Jump to content
IGNORED

Tehnika i civilizacija


eumeswil

Recommended Posts

Ali vec sam split masi poentu: nije ili tehnologija ili propast tj. nije ekskluzivno ili. 

 

@Weenie Pooh: Factfulness zameraju izbor promenljivih, ne tretman promenljivih. Zameraju mu happy path, dakle izabrao je lepe promenljive i zanemario manje lepe. Kazu kriticari. Procitaj prosto knjigu ;). Cilj knjige nije da predvidi buducnost, sto su ovde svi zapeli, nego da statisticki obradi istoriju i postulira da je zadnjih mnogo godina ljudska rasa po tim parametrima koje su oni izabrali napradovala a ne nazadovala. Na svim kontinentima. To su dakle potpuno razlicite stvari od predvidjanja buducnosti. Pogledacu ovo sto si postovao, hvala. 

 

@namenski: Ovde se pravi izjednacavanje: ili ce tehnologija (sama od sebe) spasiti covecanstvo (od cega?) ili je stetna i unistice covecanstvo. To je bas banalno. 

Pitas dalje za game changer tehnologije, evo ti fuzija, personalizovana dnk terapija, teleport (zezam se naravno). Ili je mozda game changer tehnologija vec tu, mozda je neki klinac koji bi inace teglio pirinac zahvaljujuci tehnologiji zavrsio osnovnu skolu preko skajpa i resice ovaj gornji problem jeftine i ciste energije za 20 godina. 

Takodje pominjes limits to growth (pretpostavljam da se na tu ili slicnu simulaciju pozivas). Svaki parni put kad procitam tu knjigu dodje mi da lupam masine i da odemo svi da zivimo kao Gogenovi divljaci -- ali mislis ozbiljno da bez tehnologije 8 milijardi Gogenovih divljaka moze da zivi na zemlji -- a svaki neparni put kad procitam nadjem tuce nedostataka modela koji su koristili. Hm. 

A za pijacu vodu zaista procitaj i ti factfulness, iznenadices se koliko mi (Evropa, USA) mislimo da je ostatak sveta u blatu i zivotinjskim kozama. Da, ima bede, i ima je svuda ali manje nego sto mislimo. Sem ako bas svi ti podaci lazu i to niko nije primetio. 

 

TLRD: hajde da prvo ubijemo ekskluzivitet stetnosti tehnologije i tehnologije kao spasioca covecanstva molicu lepo. 

Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ovo prosto nije tačno koliko god puta ponovio, a sigurno neće biti poslednji put. Državne svemirske agencije SAD-a, EU, Kine, Indije, Japana su itetako žive i zdrave i rade punom parom. Nema par meseci kako je uspešno pušten u rad™ najbolji teleskop na svetu itd.

 

Ne rade baš punom parom.

Link to comment
5 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

Ne rade baš punom parom.

 

Pa ono, uvek može bolje i više. Ali daleko od toga da je sve prepušteno Masku samo zato što voli da priča o Marsu. :)

Link to comment
2 minutes ago, burekdzija said:

Ali vec sam split masi poentu: nije ili tehnologija ili propast tj. nije ekskluzivno ili.

 

Učinile mi se dvije linije diskusije koje, racionalizacijom, dadoše naziv.
Mada, i dalje pomažeš objašnjenju geneze naziva topika. To je jedna linija: 

 

4 minutes ago, burekdzija said:

TLRD: hajde da prvo ubijemo ekskluzivitet stetnosti tehnologije i tehnologije kao spasioca covecanstva molicu lepo.

 

 

Mislim da je @Jimmy Kowalski drž'o drugu(, pesimističniju, kojoj nemam puno šta da dodam). 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

Pa ono, uvek može bolje i više. Ali daleko od toga da je sve prepušteno Masku samo zato što voli da priča o Marsu. :)

 

Meni je tu problem što se ne radi kompletan R&D tamo gde bi to bilo najbolje, nego se finansiraju firme koje saznanja neće deliti kao što je to slučaj kada se radi o naučnoj zajednici.

Link to comment
5 minutes ago, burekdzija said:

 

@namenski: Ovde se pravi izjednacavanje: ili ce tehnologija (sama od sebe) spasiti covecanstvo (od cega?) ili je stetna i unistice covecanstvo. To je bas banalno. 

Pitas dalje za game changer tehnologije, evo ti fuzija, personalizovana dnk terapija, teleport (zezam se naravno). Ili je mozda game changer tehnologija vec tu, mozda je neki klinac koji bi inace teglio pirinac zahvaljujuci tehnologiji zavrsio osnovnu skolu preko skajpa i resice ovaj gornji problem jeftine i ciste energije za 20 godina. 

Takodje pominjes limits to growth (pretpostavljam da se na tu ili slicnu simulaciju pozivas). Svaki parni put kad procitam tu knjigu dodje mi da lupam masine i da odemo svi da zivimo kao Gogenovi divljaci -- ali mislis ozbiljno da bez tehnologije 8 milijardi Gogenovih divljaka moze da zivi na zemlji -- a svaki neparni put kad procitam nadjem tuce nedostataka modela koji su koristili. Hm. 

A za pijacu vodu zaista procitaj i ti factfulness, iznenadices se koliko mi (Evropa, USA) mislimo da je ostatak sveta u blatu i zivotinjskim kozama. Da, ima bede, i ima je svuda ali manje nego sto mislimo. Sem ako bas svi ti podaci lazu i to niko nije primetio. 

 

TLRD: hajde da prvo ubijemo ekskluzivitet stetnosti tehnologije i tehnologije kao spasioca covecanstva molicu lepo. 

E, pa necemo tako... :) 

Nigde nisam, ni u naznakama doveo u pitanje tehnologiju kao neophodnu alatku, jos manje banalizovao, ali u bajke o nekom klincu u garazi koji samo sto nije resio sta vec ima da se resi, pretpostavljam da ni ti ne verujes.

Moderna nauka je jednostavno svakim danom sve komplikovanija, kompleksnija i zahtevnija sto se tice svega, od resursa do kadrovatm, na stranu sto je u dobrom delu sistemski korumpirana i okrenuta, usmerena ka zadovoljavanju korporativnih interesa.

Nije fer da mi prebacujes toliko pojednostavljivanje i postavljas tehnologiju kao stetu vs spasioca covecanstva: to se pitanje uopste ne postavlja obaska sto si naprosto preskocio/prevideo moju sustinsku primedbu/pitanje: pitanje sistema koji je zasnovan na beskompromisnom i nepostednom rastu sto nas vodi na pitanje ko i kako kontrolise tehnologiju, u cijim je ona rukama i ko moze - kao sto se vec i radi i oduvek radilo- da je zloupotrebi.

 

Quote

iznenadices se koliko mi (Evropa, USA) mislimo da je ostatak sveta u blatu i zivotinjskim kozama

Pa sad... :) 

Mozda dobar deo ostatka sveta ne zivi u blatu i zivotinjskim kozama, ali ces se iznenaditi koliko na sve strane ima nacina zivota prema kojima su blato i zivotinjske koze cist luksuz.

Verovao ili ne.

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

E, pa necemo tako... :) 

Nigde nisam, ni u naznakama doveo u pitanje tehnologiju kao neophodnu alatku, jos manje banalizovao, ali u bajke o nekom klincu u garazi koji samo sto nije resio sta vec ima da se resi, pretpostavljam da ni ti ne verujes.

Moderna nauka je jednostavno svakim danom sve komplikovanija, kompleksnija i zahtevnija sto se tice svega, od resursa do kadrovatm, na stranu sto je u dobrom delu sistemski korumpirana i okrenuta, usmerena ka zadovoljavanju korporativnih interesa.

Nije fer da mi prebacujes toliko pojednostavljivanje i postavljas tehnologiju kao stetu vs spasioca covecanstva: to se pitanje uopste ne postavlja obaska sto si naprosto preskocio/prevideo moju sustinsku primedbu/pitanje: pitanje sistema koji je zasnovan na beskompromisnom i nepostednom rastu sto nas vodi na pitanje ko i kako kontrolise tehnologiju, u cijim je ona rukama i ko moze - kao sto se vec i radi i oduvek radilo- da je zloupotrebi.

 

Pa sad... :) 

Mozda dobar deo ostatka sveta ne zivi u blatu i zivotinjskim kozama, ali ces se iznenaditi koliko na sve strane ima nacina zivota prema kojima su blato i zivotinjske koze cist luksuz.

Verovao ili ne.

Ok onda sam ti bas to pitanje sistema tj odricanje sistema ucitao pogresno kao tvrdnju da je tehnologija besmislena / stetna alatka. U pitanje sistema nisam ni hteo da se upustam, jer je prethodna diskusija isla u pravcu tehnologija je kriva sto cemo propasti / tehnologija je stetna. Nesrecno sam te u stvari tagovao :(.
 

p.s. Za klinca u garazi naravno, ali misli na 1.000.000 klinaca u 1.000.000 garaza koji bi inace nosili pirinac, dakle pricam o demokratizaciji obrazovanja.

 

Link to comment
2 minutes ago, burekdzija said:

dakle pricam o demokratizaciji obrazovanja.

Mozemo i o tome, ali se bojim da prerano ne odemo u Off... :D 

Mislis na sve skuplje, kompleksnije i sve manje dostupno obrazovanje vredno tog imena?

I to u svetu u kome je demokratizacija kao takva i kako god je svrstavali, u ozbiljnoj krizi, kurbla?

Nema niti moze biti demokratizacije bilo cega, pa i obrazovanja, bez razresenja te krize kojoj se kraj ne vidi i cijem pocetku, sva je prilika prisustvujemo...

 

A sto se tice miliona klinaca u milionima garaza nema sanse da je to put za iole ozbiljne tehnoloske proboje: nije, naime, isto, niti je tehnologijatm garazni Microsoft, Facebook, itd, itd...

Prica o garaznim (tehnoloskim) probojima je samo jos 1 varijanta price o americkom snu, sansi da svako, itd, itd...

Vec rekoh da je moderna nauka postala prekompleksna ne za garazu nego i za najrazvijenije drzave sveta, na stranu sistemska skretanja kojima je podlozna...

Link to comment

To što se ulaže u treniranje dece po azijskim vukojebinama da postanu code monkeys umesto berača pirinča, razumem da neko smatra da je to plemenito, ali nemojmo se zajebavati - ne uči ih niko da rešavaju globalnu energetsku krizu.

 

Ako se uzdamo da će nam neki anon priučen preko Skajpa doneti hladnu fuziju za 20 godina, možemo tako da se uzdamo da će i vanzemaljci sutra sleteti i rešiti nam sve probleme.

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, burekdzija said:

@Weenie Pooh: Factfulness zameraju izbor promenljivih, ne tretman promenljivih. Zameraju mu happy path, dakle izabrao je lepe promenljive i zanemario manje lepe. Kazu kriticari. Procitaj prosto knjigu ;). Cilj knjige nije da predvidi buducnost, sto su ovde svi zapeli, nego da statisticki obradi istoriju i postulira da je zadnjih mnogo godina ljudska rasa po tim parametrima koje su oni izabrali napradovala a ne nazadovala. Na svim kontinentima. To su dakle potpuno razlicite stvari od predvidjanja buducnosti. Pogledacu ovo sto si postovao, hvala. 

 

Zameraju mu bogami i tretman promenljivih. Ne mogu da pročitam celu knjigu, ali nije me mrzelo da pročitam 21 stranu onog švedskog papira™ koji je potanko analizira.

 

Pazi ovo:

Quote

 

Thus, for example, there is a significant gap between the average income in the United States ($67/day) and Mexico ($11/day). When the authors of Factfulness compare the two countries, they seek to visually eliminate this gap. Without warning or explanation, they insert a logarithmic income scale in which each step reflects a tenfold increase over the previous level :lolol: This, they argue, provides a better idea of the reality behind the numbers and triumphantly exclaim: “Now the gap has almost disappeared.” However, this effect is trivial when a log scale replaces a conventional scale. The trick is reminiscent of the saying about three kinds of lies: lies, cursed lies, and statistics. The true difference between Americans’ $67/day and Mexicans’ $11/day remains, of course.


 

 

Znači, porediš razliku u zaradi prosečnog Amerikanca i prosečnog Meksikanca, i kako to ilustruješ? Logaritamskom funkcijom rasta! Kao, možda jeste tačno da Tex zarađuje šest puta više nego Mex, ali gledaj, vidi, evo, plate im rastu praktično istom stopom! Razlika je gotovo nestala! 

 

To je brutalno neiskreno, svesno obmanjuješ čitaoca, hoćeš da ovlaš baci pogled na grafikon i pomisli, "Gle, pa i nije tako loše ovima dole, tu su negde gde i mi." (Na stranu to što i plate američkog radnika rastu katastrofalno sporo, nigde u skladu sa paralelnim rastom produktivnosti.)

 

Negde je u nivou Vučićevog besramnog hvalisanja podatkom da GDP Srbije raste brže nego GDP Nemačke. 

 

Kažem ti, to je odlika žanra. Gates Foundation finansira bezbroj takvih izdanja godišnje, čisto uterivanje optimizma srednjoj klasi. 

Link to comment

Obrazovanje jeste demokratizivano i nikada nije bilo lakše doći do njega i tehnologija jeste bila enabler za to. Sada svako može besplatno da prati predavanja najboljih svetskih univerziteta, o raznim nezavisnim izvorima od enciklopedija do seminara da ne pričamo. Skype škole u ruralnim predelima, elektronske knjige.

 

Tačno je da tog dečka sa polja pirinča ne uče da reši energetsku krizu nego da zbudži neku pyton skriptu, ali koga pa to uče? Svakako se radi o pozitivnoj pojavi i po ljude koji se obrazuju i širu zajednicu. Neki od njih će iskočiti i učestvovati u rešavanju krupnih problema, neki će pisati trivijalni kod, neki ni to. Nije ništa drugačije ni sa studentima BU. Stvarno je neukusno omalovažavati jednu krajnje pozitivnu pojavu da veliki broj ljudi ima drastično bolji pristup ovrazivanju od predhodne generacije izrazima tipa code monkeys. Neki code monekys iz recimo Indije su pisali kod koji je omogućio tim sa polja pirinča da se izvuku iz najgoreg siromaštva. Sledeća generacija će da radi nešto kompleksnije.

Link to comment

Obrazovanje nije pabircenje znanja i vestina, ma koliko moderna tehnologija olaksala pristup takozvanim izvorima...

Obrazovanje je pre svega sistem, a ne zbudzavanjetm...

4 minutes ago, Heaviside said:

Neki od njih će iskočiti i učestvovati u rešavanju krupnih problema, neki će pisati trivijalni kod, neki ni to.

Obaska sto obrazovanje ne pociva na nekima koji ce ovo, a nekima koji ce ono.

Tek se i mase sistematski i sistemski obrazovanih moze ocekivati pojava pravih nekih, osposobljenih za delovanje u modernoj nauci/naucnoj zajednici.

  • +1 1
Link to comment

@Heaviside Ne omalovažavam ja programere trećeg sveta korišćenjem izrazom code monkeys, omalovažava ih onaj koji decenijama unazad sleže ramenima i savetuje radnicima "learn 2 code" u nameri da taj deficitarni zanat što više omasovi i pojeftini. 

 

Na individualnom nivou, popularizacija zanata je svakako pozitivna i preporučljiva stvar - bolje da sediš i kuckaš nego da nosiš grede ili čistiš govna. 

 

Na društvenom nivou, pak, apsolutno nijedan problem se time ne rešava. Ne smanjuješ nivo siromaštva tako što prekvalifikuješ fizikalce u programere, firme će ih opet mizerno plaćati ako budu lako zamenjivi. 

  • -1 1
Link to comment
  • Tpojka changed the title to Tehnika i civilizacija

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...