Jump to content
IGNORED

Solarni paneli


jezovuk

Recommended Posts

Za kockare i avanturiste postoji i tzv peer-to-peer lending. Ima dosta sajtova koji nude razne forme investiranja kroz kreditiranje drugih korisnika (firme/fizička lica). Dosta popularno na Baltiku. Neki prihvataju uplate iz Srpskih banaka, ali pitanje je kako naša poreska tretira to. Primeri za guglanje: mintos, crowdestate, bulkestate, peerberry. Ima ih gomila, sa raznim modelima ulaganja i nivoom pouzdanosti.

 

A ko nije lenj da se cima, a hoće nešto opipljivo i blizu, trenutno deluje isplativo praviti solarnu elektranu. Paneli (sa instalacijom i pratećom opremom) su oko 1000 eur/kwp, 1 kwp (kw peak power instalisana snaga) u srbiji daje oko 1200-1300 kwh energije godišnje (jugoistok oko 1300, bg oko 1250). EPS plaća valjda 9 evrocenti / kwh (dugoročni ugovor), moguće da ima firmi koje bi dale i više, obzirom na trenutno stanje na tržištu. Potrebna površina (za same panele) je reda 0.5m2/kwp. Može na zemlju, može na objekat. Rok trajanja panela je 25-30 godina, degradacija snage tipa 0.5% godišnje ili malo više. Pitanje je koliko je komplikovana papirologija, mada bi trebalo da su dosta olakšali za elektrane manje snage (ipak, vrv su neki meseci čekanja u pitanju). Sami paneli ne zagađuju, mada su nezgodni za reciklažu. Održavanje bi trebalo da je lako/jeftino (nema pokretnih delova). Naravno, uvek može da se desi da ih neko kamenuje u prolazu, pa treba uračunati i osiguranje itd. Sve u svemu, 'investment idea', ali pre (polu-)biznis nego štednja :)

Link to comment

RTI = ROI? Računao sam ugrubo napamet, sad ću da probam ovde da popišem stavke:

 

Ulaganje:

- Zemljište + noseća konstrukcija - ? 

- Paneli + montaža (na postojeću konstrukciju) + oprema (inverter, kablovi, monitoring sa net vezom) - cca 1000 eur/kwp (oko 5 m2 panela, zavisi od modela - u prethodnom postu sam omašio površinu za red veličine); za tipa 10 kwp je cena recimo 12k eur, za 100+ kwp može i ispod 1000 eur/kwp

- Priključak i takse - zavisi od lokacije i snage (https://elektrodistribucija.rs/index.php/postupak-prikljucenja-na-dsee/postupak-prikljucenja-u-objedinjenoj/cene-prikljucenja); manje elektrane (sve što nije u megavatima svakako) se kače preko elektrodistribucije, ne preko EPSa; propisi su dosta olabavljeni za manje snage, ali nisam se raspitao za tačnu proceduru (probao da kopam po netu malo, al bolje pitati)

- Ima dosta firmi koje sad rade 'ključ u ruke', nude i rešavanje papirologije, taksi itd., uglavnom su reklame usmerene ka kućnim instalacijama sa idejom dvosmernog 'prosumer' obračuna (kwh za kwh) i smanjenja računa za struju, ali verovatno znaju i proceduru za komercijalne instalacije

- Garancija na ispravnost panela je obično 10-12 godina, garancija na krivu gubitka snage obično 25g (pad na 75-85% inicijalne snage)

 

Održavanje i operativa:

- Porez

- Osiguranje

- Sitne popravke (kablovi?), čišćenje, zaštitni premazi?

- Utrošak vremena na nadzor, komunikaciju sa distribucijom (slanje prognoze proizvodnje ako mora za male elektrane, za veće mora; očitavanje stvarne proizvodnje, fakturisanje itd.)

 

Prihod:

- 1 kwp panela proizvede dnevno cca 4kwh energije

- EPS plaća trenutno 9 ec/kwh (nije menjan iznos od 2016!) za solar na zemlji (treba steći status povlašćenog proizvođača)

- Trenutna veleprodajna tržišna cena u srbiji i evropi je (u divljim rasponima) između 0.2 i 1 eur / kwh, zavisno od dana trgovanja i perioda isporuke (day ahead ili forward za naredni kvartal/godinu); http://seepex-spot.com/en/ ; https://transparency.entsoe.eu/transmission-domain/r2/dayAheadPrices/show?name=&defaultValue=true&viewType=GRAPH&areaType=BZN&atch=false&dateTime.dateTime=17.09.2022+00:00|CET|DAY&biddingZone.values=CTY|10YAL-KESH-----5!BZN|10YAL-KESH-----5&resolution.values=PT15M&resolution.values=PT30M&resolution.values=PT60M&dateTime.timezone=CET_CEST&dateTime.timezone_input=CET+(UTC+1)+/+CEST+(UTC+2)https://www.eex.com/en/market-data/power/futures#{"snippetpicker"%3A"EEX-PXE Serbian Power Futures"}

- Neka očekivanja su da će da se stabilizuje sve na cca 100 eur/mwh (0.1 eur/kwh) u narednih par godina, al to niko živ ne zna zasigurno

- EPS / država daje status povlašćenog proizvođaća na 12 godina valjda,ali menja cene uredbom, retko

- EPS je nepouzdan: https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/eps-nema-sest-miliona-evra-da-plati-dug-proizvodjacima-zelene-struje/

- EPS nije 'the only game in town' - ima i drugih firmi koje se time bave, al pitanje ko bi zezao sa sitnim proizvođačima ko eps

 

Našao upravo sajt relevantne agencije, sa dokumentima:

https://www.aers.rs/Index.asp?l=1&a=121

 

ROI za 50 kwp elektranu sa trenutnom eps cenom:

- ulaganje: paneli 50k eur + zemljište (recimo 500 m2 - 5 ari - recimo 2-3k eur) + konstrukcija bogapitaj (recimo još par hiljada) + priključak i takse (jebemliga, al što jeftinija zemlja, to skuplji priključak, garantovano); recimo sve u svemu 60k eur krajnje odoka

- operativa: porez (d.o.o. ili preduzetnik), održavanje i osiguranje recimo 30-35% prihoda; gubitak efikasnosti 20% za 25 godina - nek bude fiksan odbitak 10% tokom celih 25g, lakša je računica

- prihod godišnji bruto, bez gubitaka: 1250 kwh/kwp x 50 kwp x 0.09 eur/kwh = ~5600 eur

- prihod godišnji neto, uprosečen na 25 godina: 5600 eur x 0.9 (pad efikasnosti) x 0.67 (porez i održavanje) = ~3400 eur (više prvih godina)

 

Dakle, 60k ulaganja, cca. 3.5k godišnjeg prihoda. Može 'jeftinije' ulaganje na veće snage i ko već ima zemljište ili veliki krov (eps plaća više struju sa krovne instalacije nego sa zemljišta), vrv sam i porez i osiguranje precenio, a ako zaživi tržište drugi će vrv plaćati više od epsa. Dakle, ROI minimum 6%, vrv i više pogotovo dok su paneli novi. Najgori scenario, kao i uvek u Srbiji, država zabrani konkurenciju i ne plaća svoje obaveze. Sve u svemu, nije loše na papiru, u praksi je biznis u Srbiji...

Edited by jezovuk
  • Hvala 3
Link to comment
14 minutes ago, jezovuk said:

RTI = ROI? Računao sam ugrubo napamet, sad ću da probam ovde da popišem stavke:

 

Ulaganje:

- Zemljište + noseća konstrukcija - ? 

- Paneli + montaža (na postojeću konstrukciju) + oprema (inverter, kablovi, monitoring sa net vezom) - cca 1000 eur/kwp (oko 5 m2 panela, zavisi od modela); za tipa 10 kwp je cena recimo 12k eur, za 100+ kwp može i ispod 1000 eur/kwp

- Priključak i takse - zavisi od lokacije i snage (https://elektrodistribucija.rs/index.php/postupak-prikljucenja-na-dsee/postupak-prikljucenja-u-objedinjenoj/cene-prikljucenja); manje elektrane (sve što nije u megavatima svakako) se kače preko elektrodistribucije, ne preko EPSa; propisi su dosta olabavljeni za manje snage, ali nisam se raspitao za tačnu proceduru (probao da kopam po netu malo, al bolje pitati)

- Ima dosta firmi koje sad rade 'ključ u ruke', nude i rešavanje papirologije, taksi itd., uglavnom su reklame usmerene ka kućnim instalacijama sa idejom dvosmernog 'prosumer' obračuna (kwh za kwh) i smanjenja računa za struju, ali verovatno znaju i proceduru za komercijalne instalacije

- Garancija na ispravnost panela je obično 10-12 godina, garancija na krivu gubitka snage obično 25g (pad na 75-85% inicijalne snage)

 

Održavanje i operativa:

- Porez

- Osiguranje

- Sitne popravke (kablovi?), čišćenje, zaštitni premazi?

- Utrošak vremena na nadzor, komunikaciju sa distribucijom (slanje prognoze proizvodnje ako mora za male elektrane, za veće mora; očitavanje stvarne proizvodnje, fakturisanje itd.)

 

Prihod:

- 1 kwp panela proizvede dnevno cca 4kwh energije

- EPS plaća trenutno 9 ec/kwh (nije menjan iznos od 2016!) za solar na zemlji (treba steći status povlašćenog proizvođača)

- Trenutna veleprodajna tržišna cena u srbiji i evropi je (u divljim rasponima) između 0.2 i 1 eur / kwh, zavisno od dana trgovanja i perioda isporuke (day ahead ili forward za naredni kvartal/godinu); http://seepex-spot.com/en/ ; https://transparency.entsoe.eu/transmission-domain/r2/dayAheadPrices/show?name=&defaultValue=true&viewType=GRAPH&areaType=BZN&atch=false&dateTime.dateTime=17.09.2022+00:00|CET|DAY&biddingZone.values=CTY|10YAL-KESH-----5!BZN|10YAL-KESH-----5&resolution.values=PT15M&resolution.values=PT30M&resolution.values=PT60M&dateTime.timezone=CET_CEST&dateTime.timezone_input=CET+(UTC+1)+/+CEST+(UTC+2)https://www.eex.com/en/market-data/power/futures#{"snippetpicker"%3A"EEX-PXE Serbian Power Futures"}

- Neka očekivanja su da će da se stabilizuje sve na cca 100 eur/mwh (0.1 eur/kwh) u narednih par godina, al to niko živ ne zna zasigurno

- EPS / država daje status povlašćenog proizvođaća na 12 godina valjda,ali menja cene uredbom, retko

- EPS je nepouzdan: https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/eps-nema-sest-miliona-evra-da-plati-dug-proizvodjacima-zelene-struje/

- EPS nije 'the only game in town' - ima i drugih firmi koje se time bave, al pitanje ko bi zezao sa sitnim proizvođačima ko eps

 

Našao upravo sajt relevantne agencije, sa dokumentima:

https://www.aers.rs/Index.asp?l=1&a=121

 

ROI za 50 kwp elektranu sa trenutnom eps cenom:

- ulaganje: paneli 50k eur + zemljište (recimo 500 m2 - 5 ari - recimo 2-3k eur) + konstrukcija bogapitaj (recimo još par hiljada) + priključak i takse (jebemliga, al što jeftinija zemlja, to skuplji priključak, garantovano); recimo sve u svemu 60k eur krajnje odoka

- operativa: porez (d.o.o. ili preduzetnik), održavanje i osiguranje recimo 30-35% prihoda; gubitak efikasnosti 20% za 25 godina - nek bude fiksan odbitak 10% tokom celih 25g, lakša je računica

- prihod godišnji bruto, bez gubitaka: 1250 kwh/kwp x 50 kwp x 0.09 eur/kwh = ~5600 eur

- prihod godišnji neto, uprosečen na 25 godina: 5600 eur x 0.9 (pad efikasnosti) x 0.67 (porez i održavanje) = ~3400 eur (više prvih godina)

 

Dakle, 60k ulaganja, cca. 3.5k godišnjeg prihoda. Može 'jeftinije' ulaganje na veće snage i ko već ima zemljište ili veliki krov (eps plaća više struju sa krovne instalacije nego sa zemljišta), vrv sam i porez i osiguranje precenio, a ako zaživi tržište drugi će vrv plaćati više od epsa. Dakle, ROI minimum 6%, vrv i više pogotovo dok su paneli novi. Najgori scenario, kao i uvek u Srbiji, država zabrani konkurenciju i ne plaća svoje obaveze. Sve u svemu, nije loše na papiru, u praksi je biznis u Srbiji...

Da ROI, na RTI... Sorry, radim sa nekim Rumunima u poslednje vreme, oni koriste to, pa sam prespoio...

 

Hvala, više donosi, na papiru, od nekog pasivnog stana (pogotovo što za 60K u NS i BG više ništa normalno ne možeš kupiti)... Vredi razmisliti, čak iako je Srbija...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ček, šta vi to vidite što ja ne vidim?

 

Quote

60k ulaganja, cca. 3.5k godišnjeg prihoda

60/3,5 = 17,14. Znači "samo" 17 godina da ga otplatiš.
Za to vreme stan donosi npr 250€ * 12 = 3.000€ godišnje.
Ali stan uvek možeš da prodaš (i skuplje nego što si ga kupio), a panele kada im istekne rok trajanja možeš samo badava u reciklažu.

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, salerokada said:

Ček, šta vi to vidite što ja ne vidim?

 

60/3,5 = 17,14. Znači "samo" 17 godina da ga otplatiš.
Za to vreme stan donosi npr 250€ * 12 = 3.000€ godišnje.
Ali stan uvek možeš da prodaš (i skuplje nego što si ga kupio), a panele kada im istekne rok trajanja možeš samo badava u reciklažu.

Tako je, to mi je promaklo...

 

 

Link to comment

Računica je (čini mi se) dosta defanzivna i krajnje odokativna, ali tačno je da sa trenutnom cenom koju daje eps i njihovom (ne)pouzdanošću to nije baš tako super. Ali moderni paneli bi trebalo da traju i dosta preko 25 godina,  održavanje bi trebalo da je prostije čak i od rente stana, efikasnost je veća prvih godina. Ako već poseduješ krov/zemlju i ako zaživi non-eps konkurencija...

 

Ali onda opet, status povlašćenog proizvođača se dobija na (valjda) 12 godina, šta posle?

 

A ima i realnih iskustava (ljudi nisu ni mogli da dobiju status povl proiz): https://balkangreenenergynews.com/rs/iz-licnog-iskustva-sta-vas-sve-ceka-ako-u-srbiji-zelite-da-postanete-prozjumer/

 

Što više raspisujem, stančić ili vikendica za airbnb izdavanje sve bolje zvuči :laugh:

Edited by jezovuk
  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, desboj said:

Smem li legalno da koristim sistem paneli-baterija-električni auto, bez da se kačim na mrežu? To dosta uprošćuje priču, verujem i da se više isplati....

Naravno...

 

Ili da stavis na vikendicu koja nema struju, na primer...

Link to comment
1 hour ago, desboj said:

Smem li legalno da koristim sistem paneli-baterija-električni auto, bez da se kačim na mrežu? To dosta uprošćuje priču, verujem i da se više isplati....

Apsolutno. Samo što "više se isplati" deo važi samo ako si ionako hteo da kupiš električni auto i da sve pare koje bi zaradio od prodaje struje iz panela potrošiš na račun za struju :)

Edited by jezovuk
Link to comment

Ima u Marka Žvaka ovaj lik sa Fruške Gore koji nema struju i koristi panel.
Ali ja na panele više gledam kao na priliku da uštediš na računu za struju nego da nešto zaradiš.

Ja kod kuće na selu imam veliku površinu krova od čega je jedno 2/3 pogodno za solar (preostala 1/3 je okrenuta ka severu). I privlači me ta ideja. Ali tamo mi je keva, ne troši se mnogo struje pa nije baš skalabilno da ih postavljam.

Možda priča o panelima može se prebaci na novu temu baš o panelima?

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, salerokada said:

Ima u Marka Žvaka ovaj lik sa Fruške Gore koji nema struju i koristi panel.

Ali ja na panele više gledam kao na priliku da uštediš na računu za struju nego da nešto zaradiš.

Ja kod kuće na selu imam veliku površinu krova od čega je jedno 2/3 pogodno za solar (preostala 1/3 je okrenuta ka severu). I privlači me ta ideja. Ali tamo mi je keva, ne troši se mnogo struje pa nije baš skalabilno da ih postavljam.

Čisto kompletnosti radi, cene koje država daje za struju iz solarne elektrane na objektu su veće od onih 9ec/kwh koje sam pominjao za panele na tlu:

 

на објекту

до 0,03 (MW instalisane snage - 30 kwp)

14,60-80*P

 

на објекту

0,03-0,5

12,404-

6,809*P

 

на земљи

9

 

(kopirano iz uredbe sa sajta aers-a, P je snaga u MW)

 

Dakle, sa npr 20kwp na postojećem krovu (20k eur ulaganja, 100 m2 površine krova) godišnja proizvodnja bude oko 20x1250 = 25000 kwh, što bi država platila 25000x(14.60-80x0.02) = 25000x13 = 325000 eurocenti, dakle 3250 eur. Odbiti porez i degradaciju panela, isplati se svakako više nego smanjivati račun za struju. Montaža, održavanje, nadzor, osiguranje sve je mnogo lakše/jeftinije na krovu kuće u kojoj se živi nego na random parceli. Nema logike vraćati struju da se uštedi na računu kad je cena kwh na računu 6-7 evrocenti, a država plaća povl proiz 13 ec u ovom slučaju. Sve i da porez pojede 30% isplativije je,pogotovo ako i nemaš potrošnju koju bi smanjio. Plus kad vraćaš kwh da smanjiš račun država ti zaračuna pdv i akcizu na svu energiju koju si preuzeo iz mreže, ne samo na neto (npr u toku jednog dana proizvedeš 70kwh preko dana i potrošiš 15kwh uveče, pdv ide na 15; drugi dan proizvedeš 20 a potrošiš 30 kwh, pdv ide na 30; napucavali su se nešto minfin - mali i minenr - zorana oko toga). OTOH, možda ti uopšte i ne daju status povlašćenog proizvođača na istoj lokaciji gde već imaš kućno brojilo. Onda se ne isplati ni stavljati ako nemaš značajnu potrošnju. Okreni, obrni, dupe ti pozadi.

 

Edit:

Mada, nisam uzeo u obzir višu/nižu tarifu i crvenu zonu. Ušteda na računu bi bila vrv veća od (prosečnih) 6-7 ec/kwh, jer se smanjuje potrošnja u višoj tarifi (kad i sunce sija). Ostaje da ti cepnu pdv i da moraš da zapravo imaš veliku potrošnju da bi imalo smisla ići na smanjivanje računa.

 

Edit no. 2:

Daje država teoretski i subvencije za ugradnju panela za domaćinstva, 50%. Ali, max 6kwp. I mora izvođač sa spiska odobrenih/podobnih. I valjda ne pokriju 50% troška, nego 50% instalisanih kilovata, al cena po kilovatu iz državnog kataloga :)

Edited by jezovuk
Link to comment

Btw kad se poredi isplativost panela kao investicije vs stan za izdavanje, imam pitanje (da odmah vratimo temu od tehnike ka štednji/investiranju): jel računao neko ROI za stan (n period od 10-20-25 godina), slično ovoj računici za panele? Uzimajući u obzir održavanje, popravke, krečenja, porez na imovinu, porez na prihod od izdavanja (ako bi se plaćao, jelte), amortizaciju, i to u varijantama dugoročno izdavanje za stanovanje (ili firmu) vs stan na dan / airbnb.

Edited by jezovuk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...