Jump to content
IGNORED

Strani jezici u osnovnoj školi


jms_uk

Recommended Posts

8 hours ago, Kampokei said:

Iz ove perspektive, bezveze mi je sto su Slovenci, Makedonci i kosovski Albanci morali da uce SH u skoli, a mi njihove jezike simbolicno ili (uglavnom) bas nikako.

 

 

Mi smo ucili madjarski. Nije se racunao u prosek ali je bio obavezan. Madjari su ucili srpskohrvatski i racunao im se u prosek.

Link to comment
On 16.1.2023. at 21:10, aram said:

nije se ni slovenački učio kad nas ni makedonski. a moj prijatelj iz hrvatske s kojim sam se svakog leta družio nije nikad učio ćirilicu. plus, taj predmet se kod nas zvao srpsko-hrvatski a kod njega hrvatski ili srpski.

 

Za vakta SFRJ, rakovička OŠ "France Prešern" je imala organizovanu nastavu slovenačkog, ne znam do kada je to potrajalo. 

  • Hvala 1
Link to comment

Zanimljivo bi bilo pitati one koji su to prošli jesu li im rekli da se Prešern na slovenačkom piše i čita Prešeren, ali da je iz srpskog to "e" u nominativu izbačeno da bi promena po padežima intuitivno bila kao u slovenačkom (Prešerna, Prešernu, videti npr. na preseren.net) pošto tamo postoji nepostojano "e", a kod nas ne.

 

Rh7CHuN.jpg

 

Slična situacija u kajkavskom narečju zajedničkog jezika postoji s Čakovcem, gde takođe u drugim padežima postoji nepostojano "e", ali tu nismo izbacili "e" u nominativu.

Edited by vememah
Link to comment

meni je logično da engleski bude obavezan u osnovnim i srednjim školama a uz njega još jedan u osnovnim školama i gimnazijama (latinski ne računam). život ide u tom smeru. mislim da svako ko je u stanju bi trebalo da zna engleski, još jedan svetski i još jedan manje rasprostranjen. recimo norveški, grčki, portugalski. naprosto, što više znaš, više vrediš.

 

davne '69 kada sam bio u holandiji tamo su se u gimnazijama učili engleski, francuski i nemački. otprilike tada ili nešto kasnije holandski ministar nečega je na pitanje o tome odgovorio sa: "mi smo mala zemlja ali imamo veliko inostranstvo".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...