Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

1 hour ago, pacey defender said:

Lepo :)

 

Je li ovo Tisa ili onaj kanal ili sta vec?  Pretpostaljam da je TIsa, deluje siroko. Krivo mi je sto taj deo Srbije ne poznajem dovoljno. Curug vredi da se poseti. Ja sam samo jednom prosao i napravio bednu foto pauzu, samo da ovekovecim da je centralna crkva stvarno predivna. A samo mesto ima i bitan ratni znacaj koji zanemarujemo.

 

Oni to zovu mrtva Tisa, znači mrvaja. U stvari ni ja ne poznajem taj deo zemlje, dovezu me kolima i to je.

Link to comment

Imam ideju za odmor u Srbiji koja glasi otprilike ovako, 4 noci u Kladovu sa obilaskom Djerdapa i samog Kladova i okoline i posle toga 3 noci u Pirotu sa obilaskom Stare planine i okoline Pirota.

 

Da li neko ima neki savet vezano za to? Da li je mnogo ili malo 4 noci za Kladovo i okolinu? Predlog za smestaj, gledao sam hotel Djerdap koji je na samoj obali Dunava.

 

Vezano za Pirot isto pitanje, da li je 3 noci dovoljno za obilazak i Stare planine i Pirota sa okolinom. Nisam neki pentrac-planinar, tako da neke zavucene lokalitete svakako ne bih obilazio. Vodovod Tupavica je pod obavezno, a ostalo sta se vidi :D


Svaki savet je dobrodosao.

Edited by Milosh76
Link to comment
16 minutes ago, Milosh76 said:

Vodovod Tupavica je pod obavezno, a ostalo sta se vidi

:isuse:  vodopad...bem ti tastaturu na mobilnom :isuse:  

 

Hvala napadaj

Link to comment

Pirot: moze da bude dovoljno ali ne mora da znači. Samo na Staroj planini možeš da provedes dane a da ne planinaris. Iscimaj planinarsko društvo ako mogu da ti organizuju turu do tri čuke (tako se zove vrh) pa pešačenje do Vrela gde završavaš dan u Vrelu na jagnjetini ispod sača. Ovde ti je samo silazak niz Staru planinu kroz šume, niz potok (hahah. Uz potok, nizvodno). Jedna od meni omiljenih destinacija ikada. Jedino je sa ovim što neko mora da te odveze do tri čuke i da ti pokaže put na dole ka Vrelu (planinari to rade često ili ih pitaj da te povežu). To ti jedan dan, od 8 ujutru do 6 popodne sve nizbrdo, lagani trekking al priroda kida. Drugi dan možeš da iskombinujes Zavojsko jezero (sad su ponovo napunili jezero pa ako te mrzi da se šetaš možeš da se kupas) sa nekim od pristupačnijih vodopada, možda i više njih jer ih ima dostupnih. Rosomačko grlo je isto preporuka. Treći dan ti je da juriš peglamu kobaju, kackavalj i kiselo mleko (za ovo poslednje pitaj, isto je specijalitet).

 

https://www.topirot.com/ Tur. Org pirota. Ima svašta tamo da se pogleda sto blizu Pirota što malo dalje

 

Edit: ko izmisli gramatiku

 

 

 

 

Link to comment
21 minutes ago, Zlurad said:

scimaj planinarsko društvo ako mogu da ti organizuju turu do tri čuke (tako se zove vrh) pa pešačenje do Vrela gde završavaš dan u Vrelu na jagnjetini ispod sača.

 

Hvala za predloge. Koliko ima od Vrha 3 cuke do Vrela?

Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

Vezano za Pirot isto pitanje, da li je 3 noci dovoljno za obilazak i Stare planine i Pirota sa okolinom. Nisam neki pentrac-planinar, tako da neke zavucene lokalitete svakako ne bih obilazio. Vodovod Tupavica je pod obavezno, a ostalo sta se vidi :D

 

Ako kao što kažeš nisi pentrač-planinar, onda mislim da od 3 čuke do Vrela nije (na žalost) za tebe.
 

Stara planina je ogromna i nezgodna za obilazak kolima, teško je obići više delova u istom cugu, mora dosta da se vozi.

 

Evo ti jedne penzionersko-motorizovane varijante:

 

Ako si u Pirotu, idi obavezno jedan dan na Rosomačko grlo, pa u Dojkince (ka Dojkincima se prolazi se kroz Vrelo i u odlasku i u povratku), iza Dojkinaca je dolina Arbinje, idi uz nju (uzvodno) makadamom i uživaj u još uvek očuvanoj prirodi. Tu ti je i vodopad Tupavica. Provedi tu ceo dan u prirodi, u povratku možeš u Vrelo na klopu. Ovo možeš razvući i na dva dana.

 

Drugi dan - Zavojsko jezero i selo Gostuša.

 

Treći dan: odlazak do Babing Zuba, do njega se možeš popeti peške uz skijašku stazu. Pogled na Midžor i druge bliže i dalje vrhove. Blizu je onaj skijaški hotel.  u podnožju kod Kaone je vrelo Bigar, zatim vredi obići kanjon Toplodolske reke (put ide kanjonom do Toplog dola)...

 

Bolje ostani u Pirotu 4 dana, a 3 provedi u Kladovu. U Kladovu imaš prerasti na Vratni do kojih vredi otići; ako je ikako moguće popni se na Mali ili Veliki Štrbac da pogledaš Kazan od gore (to su već planinarske šetnje, ali nisu preteške), zatim imaš branu, Tekiju, i arheološke lokalitete u samom Kladovu...

 

 

edit: silazak sa tri čuke ka Vrelu može da ide dolinom Arbinja, to je vrlo verovatno ono što Zlurad spominje

Edited by Frile
Link to comment
 
Hvala za predloge. Koliko ima od Vrha 3 cuke do Vrela?
Ja sam bio tamo maja, padao mrak rano tako smo u Vrelo došli u sumrak, rekao bi oko 4-5 sati popodne sa dve pauze od po pola sata za sendviče...Nekako mislim da nam je trebalo sve zajedno 5-6 sati hoda od kojih ie možda lagani uspon samo do tri čuke ostalo sve manje više ravno. Kad kreneš nizbrdo ostaje samo da gledaš i uživaš. Došli džipovima oko 8-9 ujutru na Kopren, bili na ručak/večeru u Vrelu oko 4-5 sa sat (mozda i duže) vremena pauze i lagani hod to mu dodje taman toliko

(Naša ruta je bila ovakva: Džipovima do Koprena, pešaka na tri čuke, kroz Arbinje pored Dojkinačke reke do Vrela pa dzipovima nazad u Pirot) -videh na sajtu da imaš kontakte planinara koji rade ture, izlistas im ovo što sam ti napisao i ides istim putem. Pogleda sa tri cuke je fenomenalan, vidis skoro celu Staru planinu a i sama priroda je odlicna)

Ovo ti je, recimo deo puta do tri čuke, dok ne izadješ na vrh. Borovi, divlje kupine, divlje jagode, a onda pogled od 360 stepeni na vrhove Stare. A druga slika je kad dodjes do vrha, krećeš se samo ovom ivicom koju vidiš, koja je ravna i onda u nekom trenutku kreneš da se spuštaš. Mi nahvatali krdo jelena, nije bilo 100 metara od nas, navatali divlje konje, pokušali da hvatamo pastrmku u reci rukama [emoji23]b5ad8a5e51d5f12f6243e41fd8bce6c7.jpgc736ae5571dd6767c260e8f2c815dde0.jpg

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment



 
Ako kao što kažeš nisi pentrač-planinar, onda mislim da od 3 čuke do Vrela nije (na žalost) za tebe.
 

edit: silazak sa tri čuke ka Vrelu može da ide dolinom Arbinja, to je vrlo verovatno ono što Zlurad spominje


Nemoj da ga demotivises, lagana je tura kroz Arbinje a mnogo lepa. Ja sam tad ubijao paklu dnevno, krenuo sa starkama, jednim sendvičem i litrom vode i cuturicon rakije, nisam se oznojio do Vrela [emoji23]

Jes jes, Arbinje. Kad naletis na grafite granicara iz Sfrj ili na napustene karaule doživljaj potpun.

Dobra ti je i tura sto ti je Frile rekao, malo penzionerska ali vrlo slikovita.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment

Prekopirano i baceno u Word za dalju analizu.... HVALA puno!

 

 

Od "opreme" mi treba bar 2-3 flase vode, neke duboka obuca, posto ce biti juli mesec, verovatno neka preobuka?

Link to comment
4 hours ago, Milosh76 said:

Imam ideju za odmor u Srbiji koja glasi otprilike ovako, 4 noci u Kladovu sa obilaskom Djerdapa i samog Kladova i okoline i posle toga 3 noci u Pirotu sa obilaskom Stare planine i okoline Pirota.

 

Da li neko ima neki savet vezano za to? Da li je mnogo ili malo 4 noci za Kladovo i okolinu? Predlog za smestaj, gledao sam hotel Djerdap koji je na samoj obali Dunava.

 

Porazmisli o smeštaju u Donjem Milanovcu umesto u Kladovu zato što je bliže nacionalnom parku i zanimljivim stvarima u prirodi. Pa se odvezi do Kladova jedan dan, usput obiđeš i elektranu.

 

Od obilazaka tu bih ti preporucio Golubačku tvrdjavu u odlasku, Lepenski vir nalazište, pošto je usput, a u Djerdapu navataj neke od lokalnih rendžera da se ubaciš u turu brodićem po Dunavu, uglavnom voze do Trajanove table (vrlo zanimljiva priča oko nje, neću da spojlujem :) ) i ako si u prilici idi na vidikovac "Ploče" - ima jedno 2-3km uzbrdo da se pešači po šljunkovitoj stazi, nije strašan zamor, a kroz šumu je, fina šetnja, samo pripremi kvalitetnu obuću. Pogled odatle je nestvaran, gledaš na mali i veliki kazan Dunava. 

Link to comment

Jedinstvene lepote industrijalizacije Srbije gde se moze dobiti neka teza bolestina ali ko ne reskira taj ne dobija

 

 

Edited by pasha
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...