Jump to content
IGNORED

Nadzvučni putnički avioni - imaju li budućnost?


nesha taxista

Recommended Posts

Kao što znamo, Konkord je otišao u muzej pre nekoliko godina. Superbrzi prevoz putnika je izgubio na aktuelnosti, sve je postalo suviše skupo, bučno i neisplativo. Ipak, ideja o pravljenju takvih aviona i dalje postoji:''Konkordov sin? leteće pet puta brže od zvukaAvion nazvan ?Konkordov sin? leteće duplo brže od ?konkorda? i pet puta brže od zvuka, i predstavlja budućnost komercijalnog vazdušnog saobraćaja. S maksimalnom brzinom od 5.470 kilometara na sat, ovom avionu će od Londona do Sidneja u Australiji trebati manje od pet sati. Sadašnji avioni prelaze za 22 sata i 50 minuta taj put.?Konkordov sin?, avion dugačak 132 metra, trebalo bi da krstari na visinama iznad 30.000 metara, a dizajniran je da preveze 300 putnika.Njegovi motori, koje će pokretati tečni hidrogen, proizvodiće manje ugljenika, pa će avio-saobraćaj budućnosti manje zagađivati životnu okolinu.Alen Bond, jedan od inženjera koji radi na projektu, delimično finansiranom od Evropske svemirske agencije i Evropske unije, opisuje ovu letelicu kao jedinstvenu.''Ceo tekst o ovoj letelici imate ovde. Zanima me šta vi mislite o ovome, hoće li to biti samo još jedan propali megalomanski projekat kakvih je u prošlosti itekako bilo ili je u pitanju zaista svetla avionska budućnost.

Link to comment
Kao što znamo, Konkord je otišao u muzej pre nekoliko godina. Superbrzi prevoz putnika je izgubio na aktuelnosti, sve je postalo suviše skupo, bučno i neisplativo. Ipak, ideja o pravljenju takvih aviona i dalje postoji:''Konkordov sin? leteće pet puta brže od zvukaAvion nazvan ?Konkordov sin? leteće duplo brže od ?konkorda? i pet puta brže od zvuka, i predstavlja budućnost komercijalnog vazdušnog saobraćaja. S maksimalnom brzinom od 5.470 kilometara na sat, ovom avionu će od Londona do Sidneja u Australiji trebati manje od pet sati. Sadašnji avioni prelaze za 22 sata i 50 minuta taj put.?Konkordov sin?, avion dugačak 132 metra, trebalo bi da krstari na visinama iznad 30.000 metara, a dizajniran je da preveze 300 putnika.Njegovi motori, koje će pokretati tečni hidrogen, proizvodiće manje ugljenika, pa će avio-saobraćaj budućnosti manje zagađivati životnu okolinu.Alen Bond, jedan od inženjera koji radi na projektu, delimično finansiranom od Evropske svemirske agencije i Evropske unije, opisuje ovu letelicu kao jedinstvenu.''Ceo tekst o ovoj letelici imate ovde. Zanima me šta vi mislite o ovome, hoće li to biti samo još jedan propali megalomanski projekat kakvih je u prošlosti itekako bilo ili je u pitanju zaista svetla avionska budućnost.
U tekstu koji sam procitao bilo je, na kraju, "Ovo je moguce, treba publika da kaze da li im to treba".Cena leta London - Sydney bi bila kao prva klasa danas, mozda 12,000US$. Ekonomska klasa danas je 2000US$ a ima u istom avionu prvu klasu koja je tako negde - 12,000US$.Mlazni avioni brzinu nisu povecali zadnjih 50 godina, od Cometa. Komfor jesu. Izgleda da je to prihvatljivo i ne verujem da ce neko da se istrci i naruci ove avione za komercijalnu upotrebu.A i zasto? Poslovni sastanci idu preko video -conferencing, Internet je tu. Kada su poslovni putnici (kojima su firme prestale da placaju takvo putovanje) ugasili Concorde, cela prica je otisla u spajz.Da neko vidi bolesnu babu ili nesto - bas da vidim onoga ko bi platio iz svog dzepa super-super-sonic.Dalje, takav avion bi trebao da ima prioritet pri sletanju i poletanju. Dzaba mu brzina ako kruzi oko aerodroma po sat-dva ili se vuce pred poletanje i ceka na sve ostale, kao sto je Concorde radio.A flop, me thinks. Tehnicki moguc ali nepotreban.
Link to comment
Imali su i Rusi sličan avion, predstavljen još par meseci pre Concorda, ali nije to baš zaživelo.
mislis na tu-144, concordski?nije bas mnogo slicno ovome, vise je bio kopija samog concorda.@yoyogi: u clanku se pominje cena karte od ?2000, sto mu dodje nekih $4000, dupla cena za put koji se skrati 4 puta? ko zna, mozda bi i bilo zainteresovanih...
Link to comment
@yoyogi: u clanku se pominje cena karte od ?2000, sto mu dodje nekih $4000, dupla cena za put koji se skrati 4 puta? ko zna, mozda bi i bilo zainteresovanih...
To je mozda karta za LHR-JFK. Cena koju sam ja pomenuo je bila 1st class LHR-SYD. Biz class je 8000A$, 1st 12500A$.
Link to comment
mislis na tu-144, concordski?nije bas mnogo slicno ovome, vise je bio kopija samog concorda.
Ne znam kako misliš da je bio kopija Concorda, prvi let je imao par meseci pre njega, ako se dobro sećam.
Link to comment
Ne znam kako misliš da je bio kopija Concorda, prvi let je imao par meseci pre njega, ako se dobro sećam.
Zbog dokumentacije i planova koje su spijuni izneli u SSSR.Krshchina koja izasla is te kradje je bila toliko sranje da je prevozila samo postu.Rusi su, da zapuse usta onima koji tvrde da oni kriju svoje avionske nesrece, organizovali jedno spektakularno rusenje (sa pogibijama) za siroku javnost i TV kamere na aero show u Parizu. Edited by Yoyogi
Link to comment
Zbog dokumentacije i planova koje su spijuni izneli u SSSR.Krshchina koja izasla is te kradje je bila toliko sranje da je prevozila samo postu.Rusi su, da zapuse usta onima koji tvrde da oni kriju svoje avionske nesrece, organizovali jedno spektakularno rusenje (sa pogibijama) za siroku javnost i TV kamere na aero show u Parizu.
Kad su to uradili?
Link to comment
Kad su to uradili?
Koje od ova 3 ili sva 3?Sad sam pogledao, cak i Wikipedia ima nesto o tome.Edit: sada mi pade na pamet - mozda si propustio da vidis da je ono sa rusenjem TU-144 i pogibijama bio sarkazam.Dogadjaj je istinit, naravo, daleko koliko god moze da bude od Sovjetske namere da se pokaze kao tehnicki perfektna.Ili me srpski polako izdaje. Sto rece Broj 1. iz Alana Forda - "Zar mi se cini da mozda starim?". Edited by Yoyogi
Link to comment

Nisam optimista...Cenim da će se sve završiti na prototipu, ili eventualno par aviona za par milijardera... Nema ekonomskog opravdanja za razvoj istih...A obaška složena tehnička problematika prilagođavanja karakteristika superbrzog aviona za sletanje... Znači u poniranju ga treba maksimalno usporiti i izlomiti mu oblik (kljun nadole, flapsove i ostala peraja spustiti, točkovi...), ne bi li pri sletanju dovoljno usporio da sleti bezbedno, a da ga pri tom prvo nevreme ili bočni vetar ne oduvaju sa piste...Ti avioni su vrlo tehnički zahtevni, i od njih moraš praviti "transformerse" pri sletanju, koje je kritični trenutak i ne dozvoljava grešku... Da zaključim. Em nekomercijalno, em vrlo tehnički vrlo zaguljeno...Nisam optimista. <_<

Edited by dare...
Link to comment
Zbog dokumentacije i planova koje su spijuni izneli u SSSR.Krshchina koja izasla is te kradje je bila toliko sranje da je prevozila samo postu.Rusi su, da zapuse usta onima koji tvrde da oni kriju svoje avionske nesrece, organizovali jedno spektakularno rusenje (sa pogibijama) za siroku javnost i TV kamere na aero show u Parizu.
Istini za volju, treba reći da je "D" verzija (TU-144D) nekoliko godina prevozila putnike na relaciji Moskva-Habarovsk.što se tiče ukradenih nacrta, oni su tu bili više da održavaju hladnoratovsku atmosferu u medijima. Niko nije pokretao sopstveni projekat ovakve veličine oslanjajući se na nacrte koje je čekao od špijuna. Krađa nacrta je dobar način da se proveri dokle je konkurencija stigla i to je manje-više to. Obe strane su razvijale svoje projekte na sličnim osnovnim principima, otuda tolika sličnost između Konkorda i TU-144. Čak su i Amerikanci u početku sledili isti koncept ali su na vreme batalili čitavu stvar i bacili se na 747. Slična priča sa konceptima se ponovila kod američkog Space Shuttle-a i sovjetskog Burana.Udes TU-144 u parizu bio je više posledica spleta bizarnih okolnosti a manje pretpostavke da je avion bio krš. U želji da nadmaše nastup Konkorda od prethodnog dana, Rusi su izveli oštar manevar koji inače nije moguć jer ga računar aviona ne dozvoljava. Rusi su odlučili da na licu mesta odrade neko premošćavanje na brzinu, i to nije odrađeno kako treba pa je došlo do obrtanja komandi i motori su se u naglom manevru ugasili. Posada je uspela da reaktivira turbine ali se sve dešavalo na maloj visini, plus je nagli manevar preopteretio konstrukciju aviona i došlo je do raspada u vazduhu (što se, rekao bih, i vidi na snimku).
Link to comment
  • 1 month later...
Istini za volju, treba reći da je "D" verzija (TU-144D) nekoliko godina prevozila putnike na relaciji Moskva-Habarovsk.što se tiče ukradenih nacrta, oni su tu bili više da održavaju hladnoratovsku atmosferu u medijima. Niko nije pokretao sopstveni projekat ovakve veličine oslanjajući se na nacrte koje je čekao od špijuna. Krađa nacrta je dobar način da se proveri dokle je konkurencija stigla i to je manje-više to. Obe strane su razvijale svoje projekte na sličnim osnovnim principima, otuda tolika sličnost između Konkorda i TU-144. Čak su i Amerikanci u početku sledili isti koncept ali su na vreme batalili čitavu stvar i bacili se na 747.
Da, baš me je uvek čudilo kako to da Amerikanci koji vole da su u svamu naj nisu napravili tako nešto. Postoji li bar negde crtež tog njihovog projekta?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...