Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

Just now, Leia said:


Niko ne mesa loncice nego si ti nejasan.

Sta ti tacno podrazumevas pod “jaka drzava, porodica, skola”? Kad god se pocne s takvim narativom to obicno znaci “cvrsta ruka”

 

Dobro ajdmo ovako - šta za tebe znači "čvrsta ruka"?

Jel država sa striktnim zakonima koji se sprovode u tačku -"čvrsta ruka"? 

Jel mogućnost das možeš da kazniš svoje dete "čvrsta ruka"?

Jel škola koja će moći promptno i surovo da se obračuna sa divljacima koje školuje i njiohovim roditeljima - "čvrsta ruka"?

 

Ako se npr uvede pravilo da klinci u školama moraju da budu u uniformama, da ulaze u školu u redu dvapodva, da ne smeju da imaju mobilni telefon u školi - jel to "čvrsta ruka"? I koji je tačno problem sa tim? 

 

  • +1 5
Link to comment

Kolega sad javlja da u školu u koju mu ide dete, klinac neki doneo spisak imena

 

Njima ovo zabavno

 

Zahvalan sam svojim nastavnicima i roditeljima što su me lemali kao vola u kupusu kad zaslužim (pritom su to bili klinački nestašluci, ništa ozbiljno, čak se sad i prepričavaju fore)

 

Tj. nastavnici i đene đene, al' kad me moji dohvate, zjuuu

Zato što ih "brukam"

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

@steinsPa nije to cvrsta ruka. To su jednostavno pravila civilizovane zajednice kojih se pridrzavamo da bi nam bilo bolje, a ne iskljucivo pod pretnjom. Makar vecina. A taj eufemizam cvrsta ruka postoji jer ga se onaj ko je propagira uglavnom ne pridrzava. Ne mislim na tebe da ne bude pogresno shvaceno.  Kao da dete ucis da ne pije sa flasom u ruci.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Moonwalker said:

@steinsPa nije to cvrsta ruka. To su jednostavno pravila civilizovane zajednice kojih se pridrzavamo da bi nam bilo bolje, a ne iskljucivo pod pretnjom. Makar vecina. A ta eufemizam cvrsta ruka postoji jer se onaj koje propagira ne pridrzava. Kao da dete ucis da ne pije sa flasom u ruci.

 

sve se slažem - ali ta pravila moraju da se prihvate - a ne da budu izborni predmet™

 

Link to comment
8 minutes ago, steins said:

 

Dobro ajdmo ovako - šta za tebe znači "čvrsta ruka"?

Jel država sa striktnim zakonima koji se sprovode u tačku -"čvrsta ruka"? 

Jel mogućnost das možeš da kazniš svoje dete "čvrsta ruka"?

Jel škola koja će moći promptno i surovo da se obračuna sa divljacima koje školuje i njiohovim roditeljima - "čvrsta ruka"?

 

Ako se npr uvede pravilo da klinci u školama moraju da budu u uniformama, da ulaze u školu u redu dvapodva, da ne smeju da imaju mobilni telefon u školi - jel to "čvrsta ruka"? I koji je tačno problem sa tim? 

 

 

Uniforme su besmislica.

Dvapodva je za prvi-drugi razred, posle je besmisleno.

Zabrana koriscenja mobilnih na casu je jedno. Telefon sluzi za komunikaciju, zabranjivati da se uopste unosi mobilni je besmisleno.

 

Kaznjavanje dece moze na razlicite nacine. Ako su ti potrebne batine da bi vaspitao dete, imho imas problem u komunikaciji sa detetom. Mene roditelji nikad nisu tukli, doduse nisam ni pravio neka sranja. Bio sam tih, povucen, dobar djak. I nisam postao psihopata..

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Uniforme su besmislica.

Dvapodva je za prvi-drugi razred, posle je besmisleno.

Zabrana koriscenja mobilnih na casu je jedno. Telefon sluzi za komunikaciju, zabranjivati da se uopste unosi mobilni je besmisleno.

 

 

 

Zašto?

Zašto? 

I, zašto?

Link to comment
1 hour ago, steins said:

Da vam kažem nešto, opet - mi smo se u mladosti plašili roditelja, pa komšija, pa starije braće i sestara, pa učitelja i nastavnika, pa starijih i jačih na ulici, pa policije. 

Svo to "plašenje" nije u biti bilo maligno, nego je imalo za posledicu odredjivanje nekih granica™, koje su u periodu odrastanja najbitnije pošto se na taj način uči i disciplina, i poštovanje i sam život se stavlja u neki kontekst. Pod ruku sa tim je išla i empatija i sažaljenje i saosećanje i osećaj pripadnosti nekoj celini /porodici, odeljenju, ..../

Danas svega toga nema - i stasavaju ljudi koji su egoistični, oholi i do te mere ne poznaju da postoje granice da se to graniči sa duševnim pormeećajima. 

Zato je potrebna i jaka država i jaka porodica i jaka škola. Da održava 1 sistem u okviru koga se krećemo i u okviru koga živimo - bez toga se radi o najobičnijoj anarhiji

 

 

načelno mogu da se složim. uz napomenu da ne bi trebalo mešati strah (i plašenje) sa autoritetom. strah povezujem sa stanjem u kome se čovek nalazi kada mu preti kakav teror ili neopravdano kažnjavanje ili nasilje (fizičko, psihičko), a sve to nevezano za bilo kakav sistem vrednosti, već onako proizvoiljno. autoritet bi više bila svest o tome da postoje granice dozvoljenog i opravdana sankcija za prelazak tih granica. i da postoje oni koji nama, klincima, izriču opravdane sankcije. ali je fazon u tome da mi te ljude prihvatamo kao autoritete i da se svi skupa krećemo u nekom uspostavljenom vrednosnom sistemu.

 

ja se nisam plašio roditelja, komšija, učitelja i nastavnika, već su  mi predstavljali autoritet. bilo koja sankcija ili kazna koju sam pretrpeo nije me oštetila kao čoveka ili ostavila bilo kakave posledice. čak suprotno.

 

a ovde smo imali raspad tog sistema vrednosti, pa posledično i gubitak autoriteta svih tih ljudi i profesija koje su bile zadužene da takav sistem "brane". gola sila i nasilje, van bilo kakavog sistema i konteksta, izazvaće odgovor u vidu sile i nasilja. i onda se ulazi u jednu spiralu.

Edited by Ted
  • +1 5
Link to comment
20 minutes ago, steins said:

 

Dobro ajdmo ovako - šta za tebe znači "čvrsta ruka"?

Jel država sa striktnim zakonima koji se sprovode u tačku -"čvrsta ruka"? 

Jel mogućnost das možeš da kazniš svoje dete "čvrsta ruka"?

Jel škola koja će moći promptno i surovo da se obračuna sa divljacima koje školuje i njiohovim roditeljima - "čvrsta ruka"?

 

Ako se npr uvede pravilo da klinci u školama moraju da budu u uniformama, da ulaze u školu u redu dvapodva, da ne smeju da imaju mobilni telefon u školi - jel to "čvrsta ruka"? I koji je tačno problem sa tim? 

 

Sto se sprovodjenje zakona mora zvati 'cvrstom rukom'? Meni smeta terminologija recimo, a slazem se da je dobar deo resenja u pravicnom i objektivnom sprovodjenju zakona. I tu nema nista lose.

Uniforme, red dva po dva, telefoni van skole nisu jedino moguce resenje problema, nemaju nikakve veze sa potencijalnim ubicama i da, predstavljaju represaliju koju ne bih zeleo da vidim. Uniforma, catholic education i te fore su stvar proslosti, izdigli smo se poprilicno iznad toga. Al jbg, previse je lepo bilo, pa se nakotilo nacoshkog kukolja koji se opet mora resavati. Ali ne skolskim uniformama i sl metodama.

Link to comment
3 minutes ago, Ted said:

 

načelno mogu da se složim. uz napomenu da ne bi trebalo mešati strah (i plašenje) sa autoritetom. strah povezujem sa stanjem u kome se čovek nalazi kada mu preti kakav teror ili neopravdano kažnjavanje ili nasilje (fizičko, psihočko), a sve to nevezano za bilo kakav sistem vrednosti, već onako proizvoiljno. autoritet bi više bila svest o tome da postoje granice dozvoljenog i opravdana sankcija za prelazak tih granica. i da postoje oni koji nama, klincima, izriču opravdane sankcije. ali je fazon u tome da mi te ljude prihvatamo kao autoritete i da se svi skupa krećemo u nekom uspostavljenom vrednosnom sistemu.

 

ja se nisam plašio roditelja, komšija, učitelja i nastavnika, već su  mi predstavljali autoritet. bilo koja sankcija ili kazna koju sam pretrpeo nije me oštetila kao čoveka ili ostavila bilo kakave posledice. čak suprotno.

 

a ovde smo imali raspad tog sistema vrednosti, pa posledično i gubitak autoriteta svih tih ljudi i profesija koje su bila zadužene da takav sistem "brane". gola sila i nasilje, van bilo kakavog sistema i konteksta, izazvaće odgovor u vidu sile i nasilja. i onda se ulazi u jednu spiralu.

 

Sve 5 - ja sam se zato i plašio da upotrebim taj izraz jer je rogobatan i nedovoljnbo tačan za ono što želim da kažem al nisam mogao u trenutku da se setim boljeg 

Link to comment
Just now, MeanM@ said:

Sto se sprovodjenje zakona mora zvati 'cvrstom rukom'? Meni smeta terminologija recimo, a slazem se da je dobar deo resenja u pravicnom i objektivnom sprovodjenju zakona. I tu nema nista lose.

Uniforme, red dva po dva, telefoni van skole nisu jedino moguce resenje problema, nemaju nikakve veze sa potencijalnim ubicama i da, predstavljaju represaliju koju ne bih zeleo da vidim. Uniforma, catholic education i te fore su stvar proslosti, izdigli smo se poprilicno iznad toga. Al jbg, previse je lepo bilo, pa se nakotilo nacoshkog kukolja koji se opet mora resavati. Ali ne skolskim uniformama i sl metodama.

 

Nemam pojma, nisam ja uveo "čvstu ruku" u raspravu. 

 

NIsu ni uniforme ni red represalija - one su bile način da deca shvate da su deo neke celine i da postoje odredjena pravila koja moraju da se poštuju. 

Dvapodva je npr priprema da deca nauče da postoji neki red, da se u njemu čeka -  nema veze sa represailjama. 

 

Ne postoji apsolutno ni jedan racionalni razlog da deca imaju mobilne telefone u školi - ako ti znaš koji ja bi voleo da čujem?

 

Iznad čega smo se izdigli, majke ti? Ajde još jednom pogledaj naslovne strane danas pa mi reci opet - iznad čega smo se tačno uzdigli? 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...