Jump to content
IGNORED

DETOX


yolo

Recommended Posts

  • Replies 438
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    75

  • April

    33

  • banatjanin

    20

  • Indy

    19

Top Posters In This Topic

i jedno i drugo, tezina se gubi dosta brzo (u mom slucaju - ali moj metabolizam je brz, lako se dobija, lako se gubi:)), a biohemijski rezultati - sem u nekim drasticnim slucajevima vrlo brzo normalizuju. izvanredno deluju na metabolizam masti i secera (uglj. hidrata), mnoge dijabeticare sa tipom II potpuno skida sa medicinskog tretmana (prakticno svakoga ko je disciplinovan).
ok, samo da razjasnim ova dijeta (jer je po svojoj opakoj redukciji unosa hrane i kratkoći trajanja ovo zapravo jedna vrlo radikalna dijeta, bez obzira na nazive od milja kojima joj se tepa) prema dosadašnjim saznjima suvremene medicine nije inidicirana za liječenje nijednog oblika hiperlipidemije, a kamo li za liječenje šećerne bolesti i u tom smislu nije sasvim bezopasna. čak bi i kod liječenja prekomjerne tjelesne težine kod inače zdrave osobe svaki profesionalac koji se drži medicinske doktrine savjetovao uravnoteženu prehranu, ne ovo. s druge strane, razumim da se stvarno stanje stanje razlikuje od idealnog (mislim i iz vlastitog iskustva, da na ispadne kako dociram), i da ponekad desperate times traže jednake mjere. isto tako mi je jasno da zdrav odrastao čovjek može za sebe dostatno dobro odlučiti što mu je prihvatljiv rizik za određeni rezultat, pa i kod ovakvih radikalnih prehrambenih postupaka. samo je važno da se stvari ne nazivaju pogrešnim imenima, dakle ovaj postupak prema sadašnjam state of art u medicini nije terapija izbora (niti ikakva terapij) ni za dijabetes, ni za hiperlipidemije, ni za prekomjernu tjelesnu težinu.
Link to comment

ajde, Nicol, kad si vec ovdi: ja recimo nikad nisam bila na detoxu, niti na narocitoj reduktivnoj dijeti (posto mi je maximum 4 kg vise od optimalne tezine, mada na pogresnom mjestu) ali sam, u vise navrata, korigovala ishranu tako da uzimam manje prostih ugljenih hidrata a unos hrane kolicinski ne mijenjam bitno. to mi prilicno prija, do neke mjere regulise manje zdravstvene probleme koje imam kao i sugar craving (slatko ne volim, ali upadam povremeno u zacarani krug princez krofni i suvog voca u ogromnim kolicinama)na netu se mogu naci oprecni podaci o redukciji unosa prostih ugljhenih hidrata u svrhu uravnotezenja metabolizma secera (jel?). metabolizam je individualan - to je jedan od argumenata jedne strane- pa je smijesno govoriti o optimalnom unosu teorijskog covjeka i sl. zanima me da li je za neko (da ne kazem bilo koje) stanje organizma ovakav nacin ishrane zvanicna terapija izbora

Edited by morgana
Link to comment
...prema dosadašnjim saznjima suvremene medicine nije inidicirana za liječenje nijednog oblika hiperlipidemije...
Slicni programi, kao detoks, u Australiji se drze od strane naturopata / akupunkturuloga / hiroprakticara i tome sl. Tj. jasno je u startu da to nije nesto "endorsed" od zvanicne medicine, niti ce (koliko znam) lekar nekoga uputiti na te tretmane. Neko meni blizak bio je ovde, slicno, 10 dana na sokovima, joga, itd. Dosta je to bilo sve prijatno (posle prvih nekoliko dana koji su tezi). Treba reci da je (za razliku od gazzinog opisa) ovde to sve veliki biznis i kosta dosta (10 dana preko A$2000), doduse i zdravstveno osiguranje hoce da plati deo.Licno, pre sam za long-term resenja, prosto zato jer znam da cu ista sto je "izvanredno" (kao nacin, kao hrana, kao vezbanje, ili slicno) napustiti pre nego kasnije.
Link to comment
na netu se mogu naci oprecni podaci o redukciji unosa prostih ugljhenih hidrata u svrhu uravnotezenja metabolizma secera (jel?). metabolizam je individualan - to je jedan od argumenata jedne strane- pa je smijesno govoriti o optimalnom unosu teorijskog covjeka i sl. zanima me da li je za neko (da ne kazem bilo koje) stanje organizma ovakav nacin ishrane zvanicna terapija izbora
da, da, one 4 kile koje ti se skupljaju iza uha :D ma što se tiče unosa ugljikohidrata i omjera proteina/ugljikohidrata u prehrani, moram te razočarat ali ne postoji niti među endokrincima i nutricionistima savršeno slaganje. ali za zdrave osobe je načelni stav kako većinu prehrane treba bazirati na namirnicima niskog glikemijskog indeksa, što u praksi znači sporije otpuštanje glukoze u krv (što utječe na razine lučenja inzulina koji radi smetnje koje si opisala). dakle, upravo ovo što si učinila. rasprave se i dalje vode oko idealnog omjera ugljikohidrata i proteina u prehrani, ali su i te razlike na razini od 5-10% i više su akademskog značaja. naravno, ovo se odnosi na zdravog odraslog čovjeka koji vodi prosječan životni stil i radi se o načelim preporukama te se pojedinačne prilagodbe podrazumijevaju. da ne kažem da će federeru iprehrana izgledat bitno drugačije.
Slicni programi, kao detoks, u Australiji se drze od strane naturopata / akupunkturuloga / hiroprakticara i tome sl. Tj. jasno je u startu da to nije nesto "endorsed" od zvanicne medicine, niti ce (koliko znam) lekar nekoga uputiti na te tretmane. Neko meni blizak bio je ovde, slicno, 10 dana na sokovima, joga, itd. Dosta je to bilo sve prijatno (posle prvih nekoliko dana koji su tezi). Treba reci da je (za razliku od gazzinog opisa) ovde to sve veliki biznis i kosta dosta (10 dana preko A$2000), doduse i zdravstveno osiguranje hoce da plati deo.
ma dobro, ne mogu tvrditi da sve što zapadna mendicina trenutno ne priznaje sigurno nema nikakakvog teorijskog ni praktičnog značenja, ali za sada jednostavno ne postoji dovoljna količina uvjerljivih dokaza o djelotvornosti i sigurnosti takvih tretmana. osobno smatram da je važno profesionalno i potpuno informirati pacijenta o realnim mogućnostima svoga zahvata. u potpuno informiranje ubrajam i upoznavanje s nepostojanjem opsežnih i dugotrajnih kliničkih studija npr.
Link to comment

au bre, al` komplikujete...10-dnevni detox:1-3 dan: samo tecnost, i to iskljucivo: voda, nezasladjeni biljni cajevi, cedjeni sokovi, nista kafa.4-10 dan: gornje + sirovo voce i povrce.ne, nije nepodnosljivo kako verovatno deluje kada se procita, cak sta vise - organizmu veoma godi i jako brzo se adaptira na taj rezim, pa ni energije ne manjka. ali samo 10 dana!edit: `pobegao` post pre vremena <_<btw. meni je jedini, ali zato opak problem bio nedostatak kofeina :ph34r:

Edited by Cruella De Ville
Link to comment

nicol, pa vi ste 1 doktorica?:)salim se, tvoje opaske su u redu, sa oficijelne tacke gledista. ono sto treba reci u celoj ovoj prici je da ja dosta priljezno pratim svoje - ajd da kazemo - vitalne parametre, sto ce reci krvni pritisak i secer. krvni pritisak je od varijante 120/80 jutarnji, 135/90 popodnevni, 140-145/95 nocni, dosao na flat 120/80 u bilo koje doba dana i noci. secer je sa 8.5 jutarnji dosao na 4-5.5 u bilo kom trenutku merenja. lipidni status nisam proveravao pre pocetka izmedju ostalog da se ne bih nervirao tako da tu ne mogu da pratim progres ali sam u prethodna 2 slucaja dozivljavao postavljanje svih lipidnih parametara u normalu.treba reci - istine radi - posto se ovde prica o efektima ove sok terapije na organizam, da ceo tretman nakon pocetnih 6-12 ili 18 dana tecne terapije prelazi na cvrstu hranu koja je totalno lagana. ja sam je radi izbegavanja totalnog soka drzao 6 dana pre ove tecne terapije. sadrzaj cvrste hrane je sveze povrce (kupus, korenasto povrce), zrnevlje bogato proteinima (razni pasulji, leblebije, socivo), zrnevlje (proso i slicno) kao i razni zacini. u slatkom obroku dosta zrnastog voca, bundeve i slicno.

Link to comment
ma dobro, ne mogu tvrditi da sve što zapadna mendicina trenutno ne priznaje sigurno nema nikakakvog teorijskog ni praktičnog značenja...
Ali, ja to nigde nisam ni rekao. :)BTW. Da ne navodim bas svoje rezultate, ali i ja imam vrlo lep napredak uz pomoc konvencionalne medicine tj. farmacije, povecane aktivnosti i sa pazljivijom ishranom (ne "gladnom" dijetom). (Da, i ja sam 1 pacijenat - sto nikog nece iznenaditi, osim sto nisam mentalni - jos... ali, ima vremena).
Link to comment

bila gadna kriza 6. dan ukrstena sa meteoropatijom, sad se vreme stabilizovalo pa je 7. dan bio piece of cake, a mislim da ce tako ostati i u ovih preostalih 4,5 dana. mada poslednja 2 dana ucinak stagnira, zaglavljen na -5kg za 7 dana. jos 3-4 u ostatku i super.

Link to comment

pa ti zbilja imaš opaku sposobnost samokontrole. meni je tamo negdi od početka zadnje 1/3 pa do kraja svake dijete uvik bio najteži dio za izgurat. zadnji put sam ovako nešto radikalno, slično tvome programu izvela sa 17 (kada sam imala kilažu sa kojom bi sad bila presretna :rolleyes: ). uglavnom, na kraju dijete sam bila takva, da su svi komentirali moje odsustvo duha i energije, ali ne i odsustvo guzice. o tempora, o mores!

Link to comment

ne znam, nisam siguran da je neka bas tako nevidjena samokontrola posto znam dosta ljudi koji bez hroptanja idu kroz ovaj tretman. zapravo ja sam na rezimu od 12 dana a vecina onih koje znam rade 18 dana. broj odustalih nakon prve krize je pritom prilicno mali. bice da je to dobro sklopljeno, pre svega zato sto si potpuno van sistema culnih nadrazaja hranom koji bude nasu urodjenu halapljivost. ako se organizujes tako da ti pred ocima ne defiluju sendvici, pice ili bilo sta od regularne hrane, ovo se u sustini podnosi. kod mene se glad kao takva tek juce prvi put javila, prva 4 dana sam i dalje imao nekakav osecaj sitosti od ranije, 5 i 6 dan kriza (malaksalost) koju sam pobedio sa dozvoljenih 10-tak zrna badema, juce super uz glad sa cime mogu da se nosim, danas isto, cenim da ce slicno ostati do kraja.sto se tice opaske da je najteze u zadnjoj trecini dijete, ovde je obrnuto, uvek sam na kraju 12-dnevnog tretmana mogao bez problema da nastavim dalje ali su me razne obaveze sprecavale u tome (putovanja i slicno). ovaj put imam par dana lufta pa cu videti, ako skinem 5kg u ovih zadnjih 6 dana, trijumfalno odustajem i proslavljam postignuti cilj (90 -> 80 kg) uz rendanu sargarepu prelivenu maslinovim uljem (standardni 1. cvrsti obrok nakon tecne terapije za vaskrsavanje uspavanih funkcija gastroenterogenog trakta).

Edited by gazza1
Link to comment

Pošto je oko NG bilo spektakularno po očekivanju (ne u normalnom smislu, tj tu i tamo sam prekršio zabranu unošenja ceđene pomorandže, a nisam se prežderavao, no sam se nekoliko puta odao regularnim porcijama mesišta po raznim objektima koji su se pominjali na forumu), pre koji dan sam se vratio blago radikalnoj varijanti, u smislu da preko dana (dok sam u firmi) uglavnom tučem po svežem voću i povrću, ponekad ponesem nešto što sam spremio na gajbi, i kad se vratim sa šljake pojedem nešto kuvano. Bez hleba, peciva i slčičnih zajebanih sastojaka.To je moj uobičajeni postupak povemenog detoxa. U srećna vremena, pre 10-15 godina, umeo sam se tako vladati koliko treba, te postizati željene rezultate. Pod tim apodrazumevam mršavljenje praćeno opštim raspadom svega, nego opštim dobitkom energije. Sada, pošto sam već pukim slučajem izgubio solidan broj kila, predstavljaće finu nadogradnju.

Link to comment
...pre koji dan sam se vratio blago radikalnoj varijanti, u smislu da preko dana (dok sam u firmi) uglavnom tučem po svežem voću i povrću, ponekad ponesem nešto što sam spremio na gajbi, i kad se vratim sa šljake pojedem nešto kuvano. Bez hleba, peciva i slčičnih zajebanih sastojaka.
ovakva kombinacija je i meni optimalan omjer odricanja i postizanja cilja. voće kroz jutro je dobro za rješit glad, a da nemam koncentraciju 4-godišnjaka niti energiju mrtve ptice. još ako kasnije tijekom dana uspijem pripazit na kombinaciju ugljikohidrata i proteina te izbjeć ispade sa slatkišima- odlično. to onda bude verzija fit for life prehrane za slabiće. :D Edited by Nicol
Link to comment

Mene generalno vadi to što ni inače do podne ne mogu da jedem nešto konkretno; ako mi se omakne u retkim slučajevima, mrtav sam konj, prispava mi se i počne da me muči stomak. Voće tu dobro dođe kao energetski udar + nešto u stomaku dok se radi. I tona vode, ali ja i inače trošim tone vode dnevno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...