Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

1 minute ago, Plajvi said:


Mozda ovo:

 

Zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica

Član 193

(1) Roditelj, usvojilac, staralac ili drugo lice koje grubim zanemarivanjem svoje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja zapusti maloletno lice o kojem je dužno da se stara,
kazniće se zatvorom do tri godine.


Ne moze. 
 

razumem sve laičke komentare, verujte da smo i mi - na fakultetu, dok smo bili laici - postavljali slicna pitanja. 
Medjutim, zakonodavstvo je nesto sasvim drugo.

 

princip subjektivne odgovornosti mora da postoji i ne moze rodittelj biti odgovoran za krivicno delo deteta. Da je drugacije, nema krivicnog dela za koje se ni bi mogao optuziti i roditelj.

 

isto tako, mora postojati starosna granica, ispod koje maloletnik ne moze biti krivicno odgovoran. Kod nas je 14g. Mozemo dskutovati zasto je to tako ali jbg tako je. 

  • +1 5
Link to comment
5 minutes ago, Mel said:

 

Takodje, proslo je nezapazeno, da je sinoc bio na zurci sa drogom.

Zurka sa drogom za decu od 13 i 14 godina... zato ja imam dilere ispred kuce, a kad je moj otac koji misli da je Tito jos ziv zvao policiju, samo ih obaveste da se malo sklone par dana i to je to. Dobro jos nije dosao komsija da nas isamara sto ga je prijavljivao.

Moramo mnogo da drogiramo ovu nasu decu za SNSov core biznis.

 


 

Bensedini bez recepta za odrasle, ko zna kakva prljava hemija za decu, to je taj neki socijalni program nase drzave :ph34r:

Mada cenim da ovome droga nije bila odlucujuci faktor, ovo je neki sulud perfect shitstorm poremecene licnosti, uticaja okruzenja plus to oruzje na izvolte

Jeza me hvata od detalja cele ove price koji bi tek mogli isplivati

  • +1 8
Link to comment
5 minutes ago, Plajvi said:


Mozda ovo:

 

Zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica

Član 193

(1) Roditelj, usvojilac, staralac ili drugo lice koje grubim zanemarivanjem svoje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja zapusti maloletno lice o kojem je dužno da se stara,
kazniće se zatvorom do tri godine.

 

sama kazna koja je zaprećena govori ti da nije to. ne postoji krivično delo čija posledica jeste smrt više lica, većinom maloletnih, a za koje je zaprećena kazna do tri godine zatvora. za takva dela zaprećena su najstruže kazne. pored toga objekat zaštite ovde je dete čiji si ti roditelj ili imaš dužnost da se staraš o njemu. 

 

neću da kažem da ovi roditelji nisu zapustili dete, morao bih mnogo više da budem upoznat sa činjenicama da bih rekao, ali ovo krivično delo ne može da se stavi u kontekst današnjih događaja.

Link to comment
2 minutes ago, Djuro said:

 

princip subjektivne odgovornosti mora da postoji i ne moze rodittelj biti odgovoran za krivicno delo deteta. Da je drugacije, nema krivicnog dela za koje se ni bi mogao optuziti i roditelj.

 

 


@Ted

To je jasno, ne moze da bude optuzen za 9 ubistava i da ide na dozivotnu umesto klinca, ali sam mislio da mozda moze da odgovara za to vodjenje u streljanu i da to moze da se podvede pod zanemarivanje vaspitne duznosti 

Edited by Plajvi
  • +1 3
Link to comment

Jebote, na internetu je formirana grupa podrške ovom klincu.....................sumrak svesti sve ti jebem. 

A onaj audio snimak pucnjave  je jeziv 

  • Tužno 2
Link to comment
1 minute ago, Djuro said:


Ne moze. 
 

razumem sve laičke komentare, verujte da smo i mi - na fakultetu, dok smo bili laici - postavljali slicna pitanja. 
Medjutim, zakonodavstvo je nesto sasvim drugo.

 

princip subjektivne odgovornosti mora da postoji i ne moze rodittelj biti odgovoran za krivicno delo deteta. Da je drugacije, nema krivicnog dela za koje se ni bi mogao optuziti i roditelj.

 

isto tako, mora postojati starosna granica, ispod koje maloletnik ne moze biti krivicno odgovoran. Kod nas je 14g. Mozemo dskutovati zasto je to tako ali jbg tako je. 

Apsolutno laicki, nego prosto je jasno da bi ovaj nesrecnik imao desetostruko manje sanse da pocini masakr da ga roditelj nije (iz nehata) naucio svemu tome i vaspitao na taj nacin.

To jest, ozbiljno se smanjuje verovatnoca ovakvog ishoda nekim vidom prevencije. 

Je l odgovor da je zakon falican u tom delu? 

Koje slobode se ugrozavaju kad bi zakon sankcionisao gore navedeno cinjenje roditelja? 

S druge strane, ne mozes prakticno to kontrilsati...ali zato mozes staviti do znanja da roditelj deteta do 14 godina nosi odgovornost odredjenu za njegove postupke. 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, goofs said:

Nije droga kriva za ovo (ali jeste problem, pogotovo ako je ima na žurkama maloletnih osoba), on je to planirao unapred. Nisu ni igrice krive, to je argument koji je postao popularan još odavno u US, Bowling for Columbine, jer je najlakše okriviti tako nekoga sporednog.

 

Kriv je sistem koji nam urušava društvo već decenijama, koji veliča i gaji krimose, nudi povlastice, zaštite i njima i njihovoj deci, koja su po pravilu raspušteni imbecili. I usled kojeg su se srozali sve građanske institucije, od policije i sudstva (davno propalo) do zdravstva (takođe davno propalo) i prosvete. Ljudi bre nemaju osnovno vaspitanje i empatiju prema drugim živim bićima.

 

Ne mogu ceo dan da se opasuljim, tolko sam besan i ne znam šta ću s tim. Strah me i da pomislim šta bi bilo da je neko moj bio u toj školi.

 

ali ovaj decko nije sa margine pa da je laka meta za kriminalce, dilere, svakakve. otac mu je radiolog, dakle fantastican uzor, verovatno je odrastao kao bubreg u loju, visa srednja klasa, centar grada... odakle ovoliko bes u njemu, horor

Link to comment
2 minutes ago, Mel said:

Zapustanje bi bilo da ga ne hrani, ne brine o njemu.

Ovde to ne deluje nikako da je bio slucaj.


To sam kontao da spada pod zbrinjavanje, pise jos i za vaspitavanje, samo ne znam kako se to tumaci u praksi

Onda jbg, nikom nista :dry:

Cela moja generacija (deca odrasla u 2000im), religijski smo odrasli na CS, GTA, CoD, i svim derivatima toga, ne verujem da to moze toliko da utice, jer imali bi mi sve ovo jos pre 20 godina 

  • +1 2
Link to comment
Just now, duma said:

 

Oružije mogu da koriste samo oni koji imaju dozvolu. Otac mu je omogućio da koristi oružije i organizovao mu je obuku. Smatraš da tim nije doprineo izvršenju zločina?

Po toj logici ne mogu odgovarati ni oni koji obučavaju teroriste. Otac mora da odgovara za ono što je počinio on. Lično mislim i da snosi odgovornost za ono što je dete uradilo.

 

Nepoštovanje subjektivne odgovornosti je kad Katai najebe zbog ženinog tvita. Ovaj 


Apsolutno je nebitno sta ja smatram. Ili ti. Kako ne razumes? Bitno je samo ono sto pise u kr zakon(ik)u.

moderna zakonodavstva pocivaju na subjektivnoj odgovornosti. u svim (demokratskim) drustvima. 
 

Da li majka Belivuka treba da odgovara za njegova dela? Ili otac Zvezdana Jovanovica?

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Nikodije said:

 

ali ovaj decko nije sa margine pa da je laka meta za kriminalce, dilere, svakakve. otac mu je radiolog, dakle fantastican uzor, verovatno je odrastao kao bubreg u loju, visa srednja klasa, centar grada... odakle ovoliko bes u njemu, horor

To možda pokazuje koliko su nam sve teorije labave.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Leia said:


 

Bensedini bez recepta za odrasle, ko zna kakva prljava hemija za decu, to je taj neki socijalni program nase drzave :ph34r:

Mada cenim da ovome droga nije bila odlucujuci faktor, ovo je neki sulud perfect shitstorm poremecene licnosti, uticaja okruzenja plus to oruzje na izvolte

Jeza me hvata od detalja cele ove price koji bi tek mogli isplivati

 

Onako laicki:
Neki visokofunkcionalan autizam od mentalnih poremecaja, a mozda i jos nesto preko (takmicenja iz matematike, nedostatak empatije, zamerljivost neogranicena protokom vremena sve odgovara profilu Asperger, ali moguce da ima jos komorbidnih momenata).

Otac sa naoruzanjem i osecaj moci i to da moze da se osveti - ipak nije bas svakom detetu tek tako na izvolte oruzje i jos plus da su dobro utrenirani sto je ovaj mali bio.

Droga - pominje se ta zurka sa drogom, mali je ovo planirao odavno a da li bi se odvazio da nije bio na toj zurci i uklonio drogom preostale inibicije? Neki pominju i neku jedinicu iz istorije. Ja sam nesto nedavno procitala za neku devojcicu da se ubila jer je inace bila savrsen djak a dobila jednom neku detenciju, pa se hiperfokusirala na to i na kraju ubila.
Opste vrednosti u drzavi, pa jos Ribnikar kao neka vrsta primera za to, besni roditelji, besna deca, telefoni, farme, pare, obest... model vrednosti gde se nasilnik tolerise ali zrtva moze da bude problem ako prijavi.

To ovako na prvi pogled.

Ko zna sta je jos igralo ulogu...

Edited by Mel
  • +1 2
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...