko od toga da je ovo prvi slucaj te vrste, tom fenomenu ima barem 80-tak godina, a i vise).

Link to comment
Da li bi se moglo reci da je inzinjering svog tog oruzja prostitucija inzinjera? (Gde je chandra kad ti zatreba).11/9/01 je, kazu, bio tako efikasan u rusenju WTC-a zahvaljujuci savetima inzinjera pristalica Al Kaide. Isti akt je pokojni Karlhajnc Stokhauzen doziveo kao najvece umetnicko delo svih vremena (pa rekao da je pogresno 'interpretiran', premda se radi o citatu). A i pokojni Vonegat je imao neke lepe reci o (istim) bombasima-samoubicama. Mislim da prostitucije ima svuda.
Mislis oruzje koje su prvo naucnici osmislili? Mala sala. Mislim da ti nije dobar primer, ovo sa oruzjem. To bi po meni pre bilo faustovsko prodavanje duse djavolu. Medju oruzjem mozes da nadjes koliko hoces primera vrhunskog inzenjeringa, druga je stvar zasta se koristi. Ja pod prostituisanjem profesije podrazumevanjem zrtvovanje profesionalnih kriterijuma zarad ideoloskih. Prevlast ideologije nad kvalitetom. Ako vec hoces prostituisanje inzinjerstva u smislu o kome govorim onda je jedan od primera za tako nesto onaj inzenjer agronom iz Vojnika Conkina (nadam se da nema u blizini agronoma :wink: ) koji na partijskom sastanku obecava da ce da resi problem ishrane u Sovjetskom Sojuzu ukrstanjem paradajza i krompira (i stvarno uspe u tome ali dobije biljku koja ima plod krompira a koren paradajza). Kingmaker sa svojom pricom o elitizmu profesija je na prilicno dobrom tragu mada ja imam svoj take o tome. Ali o tome cu tokom vikenda...Btw, sin mi je u istom dormu u kome je nekad bio i Kurt Vonegat. Doduse on u prizemlju a Kurt je bio na poslednjem (petom?) spratu...
Link to comment

Kad god citam polemike o tumacenju poruka umetnicke avangarde, u najsirem smislu reci, setim se dogodovstine iz studentskih dana, kada sam u Oktobarskom salonu blejala u eksponate izvesnog nadrealiste, puna /ili prazna, zavisno od dela/ cisto vizuelno-ekspresivnih utisaka, ali daleko od poznavanja bilo kakvog umetnickog sibolickog instrumentarija, a time lisena i ozbiljnije sposobnosti da delo integralno tumacim na iole kompetentan nacin. Elem, desilo se da tu upoznam izvesnog apsolventa likovne akademije, kome sam posteno i hrabro priznala svoju neukost, da bi me doticni, impresioniran mojim anti-snobovskim gestom, strpljivo vodio od jednog do drugog eksponata i objasnjavao njihovu simboliku, specificnosti tehnicke izrade, sushtinu umetnickog motiva, znacaj dela u autorovom opusu itd. Osecala sam se kao da da mi bozji glas saopstava svete tajne, koje znaju samo odabrani. :rolleyes: Citala sam pazljivo Milicin blog o nedavno prekinutoj izlozbi, videla i nekoliko eksponata koji su prilozeni, ukljucujuci i onaj inkriminisani ? Jasharijev portret. Ne sumnjam da ce slicnih galerijskih desavanja biti i u buducnosti, ali... Nemam definitivan sud u kojoj meri se, u datom slucaju, radilo o politickoj provokaciji, a koliko o svojevrsnom performansu koji dopusta takav opseg umetnicke slobode. No, ono sto je nedopustivo je da grupa nekompetentnih, opskurnih, nacionalisticki napaljenih presuditelja, prekida jedan umetnicki cin bilo kakve vrste. Domacin, koji je organizovao gostovanje albanskog autora, verovatno ima neki umetnicki savet, sastavljen od kompetentnih osoba, koje su procenile da se radi o umetnosti, bez obzira sto dela u sebi sadrze izvesnu dozu politicke provokacije. To je za mene dovoljno da branim pravo umetnika da izlozi svoje delo. Ukoliko bi se ispostavilo da je procena nadleznih nedovoljno kvalifikovana ili cak podleze zakonskim sankcijama, neka to resavaju nadlezni organi, ako nadju za shodno, a ne rulja s ulice. Izlozba je uredno najavljena u medijima, te bi stoga, da smo iole civilizovano drustvo, njenu publiku cinili zainteresovani ljubitelji umetnosti. Za pojedinacne reakcije /i pozitivne i negativne/ stoji knjiga utiska, pa neka se izvole upisati, a a ne da obrazovske bitange presudjuju koje /i cije/ kulturne sadrzaje smemo da gledamo na ?svetoj srpskoj zemlji?.

Link to comment
Uostalom, "umetnici su se oslobodili uloge koju im je drustvo nametnulo", kako ono bese? Gde je Kauboj, on to dobro zna.
:lol: ... gledam i zabavljam se. Postovao sam vec na slicnoj temi na B92 (ali opravdano otvorenoj na politici), i rekao da se radi o politici. U svakom smislu - i o politici u umetnosti i o politici u aktuelnoj politici. Svako je tu nasao svoje mesto i svi su profitirali, i umetnik i huligani, cak i kosovski separatisti - svi sem srpskog drustva.Ono sto ja guram na velika vrata, Brajin Zet gurnuo na mala - umetnost koja se prostituise ... pre svega - kakva umetnost? Vorhol? Njegovi imitatori?
tacno, ono sto Milica radi vise lici na ulogu Madam koja umetnost podvodi politici a za uzvrat biva placena kolikim-tolikim publicitetom.
-_- pa, bice da je sve u publicitetu, onda? Edited by CowBoy
Link to comment
pre svega - kakva umetnost? Vorhol? Njegovi imitatori?
Primetio sam (barem na ovim reprodukcijama koje su bile po netu)... bio si u pravu svojevremeno, ljudi kojima nedostaje "umeshnosti u umetnosti", da ne pominjem originalnost, svoju "umetnicku delatnost" svode na "izazivanje incidenata". To je u stvari neki kvazilevicarski (shatro-subverzivni) pokret koji je eto cak i drzavno-finansiran, finansiran od sistema kojeg navodno "dovodi u pitanje" (kao da se to ne radi na izborima). Skoro bi se moglo sumirati sa, "ako nisi ni u cemu narocito dobar, onda barem napravi pizdariju".U celoj stvari jedino zapanjuje glupost Obraza, koji se nije opsetio da se u medjuvremenu proglasi umetnickom trupom i svoje nasilno prekidanje tudjih izlozbi nije proglasio za koncept-art. A lepo mogu da unajme Laibach, Isidoru Bjelicu i Nebojsu Pajkica da im porade na "izrazu". Malo ono, Neue Serbische Kunst. Cak ih i Kos.Albanci pretekose.
Link to comment

evo dela iz jednog od Milicinih blogova u kome njen licni izbor umetnickog dela najbolje pokazuje o kakvom se ovde istancanom osecaju za instalaciju muda u funkciji bubrega radi: Albert Heta je umetnik koji živi u Prištini. Njegov rad i dugogodišnja praksa zahtevaju obimniju analizu, medjutim ja bih vam sada predstavila samo jedan njegov rad.?Ambasada Republike Kosovo na Cetinju? je 2004 godine bio izložen na Cetinjskom bijenalu, gde je umetnik postavio grb i zastavu Republike Kosovo (koje je sam dizajnirao) na zgradu nekadašnjeg Konzulata Srbije. Ova umetnička instalacija je nekoliko dana po otvaranju demolirana, da bi potom na zahtev osnivača i direktora Bijenala rad bio povučen. Paralelno, u medijima, ovaj rad je napadan iz pozicije kultur-rasističkih optužbi na račun umetnika, koje su holofrazirale ratnu propagandu iz 1998-99. godine.Umetnik Albert Heta ne vidi ovaj rad samo kao instalaciju koja je akt aproprijacije simbola države, već pre svega način na koji su se kustosi, mediji, političari odnosili prema ovom radu, kao i diskusije koje je proizveo. Drugim rečima, za njega je sam umetnički rad pre svega pokretanje mehanizma diskursa, emocija i diskusija koje je rasplamsao.Govoreći o ovom radu, pre svega otvaram pitanje koje se bavi analizom složenog mehanizma odnosa umetnika i države. Ovaj rad postavlja krucijalno pitanje: Da li je moguća umetnost i identitet umetnika bez države?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...