Jump to content
IGNORED

Umro Mahariši, otac TM-a


Аврам Гојић

Recommended Posts

AMSTERDAM (Reuters) - The guru to the Beatles who introduced transcendental meditation to the West, Maharishi Mahesh Yogi, died at his Dutch home overnight, aides said on Wednesday. He was said to be 91. The reclusive Indian mystic shot to international prominence when the Beatles -- John Lennon, Paul McCartney, George Harrison and Ringo Starr -- visited him in the foothills of the Himalayas in 1968 to learn his transcendental meditation techniques. Film footage of the four Beatles sitting cross-legged and dressed in white robes with garlands of flowers was beamed round the world. Beach Boy Mike Love, singer Donovan and U.S. actress Mia Farrow joined the sessions. "His passing is profoundly sad. But I for one, am among the millions who are grateful for what he shared with us," said Love. "We will miss you, but your great light will shine on." After teaching other 1960s and 70s icons, the Maharishi with the flowing hair and white beard gained a worldwide following and had more than five million people studying his methods. "His Holiness Maharishi Mahesh Yogi ... passed away peacefully," his Global Country of World Peace movement said in a statement. "Maharishi's work is complete. He has done what he set out to do in 1957 -- to lay the foundation for a peaceful world. Now, Maharishi is being welcomed with open arms into heaven." The Maharishi moved his headquarters to the small southern Dutch village of Vlodrop in 1990. A memorial service will be held there on Thursday before an expected funeral on the Ganges river in India, a spokesman said.WORLD PEACE The guru periodically emerged to appeal for funds to promote world peace, building a huge business empire estimated to be worth billions of dollars ranging from real estate dealing to a company selling ayurvedic medicine and cosmetics. In 2002, he said he could combat world terrorism and war if he could raise $1 billion (510 millin pounds) to train 40,000 expert meditators. The Maharishi set up universities and schools all over the world and his Natural Law Party -- which promotes yogic flying, a practice that involves sitting in the lotus position and bouncing into the air -- has campaigned in dozens of countries. Transcendental meditation, known as TM by its followers, involves reciting a mantra that practitioners say helps the mind stay calm even under pressure. It gradually gained medical respect over the decades as the Maharishi challenged Western scientists to investigate its health benefits. Film director David Lynch, a TM practitioner, said: "It has changed my life, my world. I am not alone. Millions of other people of all ages, religions and walks of life practise the technique and enjoy incredible benefits." Last month the Maharishi stepped down as head of his organisation and said he would be "retiring into silence". Born in central India, the Maharishi started studying meditation after completing a degree in physics in 1940. After a retreat in the Himalayas he decided to take his techniques to the world, first visiting the United States in 1959. According to the TM organisation, the Maharishi's message remained constant: "Life is bliss. Man is born to enjoy. Within everyone is an unlimited reservoir of energy, intelligence, and happiness."

Link to comment
kod Maharishi Mahesh Yogija, koji je prije neki dan umro u svojoj kući od dvjesto soba u jednom nizozemskom selu i posljednjih godina života video vezom komunicirao s ukućanima, nisam uistinu našao nekakve velike i potresne sućuti za bijedu, prljavštinu i epidemije, gadni i okrutni svijet u kojemu se muči velik dio njegovih zemljaka. Fućkam ja za takvu duhovnost, i njega i njegovih sljedbenika, koji su se na početku rata u nas zatvorili u nekakvu gimnastičku dvoranu i meditirali da se prekine nasilje. Sjećate se možda te čudnovate zgode, tek što su oni sklopili oči i uhvatili mrmljati vedske mantre, tenkovi se kod Vukovara okrenuli i vratili u Srbiju.Kad bi Maharishija upitao štogod o strahotama suvremenog čovječanstva, veliki bi učitelj zakokodakao nešto o svjetskom miru. Neka mu šiva da vječni počinak, bio je socijalno osjetljiv kao finalistica izbora za miss Koprivničko-križevačke županije. Njegov spokojni i samozadovoljni smisao u dubokom disanju i pražnjenju svijesti od svakog sadržaja njemu je samome bez sumnje donio mnogo udobnosti, ali ostatku svijeta nije mnogo pomogao.
Edited by Cruella De Ville
Link to comment

Ja sam se 99. godine u sred bombardovanja, sticajem okolnosti obrela na inicijaciji u tu njegovu sektu, beogradsku podružnicu... čija je zvezda voldilja bila Jara Ribnikar. Plan je bio da se polaznici priuče na brzaka a da potom kolektivnom meditacijom obaraju zločinačke avione. Bilo je dirljivo. Govorilo se i o levitiranju i sve samim korisnim stvarima. Bilo je i puno cveća, pošto je polaznicima rečeno da tom prilikom povedu jednu dragu osobu i da ponesu buket cveća + nešto voća.Skoro da sam bila potisnula ovu epizodu svog života... i poglavlje(?) Lenonovog, ali me danas na to podsetio jedan tekst iz hrvatskog Jutarnjeg lista, i tako...

Tečaj o smislu života Ante Tomić KLASA OPTIMIST Svaki dan gledam oglas na dnu ulice na kojem piše ?Otkrijte smisao života?. Iskreno ću vam reći, nije da me ostavlja ravnodušnim. O smislu života uistinu nisam razmišljao još od srednjoškolskih danaEvanđeoska crkva na dnu moje ulice razvukla je prije nekog vremena preko pročelja oglas za nekakav Alfa tečaj, koji bi valjda trebao privući namjernike i u budućnosti učiniti brojnijom njihovu neveliku vjerničku zajednicu. U uspjeh tečaja ne sumnjam. Don Ivan Grubišić, naš katolički župnik sa stožerom u susjednoj ulici, morat će hitno izmisliti nešto privlačnije želi li sačuvati pastvu, jer ovdje udaraju jakim oružjem. Izlazeći iz kuće svako se jutro štrecnem kada ugledam natpis na crkvenom zidu. ?Otkrijte smisao života?, kažu evanđelisti. Odgovor na najzaguljenije filozofsko pitanje oni nude u nekoliko tjedana, smisao života oglašavaju kao mobilni telefonski uređaj za jednu kunu.Uđeš kod njih besmislen, izgubljen, zgrbljen i žalostan, a izađeš smislen, nađen, uspravan i nasmijan. Vjerojatno je to kao neki salon ljepote, solarij, sauna, spa i wellness, samo za dušu. Možda bi se trebali tako i reklamirati, kao kreme za lice, s fotografijama prije i poslije Alfa tečaja. Na prvoj je slici snuždena pojava, ona koja još ne zna svoj smisao, sva u bubuljicama, masna i nepočešljana, s herpesom na gornjoj usni, izgleda kao osumnjičeni za ubojstvo na osobito okrutan i podmukao način. Na drugoj se, kao na naslovnici Voguea, bisernim zubima, sjajna lica, počupanih obrva, sa svježim minivalom, ozareno cereka ista osoba nakon što je otkrila svoje ovozemaljsko poslanje i svrhu.Moje starije dijete razveselilo me je prošli tjedan prepričavajući mi raspravu što se u njegovu razredu povela na malom odmoru nakon vjeronauka. Peti de uvalio se u ozbiljnu teološku nedoumicu odlučujući koji je glumac najprikladniji za ulogu Boga. Jedna Ivona, koju su odmah ušutkali i rekli joj da je glupa, angažirala bi Arnolda Schwarzeneggera. Andrija, moj sin, predložio je Georgea Clooneyja, jer se sjetio da se on sviđa njegovoj mami, a njegov prijatelj Mate imao je najneortodoksniji cast - Jackie Chana.?Bilo bi dosta ludo da je Jackie Chan Bog?, kaže Andrija.?Prilično ludo?, složim se zamišljajući kako bi se Benedikt šesnaesti zapanjio otkrićem da mu je poslodavac niski azijatski komedijaš sa crnim pojasom.Koga bih ja uzeo da glumi Boga, upitao sam se koji sat kasnije pušeći na terasi pod zvijezama. Zapušteni bradonja s Buonarotijeve freske, očito je, više ne odgovara ulozi. Misleći da je nekakva kolodvorska skitnica, njega ne bi ni pustili u crkvu. Bog bi trebao biti netko kao George Hamilton. Imućniji penzioner iz Miami Beacha, nakvarcan, savršene zubne proteze i pofarbanih sjedina, s ručnikom oko vrata ujutro se znoji na sobnom biciklu. Sedamdeset mu je godina, nitko mu ne bi dao više od četrdeset tri. Takav bi netko najviše odgovarao crkvama što zidnim oglasima pozivaju da otkrijete smisao života. To je Bog za novi kapitalizam i brzo rastuću industriju vjere.Prilike su se drastično promijenile. Namrgođeni seoski popovi koji su plašili babe rogatim đavlima i kazanima vrelog ulja nemaju više šanse na suvremenom tržištu smisla. Njihova je metafizička roba demodirana, ne mogu je ni prodati ni darovati. Treba raditi na marketingu, promociji, istraživati običaje i navike mladih potrošača i prilagođavati im se, uvoditi novosti u izlizane obrede, hostije s okusom mentola za svjež dah nakon sakramenta svete pričesti. Inače možeš zatvoriti trgovinu, pojest će te konkurencija.Johna Lennona majčina je sestra, teta Mimi, vjerojatno odgajala da bude dobar kršćanin, odan jedinom istinskom anglikanskom Bogu. U modroj školskoj uniformi s grbom na prsima bezbrojna je nedjeljna jutra proveo mrzovoljno piljeći preko pastorove glave, ne uzbuđujući se ni vječnim blaženstvom ni nezamislivim mučenjima što čekaju grešnike. Ta stara priča imala mu je okus ustajalog čaja i osušenog keksa, ništa izvan pojavnog svijeta on nije doživi ni osjetio potrebu da zamisli. Čitav smisao života njemu je stao u četiri gitarska akorda pop pjesme. O Isusu Kristu nije imao osobito mišljenje, mnogo kasnije čak mu se i narugao rečenicom da su Beatlesi popularniji od njega.Ali, onda je u njegov život ušao Maharishi Mahesh Yogi i Lennon, koji prije nije davao ni penija za vjersku robu, kupio je sve plastične điđne koje je ovaj držao u dućanu. Pljesnivi anglikanski pastor iz Lennonova djetinjstva, ako je još bio živ, vjerojatno se požderao od muke kad je vidio kakva mu je lakovjerna mušterija izmakla. Ruku na srce, sve one bezvezarije o sreći i miru i ljubavi, koje je oduševljeni glazbenik otkrio u Maharishijevom ašaramu, mogao je naći i u liverpulskoj crkvi od crvene cigle. Uskoro je naposljetku i sam otkrio da je učenje jednake, ako ne i lošije kvalitete.Na ovom mjestu mnogo sam puta bjesnio zbog bezosjećajnog licemjerja raznih kršćanskih duhovnika, a ovaj tjedan priznat ću vam da moj prezir ni prema njihovim istočnjačkim kolegama druge vjere nije ništa manji. Ako postoji nešto takvo kao što je indijska religijska mudrost, ja je ne želim upoznati, barem dok je na indijskom potkontinentu pola stanovništva gladno, dok dječaci rade u predionicama, a djevojčice se prostituiraju, dok ljudi skapavaju od dizenterije, stoka od slinavke, a društveno je uređenje takvo da si već rođenjem određen da čistiš tuđi drek i nikakvoj se sreći u životu ne smiješ nadati.Kršćanski će svećenici, ako su i pokvareni, biti barem lažno milostivi prema slabima, jer njihove svete knjige uzdižu siromaštvo i žrtvu, ali kod Maharishi Mahesh Yogija, koji je prije neki dan umro u svojoj kući od dvjesto soba u jednom nizozemskom selu i posljednjih godina života video vezom komunicirao s ukućanima, nisam uistinu našao nekakve velike i potresne sućuti za bijedu, prljavštinu i epidemije, gadni i okrutni svijet u kojemu se muči velik dio njegovih zemljaka. Fućkam ja za takvu duhovnost, i njega i njegovih sljedbenika, koji su se na početku rata u nas zatvorili u nekakvu gimnastičku dvoranu i meditirali da se prekine nasilje. Sjećate se možda te čudnovate zgode, tek što su oni sklopili oči i uhvatili mrmljati vedske mantre, tenkovi se kod Vukovara okrenuli i vratili u Srbiju.Kad bi Maharishija upitao štogod o strahotama suvremenog čovječanstva, veliki bi učitelj zakokodakao nešto o svjetskom miru. Neka mu šiva da vječni počinak, bio je socijalno osjetljiv kao finalistica izbora za miss Koprivničko-križevačke županije. Njegov spokojni i samozadovoljni smisao u dubokom disanju i pražnjenju svijesti od svakog sadržaja njemu je samome bez sumnje donio mnogo udobnosti, ali ostatku svijeta nije mnogo pomogao. Poželim li ikada naći duhovnu okrepu, mislim da ću ipak naći nešto bliže vjeri mojih predaka.Svaki dan gledam onaj oglas na dnu ulice i, iskreno ću vam reći, nije da me ostavlja ravnodušnim. O smislu života uistinu nisam razmišljao još od srednjoškolskih dana i nije baš da mi nedostaju ti vječni odgovori tko smo, što smo i kamo idemo, ali opet, možda bih mogao imati neke koristi od toga? Završim li tečaj o smislu života, što se danas uopće može s tom kvalifikacijom? Mogu li s diplomom doći u općinu da bih i ja otvorio samostalan vjerski obrt? Upisuje li se tečaj smisla života u radnu knjižicu ili je to samo onako?

Link to comment
  • 13 years later...

Mogu li tehnike transcedentalne meditacije da se uce onlajn?

 

Imal neki furunas da je probao?

 

Linch me nalozio jbg, teo bi da probam a da ne placam sektasima po Bg

Link to comment
15 hours ago, Caligula said:

Mogu li tehnike transcedentalne meditacije da se uce onlajn?

 

Imal neki furunas da je probao?

 

Linch me nalozio jbg, teo bi da probam a da ne placam sektasima po Bg

 

Bas TM ili bilo koja meditacija?

Link to comment

Pa transcedentralna ne zahteva neku jaku koncentraciju, a ja to nemam, ne znam ni sta je.

 

Dakle nesto za pogubljene koji ce moci da zahvataju vodu direktno sa zlatnog izvora duhovnog bogatstva.

 

edit: slusajuci Lincha, verujem da tu nesto ima i da vredi probati. Hocu da budem opusteniji, manje anksiozan, pozitivniji. Da sortiram jasno stvari po vaznosti i da se ne bavim periferijama.

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...