Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

Jezero Perućac je bilo spušteno prošle godine radi onih iskopavanja grobnica uzvodno, pa je bilo totalno neimpresivan prizor, drvlje, kamenje i plastika, niko se nije kupao. U normalnim okolnostima bude tu valjda okej za brčkanje, ima i neki hotel, ponton-kafić, kulturan parking, itd.
Tragom tvog upozorenja, njuskao sam po netu...smucio mi se zivot. Jezero je ekoloska katastrofa, ali ne zato sto su majstori spustali nivo, vec zato sto u Visegradu nemaju resenu centralnu deponiju. Onda oni visak djubreta ispuste u Drinu, koja ga fino donese do Perućca koji to nema gde da odnese dalje. To onda izgleda ovako: post-2970-13087594721382.jpgI nema nade da se problem resi dok Dodikova knezevina ne prestane da nas zasipa govnima.Posle ovog saznanja, siguran sam da je buducnost Srbije u sakupljanju nuklearnog otpada i gajenju dzinovskog paradajza, a Porodici Bistrih potoka zelim politicki azil u Svedskoj.Problemom se, inace, bavio i Jovan Memedovic, samo Srbi imaju pametnija posla, koga boli kurac za jezero:http://www.youtube.com/watch?v=bLbVMtQh20o&feature=player_embedded#at=808
Link to comment
Tragom tvog upozorenja, njuskao sam po netu...smucio mi se zivot. Jezero je ekoloska katastrofa, ali ne zato sto su majstori spustali nivo, vec zato sto u Visegradu nemaju resenu centralnu deponiju. Onda oni visak djubreta ispuste u Drinu, koja ga fino donese do Perućca koji to nema gde da odnese dalje.
Da, to objašnjava deponijsku atmosferu na obalama spuštenog jezera. Svašta...
a ima i jedno jezerce ispod zaovinske brane. lep krajolik za šetnju.
Na kraju akumulacije bila je neka brana preko koje vodi put i iza koje je pitka voda, na to misliš? Stoji znak "zabranjen pristup - pitka voda". Divno mesto, evo par fotki.

Pitka strana:2vaxoxe.jpgDruga strana:10fubrm.jpg

Inače, sad sam se setio da na "najdaljem" kraju Zaovinskog jezera postoji izviđački centar (kod Vežanje), trebalo je pre par godina da s nekim društvom odem tamo, al' mi nije odgovarao termin. Šteta.

Link to comment

hmmmm.. mislim da nije to to na šta mislim. ovo na tvojim fotografijama deluje preširoko. radi se o nečemu što se zove spajića jezero. recimo da je situirano na 30m niže od zaovinskog jezera, odakle se napaja vodom. a i ono samo se odliva u neku rečicu koja ide negde dalje... pogledaj na google earth na šta mislim; nalazi se južno od zaovinskog jezera. inače sam tu proveo pet dana oko jedne nove godine, baš je super mesto za sankanje i zimske šetnje i čarolije.

Link to comment

da, to je to! jezero je baš malo u poređenju sa gornjim. mi smo išli dalje nizvodno, kada se formira ta minijaturna rečica i priroda je baš netaknuta. bili smo smešteni na brdašcetu iznad spajića jezera, tako da gleda na branu zaovinskog jezera. sankali smo se tako da moramo jedni druge da čuvamo da ne upadnemo u jezero. fenomenalan je to kraj.

Link to comment

mislio sam da sredinom avgusta idem sa devojkom na neku planinu. Prva opcija je, trenutno, Kopaonik. Pošto sam tamo leti bio samo jednom, bez kola, interesuje me jel ima neko predlog za jedan (ne predug) jednodnevni izlet, ima li šta u blizini da valja videti ili posetit. Takođe, ako znate neki restoran u tom kraju koji valja posetiti, govorite.Ako neko ima neki drugi predlog što se izbora planine tiče, neka zbori.

Link to comment
  • 1 month later...

Doslo vreme da se zahvalim Oksiju, ciji info mi je ovo leto ucinio savrsenim...

Na Mitrovcu je smeštaj nekako više omladinski i okej je pozicioniran za silaske na Perućac (premda su serpentine gadne ako voziš nekoga ko se zenta od takvih stvari) i roaming po Tari. Ovaj deo oko Belog Bora i Omorike je znatno bliže magistrali, pa odatle brže stižeš do Šargana, Kuste, Višegrada (sve via Kremna), a do Perućca se odatle najbrže stiže preko Bajine Bašte, što je malo blaži "spust", ali onda moraš dodatno da voziš uzvodno do jezera.
Ovo je bila jedna od kljucnih stvari...pozicionirao sam se na Kaludjerskim barama i sve voznje spustio na ispod 30km - redom; vrelo Rache, Perucac, Mitrovac, Kremna, Mokra Gora, Mitrovac, Zaovinsko jezero, Divcibare.
Link to comment
Savetujem ti da odvojiš jedan dan za izlet na Zaovinsko jezero, koje nije ucrtano na toj mapi koju si okačio i na kom se može kupati.
To izgleda ovako:post-2970-13135883612628.jpgSamo bih dodao da oni koji idu ponesu mali gumeni camac, moze i deciji, to je onda full varijanta za savrsen dan.
Link to comment
Puno mesta za kupanje ima i na Drini, ali ne znam tačno gde/kako, nisam probao. Jezero Perućac je bilo spušteno prošle godine radi onih iskopavanja grobnica uzvodno, pa je bilo totalno neimpresivan prizor, drvlje, kamenje i plastika, niko se nije kupao. U normalnim okolnostima bude tu valjda okej za brčkanje, ima i neki hotel, ponton-kafić, kulturan parking, itd
Ove godine situacija dosta bolja, sasvim korektna, mada zbog diskusija o cistoci jezera ja nisam dozvolio detetu da se kupa dole. Inace, predjasnji savet za neku improvizaciju camca stoji i ovde. U samom Perućcu ima sjajno mesto za kupanje na Drini, na mestu na kom se recica Vrelo uliva u Drinu.
Link to comment
Za kratki izlet svako ko se tuda smuca zapadom Srbije ode u Kustendorf. Gledaj da ne ideš weekendom i bolje malo porani, popodne nema mesta na parkingu i moraš da parkiraš na nekoj čuki uzbrdo u selu. Kada obiđeš šta ima, sedi u Kapor bar (a ne u neko od onih gadnih mesta na trgu kraj ulaza) i naruči svima gusti sok, flaširaju svoj. Imaju i poveliku biblioteku, pa deca mogu da njuškaju ako 'oće.
Kapor bar je sjajan enterijer, a imam neki osecaj da je fantasticni Steinway klavir u njemu isti onaj Steinway na kom sam svirao u Domu JNA u Puli. post-2970-13135895375958.jpgSok je cudesan, ali od svih koje smo probali, borovnica definitivno rula.Inace, savet za parking bio je beskrajno koristan jer je guzva stvarno velika, i ceo dan smo isplanirali po njemu, tako da je na kraju ostalo vremena i za jurenje meda po Kremni popodne. Edited by April
Link to comment
U povratku ka Beogradu razmotri rutu kraj Drine, preko Loznice i Šapca, pa na autoput. Put je fin, nema gužve, a Banja Koviljača je na pola puta i super je za koji sat odmora, razmrdavanje nogu i ručak.
Ovo je definitivno najbolji put, jer je najlaksi za voznju, ali smo mi isli na heavy varijantu prelaska preko sela Varda do Kosjerica, pa odatle na Divcibare na popodne. Za nas je put bio vrhunski ugodjaj, ali za dete malo preterano naporan.Posto ne znam kako drugacije da ti se oduzim za sjajne infos, bar da ti preporucim izvrsno Vrelo, recicu u podnozju manastira Racha, duzine 365. Voda bukvalno izvire iz kamena, a cela klisura, inace rezervat I kategorije, jos uvek nekomercijalizovani biser:post-2970-13135904537678.jpgIza samog manastira iz XIII veka nalazi se prvo ribnjak sa pastrmkom(odlican, postovacu slike na kulinarstvu), a zatim fantasticna staza kroz sumu do samog izvora. Nema kuca, nema kafana(samo vikendica stanovitog Frenkija S.), tek poneki šetac i klupe koje se najcesce koriste za rucak u prirodi. Šum vode i svezina borova:http://www.youtube.com/watch?v=odwYKLA9PCw
Link to comment

dobra je Srbija,pa za gde god da krenes sa 1 kraja na drugi ne treba vise od nekoliko sati voznje i to je potpuno divna stvar :) inace ako neko procita ovo do popodne:kuda da krenem iz Beograda za Bajinu Bastu?imam neki program na kompu koji kad sam ga pitala mi je pokazao Bg-Obrenovac-Ub-Valjevo-BBili mozda ibarskom do Lazarevca pa Valjevo i dalje?edit-trazi se brzi put

Edited by ivy
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...