Jump to content
IGNORED

The Sandman (2022)


Grunf

Recommended Posts

16 hours ago, Ajant23 said:

 

Peta epizoda je prilično loša. Nesposobno razvijeno jedinstvo mesta i vremena u slikovnicu ili bojanku nekoliko ogoljenih društvenih stereotipa, za koju nije najjasnije da li su je autori radili kao poučnik tipičnom detetu ili sebi lično i tipično iskreno...

 

E ovo mi je jako dobar primer, koliko je ogroman jaz izmedju 'kriticara' i ostatka publike... The Guardian kaze za bas tu epizodu:

 

"..This is surely a contender for best episode of the year, of any TV drama, and the point at which The Sandman really finds its feet."

 

 

 

 

Link to comment

Meni je ta peta odlična, kao mini pozorišna predstava, čak može i sama da se gleda, i ne djeluje kao filer iako ima sve odlike filer epizode, doduše čitava sezona je vrlo labavo povezana. Djeluje kao mid-season finale, poslije toga ide kao druga sezona serije.

Link to comment
4 hours ago, dacha said:

E ovo mi je jako dobar primer, koliko je ogroman jaz izmedju 'kriticara' i ostatka publike... The Guardian kaze za bas tu epizodu:

 

"..This is surely a contender for best episode of the year, of any TV drama, and the point at which The Sandman really finds its feet."

 

Guardian je takođe dao četiri zvezdice onoj Resident Evil papazjaniji, iako se publika univerzalno slaže da je u pitanju bilo teško sranje.

 

(Guardian kritičarka je u svom sinopsisu takođe mešala imena dva glavna lika, BTW. Ne znaju gde udaraju.)

 

Link to comment

@ovajnovikoncept

 

Čuj, Guardian i kritika u istoj rečenici, a da čak ni rat nije izbio u njoj, ili makar prezreni pogled...

 

6 hours ago, 3opge said:

verovatno najbolja serija napravljena ikada po grafickoj noveli.

 

Strip se vraća kući...

Link to comment
  • 3opge featured and pinned this topic
  • 3opge changed the title to The Sandman (2022)
17 hours ago, James Marshall said:

Malo je loose sezona i malo pred kraj krene da šlajfa ali generalno vrlo gledljivo.

 

Tačno, meni su 24/7 i Sound of Her Wings epizode dosta dobre u odnosu na početak. Dalje nisam još gledao, vidim da će biti Doll's House. Ne znam čemu to, mogli su da ostave da Preludes & Nocturnes bude jedna sezona za sebe, a onda krenu u novu celinu od sledeće.

 

Uterivanje diverziteta u svaku scenu je nepodnošljivo, morali su i u Englesku 1389. da gurnu crnca sa turbanom koji sedi u kafani sa lokalcima i priča viceve. 

 

Sitne promene u odnosu na zaplet originala su bezbrojne, obično samo blago iritiraju, ali nije mi jasno gde su krenuli sa Desire. OK, hoćeš da prikažeš enmity na relaciji Desire-Dream, ali majku mu zar mora tako banalno? Zar mora da bude da je Desire namerno orkestriralo debilno stogodišnje prizivanje & zarobljavanje Dreama? Koliko se ja sećam, to je bilo sasvim slučajno - Desire je posle samo iskoristilo situaciju via Unity Kinkaid/Rose Walker da mu namesti da zglajzne, ali nikakav tu master plan nije postojao.

Link to comment

posle odgledanih prvih 5, ne mogu reci da sam super zadovoljna. vizuelno je prilicno blizu, tesko da moze bolje.

pa ipak... ono sto pri citanju deluje kao duboko ili intrigantno, na ekranu prilicno lici na adolescentsko filozofiranje. nisu uspeli, a tesko i da su mogli, da uhvate mracni humor i samoironiju stripa.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Aleksija said:

pa ipak... ono sto pri citanju deluje kao duboko ili intrigantno, na ekranu prilicno lici na adolescentsko filozofiranje

 

Tačno, mada ima nešto i u tome da smo bili par decenija mlađi kad smo čitali strip.

 

Replike koje verno prenose iz stripa zaista zvuče šturo i bezizražajno, posebno kad glumci ni ne pokušaju da ih stave u kontekst intonacijom ili izrazima lica. Deluje kao da čitaju sa papira, što suštinski i rade.


- Mostly they aren't too keen to see me. They fear the sunless lands. But they enter your realm each night without fear.

- And I am far more terrible than you, sister.

 

Strip stvari by necessity sažima, posebno u dijalogu. Kad se to prenese na ekran jedan kroz jedan, utisak često bude meh.

 

  • +1 1
Link to comment

Ah jbg, usud promjene medija. Jedino o čemu možemo da pričamo jeste koliko je ovo dobra adaptacija u relativnom odnosu sa ostalim adaptacijama unutar tog svijeta ekranizacija stripa. Meni recimo onaj Preacher bio zanimljiv, iako mi je donosio sasvim drugi štih u odnosu na strip, nekako su mi bili dobri i jedan i drugi iako na sasvim različite načine. Nekad nije sve ni u "autentičnosti" i prenošenju komplet duha stripa, ispadne veća brljotina nego da se dalo kreatorima filma/serije više slobode.

Naravno, pričamo i ozbiljnim stripovima i filmovima/serijama, ne mislim na MCU koji je postao čudovište za sebe. 

  • +1 2
Link to comment

ma jasno je, u pravu ste za sve sto kazete. mozda ima malo i do tog messy crteza u stripu, koji mu je davao neki mali ironicni otklon (bar je tako bilo u mojoj glavi :D)

 

  • +1 2
Link to comment

Naravno, crtež koji se haotično preliva iz panela u panel je jedan od bitnijih aspekata tog stripa. Neizbežno zahteva da se uključi mašta i zamisli ono što nije moguće prikazati. Zato TV adaptacija, koliko god se trudila, ostaje vizualno siromašnija - pokušava da nam prikaže sve, a "sve" je u bilo kom ambicioznom delu jednostavno neizvodljivo.

 

Morpheusov dvoboj u paklu vs. Brienne of Tarth Captain Phasma Girlboss Lucifer Choronzon je dobar primer. 

 

Kad u stripu kažu ja sam vuk, ja sam lovac koji ubije vuka... ja sam antraks bla bla ja sam supernova... dovoljno je ovlaš skicirati to o čemu pričaju u pozadini. Mi čitamo, gledamo slike, zamišljamo da se to negde, nekako, nedefinisano stvarno dešava.

 

image.thumb.png.079aa355b99f6a86e29e3516753b3185.png

 

Kad Netflix pokuša da odradi istu scenu, oni imaju potrebu da nam bukvalno prikažu i ujed zmije i čireve od antraksa i opekotine od supernove, što je... njanjavo, jebiga. Banalno. Detinjasto. Nedostaje šarma koji potiče od apstrakcije. Previše je clear-cut sve i bukvalno preneto.

 

Da sam ja režirao, pre bih izbacio čitavu scenu nego što bih je tako adaptirao. 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
44 minutes ago, Weenie Pooh said:

Naravno, crtež koji se haotično preliva iz panela u panel je jedan od bitnijih aspekata tog stripa. Neizbežno zahteva da se uključi mašta i zamisli ono što nije moguće prikazati. Zato TV adaptacija, koliko god se trudila, ostaje vizualno siromašnija - pokušava da nam prikaže sve, a "sve" je u bilo kom ambicioznom delu jednostavno neizvodljivo.

 

Morpheusov dvoboj u paklu vs. Brienne of Tarth Captain Phasma Girlboss Lucifer Choronzon je dobar primer. 

 

Kad u stripu kažu ja sam vuk, ja sam lovac koji ubije vuka... ja sam antraks bla bla ja sam supernova... dovoljno je ovlaš skicirati to o čemu pričaju u pozadini. Mi čitamo, gledamo slike, zamišljamo da se to negde, nekako, nedefinisano stvarno dešava.

 

image.thumb.png.079aa355b99f6a86e29e3516753b3185.png

 

Kad Netflix pokuša da odradi istu scenu, oni imaju potrebu da nam bukvalno prikažu i ujed zmije i čireve od antraksa i opekotine od supernove, što je... njanjavo, jebiga. Banalno. Detinjasto. Nedostaje šarma koji potiče od apstrakcije. Previše je clear-cut sve i bukvalno preneto.

 

Da sam ja režirao, pre bih izbacio čitavu scenu nego što bih je tako adaptirao. 

 

Upravo. Dobio sam ustvari ono sto nisam zeleo, nacin pripovedanja slican A Discovery of Witches. Ako nastavim da gledam slicne stvari, ubice ono malo opicenog deteta u meni i ostace samo zozon.

Nisam zadovoljan, ucinilo mi se da ce biti mnogo bolje.

  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...