Jump to content
IGNORED

Na Zapadu nista novo (2022)


3opge

Recommended Posts

44 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

ne verujem

 


 

 

 

ovaj film mi deluje kao nešto sa čime ćemo se tek susretati u budućnosti, a to su filmovi za tiktok publiku. lišeni svakog sadržaja, dramaturgije, kompleksnih likova, replika koje će se pamtiti, ali zato puni snimaka iz drona, mambo džambo cgi-ja i jebenog reza na 2 do 3 sekunde jer je mozak novog gledaoca naviknut na to i sve drugo mu je dosadno i sporo

 

 

ovo potpisujem +100

to je ono sto nas ceka.

 

lepo je pomenuo gosn djordje i ja se sa time slazem. uvek cu pre odvojiti vece da pogledam 'najduzi dan' umesto 'redova rajana'.

to je valjda generacijski jaz i ja u raspravu o tome ne ulazim.

Link to comment

Ne moze da bude generacijski jaz ako ljudi koji su prakticno ista generacija imaju razlicit dozivljaj nekog filma. Osim ako 3orge, Lancia, Arkadija, Dragance (da ne redjam sad sve redom kojima se film svideo) ne pripadaju toj novoj TikTok generaciji, pa im se zato svideo, dok ovi "stariji" koji su odrasli na pravim filmovima™ naravno znaju za bolje..

  • +1 1
Link to comment

Zamisli, jedan Ben Keningsberg kaze da je film - iako inferioran naspram verzije iz 1930, odlican. I da je "tweaked fate of the characters to be narratively powerful". Ali zato jedan KUMs zna bolje.

Link to comment
On 31.10.2022. at 12:33, radisa said:

Ko nije čitao Remaraka, da krene redom, posle Na zapadu ništa novo, uzerti Povratak, pa Tri Ratna druga, pa Crni Obelisk... Hronologiija propasti nemačkog društva i srljanja u fašizam... I propasti malog čoveka...

 

AKo voli WWII, može da krene od Trijunfalne kapije i Noći u Lisabonu, preko Iskre Života i Vremena Života i Vemena Smrti do Senke u Raju...

 

Sve knjige su sa ove distance jezive na svoj način... Remarakova ideja da gotovo hronološki piše o događajima, sa minimalnim umetničkim uplivom je u stvari ono što ove knjige pre čini nekom hrnologijom vremena, nego umetničkim delima... A sve su vrhunsa dela, u stvari...

 

 

 

 

i faladu obavezno (ako vec pricamo o nemackom drustvu izmedju ratova). inace, od svih pobrojanih dela remarka, najvise volim iskru zivota i trijumfalnu kapiju.

Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

ovaj film mi deluje kao nešto sa čime ćemo se tek susretati u budućnosti, a to su filmovi za tiktok publiku. lišeni svakog sadržaja, dramaturgije, kompleksnih likova, replika koje će se pamtiti, ali zato puni snimaka iz drona, mambo džambo cgi-ja i jebenog reza na 2 do 3 sekunde jer je mozak novog gledaoca naviknut na to i sve drugo mu je dosadno i sporo

 

zamisli sad da takvog “potrošača” odvedeš u bioskop da odgleda ivanovo detinjstvo, ništa kokice, ništa soda sokovi. bio bi zreo za dnevni pansion u lazi

 

pri tom nemam neko preterano visoko mišljenje o ivanovom detinjstvu, al sam skupio muda i odgledao ga, jer je to što jeste u svetskoj kinematografiji

posle "david i liza" ili "tri evina lika" garant

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, I*m with the pilots said:

(Sta fali filmu Lore?)

filmu ne fali ništa, al fali kontekstu u koji stavlja gledaoca na perfidan način jeftinom manipulacijom

 


 

 

 

da ne tlapan dalje pričali smo ovom filmu vrlo živo kad je bio aktuelan

Link to comment
42 minutes ago, foto said:

lepo je pomenuo gosn djordje i ja se sa time slazem. uvek cu pre odvojiti vece da pogledam 'najduzi dan' umesto 'redova rajana'.

Dobro de :), Najduzi dan je freskatm, snimana na jubilarnih 20 godina i u stopu prateci Cornelius Ryan-ovu istoimenu prakticno dokument knjigu...

Sto ne znaci da ga i ja ne pogledam povremeno, ako ni zbog cega ono zbog sazvezdja okupljenih likova i Paul Anke... :D 

Redov Rajan je vec nesto drugo, okrenut je pojedincu/pojedincima i ne pati od - cemu su Amerikanci inace skloni - preterane bolecivosti prema Nemcima i umetanja takozvanog vitestva gde mu mesto nije...

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

ovaj film mi deluje kao nešto sa čime ćemo se tek susretati u budućnosti, a to su filmovi za tiktok publiku. lišeni svakog sadržaja, dramaturgije, kompleksnih likova, replika koje će se pamtiti, ali zato puni snimaka iz drona, mambo džambo cgi-ja i jebenog reza na 2 do 3 sekunde jer je mozak novog gledaoca naviknut na to i sve drugo mu je dosadno i sporo

 

zamisli sad da takvog “potrošača” odvedeš u bioskop da odgleda ivanovo detinjstvo, ništa kokice, ništa soda sokovi. bio bi zreo za dnevni pansion u lazi

 

pri tom nemam neko preterano visoko mišljenje o ivanovom detinjstvu, al sam skupio muda i odgledao ga, jer je to što jeste u svetskoj kinematografiji

 

Koliko si ti analizirao tehonologiju filma, toliko ja nisam. Scene su lepe, ali mi je daleko od toga šta mi se u filmu svidelo. Pa sad ako sam ja tik-tok generacija, onda okej.

 

Za mene film ima priču i jasna je, ne treba mi ni metafora, a ni naracija, pa ni kompleksnosti likova u ovakvoj priči: kao i svaki rat, počinje na isti način, klinci se napale na isti način, a mehanizam u koji bivaju uvučeni je takođe - uvek isti. Isti je i rasplet, isti su i gubitnici, a i oni koji to nisu a ruiniraju čitave generacije i narode.

 

"Mali" je po mom mišljenju lik koji je pokazao čitav spektar stanja, od ushićenja i euforije, preko neverice, razočarenja, straha, kajanja, krivice, do deprimiranosti i pretvaranja u očajnika, i zver koja nema šta da izgubi, za samo nepune dve godine rata i manje od 20 godina starosti. Meni je to simbolika svih uništenih života, na sličan način, i objašnjenje kako nastaju zveri, raspadnuti umovi i sve ono s čim se i danas susrećemo. Odnosno, koliko je ljudska individualnost ponekad ništavna.

 

Što se mene tiče, i muzika je dobro prati, način na koji je priča ispričana, kraj koji je isti kao početak (ono isto sve o čemu sam pisala).

 

Ne znam zašto je nužna naracija - niti je tehnički deo zamenjuje - dovoljno je gledati ona lica i njihove transformacije tokom filma.

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Što se mene tiče solidan film, vredi ga pogledati iz više razloga,, mada mislim da je prehajpovan.

 

Ima međutim jedna stvar koja me zbunjuje i izaziva nedoumicu da li ja to dobro tumačim, pa bi mi bilo interesantno da vidim šta drugi misle:

Spoiler

Glavni junak Pol sa oduševljenjem kreće u rat i svi užasi koje trpi su uzrokovani strahom za vlastiti život i time što mu ginu drugovi saborci. Njemu uopšte nije problem da ubija francuze, samo jednom je pokazao neku empatiju kada je izboo onog francuza u krateru. Ali to brzo prolazi i on bez problema kreće u taj poslednji juriš. Dakle on je odani vojnik nemačke imperijalne mašine. Na kraju strada tako što ga protivnički vojnik probode bajonetom sa leđa. To povezujem sa mitom koji je kasmije lansirao sumanuti general Ludendorf (u filmu predstavljen kroz brkatog generala) kako je nemačka armija izdana i probodena sa leđe od strane izdajnika političara u Nemačkoj. Stab-in-the-back myth

Ovaj mit su kao što znamo kasnije prigrabili Hitler i nacisti. Zapravo nije ni jasno da li Pol umire pošto ne vidimo mu da onaj vojnik uzima identifikacionu pločicu. Odnosno da li simbolično nastavlja da živi kako bi se vratio radi osvete to jest novog rata.

 

Link to comment

da, i ja sam registrovao da nije prikazana polova smrt, ali ne pridajem tome nikakav specijalno značenje, niti mu učitavam neku skrivenu poruku reditelja

"aj da imamo otvoreni kraj, pa nek svako tumači kako hoće"

 

film ima prilično plitku naraciju da bi mu u poslednjoj sceni pripisao neke tajne poruke koje bi dešifrovale politiku nemačke u prvoj polovini XX veke i početak ww2

Link to comment
On 6.11.2022. at 22:11, kud u maglu Simoviću said:

filmu ne fali ništa, al fali kontekstu u koji stavlja gledaoca na perfidan način jeftinom manipulacijom

 


 

 

 

da ne tlapan dalje pričali smo ovom filmu vrlo živo kad je bio aktuelan

Gde ste pricsli, ne daje mi pretraga nista?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...