Jump to content
IGNORED

Solarni paneli


jezovuk

Recommended Posts

10 hours ago, Tale said:

U pravu si, ne razumemo se.

Zato i postavljam pitanja jer mi kod tvoje računice izmiče zašto se fokusiraš na subvenciju u trenutku kada znaš da su podigli cenu opreme upravo zbog subvencije. Verujem da se u direktnom ugovoru cena može korigovati u tvoju korist.

Naveo sam ti primer Lidije (Vrele gume) koja je shvatila da proizvodi dovoljno energije za svoje potrebe, da će višak "sipati" u bateriju EV. 

 

Da imam kuću definitivno bih uložio novac u solar jer bi mi obezbedio uslovnu nezavisnost od mreže za koju ne znam kako će funkcionisati u bliskoj budućnosti.

 

Ovde ću se zaustaviti.

 

b1. Ovaj primer koji sam naveo, elektrana od 6,3 kW koja košta 6.600 evra, je najpribližnija ekonomskoj ceni od 1.000 evra/kW. Zato se fokusiram na subvenciju. Po rečima direktora te firme taj su "paket" napravili da bi se najviše izvuklo od subvencije, jer je ona limitirana na max 430.000 dinara s jedne strane i 6 kWp instalirane snage s druge strane. Nije primerena ni mom niti većini domaćinstava koja se ne greju na struju, jer "bacaš" mnogo proizvedene struje tj. poklanjaš EPS-u. Ali tako je kako je, pošto je moj pokušaj da individualizujem elektranu shodno svojim potrebama se završio tako da mi je za elektranu od 3.15 kWp traženo 5.680 evra (1.800 evra/kW) od prvog odn. 7.000 evra (2.222 evra/kW) od sledećeg ponuđača, pa sam tu stao.

 

b2. Kako se može korigovati, kad bez subvencije plaćaš 6.600 evra a sa subvencijom 3.300? Koja je tu matematika? Ni sa subvencijom se ne isplati, kamoli bez.

 

b3. Varijanta sa baterijama (off-grid) se pa tek ne isplati. Prvo je inicijalno mnogo skuplja, a drugo baterije imaju ograničeni vek trajanja od otprilike 1.500 ciklusa punjenja i pražnjenja, pri dubini pražnjenja (DoD, depth of discharge) od 50%. To je 3-4 godine max. Znači, menjaš ih pet puta za vek trajanja panela. To se isplati samo i jedino tamo gde nema ED mreže i gde se povremeno boravi (vikendice itd.).

 

To sa nezavisnošću od mreže je i meni bila inicijalna ideja, jer mnogo dobro zvuči, u fazonu nestane struja u celom kvartu a ti je imaš lagano i baš te briga, jer je još i džabe. Međutim, ne da nije džabe, nego boli koliko je skupo, jer ti hibridni sistemi (on-grid/off-grid) sa baterijama/akumulatorima na ovu gore računicu dodaju još cca 1.500 evra.

Na kraju sam sinoć napravio kalkulaciju za najmanju moguću elektranu od 2,05 kWp, bez baterija i bez povezivanja na EDS, koja bi u julu proizvodila oko 320 kW/h danju i koje bih "pojeo" sam u višoj tarifi, samo da smanjim račun za struju; i koju bih finansirao sam sa 2.000 evra. Po trenutnoj računici isplatio bih je za 8 godina, i mislim da je to jedino što bi relativno vredelo. Relativno, jer je povrat investicije od 8 godina u ekonomiji jaaaako dug period. Ako u budućnosti padnu cene i dođe tipa do 5 godina max, sa daljim vekom eksploatacije od 15 godina, onda bi se već isplatilo. Ovako je i to pitanje...

Edited by Tribun_Populi
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 18.11.2022. at 23:11, Tale said:

Naveo sam ti primer Lidije (Vrele gume) koja je shvatila da proizvodi dovoljno energije za svoje potrebe, da će višak "sipati" u bateriju EV.

 

Nije ti palo na pamet da Lidija (Vrele gume) ima prijatelja koji valja solarne panele ili tako nesto?

 

Inace, isto sam racunao i preracunavao kao Tribun, imam uslova, krov okrenut jugu, ne grejem se na struju i manje vise - ne isplati se pri sadasnjim uslovima.

 

Osim ako nisi bar Lidija. :D

Link to comment

Nisam ulazio u detalje, ali znam da se ovde kod mene solar isplati i da ga svi koje znam da žive u kući imaju. Međutim, ovde dobiješ kešovinu po fer ceni za svaki kWh koji ubaciš u mrežu. Godišnji obračun, gleda se cena u trenutku ubacivanja/povlačenja energije u/iz mreže. Ako uzimaš noću, a daješ istu količinu danju onda si zaradio. Račun se plaća paušalno na mesečnom nivou i te uplate se ubace u obračun. 

 

Moj kolega još uvek ima povoljan ugovor za gas, a struja je skupa i onda koristi gas za sve što može a proizvedenu struju gura u mrežu jer mu je ona dva i po skuplja od gasa. Ovo "rešenje" bez mogućnosti da dobiješ pare pa još sa ograničenjem po tarifama je bruka i sramota.

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, JozoMujica said:

 

Nije ti palo na pamet da Lidija (Vrele gume) ima prijatelja koji valja solarne panele ili tako nesto?

 

Inace, isto sam racunao i preracunavao kao Tribun, imam uslova, krov okrenut jugu, ne grejem se na struju i manje vise - ne isplati se pri sadasnjim uslovima.

 

Osim ako nisi bar Lidija. :D

Nije, čitam iskustva koja nađem i poredim ih.

Link to comment
3 minutes ago, Tale said:

Nije, čitam iskustva koja nađem i poredim ih.

 

OK, nego sam kad su lična ulaganja u pitanju prilično skeptičan prema mišljenju nekog ko živi (na prilično visokoj nozi) od marketinga.

  • +1 4
Link to comment

Treba staviti sve na papir, koliko košta, koliko trošiš, koliko dobiješ za ubacivanje struje u mrežu i koliko košta struja iz mreže. Ovde u Nemačkoj se već duže u principu ne isplati da proizvodiš struju koju samo ubacuješ u mrežu zato što je struja koju uzimaš iz mreže daleko skuplja. Najveća ušteda je ako uspevaš svu struju koju proizvedeš sam i da potrošiš, jer je po sadašnjim cenama jedno 5-8x jeftinija od struje koju dobijaš iz mreže. Ali ta računica ne mora da važi u drugim uslovima.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...