Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

jedna od bizarnijih pratecih okolnosti masakra je sto znamo ime ubice, ono je svuda, a po svim preporukama ne treba ga pominjati, dok imena zrtava saznajemo sasvim slucajno, a trebalo bi, moralo bi da dobiju spomen obiljezje

  • +1 4
Link to comment
15 minutes ago, Valkyrie said:

Ja ne vidim mnogo teksta, samo uvod i onda samohvalospev Nedeljnika o sopstvenom profesionalizmu. Treba neka pretplata?

Ekskluziva mora da se plati...

Link to comment
14 minutes ago, morgana said:

jedna od bizarnijih pratecih okolnosti masakra je sto znamo ime ubice, ono je svuda, a po svim preporukama ne treba ga pominjati, dok imena zrtava saznajemo sasvim slucajno, a trebalo bi, moralo bi da dobiju spomen obiljezje

Ježi Kosinski je šezdesetih u svojoj knjizi "Koraci" između gomile crtica o mračnoj strani ljudske prirode napisao jednu od tačnijih tvrdnji o tome kako se čovečanstvo ponaša:

 

“The defendant's behavior prejudiced the jury. He never admitted or even seemed to realize that what he had done was a brutal crime; he never argued that he had lost control or had not known what he was doing or that he would never do anything like it again. He just described his encounter with the victim without exaggeration, and in the most ordinary of terms.


Almost all of us on the jury were able to discuss and imagine how he had committed the crime and what had impelled him to do it. To clarify certain aspects of his case, some of the jurors acted out the role of the accused in an attempt to make the rest of us understand his motives. After the trial, however, I realized that there was very little speculation in the jury room about the victim of the murder. Many of us could easily visualize ourselves in the act of killing, but few of us could project ourselves into the act of being killed in any manner. We did our best to understand the murder: the murderer was a part of our lives; not so the victim.”
 

SaE

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment
17 minutes ago, morgana said:

jedna od bizarnijih pratecih okolnosti masakra je sto znamo ime ubice, ono je svuda, a po svim preporukama ne treba ga pominjati, dok imena zrtava saznajemo sasvim slucajno, a trebalo bi, moralo bi da dobiju spomen obiljezje

 

Nachin izveshtavanja kod nas je onako americhki pa josh dodatni sloj ludila na to. A to je vec pokazano da izaziva dodatno nasilje, sto smo vec videli. Takodje onaj mali je bio navuchen na dokumentarce o drugim takvim masakrima, tako da su i njemu dali ideju. To su vrlo ozbiljne stvari.

Kad sam ja studirala nekad davno naletela sam na neku policiju kod jedne od studentskih zgrada, ali nishta nije moglo da se nadje o tome. Jedan poznanik tad mi je rekao da se neka devojka ubila. To su potpuno iskontrolisali da se ne prenosi po medijima ni na koji nachin. Ko je ovako saznao sa strane saznao, ali definitivno je zatashkano, a izgleda da je to i najbolje shto moze da se uradi. Sve drugo je samo ono ragranavanje i umnozavanje i davanje ideja drugim nestabilnima...

  • +1 5
Link to comment
5 hours ago, Gojko & Stojko said:

Ježi Kosinski je šezdesetih u svojoj knjizi "Koraci" između gomile crtica o mračnoj strani ljudske prirode napisao jednu od tačnijih tvrdnji o tome kako se čovečanstvo ponaša:

 

“The defendant's behavior prejudiced the jury. He never admitted or even seemed to realize that what he had done was a brutal crime; he never argued that he had lost control or had not known what he was doing or that he would never do anything like it again. He just described his encounter with the victim without exaggeration, and in the most ordinary of terms.


Almost all of us on the jury were able to discuss and imagine how he had committed the crime and what had impelled him to do it. To clarify certain aspects of his case, some of the jurors acted out the role of the accused in an attempt to make the rest of us understand his motives. After the trial, however, I realized that there was very little speculation in the jury room about the victim of the murder. Many of us could easily visualize ourselves in the act of killing, but few of us could project ourselves into the act of being killed in any manner. We did our best to understand the murder: the murderer was a part of our lives; not so the victim.”
 

SaE

 

to zvuci logicno. ubica je i zagonetka, na kraju i intelektualna, ali i opasnost, pa se 'proucavanjem' njegove licnosti ljudi i umiruju odnosno stvaraju osjecaj da umanjuju neizvjesnost, dok sa zrtvom niko ne voli da se identifikuje.

 

ali nije kod nas samo to slucaj, nego i medijska strategija - ubica donosi klikove, a koriscenjem inicijala za zrtve fingira se da se zakon o zastiti maloljetnika ipak postuje, dok istovremeno kad god je prica zrtve lukrativna odnosno klikabilna - kao u slucaju cerke onog sportiste, zaboravih ime, koja je takodje ubijena u ribnikaru (ema, ako se ne varam) ili malog virtuoznog pijaniste (andrej) eto nama odustajanja od inicijala.

najmanje je vazno u citavoj tragediji ali da - imena zrtava moraju se znati, jer ih zalimo, saosjecamo sa porodicama i vremenom treba da uspostavimo i formalnu memorijalnu praksu u vezi sa njima.

 

 

5 hours ago, Mel said:

 

Nachin izveshtavanja kod nas je onako americhki pa josh dodatni sloj ludila na to. A to je vec pokazano da izaziva dodatno nasilje, sto smo vec videli. Takodje onaj mali je bio navuchen na dokumentarce o drugim takvim masakrima, tako da su i njemu dali ideju. To su vrlo ozbiljne stvari.

Kad sam ja studirala nekad davno naletela sam na neku policiju kod jedne od studentskih zgrada, ali nishta nije moglo da se nadje o tome. Jedan poznanik tad mi je rekao da se neka devojka ubila. To su potpuno iskontrolisali da se ne prenosi po medijima ni na koji nachin. Ko je ovako saznao sa strane saznao, ali definitivno je zatashkano, a izgleda da je to i najbolje shto moze da se uradi. Sve drugo je samo ono ragranavanje i umnozavanje i davanje ideja drugim nestabilnima...

 

pratila sam nedavno slucaj ubistva ane walsh (sto inace veoma rijetko radim, u stvari ne znam da li sam ikada do tada). javnosti je ostalo nepoznato gdje su djeca - osim da su zbrinuta - spekulacije su bile na minimumu, a mediji koji su o slucaju izvjestavali uz jeftine senzacije malobrojni, iako je zainteresovanost auditorijuma bila ogromna. tek poneka dodatna info se mogla naci na bizarnim reddit grupama, jer su se detektivi-laici samoorganizovali i zapoceli sopstvenu istragu, pritom ih je 90% pisalo sa pijetetom iako na platformi nemaju narocito cvrstu regulativu u vezi sa time.

 

Edited by morgana
  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, morgana said:

bravo, tako i treba da bude.

A da li bi ipak trebalo objaviti ... ako ljudi ne znaju da se neko ubio, realno je da pomiske da se to ne desava i onda potencijalne situacije potcenjuju ? 

Link to comment
11 minutes ago, Lezilebovich said:

A da li bi ipak trebalo objaviti ... ako ljudi ne znaju da se neko ubio, realno je da pomiske da se to ne desava i onda potencijalne situacije potcenjuju ? 

 

Ne... Cost/benefit je mislim prilichno jasno da ne treba raspirivati.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

A da li bi ipak trebalo objaviti ... ako ljudi ne znaju da se neko ubio, realno je da pomiske da se to ne desava i onda potencijalne situacije potcenjuju ? 

 

oglaseni slucajevi samoubistva nerijetko, dokazano, budu podsticaj za nova samoubistva. 

  • +1 7
Link to comment

Tačno, trigeruju ljude koji su na ivici da se odluče na takav korak. Joś jedan dokaz koliko je odgovorno medijsko izveštavanje bitno.

  • +1 4
Link to comment

Možda za početak treba najoštrije kažnjavati sve one koji prodaju informacije tabloidima, počev od zaposlenih u bolnicama, policiji i na kraju tužilaštvu.

 

 

 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...