Jump to content
IGNORED

Twitter v2.0 - powered by Elon


mustang

Recommended Posts

Ovo za attention span od 4 minuta je takodje jos jedna generalizacija. To se isto govorilo i za generaciju kojoj i sam pripadam, tzv. MTV generacija. To sam hteo da spomenem jos na temi o filmu Na zapadu nista novo, gde je krenula pricaa kako je to film za tiktok generaciju koja nema paznju za bilo sta duze od par minuta, ali sam zaboravio. Isto se pricalo i za MTV generaciju. To se cesto navodilo kao kritika filmova od tamo kraja 80-ih, kako se montiraju kao video spotovi sa sto kracim kadrovima. A opet filmovi nikad duzi. I to bas filmovi pravljeni za mladju publiku. Prava retkost naci film ispod 2 sata.
 
Pank pesme su uvek bile kratke (kratke i jebitacne by Aksentije Topalovic). Jel pank publika glupa i ogranicena? Rep stvari s druge strane oduvek duze. Mozda crnci iz geta imaju urodjeni duzi attention span?
Iz moje tačke gledišta nekog skraćivanja ipak ima, jeste subjektivna malo ali je sve spinovano... na tacni su pitanja na sve moguće odgovore™ i sve prolazi (u minut, ne više iz dana u dan). Biti nije važno jer imati (sredstvo, kapacitet ili (sa)učesnike) donosi rezultate. Panta rei je postao pozdrav umesto dobar dan... "Jebi ga" pobeđuje "jutro je pametnije od večeri"

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • Hvala 1
Link to comment

Mi smo bombardovani informacijama. Dok skrolujemo i prebiramo sadržaj po društvenim mrežama i digitalnim medijima, do nas svakodnevno dodje neverovatna količina informacija koju mozak na neki način procesuira, makar i površno.

Generacije naših roditelja tu količinu informacija nisu primalli ni na mesečnom nivou, a njihovi roditelji možda ni na godišnjem.

Popularnost kratkih formi nije ni malo slučajna, serije su sve dominantnije u odnosu na filmove, a striming servisi omogućavaju da gledanje pauziraš i nastaviš u nekoj drugoj prilici i na drugom uredjaju. Površnost je sve veća, fokus sve kraći. 

Ja nažalost primetim to i po sebi, često izgubim fokus, svašta nešto skrene pažnju i odvede na drugu stranu daleko od početne tačke.

Primetim to i kroz posao koji ima veze sa društvenim mrežama, sve je teže privući nečiju pažnju, zaustaviti skrol, navesti nekoga da uopšte pogleda o čemu je reč.

Brojna istraživanja to i dokazuju, iz godine u godinu (i generacije u generaciju) se skraćuje attention span u online, a posredno i u offline svetu.

Edited by mraki
  • +1 6
Link to comment
3 hours ago, black mirror said:

njega su vratili par dana pre nego sto dosao elon, bar je elon tako rekao. ovaj verovatno do danas nije znao da nije banovan vec neko vreme. problem je sto je njemu elon pozeleo dobrodoslicu kada se vratio prvi put i to posle njegovog posta da ce ici defcon 3 na jevreje.

 

 

:lolol:

 

 

  • Wub 1
Link to comment
8 hours ago, mraki said:

Mi smo bombardovani informacijama. Dok skrolujemo i prebiramo sadržaj po društvenim mrežama i digitalnim medijima, do nas svakodnevno dodje neverovatna količina informacija koju mozak na neki način procesuira, makar i površno.

Generacije naših roditelja tu količinu informacija nisu primalli ni na mesečnom nivou, a njihovi roditelji možda ni na godišnjem.

Popularnost kratkih formi nije ni malo slučajna, serije su sve dominantnije u odnosu na filmove, a striming servisi omogućavaju da gledanje pauziraš i nastaviš u nekoj drugoj prilici i na drugom uredjaju. Površnost je sve veća, fokus sve kraći. 

Ja nažalost primetim to i po sebi, često izgubim fokus, svašta nešto skrene pažnju i odvede na drugu stranu daleko od početne tačke.

Primetim to i kroz posao koji ima veze sa društvenim mrežama, sve je teže privući nečiju pažnju, zaustaviti skrol, navesti nekoga da uopšte pogleda o čemu je reč.

Brojna istraživanja to i dokazuju, iz godine u godinu (i generacije u generaciju) se skraćuje attention span u online, a posredno i u offline svetu.

 

Ja sam isto primetio da sve vise ljudi piju kratki espreso, niko skoro ne narucuje vise produzeni..  :D

 

Isto i seks, sve krace traje. Svi bi na brzaka. Strasno vodjenje ljubavi cele noci se izgubilo skroz. Ne znam, mozda medeni i jos poneki to upraznjavaju.. :D

 

Naravno da kada smo bombardovani sa brdo informacija, mi moramo da filtriramo, jer ne mozemo sve da apsorbujemo. I ja cu da brzopotezno saltam kanale na daljinskom, ali kad nadjem ono sto me zanima, onda cu se zadrzati sa punom paznjom. U online svetu je to jos izrazenije, ali kad pronadjes sadrzaj koji te interesuje, on ce ti zaokupiti paznju. Podcasti su online izum, a znaju da traju i po 3 sata. I naravno da je normalno sto cemo svi praviti pauze tokom gledanja/slusanja.

 

To da serije preuzimaju primat od bioskopskih filmova je tacno i logicna je posledica toga da smo sve bolje opremljeni vecim TV ekranima, pa nam je ugodnije da gledamo kod kuce. Nije ni normalno da se zuljas u bioskopskoj sali preko 2 sata, i ja sam davno proredio odlaske u bioskop. I naravno da je zgodno sto mozes da napravis pauzu. To se radilo i kad smo iznajmljivali filmove iz video klubova, pa logicno cemo da radimo i danas.

 

Uglavnom, da ne duzim puno zbog onih sa kratkim attention spanom, moj osvrt na taj fenomen je bio cisto da ukazem na generalizaciju, koja sluzi da se otpisu nove mladje generacije kao manje vredne od prethodnih. S tim komentarima smo se susretali i mi iz generacije X i kasnije milenijalci, a vidim da mnogi iz moje generacije na slican nacin gledaju na generaciju Z.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
8 hours ago, mraki said:

Pa i forumski odlasci su manje teatralni i duže traju… :lolol:

 

 

Verovatno skontali da niko nije ni znao da postoje na Tviteru

 

  

11 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

To da serije preuzimaju primat od bioskopskih filmova je tacno i logicna je posledica toga da smo sve bolje opremljeni vecim TV ekranima, pa nam je ugodnije da gledamo kod kuce.

 

Da ljudi prate serije od 10 sezona i 200 epizoda (još ih i bindžuju) teško da je argument za "short attention span", upravo obrnuto :D

Edited by Time Crisis
  • +1 1
Link to comment

pa naravno da je generalizacija kada pricamo o generalnom trendu. ne govori to nista o istinitosti tvrdnje.

na zalost, koliko ja znam ne postoje sasvim stabilna istrazivanja.

marketing strucnjaci, kojima je attention span vrlo bitan parametar prihvataju tvrdnju da se prosecni attention span od 2000 do 2020 smanjio za 35%. to je bazirano na nekoj microsoft studiji, a i oni su taj broj izvukli iz reference. po nekima ta orignalna studija je dibankovana, ali nisam video da su ponudjeni drugi rezultati. sa druge strane, imas i profesore harvarda koji se i dalje pozivaju na nju, tako da nije bas ni cist mit i licni utisak u pitanju.

 

ali sve i da se smanjio poresecni attention span, a verovatno jeste, to ne mora da bude nikakva katastrofa. adaptiracemo se kao vrsta na nove formate kao i do sada sto smo radili, a i nagadjam da je varijansa velika i da ce i dalje biti nezanemarljiv broj ljudi koji ce razviti dugacak attention span u zavisnosti od interesovanja, sklonosti, potreba... 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Heaviside said:

ali sve i da se smanjio poresecni attention span, a verovatno jeste, to ne mora da bude nikakva katastrofa. adaptiracemo se kao vrsta na nove formate kao i do sada sto smo radili, a i nagadjam da je varijansa velika i da ce i dalje biti nezanemarljiv broj ljudi koji ce razviti dugacak attention span u zavisnosti od interesovanja, sklonosti, potreba... 

 

To bi važilo da je u pitanju samo skraćeni attention span, kao fenomen koji se javio eto tako bezveze, potpuno sam.

 

Nažalost, javlja se u sklopu šire civilizacijske degradacije i rastakanja smisla, sve većeg jaza između ljudi i kontrole nad životom koji vode, sve češćeg delegiranja odgovornosti za rešavanje problema na neku neodređenu budućnost.

 

Ono kao, formati sadržaja su sve kraći, to je zbog navike ljudi da sede kod kuće umesto da izlaze u javne prostore, super, tržište našlo rešenje, adaptacija! Ali čekaj, zašto ljudi sve više sede sami i gledaju klipove od po dva minuta na telefonu? Šta to izaziva, na šta ukazuje, kuda vode takvi trendovi?

 

U pitanju je su samo jedna od bezbroj manifestacija sve teže ljudske otuđenosti, izdvajanja pojedinca od kolektiva kom pripada, okretanja od spoljnog sveta ka unutrašnjem, odricanja od političke kontrole nad okolnostima koje nam upravljaju životom. 

 

Tehnološka rešenja mogu da profitiraju na tom solipsizmu nemoći™ - da ga ohrabruju i podstiču kako bi se izvukla korist iz tih dekadentno-distopijskih trendova, ali to nije stvarno adaptacija. To ne kompenzuje ni za šta. Uočavamo problem i odbijamo da ga rešavamo jer je isplativije ne raditi ništa, samo ga eksploatisati na sitno. A ako se ispostavi da je problem ozbiljan, onda jebiga, neka vide neki budući naraštaji šta da rade sa tim. Neka ih vadi neki novi Elon Musk. 

 

Ali te buduće naraštaje odgajamo da budu sve gluplji i nemoćniji, sve skloniji verovanju u lažne proroke koji društvene probleme samo eksploatišu i produbljuju. To je ozbiljna sistemska greška u procesu, fundamentalna greška koja čini naše nade u svetlu budućnost uzaludnim.

 

  • +1 6
Link to comment
26 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

U pitanju je su samo jedna od bezbroj manifestacija sve teže ljudske otuđenosti, izdvajanja pojedinca od kolektiva kom pripada,

 

 

Nije to uvek tako ni loše

 

956e5aa2-ed98-4292-8ce1-22ebd3d8dd5b.jpg

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

Nije to uvek tako ni loše

 

956e5aa2-ed98-4292-8ce1-22ebd3d8dd5b.jpg

 

Ali jeste. Moraš da ponudiš kolektivnu alternativu ovome, inače će se spontano regenerisati. Udruživanje je prirodna funkcija ljudskih bića.

 

Protiv neželjenih kolektivnih akcija se deluje željenom kolektivnom akcijom, a ne individualizacijom i pasivizacijom.

 

Link to comment
4 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ali jeste. Moraš da ponudiš kolektivnu alternativu ovome, inače će se spontano regenerisati. Udruživanje je prirodna funkcija ljudskih bića.

 

Protiv neželjenih kolektivnih akcija se deluje željenom kolektivnom akcijom, a ne individualizacijom i pasivizacijom.

 

 

I onda su postojale alternative pa ništa. Nisam mislio da je individualizam nešto čime neko ciljno deluje, više kao koristan nusprodukt

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...