Jump to content
IGNORED

Cicos-macos prinova


Amos

Recommended Posts

U nedostatku podforuma koji se bavi kućnim ljubimcima evo da potražim ovde pomoć, pa nek moderatori prebace na neko bolje mesto, ako postoji. Pre neki dan smo usvojili malo mače staro par meseci, ali pošto smo dosad imali samo psa nisam baš siguran šta, kako i koliko. Zove se Shmuci, ženkica, vrlo je uredna i lepo vaspitana po pitanju higijene, po ceo dan se kupa i čisti, a odmah je ukapirala gde je wc i tuš kabina, koja joj deluje kao sjajno mesto za obavljanje nužde. U pet-shopu su mi savetovali da joj kupim neki silikonski posip, pa se trenutno privikava na njega i grozni plavi lavor. U početku ga se strašno plašila, ali sada je već situacija bolja. Mada je kupatilo u totalnom haosu. :) Ok, konkretno. Čime da je hranim, u kojoj količini i koliko često? Kupio sam par kesica Whiskas-a i to tamani kao pošast. Nemam pojma koliko joj je količinski potrebno i koliko sme da jede. šta je najbolje kupiti kao posudu gde može da vrši nuždu i gde to pazariti? U par pet-shopova su mi rekli da nemaju ništa te namene. Da li je treba sterilisati, s obzirom da neće izlaziti iz stana? Inače je preslatka, neustrašivi istraživač koga ne može ni top da probudi kad negde skunja. :wub: Ok, znam da zvučim kao da sam pao sa Marsa, ali bilo kakav info bi mi odlično došao. :blush: Unapred hvala!

post-168-1192224540_thumb.jpg

Link to comment

Whiskas za juniore, u sosu??Pa pise na kesicama, zar ne?Ja odustala od Whiskasa, bas su se navukle. A i nije zdravo davati suvu hranu, ma koliko posle pili vode... Pitala veterinare, svi rekli da se manem tih zafrkancija od hrane.Jadna, nece izlaziti iz stana. :(Pa... treba je sterilisati, a za nuzdu (dok se ne snadjes i nabavis macji toalet sa sitom) koristiti plasticnu kadicu odgovarajuce velicine koja moze da se pere i dezinfikuje. :)Najbolje da se posavetujes sa najblizim veterinarom oko toga sta je najbolje da jede u tom uzrastu.

Link to comment

OK, sigurno ce biti boljih mackara od mene, al' za prvu pomoc, samo cu da pomenem par iskustava sa mojim, sada vec pokojnim Reginald-om (bio je usvojen pravo sa ulice, i na zalost, vec bolestan of FIV-a (maciji AIDS) kada smo se sprijateljili). Klopa: Macke su uglavnom mesozderi. Moze se dodati i malo povrca itd, ali sigurno ne mogu da prezive bez mesa. I koliko znam (bar ovde to veterinari kazu), kravlje mleko bas nije najbolje za njih, posto ima par sastojaka koji ne prijaju macijoj probavi (dugorocno). Maca ce sigurno voleti slatkise (cokoladu itd) ako ih se docepa -- koliko god da je slatka kada u njima uziva, nemoj jo davati, jer im secer unistava zube. Moj macor je jeo oko 1/2-3/4 konzerve Whiskas-a na dan, mada sam se trudila da mu dajem parcice svezeg mesa (i ne brini oko masnih delova -- macke iz nekog razloga izvanredno probavjaju masti, a goje se od secera i ugjlenih hidrata kojih u kupovnoj macijoj klopi ima dosta). Ne znam da li kod vas moze da se kupi macija suva hrana (ako nadjes, uvek moras obezbediti cancic pun vode). I naravno, vremenom ces otkriti da mace obozava da jede nesto sasvim uvrnuto -- Reggie je bio lud za kuvanim kukuruzom :blink: WC: Treba ti plasticna cetvrtasta kutija koja se puni specijalnim peskom/granulama. Pokusaj da potrazis na internetu (ne bih se cudila ako EBAY prodaje).Vakcine: Iako zivi u kuci, maca bi trebalo da bude vakcinisana. Njihovebuve nas ne ujedaju, ali se desi da ih "donesemo" kuci na svojoj odeci, pa se nasele na kucnog nam ljubimca. Zato im treba redovno davati kapi (lokalno, ne oralno -- znace veterinar).Sto se tice sterilizacije, znam da je vazno za muzjake (posto prestanu da zapisavaju (smrrrd!) ceo stan. Nisam sigurna sta treba sa zenkicama raditi.Da li maca grebe tepihe? To rade instiktivno, a vazno je za njihove nokte, jer se tako skracuju. Mozes sam napraviti "scratching post" -- bilo kakvu skalameriju oblepljenu parcadima tepiha.Nadam se da ovo koliko-toliko pomaze, a ako imas pitanja, tu smo...

Link to comment

ustajace nazvuk otvaranja frizideravolece vasu hranumazenje i pazenje, to je tospavace vam u krevetu, budice vas vlaznim nosom u nos nocu, ako pozeli da izadjelagano, neka zavoli vas, pa frizider i vase kuvanje, a onda i psamoji zajedno spavaju jer se vole, samo ne sme biti zajednicka posuda za klopu:] sve u hodu

Link to comment

mica očigledno uživa - nepogrešiv znak da vas je usvojila :wub: - nemam šta mnogo dodati prethodnim postovima; mojoj mrci je osnovna hrana kuvana riba + jednom dnevno manji obrok iz wiskas konzerve, povremeno je i na vitaminima + kalcijum, ne pije mleko, ne voli suvu hranu, izbirljiva je sa mesom iz mog tanjira, parče sira ponekad (i stvarno, neobjašnjiva strast za peteljkama pečene paprike)- pesak u plićoj četvrtastoj tacni (koristim staru posudu za razvijanje fotografija, al ima da se nađe slične plastike po prodavnicama; sa mačijom kadicom iz petšopa nismo imali sreće) - voli sa sedne na ivicu, a sa dubljim to nije bilo izvodljivo... često se desi da obavi i u praznoj tacni- kako provodi dosta vremena u letnjikovcu sa mojima, sterilisana je posle jedne serije klinčadije koju smo uvaljivali široj familiji; čika doca je rekao da je to zdravija varijanta od sterilizacije pre prvog macenja (kućne mačke se uglavnom sterilišu, pojedine teško podnose teranje bez rezultata)četkanje obavezno, mada je kratkodlaka, linja se 12 meseci u godini; uglavnom gricka nokte (zubima čupa stare slojeve), mada se ponekad zanese sa tepihom (ali nikad nije grebala nameštaj - ako ne računam pentranje uz zavese u ranoj mladosti)uživajte!modovi, dajte taj pdf već jednom

Edited by mioba
Link to comment

Još jednom, u moje i ime moje devojke, hvala na savetima. :) Na žalost, suviše je visoko (6 sprat) da bi mogla slobodno izlaziti napolje, eventualno ako budemo organizovali neki izlet do vikendice, gde može da lunja po velikom dvorištu. Inače, guglajući za informacijama vidim da dosta ljudi pominje taj mačiji AIDS, pojma nisam imao do sada da tako nešto postoji. Još ću razmisliti oko sterilizacije i posavetovati se sa veterinarom. Grebe tepihe, ali je jako nežna sa ljudima, obavezno uvuče nokte od šapica tokom igre tako da od nje nikad neće biti strašni tigar, prava maza. :) I'll keep you posted. ;)

Link to comment

@miobapeteljke od pecenih paprika :Dkako sam se nasmejalamislila sam da je strast mog macka ka kuvanoj sargarepi iz supe cudna, ipak tvoja je macka pobedila :lol:

Edited by angelfish
Link to comment

a jel da da nisu normalne sa tim tripovima :lol: moj stari mačak, žiža (rip), jednom odlepio za parčetom sirovog krompira - zgrabio ga i ne pušta, reži kad mu priđeš, ja mu otela on za mnom, udario u kuknjavu :blink: više mu se nije desilo, al smo prepričavali i čudili se godinama...

Link to comment

to sta macke jedu...kako koja. moj tamani sve, od sirovih tikvica do kore od dinje.suvu hranu slobodno daj, cak je i pozeljno zbog kamenca na zubima. hill's light mi veterinari stalno preporucuju, posto navodno imaju konzistentno najbolji supply chain. naravno da ce stoka da se navuce na whiskas kesice.sto se tice nuzde, imas onaj posip ili kristale. stagod. za kristale ako se odlucis, nemoj kuglice nego bas kristale, kuglice beze svuda.kupi posudicu sa onim granicnikom okolo, da ne leti posip ili kristali kada ih zakopava.lopaticu da izgleda sto manje fancy, inace kad su fensi odnesu ti i pola posipa, tj. kristala.uzivaj u prinovi. uskoro ces biti njen rob. :plz:nekada je moja zver izgledala ovako...par dana posto ga polumrtvog pokupismo u parku.cetkica za zube sluzi kao yardstick, a inace smo ga njome gladili kako bi podstakli probavu (posto je bio jako mali a nije bilo mame da ga lize):1121232imgresizedv4.th.jpg

Edited by Larko
Link to comment

Ajde da dodam i ja još jednu preporuku za hranu. Iz razgovora sa dosta veterinara, prodavaca zaključio sam da Friskies treba izbegavati jer se navuku na nju zbog macine trave koja se stavlja u istu, a nije bog zna koliko bogata vitaminima, dok se preporučuje recimo Trainer premium mada je nema baš svuda (i neka pričaju šta hoće za suvu hranu, vidim rezultat kako joj se sjaji dlaka).I obavezno treba izbegavati slano, jer im brzo stradaju bubrezi. Zbog toga nije poželjno da jede mnogo ostataka od ljudske hrane.I da naravnodzipsicc3.jpgP.S. Nije rasna, naravno. Nađena je pored kontejnera u kutiji, tek progledala.

Link to comment

Mozda se sija dlaka od raznih suvih granulica, ali macka ne moze da nadoknadi vodu koju one "pokupe" ni kolicinom koju popije. Test - staviti Whiskas u vodu i sacekati desetak minuta... uzas koliko narastu i koliko vode pokupe. Pa onda vidite sta se desava u njihovim crevcima.Kuvana govedina i piletina - to se uvek preporucuje, povrce iz supe takodje, nesto od tvrde hrane za ciscenje zubica (tj. skidanje kamenca, ali da se ne zagrcne), preradjevine nikako - u najgorem slucaju neki finiji parizer ili pasteta. Kuvana riba isto (mada moji vec odrasli mackovi vole i zive papaline :lol: ), iznutrice (kazu) nikako...Ipak pitati veterinara.I obavezno staviti mrezu na terasu i prozore!

Link to comment

Pored svega recenog samo jos tri mala saveta.Zivo meso joj nemoj davati.Mora da bude makar malo trmicki obradjeno (mlaz vrele vode recimo) zbog bakterija u njemu koje mogu biti stetne.Nemoj je nikako pustati napolje zbog pasa, otrova, saobracaja, ljudi.Moje mace zive u stanu ceo zivot i ne fali im bas nista.Sterilisi je obavezno.To vec moze sa 6 meseci.Nema razloga da se ceka jer ona staara prica oko jednog okota ne pije vodu.Procedura je kratka , skoro bezopasna i maca se oporavlja za 7 dana.Ako si iz Bg-a dobijas broj veta kod koga mozes to da uradis besplatno.E da za mreze se slazem jer mace imaju ponekad trip da umeju da lete.Mleko nikako.Moze jogurt, pavlaka.I puno je voli.To je najbitnije.Srecno i cestitam.P.S.Dobismo pdf :D

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...