Jump to content
IGNORED

Na Zapadu nista novo (2022)


3opge

Recommended Posts

Moj sin (15 godina, rodjen i odrastao u Berlinu) je odgledao i kaze da mu se dopada i da je „grozan“. Njegovo (nemacko) drustvo je takodje gledalo i svi su u fazonu grozno i besmisleno (rat). Ja jos nisam gledao, ali gledacu, knjige se secam.

 

Valjda i treba da 15-godisnjaci budu ciljna publika takvog filma, mi matori smo nase sanse imali i zasrali motku. 

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, burekdzija said:

Ja jos nisam gledao, ali gledacu, knjige se secam.

 

Izasla ljutita recenzija u Zidojce Cajtungu. Manje vise, film mozda i nije los, ali prakticno uzurpira naslov knjige, toliko sa istom nema veze. 

Link to comment
1 hour ago, Kampokei said:

 

Izasla ljutita recenzija u Zidojce Cajtungu. Manje vise, film mozda i nije los, ali prakticno uzurpira naslov knjige, toliko sa istom nema veze. 

 

kao i uvek, kada se radi o filmu baziranom na knjizi, potpuno je nevazno sto "nema veze", filmovi nisu prepricane knjige.

  • +1 4
Link to comment

 

3 hours ago, burekdzija said:

Moj sin (15 godina, rodjen i odrastao u Berlinu) je odgledao i kaze da mu se dopada i da je „grozan“. Njegovo (nemacko) drustvo je takodje gledalo i svi su u fazonu grozno i besmisleno (rat). Ja jos nisam gledao, ali gledacu, knjige se secam.

 

Valjda i treba da 15-godisnjaci budu ciljna publika takvog filma, mi matori smo nase sanse imali i zasrali motku. 

Steta sto Putovanje nakraj noci nije bas pogodno za adaptaciju. Meni snazniji od Remarka.

 

Valjalo bi to za koju godinu da procitaju.

Edited by Milošica
  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Moonwalker said:

@3opge i ostali: 

 

Vi ste to svi gledali na Netflix-u? Moram da vidim ima ga li na nekoj drugoj platformi.

 

Kod mene je isao/ide i u nekim bioskopima, pogledaj kakvo je stanje tu?

  • Hvala 1
Link to comment

Apropo vizuelnogtm: za filmski vizuelno ne znam, mozda su zaista dostignuti vrhunci filmskog izraza ali mi se javlja nesto drugo za na prst na celo - krv, blato, mesavina svega toga, meci i granate koji raskomadavaju ljudska tela, sve to spada u filmske alatke i deluje.

Nije mi samo jasno koga lazemo i pred cim zatvaramo oci - ne samo na ovde forumu - nego uopste u medijima u kojima su slike sa pravih ratista proskribovane ili idu uz upozorenje da mogu da uznemire gledateljstvo...

Ili je to film sa sve kompjuterskim igricama u kojima se krv lije na potoke, edukativniji od stvarnosti, jebemliga...

 

A sto se tice didaktickihtm momenata tice onaj pruski magarac general je samo 1 stepenik, eksponent takoreci: mozda je trebalo kako deci tako i odraslima prikazati sustinu WW1 i korenje njegovog nastanka: recimo Krupp-a, Stinnes-a, Schneider-a, Vickers-a i ostale liferante , a ima ih onoliko koji se beskompromisno, do poslednjeg rovovskog jadnika zaludjenog patriotizmom i nacionalizmom, debljaju sve vreme rata.

Jer WW1 je pre svega rat liferanata, papirnih zavoja, kartonskih cizama, topove i ostale milijarde da ne pominjemo...

Ili je to no-no jer trziste, kapitalizam, to se ne dira, bas kao sto ni onda nije...

 

Edit: onih par recenica-zmijica kako zla socijaldemokratija upropasti Nemacku, izdade i napravi da Nemacka izgubi rat na stranu...

Edited by namenski
  • Haha 1
Link to comment

Film je vrlo dobar.

Odudara od događaja i priče koje se vode kroz knjigu, ali pogađa sumornost atmosfere. Jedan od retkih novih fillmova koje sam uspeo da odgledam u cugu. Čak se ni ne sećam prethodnog.

 

  • +1 1
Link to comment

lebe mekani kakva tankosavatm od filma da sve odzavnja od šupljine

:isuse:

 

 

u četiri reči remark za tik tokere, da i oni ne blenu ko telad u šarena vrata kad neko pomene na zapadu ništa novo. možda je pregruba reč treš imajući u vidu da je to ipak netflix, ali ovako odsustvo bilo kakve dramatizacije, a u rukama imaš jedno od najvećih dela XX veka je za divljenje pa makar to bio i netflix.

da, bitke su dobro snimljene, al ratni film nije samo valjanje u blatu i trčanje dok šibaju pirotehnički efekti od nigde do nikuda, mora nešto i da se progovori. e a kad dođe do toga muk, ništa, crna rupa. divno je zamišljeno da dron menja naraciju što je naročita moda postalo od kada je u masovnoj upotrebi al to ne ide, tj ide al onda likovi nemaju karakter, niti gledalac može da se poveže sa njima i ostvari nekakvu vezu sa filmom

 

pesma kaže, tanko, tanko, tankosava, tanko si se opasala i u kolo uhvatila

e ovaj baja(reditelj) se baš tanko opasao(a imao je i te kako sučim

 

 

 

i da neću da napišem da nemci ne treba da snimaju ratne filmove samo i isključivo zbog das boot-a i stalingrada, ali sam  blizu toga

 

 

 

 

i kud pogledah ovo, sad moram da jurim torente i torente

  • +1 3
  • Tužno 1
Link to comment

imam na disku majlstounov film iz '30. ne znam kako je ova verzija urađena. malo sam unapred skeptik. nekako su mi starijeverzije filmova delovale autentičnije. na primer: "odavde do večnosti" pa i "tora" u odnosu na "perl harbur" ili "najduži dan" u odnosu na "rajana". naravno, ne mora da bude i u ovom slučaju.

Link to comment
13 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

i da neću da napišem da nemci ne treba da snimaju ratne filmove samo i isključivo zbog das boot-a i stalingrada, ali sam  blizu toga

Za nemacki Stalingrad ne znam, toliko zaludan nisam, ali Das Boot brisi slobodno: osim tehnikalijatm, nekom mozda zanimljivih i strogo filmske problematike koja verovatno zavisi od onog cuvenog da se o ukusima ne raspravlja, film laze sve u 16 i hvata na sentiment...

Tacnije, sledi obrazac izgradjen na toj sorti filmova, kao na primer:

https://www.imdb.com/title/tt0050356/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Dakle, prica svedena na smorene, prema nacizmu i Adolfu skepticne mlade ljude koji samo rade svoj posao, ispunjavaju svoju duznost prema faterlandu, jednom recju - slusaju naredjenja, jer rat je, sta se tu moze...

Sa obavezno prisutnim (samo) 1 mladim nacistom entuzijastom koji cita Mein Kampf i na kraju jos obaveznije puca i predlaze predaju sto, naravno, za ostale ne dolazi u obzir, oni ce da se bore do kraja protiv mrskog neprijatelja...

Uz, gle cuda, zaboravljanjetm vazne cinjenice da su podmornicari bili bez konkurencije najnacistickiji deo Adolfove ratne masinerije i - sto je jos vaznije - listom i bez izuzetka - iskljucivo dobrovoljci...

 

Hocu reci, filmski mozda i nije los film, ali prica koju pokusava da proda je poprilicno trula, jeftina, obaska sto kome se jebe za zlehudu sudbinu i muke nemackih nacistickih podmornicara...

  • +1 2
Link to comment

filmski, das boot je odličan film, a i nemački staljingrad

 

 

apropo tvog pominjanja redova rajana, ona uvodna scena iskrcavanja je možda i najbolja ratna scena snimljena ikada, januš kaminski(direktor fotografije u tom filmu) je rekao da im je bio cilj(spilbergu i njemu) da tu scenu snime u atmosferi koja je bila na fotografijama roberta cape, i uspeli su

  • +1 5
Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

filmski, das boot je odličan film, a i nemački staljingrad

Ogradio sam se sto se filmskog tice, nisam kvalifikovantm, ali kada je o ovoj vrsti filmova rec, bez obzira na filmske kvalitete, iz vise razloga je opasno ne uvaziti primjedbe koje sam izneo...

Ako nista drugo - deca ce da gledaju... :) 

 

Quote

apropo tvog pominjanja redova rajana, ona uvodna scena iskrcavanja je možda i najbolja ratna scena snimljena ikada, januš kaminski(direktor fotografije u tom filmu) je rekao da im je bio cilj(spilbergu i njemu) da tu scenu snime u atmosferi koja je bila na fotografijama roberta cape, i uspeli su

Jeste snimljeno, svaka cast...

Ali ne bih bas da idem do poredjenja sa Kapom...

 

Off: ne bih bas da cepam dlaku na 1/4 :D, ali gomila novih filmova o WW2 strasno iskrivljuje cinjenice sto nikako nije dobro i to bas u smislu u kojem si i ti kritikovao Na zapadu nista novo.

Odlicno snimljen, primera radi, i tehnicki savrsen Memphis Belle, otvoreno laze: u sred dnevnog naleta na Bremen cini mi se, americki vodja iznebuha konstatuje da je dole skola :isuse: (na stranu sto cak i nacisti ne bi propustili da spakuju civile u sklonista na znak uzbune) i humano naredjuje da se cela formacija okrene i ponovi nalet - detalj kome su se mozda najvise smejali upravo veterani koji su kroz desavanja prosli, buduci da se vracanje/ponovni nalet nije moglo izvesti ni u teoriji.... :D 

Obaska sto sama atmosfera, recnik...

Al' OK, moderna vremena.

 

Edit: sto se tice (mozda) najboljih ratnih scena, ja se ne bih zaletao, ima, bilo je toga...

Ono, ako je za nekog (anti)ratni film pre svega pucacina, potoci krvi, ima toga kako cujem u komp. igrama onoliko... :D 

Link to comment
On 31.10.2022. at 13:03, Ted said:

 

sve potpisujem i najtoplija preporuka.

 

ja sam Remarka prvi put pročitao u dahu........bio komplet kod mame u biblioteci, sve knjige, bio neki letnji raspust između trećeg i četvrtog razreda gimnazije, sažvakao sam to, ne znam dal sam napolje išao uopšte, koliko me je "uzelo"

 

malo upozorenje.....Ljubi bližnjeg svog......znači, na kraju sam plakao kao malo dete

 

posle sam čitao pojedine knjige ponovo. ali generalno ne mogu da se setim da su me bilo čija dela toliko okupriala i da sam ih pročitao u tako kratkom roku

 

Plus milion na sve

 

U svaki roman me toliko ubaci da su likovi bukvalno postajali moji prijatelji.

 

Sećam se da tokom čitanja "Nebo ne zna za miljenike" danima nisam bio dobro.

Ono, sedim sa svojim društvom i sjeban sam totalno.

 

Kad neko u romanu strada, kao da je u pitanju, ne daj Bože, moj prijatelj.  Ne mogu da se povratim..

 

Nakon nekoliko romana koje sam iz cuga pročitao, došlo je bilo vreme da prestanem s čitanjem jer me je psihički razbijalo.

Okean sam isplakao :)

 

Već par nedelja razmišljam da se ponovo vratim čitanju njegovih knjiga, da neke naslove ponovim, a nepročitane počnem.

 

Ono što mi je takođe ostalo u sećanju tokom čitanja njegovih romana, je opis pića.

Ukus osetiš čitajući :D

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...