Jump to content
IGNORED

Strani jezici u osnovnoj školi


jms_uk

Recommended Posts

A što se tiče Slovenaca, godinama sam išla u jednu njihovu opštinu zbog posla, baš smo se bili i sprijateljili sa ekipom koja je tamo bila. Svi govore srpsko-hrvatski osim jednog dečka koji je nešto mlađi ali razume odlično i sporazumevamo se dobro.

 

Inače ih drma neka romantizirana jugonostalgija opasno, što mene solidno živcira jer su Slovenci prvi otvorili avliju pa bi šta bi.

  • +1 3
Link to comment

  

19 hours ago, Valkyrie said:

Solčence zahaja ftw

 

19 hours ago, morgana said:

ptiček žvrgoli :heart:

 

 

Kad reče "solčence", ta reč je proizvod brutalnog orvelovskog inženjeringa podobne "slovenačke" pesme za učenje note "sol" na nastavi muzičkog u Srbiji i uopšte ne postoji u slovenačkom. Sunce se kaže sonce, a deminutiv je "sončece", dakle bez L i drugog N.

 

uq4uk47.png

 

3dC86FS.png

 

Quote

Možda nisi znala da je pesmica "Sončence zahaja" potpuno nepoznata u Sloveniji. Nikada je niko nije pevao u Sloveniji. Nećeš je naći na slovenačkim sajtovima. Taj papagaj je mrtav, to jest nikada nije ni bio živ. Pesmicu su izmislili u Beogradu, za potrebe školskog obrazovanja iz predmeta muzičko vaspitanje. Mnogo puta sam ovde ispao glup u društvu, dok konačno nisam to provalio. Nači, u Sloveniji je ne pominji.
Moj očka ima konjička dva, je već druga stvar.

http://blog.b92.rs/text/25548/Pismenost/#k1685684

 

Quote

SoLčence ne postoji kao reč. Stoga sam napisao "Sončence", što je deminutiv od sonce, što znači sunce. I sam sam, kao i svi vi, pevao solnčence, jer je, mislim, tako i pisalo. To da bi naučili notu sol. Ili tekstopisac nije baš dobro govorio slovenački.
"In vas" ne snači "i svi", nego "i selo". Reč selo (vas) zaista ima poreklo iz reči svi, na slovenačkom "vsi", sa značenjem svi mi koji smo u jednom naselju, tj selu. Jedna je od najstarijih slovenskih reči.
Sam sam pevao "invas", misleći da je to životinja slična irvasu, ili ista samo se tako irvas kaže na slovenačkom.

http://blog.b92.rs/text/25548/Pismenost/#k1685704

 

To su izgleda izmislili brzo posle II svetskog rata, evo citata iz 1955. iz časopisa za pedagoška pitanja "Nastava i vaspitanje" koji je izdavalo Pedagoško društvo Srbije. Dakle, laž o nekakvoj "slovenačkoj" pesmici sa sve izmišljenom prvom reči vukla se najmanje 3 decenije.

Orvel i solfedjo W3qQrKj

https://books.google.rs/books?id=Rw4ZAQAAIAAJ&q="солченце+захаја"

Edited by vememah
  • +1 4
  • Tužno 1
Link to comment

batalio sam pisanje ćirilicom kada sam u V razredu počeo sa engleskim u školi. a i zbog dopisivanja sa bratom iz zagreba. inače smatram fantastičnim što imamo ćirilicu, ponosan sam na to. u kontaktu sa strancima objašnjavam im da imamo 1 glas - 1 slovo. kod čitanja, uopšte ne konstatujem na kome pismu je tekst.

  • +1 5
Link to comment

Vsako jutro eno jajo telesu moči dajo

 

Dobro, ovo sam malo izmislio ali fali mi da čujem ćešće številko, žoga, fantje i deklet

 

ed.

 

Neophodni kolačići se kaže potrebni piškotkov :blush:

 

Edited by francuski sobar
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

A jeste pevali albansku pesmu na muzičkom, dal za notu re ili za notu si (više se ni ne sećam..)

Hu hu baba hu mere kaljin škopen dru

 

Ovo si sad izmislio.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...