Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

6 minutes ago, Taihoskopija said:

@Svemir Zeka i ostali :sleep:

 

Ljudi kritikuju što se planira povratak klinaca i zaposlenih u tu zgradu i smatraju da je retraumatizacija i morbidan čin, šta mislimo o tome? 

 

Uh, to je bas zajebano za proceniti za nivo cele grupe. Reakcije na ovakve traume su individualne i mogu da se razlikuju do potpuno opozitnih. Da se ja pitam svakako ne bih zurio sa povratkom jer suocavanje sa problemom mozda jeste pravi put ali proizvodi mnogo teze trenutne reakcije od odlaganja. Toj deci ce biti potrebno dosta vremena da "provuku" traumu kroz sistem i sigurno ih ne treba pritiskati po sistemu "baci ga u bazen i naucice sam da pliva". Ovu skolsku godinu bih zavrsio s njima mozda u nekom drugom prostoru ali bez razdvajanja odeljenja, mislim da je mnogo vaznije od mesta to da zajedno proguraju period oporavka od traume koju su zajedno i doziveli. Nije ni to idealno resenje ali mislim da je najmanje stetno. Deca su to, treba verovati u njihovu sposobnost regeneracije.

 

Takodje je nejasno sta raditi sa samim objektom u buducnosti. Video sam neke teorije da se zatvori skola i taj deo gde se dogodila tragedija pretvori u neku vrstu memorijala. S jedne strane ima logike a opet, razvijanje kulture secanja mora bas pazljivo da se osmisli da se od tog memorijala ne bi napravilo nesto kontraproduktivno. Ovo nam se desava prvi put i nisam siguran da bilo ko tacno zna kako da se postavi. U svakom slucaju treba prouciti ono sto su u slicnim slucajevima radile razvijenije drzave i videti sta se pokazalo kao funkcionalno i korisno.

  • +1 7
Link to comment
7 minutes ago, msv said:

 

Trenirati mlađeg tinejdžera da bude profi ubica je sumanuto sve i da nema nikakvih naznaka patologije. Ne znam šta je mogao da prepozna otac kome je to normalno.

 

Da, to je tacno. Ponekad ne prepoznas neke stvari zato sto ne znas kako, ponekad zato sto nisi sposoban da ih prepoznas jer si debil koji misli da su stvari koje radis normalne. Ta pretezno muska fascinacija oruzjem i "momcima sa vrelog asfalta" u Srbiji mi je velika misterija, poznajem izuzetno inteligentne ljude sa pravim stavovima koji pozitivno reaguju na price o tom miljeu i vole da ih prepricavaju. Gledam juce onog kretena iz Leskovca koji se slikao u raznim uniformama sa svim mogucim i nemogucim pesadijskim naoruzanjem i razmisljam koliko infantilan neko u tim godinama sa ozbiljnim strucnim portfoliom u medicini moze da bude.

  • +1 4
Link to comment

crni humor je dobar u nekoj meri

lakše je onom ko se "šali", izbacuje svoj stres i stavlja sebe u poziciju da se ljute na njega

lakše je onom ko sluša, ljuti se na šaljivdžiju i smanjuje stepen opterećenja na svoju teskobu zbog događaja

generalno se prebacuje stresna situacija na niži nivo

 

"šalio" sam se sa terminalnim pacijentima, na onkološkom odeljenju za decu na VMA, u kliničkom centru u odeljenju gde montiraju pejsmekere i još nekim situacijama

 

doduše mala je granica između dobrog crnog humora i katastrofalne budalaštine

šališ se sa onim kome hoćeš da skineš stres, možda prebaciš njegov bes na sebe, ali moraš da prepoznaš odgovarajući trenutak i mesto

  • +1 5
Link to comment
10 hours ago, Tsai said:

 

ne znam dal je vazno sta je rekao ali je cinjenica da je: 

 

- planirao masovno ubistvo mesec dana, verovatno i duze

- napravio spisak dece koju bi poubijao, oznacivsi ih kao primary targets, glavne mete, po odeljenjima

- pravio molotovljeve koktele na gajbi

- ubio cuvara, tesko ranio profesorku i ubio osmoro dece, dojucerasnjih prijatelja

- na saslusanju rekao da se ne kaje ni zbog cega i da mu je zao ih nije jos vise poubijao

 

kojem drustvu od aljaske do australije bi bilo svejedno da se takva osoba pojavi na ulici kao da se nista nije desilo?

Banalnost zla, Banalnost ovog zločina  se ogleda u tome što je ovo uradila obična osoba i što će se ispostaviti na kraju  da nema dijagnozu psihopatske ličnosti. Evo danas je na Google Alertu izašla notifikacija da je ponovno masovno pucanje u USA mislite li zaista da svi ti ljudi koji to rade su psihopate.  Zaprepascujuce je (što su sami naučnici isto dokazali) da su ovo obični ljudi. Hana Arend isto govori o toj banalnosti zla kada opisuje nacističke zločine i izvrsioce istih. Naravno to ne umanjuje zločin i da je to teško i grozno delo učinjeno.  Moramo da shvatimo da se radi o običnim ljudima i to je jako teško vidim ljudima da shvate i vidim da forumasima nije najjasnije kako moze neko da izvrši ovakvo nešto da nije obican. Pogledajte YouTube videe psihopata oni nemaju osećaj mržnje kao što ovaj ubica ima. Da uradiš nešto ovako moraš da budeš u emotivnom rastrojstvu. Znate psihopate nisu u stanju da budu emotivno rastrojene one rade zločine  samo zato jer im koristi. Nešto dobijaju od toga. E sada da mlada osoba sa 13 leta života  bude dovedena do toga da uradi ovako gnusan zločin.  E ja za to KRIVIM (ili kako neki forumasi insistiraju, tražim  Odgovornost) društvo oko njega. Da je normalno samo od sebe stvoriti masovnog ubicu, po meni NIJE.

Ponovo ovo je strašan i gnusan zločin. 

Link to comment
3 minutes ago, Rowanoke said:

Banalnost zla, Banalnost ovog zločina  se ogleda u tome što je ovo uradila obična osoba i što će se ispostaviti na kraju  da nema dijagnozu psihopatske ličnosti. Evo danas je na Google Alertu izašla notifikacija da je ponovno masovno pucanje u USA mislite li zaista da svi ti ljudi koji to rade su psihopate.  Zaprepascujuce je (što su sami naučnici isto dokazali) da su ovo obični ljudi. Hana Arend isto govori o toj banalnosti zla kada opisuje nacističke zločine i izvrsioce istih. Naravno to ne umanjuje zločin i da je to teško i grozno delo učinjeno.  Moramo da shvatimo da se radi o običnim ljudima i to je jako teško vidim ljudima da shvate i vidim da forumasima nije najjasnije kako moze neko da izvrši ovakvo nešto da nije obican. Pogledajte YouTube videe psihopata oni nemaju osećaj mržnje kao što ovaj ubica ima. Da uradiš nešto ovako moraš da budeš u emotivnom rastrojstvu. Znate psihopate nisu u stanju da budu emotivno rastrojene one rade zločine  samo zato jer im koristi. Nešto dobijaju od toga. E sada da mlada osoba sa 13 leta života  bude dovedena do toga da uradi ovako gnusan zločin.  E ja za to KRIVIM (ili kako neki forumasi insistiraju, tražim  Odgovornost) društvo oko njega. Da je normalno samo od sebe stvoriti masovnog ubicu, po meni NIJE.

Ponovo ovo je strašan i gnusan zločin. 

ted bandi je jedan od najgorih masovnih americkih ubica, jedno 15 godina nisu mogli da ga uhvate jer se apsolutno nije uklapao u profil. bio je pravnik, funkcionalan clan drustva™, sarmantan, al eto, imao je hobi da ubija zene. cak nije ni bio maltretiran u detinjstvu, normalna porodica, sve ok. cak nisam siguran da je bio sociopata, u zatvorskim intervjuima je delovao svesno razmere svojih zlocina i bio svestan da je radio losu stvar.

te stvari zasto neko postane zlocinac plod su decenijskih istrazivanja, i dalje se tesko dolazi do odgovora.

Link to comment
19 minutes ago, Rowanoke said:

Banalnost zla, Banalnost ovog zločina  se ogleda u tome što je ovo uradila obična osoba i što će se ispostaviti na kraju  da nema dijagnozu psihopatske ličnosti. Evo danas je na Google Alertu izašla notifikacija da je ponovno masovno pucanje u USA mislite li zaista da svi ti ljudi koji to rade su psihopate.  Zaprepascujuce je (što su sami naučnici isto dokazali) da su ovo obični ljudi. Hana Arend isto govori o toj banalnosti zla kada opisuje nacističke zločine i izvrsioce istih. Naravno to ne umanjuje zločin i da je to teško i grozno delo učinjeno.  Moramo da shvatimo da se radi o običnim ljudima i to je jako teško vidim ljudima da shvate i vidim da forumasima nije najjasnije kako moze neko da izvrši ovakvo nešto da nije obican. Pogledajte YouTube videe psihopata oni nemaju osećaj mržnje kao što ovaj ubica ima. Da uradiš nešto ovako moraš da budeš u emotivnom rastrojstvu. Znate psihopate nisu u stanju da budu emotivno rastrojene one rade zločine  samo zato jer im koristi. Nešto dobijaju od toga. E sada da mlada osoba sa 13 leta života  bude dovedena do toga da uradi ovako gnusan zločin.  E ja za to KRIVIM (ili kako neki forumasi insistiraju, tražim  Odgovornost) društvo oko njega. Da je normalno samo od sebe stvoriti masovnog ubicu, po meni NIJE.

Ponovo ovo je strašan i gnusan zločin. 

 

Stoji to sve, ali ne bih se čudio da se za ovog malog konkretno i ustanovi da ima dijagnozu psihopata. Nije se on našao u nikakvom teškom životnom problemu, po svemu što se čita ispada i da su priče o "bullyingu" jako jako preuveličane i svode se na to da MOŽDA nije bio baš najomiljeniji u društvu. 

Meni se baš ne čini da mali osjeća neku posebnu mržnju, nego mi baš djeluje psihopatski. 

Jasno, stručni ljudi će na kraju dati mišljenje.

Edited by Carolostadien
  • +1 3
Link to comment
20 minutes ago, Rowanoke said:

Znate psihopate nisu u stanju da budu emotivno rastrojene one rade zločine  samo zato jer im koristi.

Evo, citiraću najnetačniju rečenicu od svih iz ovog posta. 

 

Hanu Arent treba znati gde primeniti.

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment

Pored svih navedenih društvenih i urođenih faktora zla vrlo značajna i patologija u odnosu sa roditeljima, posebno sa majkom, skoro opšte mesto u svim ovakvim slučajevima. Vidi se to sad i u iskazu počinioca.

 

  • +1 1
Link to comment

Da li je kod djeteta od 14 godina moguce utvrditi bilo koju od ovih psihijatrijskih dijagnoza koje se sad masovno potezu? Cisto tehnicki, da li je njegova licnost dovoljno formirana?

Link to comment
11 minutes ago, Nikodije said:

ted bandi je jedan od najgorih masovnih americkih ubica, jedno 15 godina nisu mogli da ga uhvate jer se apsolutno nije uklapao u profil. bio je pravnik, funkcionalan clan drustva™, sarmantan, al eto, imao je hobi da ubija zene. cak nije ni bio maltretiran u detinjstvu, normalna porodica, sve ok. cak nisam siguran da je bio sociopata, u zatvorskim intervjuima je delovao svesno razmere svojih zlocina i bio svestan da je radio losu stvar.

te stvari zasto neko postane zlocinac plod su decenijskih istrazivanja, i dalje se tesko dolazi do odgovora.

 

Auf, ne znam. Meni se čini da vrhunske x-opate toliko dobro simuliraju ono što treba da um posmatrača racionalizuje akcije i humanizuje x-opate jer je tako prosto i jednostavno lakše živeti. Ted nije bio funkcionalan član društva, on je bio masovni ubica žena, a simulirao je funkcionalnog člana društva, pravnika i šarmantnog momka.

 

KK, jer ne mogu ni ja da prevalim ni momak, ni dete, ni dečak, ni čovek, je ipak mislim nešto od tog x-opata dela. Čitao sam onog što je među prvima ušao, i ta priča, o pogodcima u glavu, dežurne učenice, one pored klavira i čas istorije. I onda sam se vratio da slušam audio snimak. Vizuelizovao sve to, otplakao malo i otišao u totalnu dehumanizaciju KK, jer ne mogu da ga merim ko čoveka. Meni, lično, je gori od dosta drugih, jer je mlad, jer je imao priliku, jer nije bilo teških, ratnih, ili drugih okolnosti koje bi nekoga savile, slomile, otupele i gurnule u puko izvršavanje, u neke druge ružne stvari. Ne, sorry, nije tako. Postoji tok događaja gde on, potencijalno, uzima u obzir godine koje ima, planira oko praznika, sprema ranac ko za trening, vadi i sprema pištolje i metkove, odlazi i puca onako. Biću vrlo iznenađen ako struka zaista kaže da je to jedan najobičniji 13-godišnjak koji je imao prosto loš dan.

 

Glede povratka u isti prostor.

Mislim da je potrebno učiniti nešto što ne bi obesmislilo živote koji su tu ostali ali opet utvrdilo taj prostor kao nešto što je na taj dan možda oteto od učenika ali im je vraćeno, i njihovo je. Premestiti dežurne, zatvoriti tu učionicu do kraja godine a sledeće godine otvoriti školu br.9, i u tom holu ostaviti večno da stoje slike tih čiji je zadnji čas otišao u istoriju. U suprotnom je KK pobedio, ako ne može tamo više da se vrati, ako ne može da se funkcioniše dalje..

  • +1 5
Link to comment
15 minutes ago, Paul Gompitz said:

Da li je kod djeteta od 14 godina moguce utvrditi bilo koju od ovih psihijatrijskih dijagnoza koje se sad masovno potezu? Cisto tehnicki, da li je njegova licnost dovoljno formirana?

Naravno da ne, i naravno ne ovako daljinski. Ali je tema psihopatije uvek privlačila ljude, i sad će se spekulisati i spekulisati. 

 

Sad sam se setila da sam za sutra pre dve nedelje klincima dala da pripreme baš prezentacije o tome (antisocijalni poremećaj ličnosti i poremećaj višestruke ličnosti), oni sve srećni....muka mi je sad :(

 

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Paul Gompitz said:

Da li je kod djeteta od 14 godina moguce utvrditi bilo koju od ovih psihijatrijskih dijagnoza koje se sad masovno potezu? Cisto tehnicki, da li je njegova licnost dovoljno formirana?

 

Ne, mogu da se uoče crte, ali ne može da se postavi zvanična dijagnoza do 18. godine. 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Prva mogućnost je dalja hospitalizacija, za to je potrebna saglasnost roditelja. Ako roditelji ne daju saglasnost, organ starateljstva može pokrenuti postupak za donošenje privremene mere o lišenju roditeljskog prava i postaviti detetu privremenog staratelja. Druga mogućnost koja je moguća jeste da ga puste i da se smesti u instituciju za decu sa poremećajima u ponašanju, to je dom za vaspitanje dece u Knjaževcu. I za to je potrebna saglasnost roditelja, ako je oni ne daju, onda opet ide postupak za donošenje mere o lišenju roditeljskog prava. Treća mogućnost, lekarska ekipa može da kaže da nije potrebno lečenje i dečak se vraća u svoju porodicu. Onda je organ starateljstva dužan da sastavi detaljan plan podrške roditelja u podizanju deteta", ispričao je gostujući na RTS specijalista za socijalno pravo Dragan Vulević.


  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...