Jump to content
IGNORED

Klub ljubitelja Dena Simonsa


Svemir Zeka

Recommended Posts

5 hours ago, Svemir Zeka said:

U Hiperionu citira Kitsa.

Kibrid je zapravo neka inkarnacija Kitsa.

 

Da da, sećam se da sam posle Simonsovog Hiperiona kao nadobudni dečarac odlučio da pročitam i Kitsovu nezavršenu poemu istog imena, ali ništa živo nisam razumeo. 

 

A pod ove stare dane mi se nešto ne da da probam ponovo :yawn2:

  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Da da, sećam se da sam posle Simonsovog Hiperiona kao nadobudni dečarac odlučio da pročitam i Kitsovu nezavršenu poemu istog imena, ali ništa živo nisam razumeo. 

 

A pod ove stare dane mi se nešto ne da da probam ponovo :yawn2:

 

I ja sam nešto rovarila i čitala, čak sam i neke stihove vadila :D

Pokušavala sam i da proniknem šta je zapravo značenje toga što se Kits ekstrahovao u Tehnosrž, a ima i onaj deo gde se oficir Meine Gledstoun dolazi na mesto Kitsove smrti....

Mislim da Simons voli da drlja neke pesme, poeme, pisce (Dikens), jer ih prosto voli pa ih reciklira i obrađuje na načine koji mu padnu na pamet, a to što dosađuje, da tu sebi daje odušak, pa nama ako se svidi, svidi se :D ne mislim da je pretenciozan, nego da piše to za svoju dušu.

Link to comment

E lepo sto je dobio topic, volem ga. Hiperion dakako, prva knjiga ponajvise iskace, ali ceo serijal je vanserijski. Ostalo nako, ali to je i logicno. Skoro sve sam mu iscitao i uglavnom se slazem sa vec napisanim pa da ne ponavljam. Hiperion obnavljam redovno, u nekom Finbonacijevom vremenskom sledu. Nije da me nesto drugacije radi svaki put, ali dobar je zaista.

 

Ilustrovao bih medjutim jednu drugu perspektivu Simonsa, to je onaj nivo umetnosti preko koga klinac polaznik ulazi u dijalog s mladjom naucnom saradnicom u Petnici s ciljem zapoceti dijalog i ultimativno upoznati unutrasnjost njene sobe — da se pristojno izrazim. Ako ne upali Excalibur ili Solaris/Rubljov/Stalker (nepotrebno precrtati). Verovatno i obrnuti spol funkcionise, da ne budem rodno iskljuciv, ali nisam probao. Ovaj prvi smer funkcionise, provereno.

  • +1 1
Link to comment

Leto noći i Ukleta zima me podosta podsećaju na Kingov It

 

 

Nepopularno mišljanje, Ilion i Olimp su mi se najmanje dojmili od Simonsovih dela. A Pesma boginja Kali mi je najbolja, posle Hiperion sage.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
55 minutes ago, Filozof manijak said:

Pesma boginja Kali

Vrhunska. U životu nisam osetila tu količinu horora koji dominantno provocira gađenje.

Nije ovo topik samo za Hiperion, da ne pomisle drugi, ovde B strana Simmonsa :heart:

  • +1 3
Link to comment

Cela saga Hiperion mi je u top 5 SF romana, samo to da je napisao , bilo bi dosta za značajnu biografiju. Volim da svrenena na vreme pročitam poneku od tih knjiga. Po živopisnosti likova i svetova retko koja saga je ravna ovome. Kad god vidim onog gmaza Gorana Vesića pomislim ovo je original kardinal Lurdusami. :laugh:

Čitala sam još Ilion/Olimp, kao što neko reče na prethodnoj strani, ostala sam ljuta što je tako dobra tema protraćena na kraju.

E da, pročitala sam i Pesmu boginje Kali, ne sećam je se baš najbolje, samo pamtim da sam imala utisak da me svuda prati smrad podzemlja Kalkute.

  • +1 4
Link to comment
  • 6 months later...

Kupio dok sam bio u Hrvatskoj po preporuci Amazona Hiperion/ Enimion komplet za kindl. Sada čitam pad Hiperiona i vrlo mi se dopada. Verovatno ću nabavljati i dalje...

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
8 hours ago, Hamlet Strašni said:

Kupio dok sam bio u Hrvatskoj po preporuci Amazona Hiperion/ Enimion komplet za kindl. Sada čitam pad Hiperiona i vrlo mi se dopada. Verovatno ću nabavljati i dalje...

:wub:

 

Ja ih čuvam u papiru kao Biblije

  • Wub 1
Link to comment
1 hour ago, Jean-Luc Picard said:

Nešto najbolje što sam ikada pročitao.  

Mnogo mi je drago da to čujem, pošto sam voleo Hyperion Cantos, a užasni sam lenjivac za čitanje i mislim da u životu nisam pročitao više od cca 50 SF knjiga celih (ne računajući fantasy)... od čega je je jedno 40 Asimov.

  • +1 1
Link to comment

  Pre svega bravo za topik, tek sad sam ga video, a uvek me je čudilo tek ovlaš pominjanje Simonsa na SF-u....

 

  Hiperion serijal mi je svakako najdraži jer do dan danas nisam video bolje napisane cliffhangere ostavljene na poslednjim stranicama pojedinačnih knjiga serijala.

 

 Ilion/ Olimp složio bih se sa kolegama ima još bolje izmaštan svet i ideje, sećam se da sam naglas ispuštao zvukove oduševljenja kad sam prvi put čitao knjigu a par puta sam imao i napade smeha šta je sve piscu "palo napamet" i kako je sve to spakovao u savršeno logičnu priču, i onda dolazi taj smandrljani kraj koji meni Ilion/Olimp smešta na policu tačno pored Matriks triologije u smislu "izneverenog očekivanja".

 

 Drud i Teror iako žanrovski i u smislu tempa prestavljaju potpuno različite knjige zapravo na jednak način pokazuju Simonsovu štrebersku prirodu. Naime stvarne osobe ili istorijski događaji koji se spominju u njegovim romanima on na takav način istraži da komotno te pisanije u procesu istraživanje mogu biti gotove doktorske disertacije na svetskim univetzitetima. U tom "višku znanja" upravo i leži njegova najveća mana kao pisca, jednostavno ne može da se suzdrži da se ne "puva" i često ume da udavi čitaoca.

 

Takođe umetnost na stranu, ali smrad, raspadanje, smrtne opasnosti prosto isparavaju sa stranica knjiga kad se junaci njegovih priča nalaze van "civilizovanog sveta", a kao dodatak muslimanske nuklearne podmornice i razni sodomiti :D kako ih on zove po knjigama, govore o čoveku koji je vrlo jasno desno politički pozicioniran.

 

 

 

 

  • Wub 1
Link to comment
1 hour ago, warp said:

Naime stvarne osobe ili istorijski događaji koji se spominju u njegovim romanima on na takav način istraži da komotno te pisanije u procesu istraživanje mogu biti gotove doktorske disertacije na svetskim univetzitetima.

Bukvalno. Šta sam sve saznala što nikad ne bih, da nisam čitala DS.

 

A na koji smrad misliš, iz boginje Kali?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...