Jump to content
IGNORED

Turska zasluzuje EU


iDemo

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Lancia

    17

  • Leia

    7

  • Althea

    7

Evo da ti nacrtam: ako neko može da 2 godine odbija posao to znači da je to ipak vremenski oročeno, i da nakon toga posao mora da se prihvati ili se gubi pravo na socijalnu pomoć. Uostalom, o diskriminaciji u Francuskoj pisali su mnogo ozbiljniji ljudi od mene, i ako je to pitanje legitimno za Sarkozija koji je zaista dao konstruktivan primer zapošljavajući osobe islamskog porekla u državnoj upravi, ne vidim čemu dalja rasprava o tome. Na kraju krajeva, voleo bih da shvatiš da sam ja ipak raspravljao sa Lanciom, a ne sa tobom. Nju sam provocirao, a s tobom bih radije razgovarao jer si mnogo bolji sagovornik.Pustimo da ovo prenoći. Ako imaš argumente za svoje teze vrlo rado ću ih saslušati. Verovala ili ne, ne mislim da je išta od onog što govorim upisano u kamenu.
Evo : ti si izneo komentar koji uopste ne stoji, na sta sam ti ukazala (apropo socijalnih davanja u Fra) a onda iz toga izvlacis samo deo koji se odnosi na tvoju pricu. Taj zakon vazi za SVE, jos jednom, ne samo za osobe magrebinskog porekla, i nema veze sa ovom drugom temom, diskriminacijom, koja jeste tema za sebe. Zato sam ti i predlozila da otvoris topic za to ako se o tome diskutuje. I volela bih da mi takodje pronadjes post u kojem sam negirala postojanje iste. Ako pogledas samo koju stranicu pre videces da sam istu pomenula kao jednu od cinjenica, ali sam takodje i pomenula drugu cinjenicu - da se protiv toga bori, postoje neki zakoni, postoje neke akcije vlade, postoji neka drzavna politika po tom pitanju. Neki problemi se ne mogu resiti preko noci vec su deo dugotrajnih i mucnih procesa, a bitno je da se na tome zaista radi i da postoji dobra volja za njihovo resavanje, da je sve deo jedne evolucije cije ce posledice biti dublje i trajnije. U jednom fashistickom/rasistickom/aparhejd drustvu kakvim predstavljas francusko tako nesto nikada ne bi bilo ni moguce ni zamislivo. Dakle, ako zelis da o tome detaljno porazgovaramo predlazem da to ucinimo na nekom topicu specijalno namenjenom toj temi.Drugo, ono sto mi je najvise zasmetalo u tvom govoru sinoc je govor mrznje, konkretno uperen protiv svega sto je francusko. Mislim, prizivanje spaljivanja pola zemlje, nestanka jednog kulture, nazivanje cele jedne nacije shovinistickom, itd se moze samo podvesti pod tu kategoriju, a ti kao kulturna osoba sa osecajem za neki moral i etiku ne bi ni u kom slucaju trebalo to da sebi dozvolis. To je nesto po cemu su lako prepoznatljivi radikali, Alef i ostale varijante, a alternativa takvom ponasanju ne bi trebalo da bude nominalna nego sustinska. "Hate speech is a term for speech intended to degrade, intimidate, or incite violence or prejudicial action against a person or group of people based on their race, gender, age, ethnicity, nationality, religion, sexual orientation, gender identity, disability, language ability, moral or political views, socioeconomic class, occupation or appearance (such as height, weight, and hair color), mental capacity and any other distinction-liability."Trece, sto se same Turske tice. Pitanje koje sam ti postavila u vezi odnosa kolonizacije i turske okupacije se pre i iznad svega odnosi na princip. Da li je jedno manje zlo od drugog? A znas zasto te pitam? Zato sto svaki put kad neko pokusa da ti ukaze na neke negativne strane u vezi Turske tvoj stav nije da ih prihvatis i da o tome razlozno diskutujes, vec da relativizujes po principu - a sta su oni tamo drugi radili, i sl. Meni je prilicno sokantno da procitam da neko misli da je relativno prihvatljivo pobiti Jermene jer su Grci odlucili da prave zulum. Da li shvatas koliko daleko to ide i kakva vrata pakla otvaras takvom izjavom? Nije stvar ni u tome da ja sad trazim da se Turci posipaju pepelom do kraja sveta, stavise ne verujem u kolektivnu krivicu naroda, uvek se zna ko je na celu kojih dogadjaja i ko sta orkestrira. Samo ne mogu nikada da prihvatim ovakve relativizacije. A to da je Turska platila cenu podelom je takodje vise tvoja ocena, pred jednim sudom, recimo, to ne bi imalo nikakve snage kao argument. Eto, nedavno je Poljskoj sinulo da trazi od Nemacke da joj plati za sva razaranja u proslom ratu, iako je Nemacka bila i podeljena i okupirana pola veka. Da skratim i da ne trolujem previse, nisam to pitanje postavila s namerom da se nesto meri i otplacuje nego prosto iz zelje da vidim da li svoje principe primenjujes u svakoj situaciji bez obzira na to o kome/cemu je rec. Edited by Althea
Link to comment

Ne mislim da je "relativno prihvatljivo" pobiti Jermene jer su Grci odlučili da prave zulum nego navodim istorijsku činjenicu da do tog pokolja ne bi došlo da Grci nisu odlučili da prave zulum. Potom: bio sam neprecizan kada sam rekao da treba da gori pola zemlje. Mislio sam na automobile. Verovala ili ne, nemam problem sa nasiljem nad imovinom i ne stidim se da to kažem. Takođe, verovala ili ne, nemam problem ni sa nestankom kulture. Ne bih se bunio ni da srpska kultura, ovakva kakva je, nestane. Da budem još precizniji, celoj Evropi je potreban kulturan reshuffling, kulturocid velikih razmera jer mislim da je sistem vrednosti u kome obitavamo truo do srži i da ne zaslužuje da se brani. šovinizam jeste dominantna crta francuske kulture, u to sam se uverio bezbroj puta.Poljska tužba bila je, inače, sulud propagandni gest koji je tako i tretiran, a Poljaci su na izborima rekli šta misle o takvim inicijativama.O diskriminaciji u Francuskoj, ponavljam, govorili su mnogo veći autoriteti od mene i ne želim da se raspravljam o nečemu što priznaje i sam francuski predsednik. Reč "fašizam" nisam nigde upotrebio.

Link to comment
Verovala ili ne, nemam problem sa nasiljem nad imovinom i ne stidim se da to kažem.
Verovatno zato sto nije tvoja. :D Inace, upravo sam zavrsio sa gledanjem video snimka tretmana stoke sirom bliskoistocnih zemalja (koji su pripremile organizacije za dobrobit zivotinja koje nameravaju da sprece australijski izvoz zive stoke u te krajeve). ... to je endemicno za kulturu svih tih zemalja, tvrde animal welfare aktivisti (i smatraju da se to ne moze promeniti, stoga se zalazu za obustavljanje izvoza). Nije bas da je evropska kultura najgora, mada zna da smara, to je tacno. cool.gif Edited by Indy
Link to comment

Da, naravno, zato što nije moja. Zašto bih želeo da neko uništava moju imovinu? Ipak, taj čin smatram legitimnim sredstvom političke borbe. To ti je ono marksističko: objektivno versus subjektivno. I ne verujem da bih promenio stav zbog toga što je neko uništio moju imovinu. Princip je važniji od imovine.Moguće je da animal welfare aktivisti poseduju moć prozorljivosti, čim znaju da li se nešto može ili ne može promeniti. Ja ipak mislim da su u pitanju stare dobre predrasude.Inače, gledao sam kako pravi beduini, ne oni koji poziraju za fotoaparate, tretiraju svoje kamile. Takav nivo poštovanja nisam video u šumadiji, u kojoj je nekako stvar prestiža kada ti svinja pre smrti što više skviči.

Edited by vasudeva418
Link to comment

Turska je danas vise Amerika nego sto je Srbija Evropa.Turska je "a friend in need' Zapadu i nije mi jasno sto je sutkaju na stranu. Nijedna muslimanska zemlja ne razume Zapad bolje nego Turska. Ona bi trebala da bude za stolom kada god je neka velika prica o Evropi. Trebala bi da bude neizbezna kao sto su Kina i Rusija u Savetu Bezbednosti.Strahovi nekih da bi Turci nahrnuli na Zapad u milionima su neopravdani. Turska nije uopste losa za zivot. Ako neko tamo u nekom mestu lose zivi, lakse mu je da se bolje snadje u samoj Turskoj nego u inostranstvu.Koja je to masa Turaka koja bi otisla i preplavila Zapad a da tamo vec nije? Mozda bi ih se vise vratilo a bolje obrazovani nasli posao koji ih trazi i bilo bi bolja dodata vrednost nego poljske apotekarke kao spremacice po hotelima.Cele 1984. sam radio u Koc Burroughs (danas Unisys Computers) na instalaciji u firmi Arcelik, nesto kao "Gorenje".(Koc znaci ovan, ne u smislu gluposti nego u smislu istrajnosti i doslednosti, to je i simbol firme).(nemam ovde font da napisem kako treba. to "c" je kao "ch" u chelik, a i to je turska rec)http://www.arcelikas.com.tr/Cultures/en-US...US&MENUID=3Moj tuski shef tada, upao je u veliku nevolju da objasni bordu zasto je racunar stao na 6 minuta posle ponoci, jednom.World class engineers and programmers, excellence all around the place. Cak i u toj fabrici.Taj racunar, Burroughs 6800, tada mamut koji trazi 600 kvadrata da se smesti, bio je u Turskoj otpisan kao otpad 1986.I prodat BIP-u u Beogradu po neverovatnoj ceni, kao nov.Kada je stigao, bio je poslednje cudo tehnike. Bilo je i na TV-u, Beogradska Hronika, presecanje vrpce i konfete. 1986.I to je bila 1984-ta godina, samo 10 meseci posle povratka Turske sa vojne na na civilnu vlast.Gde su od tada stigli?Nisu gubili vreme. Prema instalacijama i poslu koji moja sadasnja firma (i nasa konkurencija) ima u Turskoj ...hmm..ne bi mi bilo krivo da se tamo opet nadjem.Da ne pominjem turisticke prospekte koje mi kolege Japanci koji su bili u Turskoj donose. Lepo Turska i plaze izgledaju, a znam da je tamo jos lepse nego na slikama.

Edited by Yoyogi
Link to comment

Neko tamo kaze da Srbija ne zasluzuje da udje u Evropu.I zasto je ovaj topik na nekoj filozofiji?Cisto zemaljska stvar, Drustvo ili Lokal patriotizam.

Edited by Yoyogi
Link to comment

Vasudevo, pricu o Francuskoj i diskriminacijama si uveo ti na ovom topic-u, ne ja (moj prvi post na ovom topic-u se odnosio striktno na naslov). I ne kapiram ovo deseto isticanje iste, kad to niko nije osporio. Cemu non stop ponavljanje necega? Istrolovana je tema do kraja. Pocetna tacka je bila prijem Turske u EU a sad se stiglo do opravdanosti paljenja tudje imovine, kulturocida Evrope itd. Ne prepoznajem se u takvim diskusijama, te se odjavljujem sa iste. Pozdrav.

Edited by Althea
Link to comment
Najzad da se javi još neko ko zna kako zapravo stoje stvari u Turskoj, umesto da svoje "znanje" bazira na filmu "Ponoćni ekspres".Nego, baš me zanima: da li je ta firma u kojoj si radio deo "Koč" imperije koju je osnovao turski Henri Ford, Rahmi M. Koč?
Link to comment
  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...