Jump to content
IGNORED

Na Zapadu nista novo (2022)


3opge

Recommended Posts

Izgleda da je vecinu zivota proveo u vezi ili braku sa Jevrejkama. Verovatno su ga i zato gadjali propagandom uz knjizevni rad. Metode dehumanizacije ostale u dlaku iste, samo se mediji promenili.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Sad sam se zainatio da vidim da li sam taj pogresan info dobio iz primerka koji posedujem, kopao kopao i iskopao, peto izdanje suboticke "minerve" iz 1980, ali avaj, nema nista o autoru u njoj. 

Link to comment

Remark k'o Remark na stranu, on moze da bude tema za sebe, tek smorniji i ljigaviji film davno ne gledah: prema njemu su obe prethodne verzije, ona iz 1930. i ona iz 1973. stratosfera.

Muljanje sa istorijom, hvatanje na vizuelno, bas kao i onomad Spilbergov D-day u redovu Rajanu, mislim na scene iskrcavanja, hvatanje na krv, lica sa korom od blata, mrtve koji padaju na sve strane...

Najgrdje od svega je podmetanje pruskogtm :puke: generala koji vedri i oblaci, bez da je i u naznaci, tragovima, napomenuto zasto i zbog cega su milioni evropske omladine izvedeni na klanicu i tamo masakrirani dobre 4 godine, za cije babe zdravlje...

Sve u svemu intonirano prema novokomponovanom maniru ko nas, ovako lepe i pametne zavadi...

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
2 hours ago, MocaVukotic said:

Sad sam se zainatio da vidim da li sam taj pogresan info dobio iz primerka koji posedujem, kopao kopao i iskopao, peto izdanje suboticke "minerve" iz 1980, ali avaj, nema nista o autoru u njoj. 

 

Ja sam takodje dugo mislio da je to sa izvrtanjem prezimena tacno, nisam imao pojma da je nacisticka propaganda. Cak bih se do skoro zakleo da sam imao verziju knjige "Nebo ne zna za miljenike" (secam se samo da su korice bile zelene) na kojoj je potpisan kao Kramer. Secanje ume da bude tako klizava rabota.

 

Meni je "Iskra zivota" nekako najteze sela, valjda zbog teme, iako se slazem sa vecinom drugih koji smatraju "Crni obelisk" i "Tri ratna druga" mozda najbolje napisanim njegovim knjigama.

  • +1 1
Link to comment

A Remark k'o Remark: posle post-WW1 pisanija - priznajem i ovde kako vidim generacijsko pre razumevanje nego slabost prema njemu - od Na zapadu nista novo, Povratka, Crnog obeliska i Tri ratna druga, sve tanji i tanji, iscupanih korena prakticno, sve vise odlazi u pomodno stvarajuci i vrteci arhetip usamljenog jakog muskarca (Kapija pobede...) koji pije, pusi i gaji romanticnetm veze literarno sve blize љубићима i gomilanjem opstih mesta o ljubavi i zivotu uopste...

Ljubi bliznjeg svog mu je mozda poslednji roman sa uporistem u materiji koja mu je bliska, izbeglicama, posle toga Amerika i svojevrsna plejbojevstinatm iz koje do kraja nije izasao zakljucno sa Senke u rajuNebo ne zna za miljenike....

WW2 romani su (Iskra zivota, Vreme zivota i vreme smrti) na svu popularnost pisani iz daljine, uz svo spisateljsko umece - nije to Remark...

 

 

Ali, jebiga, vredi...

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Remark k'o Remark na stranu, on moze da bude tema za sebe, tek smorniji i ljigaviji film davno ne gledah: prema njemu su obe prethodne verzije, ona iz 1930. i ona iz 1973. stratosfera.

Muljanje sa istorijom, hvatanje na vizuelno, bas kao i onomad Spilbergov D-day u redovu Rajanu, mislim na scene iskrcavanja, hvatanje na krv, lica sa korom od blata, mrtve koji padaju na sve strane...

Najgrdje od svega je podmetanje pruskogtm :puke: generala koji vedri i oblaci, bez da je i u naznaci, tragovima, napomenuto zasto i zbog cega su milioni evropske omladine izvedeni na klanicu i tamo masakrirani dobre 4 godine, za cije babe zdravlje...

Sve u svemu intonirano prema novokomponovanom maniru ko nas, ovako lepe i pametne zavadi...

 

Kakva nadobudna i, pre svega, lenja "recenzija" filma. Prica je iz ugla obicnog mladalackog vojnika koji je napaljen vodjama i "istorijskim trenutkom" posle uvideo kako to zaista izgleda na frontu. Nikakva "visa politika" i "ko je kriv" ne igra ama bas nikakvu ulogu o prici iz rova u skoro pa prvom licu.

 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

 

Muljanje sa istorijom, hvatanje na vizuelno, bas kao i onomad Spilbergov D-day u redovu Rajanu, mislim na scene iskrcavanja, hvatanje na krv, lica sa korom od blata, mrtve koji padaju na sve strane...

 

 

Jezivi prizori jesu mozda prvoloptaska, ali i legitimna tehnika prikazivanja uzasa rata (utoliko legitimnija ako ostali aspekti filma funkcionisu). Upravo je to bio pristup u knjizi Krieg dem Kriege (Rat ratu) Ernsta Friedricha. Zapravo, ko zna, mozda je ta knjiga (za koju znam, ali nisam citao) posluzila i kao inspiracija. Tu su i izoblicena tela vojnika i perverzni pruski generali. Kopiram sa Wiki: The book shows soldiers and their battlefield mutilations. It shows a bedridden soldier with the mouth and lower jaw completely torn off. Friedrich quotes Marshal Paul Von Hindenburg: "War treats me like a spa bath!" Another quotes the words of Count von Moltke: "The most noble virtues of people are exposed in war!"

Link to comment
1 minute ago, Kampokei said:

Jezivi prizori jesu mozda prvoloptaska, ali i legitimna tehnika prikazivanja uzasa rata (utoliko legitimnija ako ostali aspekti filma funkcionisu). Upravo je to bio pristup u knjizi Krieg dem Kriege (Rat ratu) Ernsta Friedricha. Zapravo, ko zna, mozda je ta knjiga (za koju znam, ali nisam citao) posluzila i kao inspiracija. Tu su i izoblicena tela vojnika i perverzni pruski generali. Kopiram sa Wiki: The book shows soldiers and their battlefield mutilations. It shows a bedridden soldier with the mouth and lower jaw completely torn off. Friedrich quotes Marshal Paul Von Hindenburg: "War treats me like a spa bath!" Another quotes the words of Count von Moltke: "The most noble virtues of people are exposed in war!"

Sa svime sto si napisao se slazem, ali se bojim da je to pravac koji nema veze sa filmom utoliko ukoliko se mozeda primeni na svaki ratnitm film/knjigu, na stranu sto - ma koliko zvucalo kao fraza - o ukusima nema diskusije.

Ne mogu da film ocenjujem strucnotm: mozda ima neke vrednosti koje ne umem da prepoznam, ali dozlaboga smuckana mesavina individualnih sudbina - koje bi BTW bile dovoljne za onoliko filmova - sa pruskim generalima, Fosom, Kompijenjom, nemackim mirovnim delegatima, onim cuvenim vagonom bez ikakve organske veze sa sustinom pa i radnjom - to je ono sto mi smeta.

A jos vise propustena prilika da se - a ne treba smetnuti sa uma da ce ova verzija da gradi WW1 narativ sledecih par decenija, bas kao sto je nastm gradjen na izvornom Remarku - da se zapljune po besmislenom WW1 klanju i pre svega po stravicnoj zloupotrebi idealizma i entuzijazma evropske omladine odvedene na klanicu zarad ciljeva o kojima u filmu ni naznake nema, bas kao ni o uzrocima WW1...

Quote

World War One was the most colossal, murderous, mismanaged butchery that has ever taken place on earth. Any writer who said otherwise lied, So the writers either wrote propaganda, shut up, or fought.

E. Hemingway

Bojim se da se radi o guranju pod tepih, inace narativu itekako prisutnom poslednjih par decenija: u sve vecoj magli su stvarni uzroci WW1, ili, da budem jasniji: u pricama o WW2 imamo strane, jasno razdvojene - nacizam/fasizam vs antifasizam u bilo kom obliku.

U pricama o WW1, onako kako ih prica ovaj film imamo samo insistiranje na stradanju, vizuelno OK obradjeno, ali ni naznake o tome ko strada i zasto strada i ko je koga navuk'o - lions led by donkeys...

OK, nije film ucilo, nastavno sredstvo, ali ipak...

Blackadder je u neku ruku intelektualno posteniji...

  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Sa svime sto si napisao se slazem, ali se bojim da je to pravac koji nema veze sa filmom utoliko ukoliko se mozeda primeni na svaki ratnitm film/knjigu, na stranu sto - ma koliko zvucalo kao fraza - o ukusima nema diskusije.

Ne mogu da film ocenjujem strucnotm: mozda ima neke vrednosti koje ne umem da prepoznam, ali dozlaboga smuckana mesavina individualnih sudbina - koje bi BTW bile dovoljne za onoliko filmova - sa pruskim generalima, Fosom, Kompijenjom, nemackim mirovnim delegatima, onim cuvenim vagonom bez ikakve organske veze sa sustinom pa i radnjom - to je ono sto mi smeta.

A jos vise propustena prilika da se - a ne treba smetnuti sa uma da ce ova verzija da gradi WW1 narativ sledecih par decenija, bas kao sto je nastm gradjen na izvornom Remarku - da se zapljune po besmislenom WW1 klanju i pre svega po stravicnoj zloupotrebi idealizma i entuzijazma evropske omladine odvedene na klanicu zarad ciljeva o kojima u filmu ni naznake nema, bas kao ni o uzrocima WW1...

E. Hemingway

Bojim se da se radi o guranju pod tepih, inace narativu itekako prisutnom poslednjih par decenija: u sve vecoj magli su stvarni uzroci WW1, ili, da budem jasniji: u pricama o WW2 imamo strane, jasno razdvojene - nacizam/fasizam vs antifasizam u bilo kom obliku.

U pricama o WW1, onako kako ih prica ovaj film imamo samo insistiranje na stradanju, vizuelno OK obradjeno, ali ni naznake o tome ko strada i zasto strada i ko je koga navuk'o - lions led by donkeys...

OK, nije film ucilo, nastavno sredstvo, ali ipak...

Blackadder je u neku ruku intelektualno posteniji...

 

neverovatno je bas ovoliko nerazumevanje podteksta filma jos dopunjeno tom stalnom zabrinutoscu  o nekakvom revizionizmu i "guranju pod tepih" u eksplicitno najantiratnijem filmu snimljenom odavno...

sta tek reci o tome da nema "ni naznake o tome ko strada i zasto strada i ko je koga navuk'o", po tebi bi i "Dobri vojnik Svejk" bio revizionizam kada bi se citao na taj nacin. 

Odlicno su tu ukomponovani, moze se reci komplementarni su, rezovi sa blatnim masakrima u kontrapunktu sa generalima i politicarima, najzad kao kruna svega dolazi odlicno uradjena sekvenca sa poslednjim jurisem isprepletena sa potpisivanjem kapitulacije.

ovo je film o Velikom ratu koji sam dugo cekao. 

 

 

 

 

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment
5 minutes ago, 3opge said:

po tebi bi i "Dobri vojnik Svejk" bio revizionizam kada bi se citao na taj nacin. 

Po meni - nema ljutis - daleko si od razumevanja Svejka...;)

Jos manje od razumevanja popularnog, modernog WW1 revizionizma...

 

6 minutes ago, 3opge said:

ovo je film o Velikom ratu koji sam dugo cekao. 

Eto, docekao si, bilo bi OK da je to samo tvoj problem...

Ali OK - svakom svoje.

 

O&O

Link to comment
14 minutes ago, namenski said:

Po meni - nema ljutis - daleko si od razumevanja Svejka...;)

Jos manje od razumevanja popularnog, modernog WW1 revizionizma...

 

Eto, docekao si, bilo bi OK da je to samo tvoj problem...

Ali OK - svakom svoje.

 

O&O

 

najbolje je svo to tvoje trabunjanje o filmu pokopao upravo Hemingvej koga si citirao, ne moze se bolje sazeti size ovog filma. 

do tvoje naobrazbe o Svejku i revizionizmu mi je stalo kao do sveze usranih gaca.

 

Edited by 3opge
Link to comment

Kritika namenskog više govori o njemu nego o filmu. Svašta mu se prividja, podsvesno želi da to bude tako, kako bi nam otkrio veliku svetsku zaveru o relativizaciji i usput pokazao kako je stručan - najbolji na svet.

  • +1 1
Link to comment
43 minutes ago, Arkadija said:

Ja sam se bavila starom dobrom  hajdučijom.


:laugh:

 

Ne bih da me ne utamnice u hajduckoj sam penziji. A i nisam neki hajduk bila.

Potrazicu, verovatno ima na necemu sto vec placam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...