Jump to content
IGNORED

Nadzvučni putnički avioni - imaju li budućnost?


nesha taxista

Recommended Posts

Ne bi. Ili, hajde da ne budem iskljuciv, ne vjerujem. :)
Pa ok, 90% možda i ne bi platilo duplo, ne znam (bezveze sam se uopšte upustio u nagađanja sa brojkama). Ali sam siguran da bi priličan broj ljudi takvu mogućnost rado iskoristio (ja sigurno bih - iako su moje destinacije uglavnom do 12-13 sati udaljenosti, dovoljno da mi se smuči kad pomislim da treba da putujem... mogu samo da zamislim kako bi to izgledalo da se radi o 20 i kusur sati). Takođe sam ubeđen da bi dosta onih koji putuju prvom klasom za istu cenu rado žrtvovali nešto komfora ukoliko bi im to nekoliko puta skratilo vreme u putu.
Link to comment
To ima mnogo više veze sa (pomalo okasnelim) merama štednje koje su firme uvele za departmente usled ekonomske krize, nego sa telepresence-om. Osetio sam to i na sopstvenoj koži. Rast troškova za letove poslednjih godina to samo potvrđuje. Plus, ove mere su mnogo više imale uticaja na inženjere nego na viši menadžment, salesmane itd. Skresani su budžeti za letove koji su se ionako obavljali uglavnom u ekonomskoj klasi, a to baš i nije bilo ciljano tržište nekadašnjeg Concorde-a.
Cisco od 2005. ima "economy only". Bez izuzetaka.Prvom klasom, bio sam dva puta (na poene) uglavnom i idu oni na poene. Ko stvarno placa su Execi banaka kojima je to u ugovoru (ako nemaju corporate jet) i tipovi kao Bryan Ferry (bio sam na jednom letu gde je on bio), The Rolling Stones i slicni, kojima je to u ugovoru za koncert. I DSK je tako isao.Bio je clanak o Bob Geldofu koji je u Melburn dosao prvom klasom (12,000 dolara) da odrzi predavanje o - siromastvu.Sta bilo da bilo, ne vidim trziste za nadzvucna putovanja.
Link to comment

Ok, urađeni su splitovi onog što se moglo upotrebiti, a diskusija o restoranskim cenama i ostalo slično tome su otišli u nepovrat. Trudio sam se da ostavim sve što je makar malo imalo veze s temom. Molim vas da se držite toga. Hvala.

Edited by nesha taxista
Link to comment
Sta bilo da bilo, ne vidim trziste za nadzvucna putovanja.
Da se ne ponavljam, već sam mnogo puta rekao da ne delim to mišljenje. Ali da pretpostavimo da si u pravu - do kad misliš da će to tako biti? Ili, da pojednostavim, kad misliš da će se civilni nadzvučni avioni vratiti na tržište (ako ikada)?
Link to comment
Da se ne ponavljam, već sam mnogo puta rekao da ne delim to mišljenje. Ali da pretpostavimo da si u pravu - do kad misliš da će to tako biti? Ili, da pojednostavim, kad misliš da će se civilni nadzvučni avioni vratiti na tržište (ako ikada)?
Japan (Mitsubishi) je spreman da ih napravi, u Japanu, zajedno sa Boeing. Vec su razvijeni do nivoa pred proizvodnju.Obe strane sede i cekaju neki komercijalni signal. Da im ga neko da, za 5 godina.A signala nema.Ako mi verujes, na moju veliku zalost.
Link to comment
Pa ok, 90% možda i ne bi platilo duplo, ne znam (bezveze sam se uopšte upustio u nagađanja sa brojkama). Ali sam siguran da bi priličan broj ljudi takvu mogućnost rado iskoristio (ja sigurno bih - iako su moje destinacije uglavnom do 12-13 sati udaljenosti, dovoljno da mi se smuči kad pomislim da treba da putujem... mogu samo da zamislim kako bi to izgledalo da se radi o 20 i kusur sati). Takođe sam ubeđen da bi dosta onih koji putuju prvom klasom za istu cenu rado žrtvovali nešto komfora ukoliko bi im to nekoliko puta skratilo vreme u putu.
Da, ali izdatak za putovanje tih 20-ak sati ni danas jednoj prosjecnooj porodici nije zanemarljiv. Naprotiv, prilicno je veliki, troclana porodica tesko moze do Evrope iz Australije bez nekih 5-6 hiljada dolara samo za karte. Sa porastom cijena nekretnina, javnog prevoza i inace generalnih zivotnih troskova, ljudi ce uvijek gledati da sto vise ustede na ovim luksuzima, kao sto je put avionom.Da nije tako, ne bismo vidjeli procvat kompanija kao sto je Air Asia koji je dokaz da su ljudi spremni da zrtvuju udobnost i fleksibilnost da bi smanjili taj poprilicno veliki trosak. Broj onih koji su spremni platiti vise je, cvrsto vjerujem (e sad, koliko to vrijedi je druga prica :D), prilicno zanemarljiv i nedovoljan da bi pokrenuo jedan ozbiljniji projekat tog tipa.Ovo sve, naravno, polazeci od tvoje teze da bi cijena karata bila duplo veca. Smanji na razliku od 10-20% pa bih mozda i ja platio. :D
Link to comment
Da, ali izdatak za putovanje tih 20-ak sati ni danas jednoj prosjecnooj porodici nije zanemarljiv. Naprotiv, prilicno je veliki, troclana porodica tesko moze do Evrope iz Australije bez nekih 5-6 hiljada dolara samo za karte. Sa porastom cijena nekretnina, javnog prevoza i inace generalnih zivotnih troskova, ljudi ce uvijek gledati da sto vise ustede na ovim luksuzima, kao sto je put avionom.Da nije tako, ne bismo vidjeli procvat kompanija kao sto je Air Asia koji je dokaz da su ljudi spremni da zrtvuju udobnost i fleksibilnost da bi smanjili taj poprilicno veliki trosak. Broj onih koji su spremni platiti vise je, cvrsto vjerujem (e sad, koliko to vrijedi je druga prica :D), prilicno zanemarljiv i nedovoljan da bi pokrenuo jedan ozbiljniji projekat tog tipa.Ovo sve, naravno, polazeci od tvoje teze da bi cijena karata bila duplo veca. Smanji na razliku od 10-20% pa bih mozda i ja platio. :D
Ok, stoji, ja sam gledao iz perspektive nekog ko plaća jednu kartu, kao što je često slučaj kada se putuje zbog posla. Mislio sam na 90% takvih putnika (mada, istina, nisam tako i napisao :D ).Nisam ni mislio da bi prosečna porodica koja putuje turistički, preseljava se ili ide u posetu rodbini... bila target grupa za nadzvučne letove (bar dok cene ne postanu približne). Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...