Jump to content
IGNORED

Francuska


Mil@n

Recommended Posts

Ima tema Pariz, ova može da bude opštije prirode.

 

Sa radošću mogu da obavijestim da se vraćam putovanjima još od Norveške 2018 ili 19, te korona, te problemi na poslu zbog iste, itd, itd, ali vreme je na povratak i to sa zemljom koja je jedina zemlja zapadne Evrope dge se nisam zapljunuo.

 

Imamo 4 cela dana odprilike, 21-25.11, letimo u Nicu, pa ćemo malo Azurna obala, rent-a-car i tako to.

 

Ono što me zanima su preporuke must see u toj regiji, pogotovu prirodne lepote, vidim da iznad obale ima dostanacionalnih parkova, pretpostavljam i mnogo lepog, kad kažem prirodne lepote mislim nešto što se ne bi smelo propustiti tipa vodopadi, jezerca, i tome slično, ukratko, šta god vredno pažnje. Naravno, ne moraju preporuke biti samo "prirodne" prirode.

Imamo mesec dana pa ću se i sam baciti na istraživanje.

 

Hvala unapred. 

  • +1 1
Link to comment

mi letimo sutra za nicu gde ostajemo 1 dana i onda do avinjona gde spavamo 3 noci. u sredu letimo iz marseja kuci.

pored nice i avinjona, u planu su:

- arl i nim vozom iz avinjona

- ekskurzija po selima oko avinjona

- malo svrckanje sa prtljagom po marseju

 

pisacu kad se vrnem

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Đir po nekim seocima je must, to svakako nećemo propustiti, samo da vidimo koja i šta.

 

Najzanimljivije mi je po putovanjima da obilazim mesta koja su 0 turistička i nema turista... 

Edited by Mil@n
Link to comment

@Ros iz Marseja (valjda jos uvek) moze brodom do Île d'If, malo je, ima muzej u tvrdjavici posvecen Monte Kristo prici. Ili brodicem u obilazak calanques, isla sam pre X godina ali iz obliznjeg ribraskog mestasca Casis. 

  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, Mil@n said:

Đir po nekim seocima je must, to svakako nećemo propustiti, samo da vidimo koja i šta.

 

Najzanimljivije mi je po putovanjima da obilazim mesta koja su 0 turistička i nema turista... 

 

hocete li biti smesteni u Nici?

nisam gledao sta je tamo za videti, osim ono sto se moze za jedno popodne i vece videti. 

Link to comment
4 hours ago, Lucia said:

@Ros iz Marseja (valjda jos uvek) moze brodom do Île d'If, malo je, ima muzej u tvrdjavici posvecen Monte Kristo prici. Ili brodicem u obilazak calanques, isla sam pre X godina ali iz obliznjeg ribraskog mestasca Casis. 

 

tesko da bi to stigli.

stici cemo u marsej oko 10-11 ujutro, a vec u 16 moramo na aerodrom. neki drugi put, kad budemo duze ostali u provansi

  • +1 1
Link to comment
Just now, Ros said:

 

hocete li biti smesteni u Nici?

nisam gledao sta je tamo za videti, osim ono sto se moze za jedno popodne i vece videti. 

 

Ako budemo, to će biti na veče, svuda ćemo biti na veče smešteni. Sumnjam da ćemo je obići od kada stignemo do uveče, tako da 99% noćimo tamo negde. Iskopaću neki hostel ili AirBnB...

Link to comment
Just now, Mil@n said:

 

Ako budemo, to će biti na veče, svuda ćemo biti na veče smešteni. Sumnjam da ćemo je obići od kada stignemo do uveče, tako da 99% noćimo tamo negde. Iskopaću neki hostel ili AirBnB...

 

avinjon ti je mozda najbolja varijanta za taj deo francuske. da ti bude baza.

rentanje auta je dosta skupo. nisam nasao nista ispod 75€ na dan. zato sam resio da se ne zezam sa autom vec da koristim zeleznicu koja je brza i nije skupa.

osim tgv-a. od nice do avignon tgv sam platio 128€ za nas dvoje.

lokalni vozovi su jeftini. avignon - arles je 8,40€ po osobi

  • Hvala 1
Link to comment
14 minutes ago, Ros said:

 

avinjon ti je mozda najbolja varijanta za taj deo francuske. da ti bude baza.

rentanje auta je dosta skupo. nisam nasao nista ispod 75€ na dan. zato sam resio da se ne zezam sa autom vec da koristim zeleznicu koja je brza i nije skupa.

osim tgv-a. od nice do avignon tgv sam platio 128€ za nas dvoje.

lokalni vozovi su jeftini. avignon - arles je 8,40€ po osobi

 

Ovo što je iskočilo na wizzu u toku book-ovanja, a i posle što sam pogledao na 1 2 sajta, našao sam 4 dana pežo 208 za 180e... 

Link to comment

voz je svakako jeftin, ali si sa njim i autobusima u Provansi ograničen na samo veće gradove. Avinjon, Arl, Nim... 

Marsej preskoči, ALI će ti se jako dopasti hajk u nacionalnom parku Les Calanques, koji je odmah pored Marseja. Od hajkovanja može i Montagne Sainte Victoire, pored Aix-a (ali bih uvek uzeo Kalank)

dakle, moje preporuke u Provansi: od gradova - Arles, Avignon, Nimes, Aix (tim redom). Sela - Baux de Provence, Gordes, Rousillon... (pišem u izvornom francuskom obliku, da ne bude posle zabune)

Dodaš i Les Calanques (daću ti moj trek, ako si zainteresovan) i eto ti ta 4 sjajna dana. Bez da i provedeš dan na Azurnoj obali.  

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Mil@n said:

 

Ovo što je iskočilo na wizzu u toku book-ovanja, a i posle što sam pogledao na 1 2 sajta, našao sam 4 dana pežo 208 za 180e... 

 

to je odlicna cena. verovatno sto je jos dalje od glavne sezone. 

 

evo kako nas plan izgleda:

1. dan Nica

2. dan Avignon

3. dan:

  • Arles 

    • Arles Amphitheatre, 1 Rdpt des Arènes, 13200 Arles, France 

    • Roman Theatre of Arles, 1 Rue du Cloître, 13200 Arles, France 

    • The Arles market, Bd des Lices, 13200 Arles, France 

    • Cloître Saint-Trophime, 20 Rue du Cloître, 13200 Arles, France 

    • L'espace Van Gogh, Pl. Félix Rey, 13200 Arles, France 

    • Nazad kejom pored Rone do stanice 

    • Voz do Nimes; 13:14 – 23 minuta 

  • Nimes 

    • Fontaine Pradier, 1 Esp Charles de Gaulle, 30000 Nîmes, Frankreich 

    • Amphitheater von Nîmes, Bd des Arènes, 30000 Nîmes, Frankreich 

    • Maison Carrée, Pl. de la Maison Carrée, 30000 Nîmes, Frankreich 

    • Jardin de La Fontaine, 26 Quai de la Fontaine, 30000 Nîmes, Frankreich 

    • Tour Magne, Les Jardins de la Fontaine Place Guillaume Apollinaire, 30000 Nîmes, Frankreich 

    • Nîmes Cathedral, Pl. aux Herbes, 30000 Nîmes, Frankreich 

    • Mairie de Nîmes, 1 Pl. de l'Hôtel de ville, 30000 Nîmes, Frankreich 

4. dan, organizovani izlet iz Avignona

 

DayTrip "Full-Day Highlights of Provence Tour from Avignon" - 115€ po osobi 

Stop At: 400 route du Pont du Gard La Bégude, 30210 Vers-Pont-du-Gard France 

Stop At: Abbaye Notre-Dame de Senanque, D177a, 84220, Gordes France 

Stop At: Fontaine de Vaucluse, Fontaine de Vaucluse, Vaucluse, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Gordes, Gordes, Luberon, Vaucluse, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Roussillon, Roussillon, Gordes, Luberon, Vaucluse, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Saint-Remy-de-Provence, Saint-Remy-de-Provence, Bouches-du-Rhone, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Les Baux de Provence, Les Baux de Provence, Bouches-du-Rhone, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

 

5. dan malo svrljanja po marseju, posto iz marseja letimo nazad

Link to comment
1 hour ago, Ros said:

 

4. dan, organizovani izlet iz Avignona

 

DayTrip "Full-Day Highlights of Provence Tour from Avignon" - 115€ po osobi 

Stop At: 400 route du Pont du Gard La Bégude, 30210 Vers-Pont-du-Gard France 

Stop At: Abbaye Notre-Dame de Senanque, D177a, 84220, Gordes France 

Stop At: Fontaine de Vaucluse, Fontaine de Vaucluse, Vaucluse, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Gordes, Gordes, Luberon, Vaucluse, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Roussillon, Roussillon, Gordes, Luberon, Vaucluse, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Saint-Remy-de-Provence, Saint-Remy-de-Provence, Bouches-du-Rhone, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

Stop At: Les Baux de Provence, Les Baux de Provence, Bouches-du-Rhone, Provence-Alpes-Cote d'Azur 

 

 

ovu istu turu sam odradio pre 6 godina i bez preterivanja mogu da kazem da mi je to jedan od 5 najlepsih dana u zivotu.

Nema zajebancije - sto je Toskana za Italiju to je Provansa za Francusku. Rimski akvadukt mi je ostavio 10 puta jaci utisak nego Koloseum, a brdo u Roussillion-u iz kojeg se dobija oker boja (pa su i fasade kuca u selu oker) je spektakl za sebe.

Ima par deonica puta gde su se drvoredi spojili krosnjama iznad vozila pa se ima utisak kao da prolazis kroz nestvarni zeleni tunel. Tako da kamera/telefon budu spremni u prevoznom sredstvu.

 

U Avinjonu obavezno prosetati najromanticnijom ulicom na svetu Rue de Tenturires i zaviriti u dvoriste hotela Cloitre Saint Louis gde su drva platana kao iz nekog Tolkinovog romana.

Od Papine palate ne ocekivati mnogo (ja sam isao u vreme festivala pa je tamo, kao sto se zna glavna pozornica, ali unutra u samoj palati nije ostalo mnogo). Ipak pogled na trg sa terase palate je cool.

 

Marsej mi je jedan od najruznijih gradova na mojoj listi za lexikon 'Najlepsi i najruzniji gradovi sveta' :D ali nikako ne zelim ikoga da odvracam 

Edited by centrifuga
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...