Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

34 minutes ago, makondo said:

Možda nisi ispratila najpažljivije, problemi su započeli još u novembru a dete koje je trpelo agresiju/nasilje nije dete roditelja koji komuniciraju sa školom preko TV emisije. I onda se započeo rad sa detetom koje je "agresivno/problematično" kao i sa porodicom tog deteta, čak je jedan od roditelja bio i pratnja na časovima ( ovo je baš retkost). I onda opet dolazi u aprilu do incidenta ali sad sa detetom medijski eksponiranih roditelja( to su ovi što se ne odazivaju na pozive škole).


U novembru je bio sastanak a incidenti su se desavali i ranije, barem po prici Milice Kon. A sigurno je tragedija u Ribnikaru imala uticaja da izadje s tom pricom u medije, koliko god ova bila javna licnost cisto sumnjam da joj je motiv cisto eto zelja da se eksponira i trazi nesto preko reda

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Leia said:


A rekoh vec, ne cudi nedostatak poverenja u institucije i protokole kad je situacija na terenu takva kakva je, pa i ti si sama pisala o tome onoliko…

Ne mogu ni da krivim nekog ko samo zeli da posalje dete u skolu i da ne brine hoce li ga tamo neko maltretirati, a iz saopstenja direktorke se porucuje da bi svi roditelji dece iz tog razreda sad trebali da se angazuju oko tog problematicnog deteta i njegove socijalizacije i jos da trpe kritike ako u tome ne ucestvuju, sta znam malo mi to too much 

 

Види овако, ја се бавим тим институцијама и њиховим пропустима више од деценије, али увек клијентелу или ко ми долази упућујем на њих. Јер се не може радити без институција. Јер се поступци морају започети и завршити тамо.

Не причамо овде о жени која не пријављује насиље у породици полицији јер не верује институцијама, него о жени која је укључена у поступак заједно с дететом, али је у неком тренутку сконтала да је боље да изађе с причом у медије и вероватно омаловажи рад управе школе и надлежних.

Из те позиције ти кажем да се решава најбоље што може, ако се ради по протоколу. Не можеш ти преко протокола. И увек се гледа интерес детета. Да ли је био интерес детета да се прича о њему у медијима?

Појачани васпитни рад по правилу би требало да укључује: разредног старешину, пп службу, родитеље и вршњачку групу.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 4
Link to comment

Zeko to super zvuci ovako kad ti opisujes protokole, a onda pogledam video gde ta Milica Kon prica kako dovedu roditelje nasilnog deteta da drugi roditelji popricaju s njima, a i uciteljice zaziru od njih koliko su bahati. I kazu joj kako je to sve sto skola moze da ucini. I sta onda? Spominje se i dete koje dolazi u skolu s nozem, i nikom nista. 
U svakom slucaju razumem da ti svoj posao radis savesno i profesionalno i stvarno ne bih zelela da ovo sto pisem shvatis licno i kao da tebi nesto nabijam na nos. 
Bilo bi super da se u javnosti moze pricati o problemima odmereno i svrsishodno a ne samo ovako usplahireno i senzacionalisticki po show programima na Pinku, ali za sad to nam je sto nam je, i dalje mislim da javni govor treba da postoji pa nek je kakav takav

 

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Ja mislim da se glavna prituzba Milice Kon upravo i odnosila na to da je svesna da je sve po protokolu uradjeno ali to je i fuckin problem te da protokoli treba da se promene jer u suprotnom svasta se vec desava i svasta ce se jos desiti...

Makar sam ja tako razumela slusala sam je na youtube na K1. 

 

E sad da li je trebalo sa svojom pricom u medije?

Ona tvrdi da je to za dobro sve dece i celokupnog sistema koji treba menjati i da zeli da skrene paznju siroke javnosti na to a ne da se salmo njenom detetu pomogne i da se zastiti ono...

 

Mozda joj je ovo naknadna pamet i mozda nije tako zvucala u prvom izlaganju (na pinku valjda, nisam gledala) ali ovo sto sam videla je bilo dosta razumno.

Edited by lostfanforever
Link to comment

I ne mislim da je lično, samo me zaintrigirala diskusija. Da li je dete prvi razred osnovne? Tako sam razumela. Ako je tako, to je to. Prvacima ne možeš ni istim merama kao sedmacima, Tim za nasilje i nivoi nasilja pa i intervencije ne znam kako tu mogu biti treći nivo, pa da se zove policija i centar za socijalni rad. 

 

Kažem ti jer i sama poznajem takve situacije, lično sam slušala pretnje medijima i svašta, baš svašta. Ako mene pitaš, to je ishutreno, mada sujetno i ponašanje roditelja koji razmišljaju po modelu "sad ću ja tebi da pokažem",  a dete....pa...

 

Link to comment

Milica Kon je izjavila da je njeno dete bilo udarano u stomak. Ubodeno više puta olovkom. Ponizavano i da su roditelji napasnika advokati i apel na njih ne urađa nikakvim plodom. Da je procedura preblaga prema detetu nasilniku da je škola non stop ponavljala da su uradili sve što su mogli i da nema šta drugo više da se uradi. Ne razumem zašto onda po forumasima nije dozvoljeno da se ode u medije i javno kaže šta se dešava. Ja ovo vidim kao nasilnik ostaje tamo gde je i njegova prava se poštuju.  Izvini ali u Americi su suspendovali dete drugi razred samo zato jer je napravilo papirni pištolj. Ovo dete je udaralo pesnicama u stomak drugo dete i horor pravi odeljenju. A sistem nema normalne protokole oko ovakvog ponašanja. 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

Blic prenosi detalje iskaza majke u policiji.
blic.rs/vesti/hronika/majka-decaka-ubice-otkrila-sta-je-on-radio-jutro-uoci-masakra-u-os-vladislav-ribnikar/x600fcn

  • Hvala 1
Link to comment
15 hours ago, Rowanoke said:

Milica Kon je izjavila da je njeno dete bilo udarano u stomak. Ubodeno više puta olovkom. Ponizavano i da su roditelji napasnika advokati i apel na njih ne urađa nikakvim plodom. Da je procedura preblaga prema detetu nasilniku da je škola non stop ponavljala da su uradili sve što su mogli i da nema šta drugo više da se uradi. Ne razumem zašto onda po forumasima nije dozvoljeno da se ode u medije i javno kaže šta se dešava. Ja ovo vidim kao nasilnik ostaje tamo gde je i njegova prava se poštuju.  Izvini ali u Americi su suspendovali dete drugi razred samo zato jer je napravilo papirni pištolj. Ovo dete je udaralo pesnicama u stomak drugo dete i horor pravi odeljenju. A sistem nema normalne protokole oko ovakvog ponašanja. 

 

A sistem nema normalne protokole oko ovakvog ponašanja. 

 

Radim u OŠ, potvrđujem zadnju rečenicu.

 

Strogo po protokolima, uz dovoljno zaguljene roditelje bulija, nema odgovarajuće (skoro nikakve) "kazne" za "zločin".

  • +1 3
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
Quote

Majka je u iskazu ispričala i kako je njen suprug, dečakov otac, smatrao da treba da upozna sina sa opasnostima koje nosi oružje, jer je u mladosti imao negativno iskustvo (:ph34r:).

- Majka tvrdi da nije bila saglasna da dečak ide u streljanu, ali da nije sumnjala u razmišljanje svog supruga, kao oca, i njegovu dobru nameru. Dodala je da je njen suprug hteo sinu da ukaže na opasnost od oružja, a istovremeno da mu pokaže kako ono funkcioniše i to iz razloga kako dečaku oružje "ne bi bilo egzotično i izazovno".

:wacko: odbrana da hvata beleške. kanda se i miris molotovljevog koktela nije osećao na razdaljini od dečije sobe do trpezarije. survival kit produženi kurs (samo)savladavanja  pred opasnostima egzotičnosti i izazovnosti nasilja u ćevap-nevolja-lendu? :ph34r:

  • +1 3
Link to comment
On 26. 5. 2023. at 17:32, Svemir Zeka said:

Види овако, ја се бавим тим институцијама и њиховим пропустима више од деценије, али увек клијентелу или ко ми долази упућујем на њих. Јер се не може радити без институција. Јер се поступци морају започети и завршити тамо.

 

Propusti? Ili nesto drugo?

Link to comment

Ne mogu da stojim 101% iza sledećeg otkucanog (više sam bio skoncentrisan na postupke digitalnog evidentiranja incidenata): ukoliko roditelji ne pokazuju spremnost da sarađuju (u smislu da nešto rade sa svojim detetom bulijem, da mu pričaju, objašnjavaju, vaspitavaju itditd), ima opcija de uključi i centar za socijalni rad, pa da oni kao nešto; ali, s obzirom da sam pročitao (ovde) da su roditelji advokati, pitanje je koliko je bilo vajde od toga.

Nema razloga da se sumnja da je administracija škole (da bi se, minimum, "oprala") odradila sve što je u njenoj moći.

Ne postoji sankcije tipa novčana kazna, suspenzija bulija na neko vreme itd (bar se ja ne sećam, imali smo obuke šta i kako).

 

Postoji platforma

cuvamte.gov.rs

i za "eksterne" prijave nasilja.

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, stray cat said:

Nema razloga da se sumnja da je administracija škole (da bi se, minimum, "oprala") odradila sve što je u njenoj moći.


O tome se i radi, uradi se sve sto je protokolima predvidjeno i opet se nista ne resi, sta onda roditelji da rade osim da udare u medijske talambase iz ocajanja?

Nema svrhe ni da direktorka skole daje ostavku, ako je uradila sve sto je bilo u njenoj moci.

Trebalo bi promeniti propise i prilagoditi tzv. situaciji na terenu, ali kako onda izaci na televiziju i izjaviti da sistem nije zakazao 🙄

 

Link to comment

Pa sad...

 

Nije da nikada nemaju nikakav pozitivan rezultat. Nije da su svi roditelji nekooperativni.

 

Ono što po meni jeste bitno to je uvođenje novčanih kazni za roditelje. Verovatno će to i da se desi: pre toga moraju da se "nauče" "prosvetari" ( u smislu formalnog beleženj postupaka i procedura) da odrađuju sve ono što tome predhodi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...