Jump to content
IGNORED

Umro Mahariši, otac TM-a


Аврам Гојић

Recommended Posts

možeš da probaš waking up by sam harris.  
plaća se, sem ako zatražiš da se ne plati. a ako nećeš da tražiš, što je klik na jedno dugme, imaš je i na torentima.

  • Hvala 1
Link to comment
46 minutes ago, Caligula said:

Pa transcedentralna ne zahteva neku jaku koncentraciju, a ja to nemam, ne znam ni sta je.

 

Dakle nesto za pogubljene koji ce moci da zahvataju vodu direktno sa zlatnog izvora duhovnog bogatstva.

 

edit: slusajuci Lincha, verujem da tu nesto ima i da vredi probati. Hocu da budem opusteniji, manje anksiozan, pozitivniji. Da sortiram jasno stvari po vaznosti i da se ne bavim periferijama.

 

Pa ne znam, meni je kljucno za to sto hoces da naucis da se iskljucis. Ideja jeste da smanjis koncentraciju bilo na spoljasnji svet, bilo na unutrasnje misli, a to postizes koncentrisanjem na jednu stvar, obicno na disanje ili na jedan senzorni nadrazaj (obicno vizuelni ili audio).

 

Probaj - sednes udobno (tako da mozes da u tom polozaju ostanes 10 minuta bez nelagodnosti i pomeranja, zatvoris oci, i pokusas da sto svesnije mozes pratis svoje ujednaceno disanje. Meni je neophodno da zatvorim oci. Mozes da pustis i neku muziku, sto jednostavniju. Ima raznih tu preferenci, meni najbolje legne neki repetitivni klavir. Posebno Sufi mantre na klaviru meni gadjaju neku frekvenciju u mozgu koja me trenutno opusta.

 

 

Ovo ja sve potpuno laicki. Poslednjih godina sve mi se visi cini da u neko stanje najblize nekoj pravoj meditaciji dolazim hodanjem.

  • +1 1
Link to comment

Ova mala Jana je nastavljacica tih klavirskih istrazivanja Kremskog. I nju nekad pustim. U toj muzici, kod Gurdjieffa, ima nekih delova koji bukvalno lice na one zvuke koju cujes kad ti rade MRI mozga - ja sam najiskrenije ubedjen da tu postoji neka fizioloska veza.

 

 

Link to comment

Hvala Chandro!

 

U principu ja meditiram vec par desetina godina ali intuitivno, iz nuzde, nikada planski i organizovano. Sada cu probati da se organizujem/sebi zadam plan

Link to comment
9 minutes ago, Caligula said:

Hvala Chandro!

 

U principu ja meditiram vec par desetina godina ali intuitivno, iz nuzde, nikada planski i organizovano. Sada cu probati da se organizujem/sebi zadam plan

 

Pa isto i ja. Meni najvazniji kontinuitet, cak i kad je samo 5 min dnevno. Nazalost lako prekinem, a tesko nastavim.

Link to comment
On 11.4.2021. at 19:39, chandra said:

 

Probaj - sednes udobno (tako da mozes da u tom polozaju ostanes 10 minuta bez nelagodnosti i pomeranja, zatvoris oci, i pokusas da sto svesnije mozes pratis svoje ujednaceno disanje. Meni je neophodno da zatvorim oci.

 

 

Tako nekako bi i trebalo. Ako se dobro sećam trebalo bi da dnevno meditiraš onoliko minuta koliko imaš godina. I da ponavljaš tu neku mantru koju ti učitelj saopšti.
Ja sam prošao taj kurs kada sam bio druga godina gimnazije. Profesorka psihologije nam je to nekako natuknula, nas nekoliko se zainteresovalo i škola je dopustila da se organizuje kurs.
Još uvek se pitam kako su to dozvolili, kako to nisu zabranili kao sektu. I kako su moji roditelji meni dozvolili jer su malo do puno konzervativni.
U svakom slučaju došla nam neka baba i držala ta predavanja. Sećam se da nas je živo interesovalo kako to učitelji TM-a levitiraju :laugh:, ali nam je ta baba objašnjavala kako letenje nije poenta.
Na inicijaciji te ona pozove jedan na jedan, saopšti ti tvoju ličnu mantru i valjda ti da neku crvenu maramicu.

 

Posle sam ja to vežbao nekih npr šest meseci i batalio. Bilo mi dosadno.

Link to comment

lol kauboje nasao sam

 

Meditate à la Marina Abramović

 

Quote

Alongside ... well-known creatives Marina Abramović also is a big fan of the art of meditation. Such a big fan that the controversial performance artist developed her “Abramović Method” – a series of meditative exercises focused on increasing concentration and self-reflection – as a means of preserving her legacy. Originally a program exclusively for artists, the Abramović  Method is now available to the general public.

 

"The Abramović Method"... you love to see it.:D

  • Haha 1
Link to comment

Pa to, meditacija ima tu znacko neceg sektaskog ili spiritualnog ili religioznog, a zapravo je jedna fizioloska vezba koja ti pomaze da se opustis i oslobodis sve vreve dnevnih misli i informacija. Ko sto je stres druga krajnost koja moze da te dovede do instant infarkta, tako ja ovo dozivljavam kao kontra meru koja mi produzava zivot. Bez mnogo mistifikacije, levitiranja, cakri i ostalih palamudjenja.

 

Slicna stvar i sa jogom - sistem vezbi (odlican!), ali toliko. Ja imam nekog drugara koji se time bavi, a sa mnom radi "laicku" verziju vezbi, malo joge, malo raznih drugih vezbi iz drugih sportova, nista duhovna proseravanja, samo cista mehanika pokreta.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

 

Nemoj zivota ti :D

 

Gledo jednom kako je sa novinarkom jela suhe smokve umotane u zlatne listice i zalivala vodom, to joj je bio dorucak.

 

Ona se, jadna, rodila isfolirana.

 

A kad je prodavala makarone za 100 jura? To se valjda jede posle meditacije. Ogavna osobaba.

 

Quote

Marina Abramovic’s Taste, which debuted at London’s Frieze week and will later be for sale in Paris, Tokyo, Milan, Los Angeles, and New York, provides another way of consuming Abramovic’s body. It’s a highly customized macaron—Ladurée’s signature cookie-like treat with two delicate shells encasing a sweet cream or jam-based filling—embodying facets of the artist’s identity. The macarons are Prussian blue and stamped with the Abramovic family’s coat of arms. One is painted with edible gold leaf. The black triangle box in which they are served is meant to evoke mystery and Abramovic’s cosmic number (yes, that’s a thing, and it’s three). When asked about the specifics of the flavor, Castoriano replied with words that you’d expect Natalie Portman to whisper breathily in a Miss Dior perfume ad: “Smoky, lingering, sensual.”

 

Ideally, Abramovic would silently stare at each person as they ate her macaron (with or without tears). Instead, she is there in video form at the Ladurée debut locations, inviting people to take the first bite—Sutnick would say inviting them to eat Abramovic herself. You might, like me, notice the implicit sexuality in this suggestion. Or you might think of the wafer representing the body of Christ. Or you might be Catholic and think, with guilt, of both combined. Whatever your background, Sutnick says, eating Abramovic will form an instant and enduring memory. The flavor is so unique that it can’t be adulterated with any preexisting notion of the taste. In theory, Marina Abramovic’s Taste—art rendered in sugar rather than in something as esoteric as paint—subverts the consumerism of its own medium, creating a universal experience for any who taste it.

 

In theory. The person biting the cookie could be a well-to-do London gallerist who studied Abramovic’s work in grad school. It could also be, let’s say, my brother-in-law—an army physician from a Colorado mining town whose pastimes include hunting and weight lifting. One might be predisposed to having an artistic experience. She’d savor the bite as a ritualistic piece of conceptually titillating sugar art. The other, noticing the cost of eighty-five euros a box, might decline to find out.

 

Link to comment

ja ujutro uz kafu redjam pasijans. ustanem ranije, upalim radio (muziku) i jedno 45 minuta redjam. i tako svaki dan. pomaze masivno.

 

drugarica se kune u repetitivni ples. pusti nesto s dosta ritma i skace/igra uz to neko vreme. i tako svako nekoliko. kaze odlicno opusta glavu a odrzava i kondiciju. ja probao i sam sebi delovao ko kreten pa prestao. a i treba tako skakati neko vreme da udjes u stos, s kartama je lakse, odmah se ukljucis.

 

znam dosta ljudi  koji su se u ovom belaju od korone bacili na slagalice. nudilo mi ih nekoliko ljudi. to kruzi, slozis pa saljes dalje. jedini problem je sto zahtevaju prostor, mora da se zrtvuje trpezarijski sto na neko vreme al vredi. kazu istrazivanja da znatno smanjuje stres i anksioznost.

 

ovo ja nabacujem kako se dovija narod, mozda nekom pomogne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...