Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

Možda sam ja prezupčio, no čini mi se da bor baš i ne dozvoljava bujanje druge vegetacije "ispod" sebe... 

Mislim ja sam takvo iskustvo imao na placu na vikendaji™

Link to comment

da,ispod borova ugl nista ne raste ali ima gljiva koje su u mikorizi sa njima i rastu na obodima borovih suma ili na livadama sa sporadicnim borovima..isto vazi i za smreke..u gustim sumama nema nista na tlu,bude tu i tamo poneka gljiva ali vecina na obodima i na tim livadama sa sporadicnim i razbacanim drvecem..ne bi verovao koliko smo vrganja nasli ispod smreka ..

Link to comment
10 hours ago, djeneralche said:

Pa vidim da mi nesto izmice, neka -ija.

 

Idi na Rudnik za nekih mesec dana, pa češ da vidiš sve moguće čari bukove šume, ukoliko ih nisu komplet posekli. Krvnički seku, doduše trebaće im godine da te bukve komplet unište toliko ih ima.

 

56 minutes ago, ivy said:

da,ispod borova ugl nista ne raste ali ima gljiva koje su u mikorizi sa njima i rastu na obodima borovih suma ili na livadama sa sporadicnim borovima..isto vazi i za smreke..u gustim sumama nema nista na tlu,bude tu i tamo poneka gljiva ali vecina na obodima i na tim livadama sa sporadicnim i razbacanim drvecem..ne bi verovao koliko smo vrganja nasli ispod smreka ..

 

Rujnice su meni jedne od najukusnijih postojećih gljiva i rastu na obodima borovih šuma. Na Suvoboru ih ima masa.

 

Link to comment

Idem na Zlatibor svakog leta (osim ovog) od detinjstva i jako ga volim. Taj potok u Vodicama mi je jedno od omiljenih mesta! Žao mi je što ti se nije svidela Stopića pećina ali ubedjena sam da je to možda bilo zbog gužve. One "kade" su stvarno fascinantne - da li su bile prazne ili pune kad ste bioi? Meni se čak dopada i kako su je sredili a i vodiči su mi bili kul. :) Gostilje - onako. Fina mi je i terasa restorana. Al onaj bazen na ulazu u Gostilje ne znam baš da l im je bio neophodan. :) Sećam se oba mesta pre nego što su bila sredjena za turizam. Recimo, do Stopića pećine smo se pre dvadesetak godina spuštali niz neke litice a ispred naišli na brkatog gospodina sa farom od auta prikačenim na akumulator. On nas je tako vodio unutra i terao da se pentramo po kadama. Sad su te kade zaštićeno prirodno bogatstvo. Malo mi nostalgično kad se setim ali lepo mi je kako su uredili i drago da zarade pare.

 

U to neko vreme, pre 20 godina, brali smo sunčanice i pravili omlet s njima. :)

Link to comment

e jeste mi bila kul Stopica pecina ali me je razocaralo sto je bas jako mala..plus guzva,imala sam napad klaustrofobije..a u kadama je bilo novcanica i kovanica i jako malo vode 

 

inace sam primetila fenomen da ljudi ostavljaju novac na tako random mestima..valjda misle da je fontana zelja,sta li..i na Pancicevom vrhu u onom spomeniku je bilo gomila kovanica...

 

i mi smo brali suncanice,bilo ih je gomila :)

 

 

@Anonymous

 

pa da..na obodima sume..

 

Link to comment
7 hours ago, ivy said:

 

 

inace sam primetila fenomen da ljudi ostavljaju novac na tako random mestima..valjda misle da je fontana zelja,sta li..i na Pancicevom vrhu u onom spomeniku je bilo gomila kovanica...

 

 

 

 

Paganski atavizam, ostavljanje ponude na posvećenom mestu.

Link to comment
1 minute ago, Frank Pembleton said:

Nisam mislio na gljive nego generalno rastinje ispod borova... 

Al kapiram, to valjda i zbog te smole itd... 

 

nije zbog smole nego opale iglice povecavaju kiselost zemljista i samo neke biljke mogu da rastu na tako kiselom zemljistu.

imam puno visokih borova u dvoristu iza kuce pa poksusavam da pronadjem sta bi raslo.

Link to comment

 

 

Za malčiranje borovnica. 

Divlje borovnice rastu pored borova, tako su dobile i ime. 

Iglice se koriste i pri sadnji.

Edited by Mark Rothko
  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, 3opge said:

 

nije zbog smole nego opale iglice povecavaju kiselost zemljista i samo neke biljke mogu da rastu na tako kiselom zemljistu.

imam puno visokih borova u dvoristu iza kuce pa poksusavam da pronadjem sta bi raslo.

Hvala na informaciji. 

Ja sam tako čuo. 

Ajde javi ako saznaš voleo bih nešto da probam... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...