Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

2 hours ago, čekmeže said:

Prava slika je kada okopni sneg a vegetacija još nije krenula. To gde sve kod nas u prirodi možeš naći đubre je neverovatno.

 

U šumama, gde god je bilo seče u  proteklih tridesetak godina... možda gradsko oko ne ume da vidi  vlake i panjeve, ali zato plastičnih flaša i praznih kantica od ulja ima svuda.

@djordje geprat hvala što si nas prikazao u lepom svetlu! i mene je ganuo detalj sa osnovcima u muzeju.

Link to comment

Ima negde zapis nekog putopisca iz Evrope koji dolazi u Beograd 1840tih. Ide i u tursku i u srpsku neku kancelariju. 

 

U turskoj bradati zapušteni lik drema u oblaku dima. U srpskoj osoba obučena po evropskom načinu čita neku knjigu na francuskom, najnovije izdanje. 

 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

U srpskoj osoba obučena po evropskom načinu čita neku knjigu na francuskom, najnovije izdanje. 

Uvaljena u drzavnu sluzbu, zbrinuta, sta ce bolje nego da na radnom mestu cita francuski roman...

A opisa iz prve ruke kako je ta persona tretirala sugradjane koji bi se drznuli da je u citanju francuske knjige prekinu ne bi li se pozabavila poslom za koji je placena ima onoliko... :fantom: 

 

Link to comment

na ulazu u mionicu skrenuh desno kod prvog putokaza ka valjevu. pre centra varoši. i, obiđoh je uz pogled na 1 deponiju. posle mi žena reče da mi to nije trebalo. već da u centru varoši skrenem desno. jebi ga. to je bilo jedino đubrište na koje smo naleteli. 

 

inače, nisu imali prigovor na naše puteve. rekoše da je svugde tako. a najzajebanije je bilo kada smo se iz perućca uputili na predov krst. užas.

 

da dodam. na tom potezu strmosten - lisine ima toliko kafana, restorana i konaka da sam se pitao koliko je to isplativo. i dalje se dodaje. mora da se isplati, ipak je to lični dinar. a prelepo je.

Link to comment
5 hours ago, namenski said:

Uvaljena u drzavnu sluzbu, zbrinuta, sta ce bolje nego da na radnom mestu cita francuski roman...

A opisa iz prve ruke kako je ta persona tretirala sugradjane koji bi se drznuli da je u citanju francuske knjige prekinu ne bi li se pozabavila poslom za koji je placena ima onoliko... :fantom: 

 

Nije bio roman nego neka "naučna knjiga". Moja poenta i jeste bila u tome da prvi izgled može da prevari. 

Link to comment
39 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Nije bio roman nego neka "naučna knjiga". Moja poenta i jeste bila u tome da prvi izgled može da prevari. 

Voleo bih da znam koja je to naucna knjiga bila: lik se usavrsavao strucno, za svaku pohvalu :) 

A sto se poente tice, OK, razumem i to, ali je onda pravo pitanje kako je od tog Francuza srpsko drustvo napravilo Максима Сармашевића i dalje...

I to u za svega nekih 50 godina.

Link to comment



Voleo bih da znam koja je to naucna knjiga bila: lik se usavrsavao strucno, za svaku pohvalu [emoji4] 
A sto se poente tice, OK, razumem i to, ali je onda pravo pitanje kako je od tog Francuza srpsko drustvo napravilo Максима Сармашевића i dalje...
I to u za svega nekih 50 godina.



Isto kao sto je od ruskog dvora napravilo sapunicu. Sa tragicnim krajem.

Pateticno kopiranje priucenih klas(icizam)a

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
On 4.6.2019. at 13:33, djordje geprat said:

inače, nisu imali prigovor na naše puteve. rekoše da je svugde tako. a najzajebanije je bilo kada smo se iz perućca uputili na predov krst. užas.

Ja sam prošle godine direktno sa Mitrovca išao kolima na Predov Krst, bez silaženja na Perućac, zemljanim planinskim putem nasutim tucanikom, jer su mi pre toga i otac i ljudi u Mitrovcu rekli da je taj put prohodan za auto. Ni dan danas mi nije jasno kako smo mi prošli tim putem, a da se nismo prevrnuli ili probušili gumu ili sleteli sa puta ili naleteli na medveda, to mi je svakako bila najgora i najteža vožnja u životu. Ne znam šta bih radio da je auto stao, naročito što na 80% tog puta nema signala mobilnih mreža, a ne bih znao ni koga da zovem, ni kako da objasnim tom nekom gde se nalazim, niti kako bi izgledalo izvlačenje auta sa tog puta. Sa Predovog Krsta smo se vratili preko Perućca, taj put je takođe priličan horor (još je bilo i nekih odrona usput), ali barem deset puta lakši nego ovaj šumski put.

Edited by Ayatollah
Link to comment
On 9.6.2019. at 15:13, Bright Billy said:

ok. svakako sam trazio prenocista van samih gradova bora i zajecara; neka etno kuca ili tako nesto... 

 

Borsko jezero, imaš ful hotel, a imaš i kvadrilion vikendica koje se mogu iznajmiti

 

edit: Brestovačka banja, Dom odmora

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Pomoćnik direktora Nacionalnog parka Konstantin Plužarević kaže da je Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara propisao naknade koje se naplaćuju za korišćenje zaštićenog prirodnog dobra, što je i Fruška gora. Ovaj zakon doneo je novine u odnosu na dosadašnje propise. Najveća je što se od sada naplaćuje dnevni ulaz na Frušku goru, kao i u sve druge nacionalne parkove i prirodna dobra pod zaštitom u Srbiji.

 

Predviđeno je da dnevna ulaznica bude 100 dinara za odrasle, a 50 za maloletnike. Kako za 021.rs navodi Plužarević, Fruška gora je dodatno, odlukom Nadzornog odbora, uvela i godišnje ulaznice od 600 dinara, čije će izdavanje početi uskoro.

Kako kaže, naplata ulaza u nacionalne parkove je normalna stvar svuda u svetu, a sada je to uvedeno i u Srbiji, u svih 90 zaštićenih oblasti.

„Nismo krenuli odmah od januara da naplaćujemo, nego smo postepeno počeli to da primenjujemo. Ne želimo da jurimo ili presrećemo ljude po parku da bi ih kaznili zato što nisu platili naknadu. To će se sve polako uvesti i urediti, kao što kad ulazite, na primer, u nacionalne parkove u Hrvatskoj svuda plaćate ulaz“, navodi Plužarević.

 

On objašnjava da će se ulaz naplaćivati samo u granicama Nacionalnog parka, a ne cele Fruške gore kao geografskog pojma, što znači da delovi Petrovaradina ili Sremskih Karlovaca, kao i neka druga naselja, nisu u zoni naplate. Prema odredbama zakona, oni koji žive unutar Nacionalnog parka biće oslobođeni plaćanja naknade.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...