Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

Just now, Djuro said:


Apsolutno je nebitno sta ja smatram. Ili ti. Kako ne razumes? Bitno je samo ono sto pise u kr zakon(ik)u.

moderna zakonodavstva pocivaju na subjektivnoj odgovornosti. u svim (demokratskim) drustvima. 
 

Da li majka Belivuka treba da odgovara za njegova dela? Ili otac Zvezdana Jovanovica?

 

 

Ne, jbt. Bili su debelo punoletni i odgovorni za svoje postupke.

Radi se maloletnim licima do 14 god zivota. Eventualno do 18.

Link to comment
3 minutes ago, Nikodije said:

 

ali ovaj decko nije sa margine pa da je laka meta za kriminalce, dilere, svakakve. otac mu je radiolog, dakle fantastican uzor, verovatno je odrastao kao bubreg u loju, visa srednja klasa, centar grada... odakle ovoliko bes u njemu, horor

 

Prvo, ocigledno da je bio meta, za vrsnjacko sistematsko nasilje a mozda i drogu sto se pominje onako stidljivo.

U Ribnikaru da li iko ima da je sa margine, sta pa nece valjda buliji zbog toga da sede skrstenih ruku.

 

Link to comment
3 minutes ago, Plajvi said:


To sam kontao da spada pod zbrinjavanje, pise jos i za vaspitavanje, samo ne znam kako se to tumaci u praksi

Onda jbg, nikom nista :dry:

Cela moja generacija (deca odrasla u 2000im), religijski smo odrasli na CS, GTA, CoD, i svim derivatima toga, ne verujem da to moze toliko da utice, jer imali bi mi sve ovo jos pre 20 godina 


u praksi - uglavnom kada rodditelji teraju decu da prose npr.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, MeanM@ said:

Apsolutno laicki, nego prosto je jasno da bi ovaj nesrecnik imao desetostruko manje sanse da pocini masakr da ga roditelj nije (iz nehata) naucio svemu tome i vaspitao na taj nacin.

To jest, ozbiljno se smanjuje verovatnoca ovakvog ishoda nekim vidom prevencije. 

Je l odgovor da je zakon falican u tom delu? 

Koje slobode se ugrozavaju kad bi zakon sankcionisao gore navedeno cinjenje roditelja? 

S druge strane, ne mozes prakticno to kontrilsati...ali zato mozes staviti do znanja da roditelj deteta do 14 godina nosi odgovornost odredjenu za njegove postupke. 

Naravno... iz ciste radoznalosti sam pitao Chat-gpt za uzroke pucnjava u skoli jer barata sa tonom slucajeva i statistike, i na prvom mestu je dostupnost oruzja ubicama.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, duma said:

 

Oružije mogu da koriste samo oni koji imaju dozvolu. Otac mu je omogućio da koristi oružije i organizovao mu je obuku. Smatraš da tim nije doprineo izvršenju zločina?

Po toj logici ne mogu odgovarati ni oni koji obučavaju teroriste. Otac mora da odgovara za ono što je počinio on. Lično mislim i da snosi odgovornost za ono što je dete uradilo.

 

Nepoštovanje subjektivne odgovornosti je kad Katai najebe zbog ženinog tvita. Ovaj 

 

Za nekog ko drzi oruzje u kuci nije van pameti da nauci dete kako da ga pravilno koristi jer normalnom roditelju ce pre pasti na pamet da ce dete sebe ili nekog drugog da upuca slucajno zbog nestrucnog rukovanja nego da ce da ukrade oruzje i zaredja po drugarima iz odeljenja. Na stranu to sta ja mislim o takvoj politici ili uopste o posedovanju oruzja, pogotovo sa maloletnim detetom u zajednici, a mislim sve najgore, nije redak slucaj da roditelji rade takve stvari. Ono sto ovom roditelju ostaje na savesti su brojne druge stvari koje ili nije primetio kod svog deteta, ili im nije pridavao paznju, ili ih je otpisivao na godiste da bi sebi umirio savest, koju sada nece smiriti do kraja zivota.

 

Znam par slucajeva, mozda i vise, roditelja sa problematicnom decom koji ne mogu s njima da izadju na kraj iz raznih razloga. Nije da nece, ne umeju ili iz nekog razloga ne zele dovoljno. Instinkt svih nas je da smesta optuzimo roditelje jer neko mora da bude kriv a dete ne mozemo adekvatno da kaznimo, realnost je da mnogi roditelji znaju jako malo o svojoj deci a i to sto znaju trude se da ubede sebe da ne znaju.

  • +1 2
Link to comment

 

Just now, JohnnyD said:

Naravno... iz ciste radoznalosti sam pitao Chat-gpt za uzroke pucnjava u skoli jer barata sa tonom slucajeva i statistike, i na prvom mestu je dostupnost oruzja ubicama.

 

a ima i statistika okacena ovde

Link to comment

mali lud ko kurac, kapiram da je genetski povukao na nekog od roditelja, hormoni krecu da divljaju plus verovatno neki okidac u skoli to ludilo trigeruju, crtanje plana koji drzi na svom radnom stolu zaista dozivljavam kao poziv u pomoc, ali odgovora nema, plus ga otac vodi po streljanama, znaci to je to, tako treba da deluje.

 

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

na tv prva pustili deciji snimak (audio) pucnjave i strucno™ komentarisali

 

da li je realno, neko od porodice ubijenih ili ranjenih sad i to da cuje i prezivljava?

strava.

  • +1 7
Link to comment
1 minute ago, Nikodije said:

 

ali ovaj decko nije sa margine pa da je laka meta za kriminalce, dilere, svakakve. otac mu je radiolog, dakle fantastican uzor, verovatno je odrastao kao bubreg u loju, visa srednja klasa, centar grada... odakle ovoliko bes u njemu, horor

 

Slazem se skroz, nema ovo nikakve veze sa onim krimi egzistencijalnim ludilom u kakvom smo mi odrasli. Bilo je tada oruzja kolko god hoces po skolam, al su pucnjave i obracuni bili na licnom nivou. Ovaj je danas hteo da pobije celo svoje okruzenje, ako treba i da ostane sam na svetu samo da bi bilo po njegovom ili tako nesto. Bar ja tako tumacim. Dakle rec je o nekoj potpuno novoj vrsti ludila, a bojim se da je u pitanju epidemija, koju cemo tesko razumeti ako je posmatramo kroz stare sablone. Za sad mozemo samo da molimo boga da eskalacije nece biti bas ovako ekstremne kao danas...

  • +1 4
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...