Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

Poremećaji ličnosti, strogo medicinski gledano, nisu bolest već stanje. Ali postoje takva stanja kod kojih je osoba opasna po okolinu. I nije baš da se ne leče, psihoterapija daje izvesne rezultate, ali je izuzetno teško raditi s takvim osobama.

  • +1 1
Link to comment

 

7 hours ago, Redoran said:

Tek će da bude cirkus sa ovim. Niko još nije svestan koliki problem je napravila ova rupa u zakonu.

 

Ova “rupa u zakonu” postoji još od SFRJ. Tada se kralo po samoposlugama i obijale su se trafike i tada zaista nije imalo smisla da zbog toga osnovci zaglave zatvor.

  • +1 4
Link to comment

Nikakav dosije nece imati mali ubica jer nije krivično gonjen i osuđivan. Za lečenje i ostanak u psihijatrijskoj instituciji niko nema pravo da pita. Jedino ako ode u Kinu ili Koreju. Ali nijedna država ne pita to.

 

Pre nekoliko godina je bila pucacina u nekoj firmi, programer je ubio gazdu i ranio suvlasnika, pa se posle ubio. Bila je slična priča kao o KK iz ugledne porodice. ETF završio itd. Da li se ja dobro sećam te priče da li neko ima link tog slučaja?

Zanimljivo je posegnuti paralelu.

Link to comment
7 hours ago, Shan Jan said:

Ali kako mozes proglasiti nekog uracunljivim nakon sto je pobio iz besa/osecaja nepravde 10 ljudi? Valjda cemo se sloziti da nesto nije u redu sa takvim mozgom. To sto ta osoba moze da sabere 2 i 2 ne znaci da je normalna. 

Postoje sudski veštaci koji utvrdjuju da li je osoba uračunljiva u momentu izvršenja dela. To nije isto što i lud ko struja. Onaj mladić što je u Koloradu pobio ljude na ponoćnoj predstavi u bioskopu je išao kod psihologa koji je hteo da traži da mu se izrekne mera posmatranja od 72 sata, jer očigledno nije bio sasvim svoj, i potencijalno opasan po okolinu. To se iz nekog razloga nije dogodilo, i on je uzeo pušku i pobio ljude.

 

U policiji je opisao dogadjaj kao video igru gde kad ubije nekog dobija poene, to jest snagu. Ali, ako ubije maloletnika ili dete poeni mu se uzimaju, pa zato nije pucao na njih. Na osnovu ovoga sudski veštak je zaključio da je ubica bio uračunljiv jer je shvatao da ubijanje nije dobro, makar samo za odredjenu vrstu ljudi. Dakle lud ko struja, ali pravno uračunljiv.

Link to comment
19 hours ago, gospa buba said:

moze, malo po malo, prvo roditelji desantuju na osnovnu shkolu i pp sluzbu, pritiskaju, shkola popusti, cela vrticka grupa kod iste uchiteljice, shta moze da podje po zlu. mi smo imali pritisak vrticke grupe od 30 dece na istu shkolu, jedva su ih rasturili :ph34r: i to nije pomoglo da se ublazi klanovsko ustrojstvo svih odeljenja, uvek je polovina bila organizovano protiv svih. da su svi hteli u desetu, pakao bi se nastavio uz neki pojachan roditeljski napor, bar na nekom nivou :rolleyes:

uchiteljice specijalizovane za devojchice, uchiteljice dobre za dechake, sve to ima svoju unutrashnju dinamiku. "specijalizovane" :isuse:

Sent from my RMX3710 using Tapatalk
 

 

U Sv.Savi nije moglo. 

 

Ovako su uradili: napravili su anketu ko s kim hoće da bude u razredu, a onda su upravo navedene razdvojili. Posle su išla dodatna raslojavanja(neko je otišao u Drinku da uči nemački, neko u Matematičku da završi sedmi i osmi, neki u privatne škole ili inostranstvo itd.). Sve u svemu, prilično uspešno su amortizovali pritisak o kom pričaš. Bila je fama o jednom nastavniku matematike koji je predavao većini njihovih roditelja, stara garda; znam da je bilo intervencija da se upadne kod njega, a on ih je onda sve malo zajebao i otišao u penziju. To je jedini pritisak sa kojim se škola teže borila, da se ja sećam.

 

E sad, već duže vreme primećujem revolt kod nastavnika da im u gimnazije upadaju deca sa boljim prosekom iz škola sa labavijim kriterijumom, što onda posledično snižava kriterijume i tamo gde to nije bio slučaj, plus im na ruku idu događaji poslednjih godina još od korone. Sistem upisa u srednje porodio je prednost prosečnih ocena nad nivoom znanja koji deca donose i to je jedan od većih promašaja srpske prosvete u ovom veku. 

  • Haha 1
Link to comment
8 hours ago, ToniAdams said:

pa govna su deca, apsolutno neretko

 

I Seselj je nekada bio dete. I ovaj balavi kleptoman. Ne verujem da su tada bili dusevni i empaticni.

 

Kancer jbg.

Edited by Caligula
Link to comment
3 hours ago, Rowanoke said:

I ako je istina da je ovo bila samoubilacka misija mislim da su takve stvari  rešive. 

Molim te, prestani. 

Link to comment
7 hours ago, Redoran said:

Blic kapiram (olimpijski bazen do ivice napunjen fekalijama) ali ovog doktora stvarno ne kapiram sa ovakvom ispovešću (sve sa ubacivanjem dobre drugarice i kako ju je lagao, to njoj i njenima baš treba da čitaju sada, sakloni me gospode bože :gospode:). Jedino ako se istraumirao skroz pa mora da se ispovedi, a tu opet Blic nije baš najbolje rešenje.

Dotični je teška morončina. Samo toliko.

  • +1 1
Link to comment

@Svemir Zeka iz tvog strucnog ugla kako bi se okarakterisao slucaj ovog maloletnog ubice? Da li bi se vodio kao neko ko je za ustanovu?

 

Meni nista nije jasno ovde sa tom pricom o uracunljivosti, kao svesni su svojih postupaka i onda je to ok iako su im postupci da porokaju gomilu ljudi bez kajanja.

Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

@Svemir Zeka iz tvog strucnog ugla kako bi se okarakterisao slucaj ovog maloletnog ubice? Da li bi se vodio kao neko ko je za ustanovu?

 

Meni nista nije jasno ovde sa tom pricom o uracunljivosti, kao svesni su svojih postupaka i onda je to ok iako su im postupci da porokaju gomilu ljudi bez kajanja.

 

Ne znam, bilo bi neozbiljno da kažem šta je kod nekoga koga nisam videla + nemam kliničko iskustvo....mogu da kažem samo uopšteno, pa ću ti odgovoriti na ovo iz drugog pasusa. 

Što se pravnog dela tiča, to ne znam ali svakako znam da će se veštačiti. I da mišljenje veštaka ne mora da bude F taj i taj, nego opisno. I ako kaže opasan je po okolinu, onda je opasan po okolinu i prema tome se upravlja, a ne prema njegovim dijagnozama u šiframa. Šifre služe dvema funkcijama: a) da se stručni iskominiciraju za terapiju b) da se dobije lek u apoteci. Sve ostalo ide preko psihološke procene i mišljenja na 2 do 5 strana. 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa ne baš. Nije poremećaj ličnosti svaki za prinudno lečenje, prosto jer nije prešao ti granicu i pobio 9 ljudi i još toliko ranio. Mislim ljudi, dajte malo ne simplifikujte ni tu psihijatriju. To što je psihopata ne znači da se nije dekompenzovao psihotično i postao opasan i homicidalan. 

 

 

I to ne stigmatizuje nikoga iz svih navedenih kategorija, jer je odavno prošlo vreme da se ljudi klasifikuju prema jednoj dijagnozi. Za boga miloga. Posmatra se cela anamneza. U anamnezi dotičnog stoji da je ubio 9 osoba. Kraj.

Da, ali njega treba držati u bolnici da ne bi ponovo ubio nekoga. A to niko ne moze da predvidi. Problem je to sto se ta mera lecenja ne moze izreći u vezi sa delom koje je ucinio, jer za to delo neće odgovarati. 

Lecenje u bolnici nije sankcija ili kazns za učinjeno delo, pa cinjenica da je ubio ali nije odgovarao ne moze imati uticaja na potrebu za lecenjem. Ako postoje medicinski razlozi da se smatra da zbog dusevne bolesti se moze ocekivati da je neko opasan za sebe ili okolinu, onda tu osobu treba poslati na lecenje bez obzira na sve nemedicinske razloge. 

Ne moze se braniti stav da se dve osobe sa istim, ili slicnim poremecajem licnosti medicinski tretiraju kao razliciciti rizici po drustvo, te da jednog psihopatu treba zatvoriti, a drugog ostaviti na slobodi. 

  • +1 1
  • -1 2
Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

@Svemir Zeka iz tvog strucnog ugla kako bi se okarakterisao slucaj ovog maloletnog ubice? Da li bi se vodio kao neko ko je za ustanovu?

 

Meni nista nije jasno ovde sa tom pricom o uracunljivosti, kao svesni su svojih postupaka i onda je to ok iako su im postupci da porokaju gomilu ljudi bez kajanja.

Ti pogresno vidis pojam uracunljivosti. Cilj je dokazati da je neko uracunljiv, a ne da je neuracunljiv. Jer ako je neuracunljiv, onda nije odgovoran za krivicno delo. 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...