Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

3 hours ago, Anonymous said:

A kad sam već pomenuo Sopotnicu, taj raj na zemlji je nekom ludom srećom ovogodišnji neuspeli eksperiment tusističkog buma nekako zaobišao, vratio se drug pre par dana pa referisao.

 

 

Pa i nije baš. Ispod donjih vodopada je bilo kao na vašaru, desetine parkiranih automobila, registracije sa svih strana, roštiljanje... Kod gornjih vodopada malo drugačije. Valjda većinu mrzi da se penje, a i onaj donji im je poznatija atrakcija za fotkanje. Bila poslednji put pre 10-ak dana. 

Link to comment

da, "etno" je u praksi naprosto zamena  za "seoski". ono što sam video na raznim TV je naprosto prikaz nekakvog seoskog domaćinstva gde si na spavanju i hrani. dobro da gradska čeljad vidi živu kravu i živu kokošku kako lanzaju i deca skapiraju da mleko nije nastalo u plastičnoj flaši a jaja u kartonskoj kutiji. 

 

kompleks sirogojno je nastao preseljavanjem objekata skupljenih po srbiji, opremljenim muzejskim eksponatima i složenim tako da pokazuju kompletno domaćinstvo. bio sam tamo otprilike 4 puta, poslednji put lane sa kanađanima, svidelo im se viđeno, kupili su nešto od rukotvorina a teletina ispod sača je bila prst da poližeš. restoran u centru varoši nije bio nikakav "etno", pristojno meso sa detaljima iz lokala. posle smo išli u lisine, sve je napravljeno od oblica a novo novcato, lep ugođaj u prirodi.

 

pre par godina sam sa holanđanima boravio u ljubišu. kompleks od 10tak starih a adaptiranih brvnara, razasutih po livadi. stara vodenica nad potokom i objekti za sitne životinje (perad, začevi). bazen nepravilnog oblika u trasi potoka.

 

sve ovo je ipak samo seoski turizam, turizam u domaćoj radinosti. nećemo valjda etno turizmom da nazivamo svako spavanje u kamenoj kući u starom delu rovinja ili makarske i jedenje brancina ili lokarde u konobi

Edited by djordje geprat
Link to comment
6 hours ago, djordje geprat said:

teletina ispod sača je bila prst da poližeš. restoran u centru varoši nije bio nikakav "etno", pristojno meso sa detaljima iz lokala.

 

Već 15 godina unazad posećujem taj restoran, teletina ispod sača im je zaista vrhunska.

 

Bedak mi je što čujem da vuna u Sirogojno džemperima nije od zlatiborskih već islandskih ovaca.

Link to comment
33 minutes ago, trustno1 said:

Bedak mi je što čujem da vuna u Sirogojno džemperima nije od zlatiborskih već islandskih ovaca.

 

Oduvek (otkakoje Sirogojno modni brend) se koristi islandska vuna za džempere, koliko ja znam.

 

Link to comment

Lisine i Krupajsko vrelo su ovog vikenda bili prenatrpani i prepuni turista. Mi smo noćili kod vodopada pa smo rano u nedelju uhvatili doživljaj samo za sebe. Ali u subotu posle podne sam imao utisak da fale samo oni japanski vodiči. Slabo čuješ vodu od glasova ljudi. 

 

Lisine su baš čiste, time sam posebno zadovoljan. Nakon opisane turističke subote, u nedelju ujutru smo od prljavštine videli samo dve prevrnute kantice sa smećem gde kao glavne osumnjičene vidim dvoje lokalnih pitomih kucova. Valjda sam se navikao da nam je zemlja generalno prljava, uključujući i turističke lokalitete. 

 

Krupajsko vrelo - gužva na petoparcu, ljudi stoje u redu i dole pored ribnjaka i gore na stazici, da bi napravili selfi za instagram. na trgiću kamion sa pivom. kao neko sutomore u avgustu, samo mnogo manje. 

 

Ovo ne menja činjenicu da je mesto prelepo, samo da se u ovakvim okolnostima tu ne može mnogo uživati. Ko ima posao da može da uzme slobodan utorak, zavidim, mislim da znam kako bih ga proveo. 

Edited by pacey defender
Link to comment
23 hours ago, ivy said:

E pa divan je Zlatibor.. Evo kampujemo u borovoj sumici pored potoka, ugl ne srecemo ljude, u tom kao gradu nisam bila niti planiram.. 

 

Predivno!

Gde si otprilike? Tj, koji potok je u pitanju? Da nije tu negde oko Vodica? Taj potok je pun račića koji su, navodno, jestivi (ja ih nisam jela) a okolo ima žbunova borovnica koje su svakako jestive. :)

Zlatibor je divan, slažem. Nažalost, centar je stvarno ruiniran i izgleda kao vašar iz pakla. Ali, čim se mrdneš iz centra počinje lepota.

Link to comment
15 hours ago, trustno1 said:

 

Predivno!

Gde si otprilike? Tj, koji potok je u pitanju? Da nije tu negde oko Vodica? Taj potok je pun račića koji su, navodno, jestivi (ja ih nisam jela) a okolo ima žbunova borovnica koje su svakako jestive. :)

Zlatibor je divan, slažem. Nažalost, centar je stvarno ruiniran i izgleda kao vašar iz pakla. Ali, čim se mrdneš iz centra počinje lepota.

 

Jeste Vodice, Dobroselica.. A ugl smo oko Cigote i na tu stranu...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...