Jump to content
IGNORED

Na Zapadu nista novo (2022)


3opge

Recommended Posts

24 minutes ago, radisa said:

Ko nije čitao Remaraka, da krene redom, posle Na zapadu ništa novo, uzerti Povratak, pa Tri Ratna druga, pa Crni Obelisk... Hronologiija propasti nemačkog društva i srljanja u fašizam... I propasti malog čoveka...

 

AKo voli WWII, može da krene od Trijunfalne kapije i Noći u Lisabonu, preko Iskre Života i Vremena Života i Vemena Smrti do Senke u Raju...

 

Sve knjige su sa ove distance jezive na svoj način... Remarakova ideja da gotovo hronološki piše o događajima, sa minimalnim umetničkim uplivom je u stvari ono što ove knjige pre čini nekom hrnologijom vremena, nego umetničkim delima... A sve su vrhunsa dela, u stvari...

 

sve potpisujem i najtoplija preporuka.

 

ja sam Remarka prvi put pročitao u dahu........bio komplet kod mame u biblioteci, sve knjige, bio neki letnji raspust između trećeg i četvrtog razreda gimnazije, sažvakao sam to, ne znam dal sam napolje išao uopšte, koliko me je "uzelo"

 

malo upozorenje.....Ljubi bližnjeg svog......znači, na kraju sam plakao kao malo dete

 

posle sam čitao pojedine knjige ponovo. ali generalno ne mogu da se setim da su me bilo čija dela toliko okupriala i da sam ih pročitao u tako kratkom roku

  • +1 3
Link to comment

Meni je Crni obelisk ostao u najboljem sećanju i najjači utisak mi je ostavila ta knjiga, zato što sam je čitao dok su bile sankcije, inflacija i posleratno sranje u državi koja nije učestvovala u tim ratovima.

  • +1 8
Link to comment

Ceo opus je fantastičan. 

Mene ja fascinirala ona o izbeglicama između dva rata, ne mogu da se setim imena. 

I Hasel je dobar, jednostavniji i lakši za čitanje. Čak bi se moglo reći i da je aktuelniji od Remarka, na žalost. 

Link to comment
22 minutes ago, Filozof manijak said:

Meni je Crni obelisk ostao u najboljem sećanju i najjači utisak mi je ostavila ta knjiga, zato što sam je čitao dok su bile sankcije, inflacija i posleratno sranje u državi koja nije učestvovala u tim ratovima.

Crni Obelisk je verovatno nejgova najfilozofskija knjiga, i meni barem, najbolja, sa zanatske strane... Najstarije knjige kao da su pisane nekom nevinom, gimnazijalskom rukom, čoveka koji pokušava da zapiše nešto što miu je važno, a da nekako i pobegne od toga...

 

Na Crnom Obelisku je to zreo pisac koji mnog bolje barata i rečenicom i sadržajem, nema potrebe da beži, emocija je tu i svedena na meru...

 

Obožavam tu knjigu...

  • +1 5
Link to comment

Jos jedan glas za crni obelisk, citao sam je u dahu i nekom magnovenju, gutao stranice, poistovecivao se sa junacima, bas mi je legla i promenila me u dobroj meri. Tu sam i saznao da je zapravo remark bio jevrejin, prezime pravo bilo je kramer, pa ga je pisao otpozadi da bi mogao da objavljuje. 

  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment
Jos jedan glas za crni obelisk, citao sam je u dahu i nekom magnovenju, gutao stranice, poistovecivao se sa junacima, bas mi je legla i promenila me u dobroj meri. Tu sam i saznao da je zapravo remark bio jevrejin, prezime pravo bilo je kramer, pa ga je pisao otpozadi da bi mogao da objavljuje. 
I još jedan

Čitao sam ih kao dete još osamdesetih, imali smo kod kuće kompletnog Remarka...

Nisam ni sanjao da ću deset godina kasnije preživeti i Crni obelisk i Noć u Lisabonu
  • +1 1
Link to comment

Osamdesetih je svaka kuća srednje klase koja drži do sebe imala Remarkova sabrana dela i svaki gimnazijalac je imao moralnu obavezu da pročita sve. Komplet je imao crvene korice. Koliko me sećanje služi nisam pročitala Na zapadu ništa novo, jer mi je, valjda, mama rekla da je to klanica po rovovima.

Sve  ostale preporučujem redom kako je rekao Radisa.

 

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, Arkadija said:

Osamdesetih je svaka kuća srednje klase koja drži do sebe imala Remarkova sabrana dela i svaki gimnazijalac je imao moralnu obavezu da pročita sve. Komplet je imao crvene korice. Koliko me sećanje služi nisam pročitala Na zapadu ništa novo, jer mi je, valjda, mama rekla da je to klanica po rovovima.

Sve  ostale preporučujem redom kako je rekao Radisa.

 

Ja imam neko izdanje iz 65-te Otokar Kersovani, nema jadna ni korice, br. 8 , sve osyale dobile noge od pozajmljivanja, samo Crni obelisk nisam dao nikome.

Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Osamdesetih je svaka kuća srednje klase koja drži do sebe imala Remarkova sabrana dela i svaki gimnazijalac je imao moralnu obavezu da pročita sve. Komplet je imao crvene korice. Koliko me sećanje služi nisam pročitala Na zapadu ništa novo, jer mi je, valjda, mama rekla da je to klanica po rovovima.

Sve  ostale preporučujem redom kako je rekao Radisa.

 

 

tacno se secam, jesu bile mozda zuckaste horizontalne prugice na crvenim ledjima knjige?

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, MocaVukotic said:

..

Tu sam i saznao da je zapravo remark bio jevrejin, prezime pravo bilo je kramer, pa ga je pisao otpozadi da bi mogao da objavljuje. 

Siguran si? 

Link to comment

Remarque was born on 22 June 1898, as Erich Paul Remark, to Peter Franz Remark and Anna Maria (née Stallknecht), a working-class Roman Catholic family in Osnabrück.[3] He was never close with his father, a bookbinder, but he was close with his mother and he began using the middle name Maria after World War I in her honor.[4] Remarque was the third of four children of Peter and Anna. His siblings were his older sister Erna, older brother Theodor Arthur (who died at the age of five or six), and younger sister Elfriede.[5]

The spelling of his last name was changed to Remarque when he published All Quiet on the Western Front in honor of his French ancestors and in order to dissociate himself from his earlier novel Die Traumbude.[6] His grandfather had changed the spelling from Remarque to Remark in the 19th century.[7] Research[when?] by Remarque's childhood and lifelong friend Hanns-Gerd Rabe proved that in fact Remarque had French ancestors – his great-grandfather Johann Adam Remarque, who was born in 1789, came from a French family in Aachen.[8] This is contrary to the falsehood – perpetuated by Nazi propaganda – that his real last name was Kramer ("Remark" spelled backwards) and that he was Jewish.[9][10]

 

Edited by 3opge
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Pa eto zavela me nazi propaganda. To je ispravka novijeg datuma, jer ja sam to sigurno negde procitao kao fakt.

Kako god, vidim da je bio ozenjen sa polet godar, koja je bila jedna od zena carlija caplina, to je zanimljivo. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...