Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

12 minutes ago, LaLinea said:

Da li si ovo napisao na osnovu neke zvanicne statistike ili na osnovu nekog subjektivnog uzorka? 
Sudeci po postu, pises o celoj Srbiji, a ja znam dosta seniora koji imaju nizu platu od navedene donje granice, znam takodje da zaposleni u istoj firmi u unutrasnjosti imaju nize plate nego kolege na istoj poziciji u BG, pa mi ova generalizacija, cak i u ovolikom opsegu, ne izgleda primerena za celu Srbiju.

Mozda si gledao samo firme koje rade za americko trziste, to ne znam.

Zasto bi neko iz npr Nemacke, placao developera iz Srbije 7500€ neto mesecno, kad za taj novac sasvim sigurno moze imati in-house dev?

Imao sam uvid u nekoliko istraživanja. Znam ja i nekolicinu seniora koji rade za manje (premda nijednog za manje od 2500€ neto), i svima im kažem da su ludi.

 

Iz Nemačke verovatno ne bi, iz SAD bi na keca. Ali ovde i pričamo o tome kako su srpske plate u IT stigle evropske.

Edited by Sammael
Link to comment
16 minutes ago, LaLinea said:

Zasto bi neko iz npr Nemacke, placao developera iz Srbije 7500€ neto mesecno, kad za taj novac sasvim sigurno moze imati in-house dev?

Ne uzme on jednog coveka nego tim ljudi koji ima dobar delivery a to u IT nije nimalo lako naci.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Imamo mi odlican tim koji je napravio za startup kompaniju sto bi malo koji tim napravio za 2 god, pa nas sad jednog po jednog menjaju Ukrajincima i Indijcima koji su on-site.
Nedavno mi je prijatelj iz Kanade javio da ce uskoro njegova firma zatvarati ogranak u Bg upravo zbog toga sto za malo veci novac mogu da zaposle devs u Torontu. 
Vise bih volela da stvari vidim Sammaelovim ocima, ali mi ne ide

Link to comment

Trenutno je tržište svakako u stagnaciji/blagom padu, videćemo za 6 meseci. Svakako sam pisao da su (neki) startapi prošle godine davali te pare, sad sumnjam da daju...

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, noskich said:

Kako gde. Ima jedan naš što radi u Japanu i bio je napisao da je svojevremeno primao višu platu od Kondolize Rajs kada je bila aktuelna. Ne mogu da napišem o kome je reč da me @Trojka ne bi opet banovao.

 

Ne vjerujem da se praviš blesav. 

Izgleda da ne kapiraš da je zabranjeno iznositi RL podatke o drugima ako sami oni to nisu iznijeli. 

 

Kako god, pozitivna stvar je da se pridržavaš napamet naučenog (pa makar bilo i na vlastitom banu) pravila. :thumbsup:

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, LaLinea said:

Zasto bi neko iz npr Nemacke, placao developera iz Srbije 7500€ neto mesecno, kad za taj novac sasvim sigurno moze imati in-house dev?

 

Zato što ne može.

Ove plate nisu posledica nekakvog kvaliteta ovde već opšte nestašice kadra globalno.

Skoro niko više ne ide u outsource zbog smanjenja troškova već da bi uopšte imali nekog da im završava posao.

Side efekat toga, malo ekstremniji, je da neki ljudi ovde rade za USA/UK/nemačke plate i to je svima "ok".

 

Nama neke firme kada im pokazujemo rates za developere budu u fazonu "pa to je kao u Berlin da imamo tim!", mi im onda kažemo da odu u Berlin što naravno nema smisla jer je tamo preteško skupiti tim.

 

Ko baš ne želi da plaća ode u Indiju, Argentinu, Meksiko... ali (uglavnom) brzo zažali.

 

  • +1 4
Link to comment
25 minutes ago, Shan Jan said:

Reci koja ti je podsfera pa i da mi mucenici nesto zaradimo :D

Za svoju samo znam konkretne cifre (ima gde ide vise), dodje pominjanih 100 do 120k bruto godisnje, moras da registrujes doo i akas se sa drzavom. Pricam za real seniors (15+)

  • +1 1
Link to comment

Ako cemo iskreno, cak i za moj muceni VMware, ako si bas dobar, mozes da uzmes 50 eur na sat ali na vremenski ogranicene projekte (3 do 12 meseci). Sto ne bi bio problem da nije mala ponuda tih poslova.

 

Ako hoces stalni posao, to je duplo manje bruto, pa onda sta ti drzava ostavi neto i svedes se na trecinu toga. No ne zalim se, trenutno mi je stres na poslu nula :) 

Link to comment
7 hours ago, Sammael said:

Jahanje se podrazumeva i za mnogo manje pare :happy:

 

Zbog ovolikih plata smo i došli do toga da se pola IT industrije drogira.

To je prednost posla na zapadu. Mogu te brojke i još i malo više, a da posao bude boza limunada.

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Tpojka said:

 

Ne vjerujem da se praviš blesav. 

Izgleda da ne kapiraš da je zabranjeno iznositi RL podatke o drugima ako sami oni to nisu iznijeli. 

 

Kako god, pozitivna stvar je da se pridržavaš napamet naučenog (pa makar bilo i na vlastitom banu) pravila. :thumbsup:

A jel moze da se citira to što su oni izneli? Bio sam zalepio screenshot sa drugog foruma i to je bilo za ban. 

 

Ako X napiše ja radim u Amsterdamu, onda ja mogu to da ponovim samo sa citatom ili može parafrazirajući bez citata?

 

Ja sam samo citirao i parafrazirao ono što je osoba X napisala na ovom ili drugom forumu i popio ban, pa bi trebalo to da se pojasni.

Edited by noskich
Link to comment
14 hours ago, noskich said:

Na prvi pogled izgleda kao dobar odnos primanja i troskova, ali nije ni Srbija vise jeftina. Sva uvozna roba je u principu u najboljem slucaju ista cena kao na zapadu ili u gorem jos skuplja. Jedino sto su neki lokalni proizvodi jeftini tipa burek i jogurt. Citam na temi o nekretninama 4000 eura za kvadrat stana u Novom Sadu. Ma mani se, ako moze da se radi online ima daleko boljih i povoljnijih lokacija.

 

Evo primer za 500 eura kvadrat, renovirana namestena kuca u centru grada: 

 

 

 

:laugh:

 

Pitaj sta te zanima o Cuenci, moja druga kuca, bukvalno.

 

1200-1400 dolara je kvadratni metar a sam istorijski centar nije najatraktivniji.

 

Tamo cu da se penzionisem, u tazbini zajedo sa par hiljada gringosa koji su vec tu.

 

Preporuka:

Pogledaj cene zemljista u Tarqui. Ekvadorski Alpi.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

 

:laugh:

 

Pitaj sta te zanima o Cuenci, moja druga kuca, bukvalno.

 

1200-1400 dolara je kvadratni metar a sam istorijski centar nije najatraktivniji.

 

Tamo cu da se penzionisem, u tazbini zajedo sa par hiljada gringosa koji su vec tu.

 

Preporuka:

Pogledaj cene zemljista u Tarqui. Ekvadorski Alpi.

 

 

Kako ti se čini deal u videu? Jel dobar pazar?

 

1000 kvadrata, 500 USD kvadrat, za cirka pola miliona poslovni prostor za kafić, 3 garsonjere i trosoban stan. Živiš u 3BD, a izdržavas se od rente za sve ostalo. Eto penzije.

Edited by noskich
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...