Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

4 minutes ago, goofs said:

 

Osnovice sad jesu tolike. 

Pre pet godina i jeste rasla svake godine za tih deset posto. Ali nikako mi ne ide uglavu što mi je svake godine računat taj popust, majku mu, šta ima da me popušta i stimuliše? Sama dozvola da se tako radi i što su svi znali o čemu se radi je  bio dovoljan popust, i onda čujem kolegu koji je na NBG kako kuka na paušal od 350EUR, kupuje neku Mazdu od 25k evra i tri meseca radi sa nekog mora. 

 

2 minutes ago, bags said:

Moze li neko da mi objasni kako funkcionise to sa pausalicam ali nanivou petogodisnjaka?

 

Tretiran si kao neko ko nema garantovani redovan prihod, ali opet ti nekako treba obračunati poreze i doprinose. Uzme se prosek bruto zarada za tvoju delatnost i on se računa kao prihod od tvoje samostalne delatnosti, na njega se primene stope poreza i doprinosa kao što bi bile primenjene na redovnu platu iz radnog odnosa. Dužan si da platiš te poreze i doprinose, a sve što zaradiš preko - svaka ti čast. Naravno, poreska može da te odbije i da kaže da plaćaš po nekom drugom modelu (vodiš poslovne knjige itd), samo nisam čuo da se to nekom desilo. 

 

U praksi je ljudima iz IT koji su zarađivali 3-5k evra mesečno razrezivan obračun na nekih 1k evra, pa često i umanjen za neke popuste. Poseban krug pakla sa bazenom, kurvama i kišobrančićem u koktelu za one koji su preko frilensing sajtova ljuštili iste ili veće pare a nisu se čak ni ubacili ni u taj nesrećni paušalni model. Nek jedu govna zanatlije, poljoprivrednici itd. No, klali smo se oko toga mesecima na topiku o frilenserima, nismo dugo, ajmo opet.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
27 minutes ago, goofs said:

 

Mnogo veci od 15k dinara ;) osnovice za IT delatnosti sada idu i preko 100k dinara, na sta ti porez izadje na nekih 400-450e. I to je takodje problem, lako je kad obrces 50k eura godisnje, pa placas mali iznos za taj pausalni porez, a mnogo je jebeno kada tek kreces sa poslom i ne znas odakle da namaknes za zivot, a kamoli 400e poreza koji te ceka prihodovao ti ili ne.

 

Pausal je mnogo skakljiva stvar, svi se hvataju odmah samo na nizak % poreza, a tu zapravo ima toliko skrivenih mina.

 

27 minutes ago, Zabalujev said:

Sistem je ostao kao i ranije, samo što je ujednačeno na nivou Srbije, ne računa se na prosek zarada u delatnosti na terotoriji opštine, dakle nema više paušal iz Prokuplja od 12k mesečno :D Drugar radi paušal kao dodatnu delatnost - evo već petnaest godina, kaže da mu se nije ništa bitno izmenilo. Inače je po Beogradu u ono vreme paušal išao 250-350 EUR za 6201 delatnost. Meni su iz nekog razloga računali osnovicu oko 120k umanjenu za neke popuste, pa me izlazilo nešto oko 75k RSD. Niđe veze.

 

Kod advokata u jednoj vojvođanskoj opštini paušal sa 16.250 prošle godine pao na 15.500 ili 15.700, tako nešto, dok novoupisanim advokatima u BG taj paušal ove godine iznosi oko 25.000. Kapiram da će sledeće godine da bude još niži, pošto male opštine ubrzano propadaju.

Link to comment
1 hour ago, bags said:

Moze li neko da mi objasni kako funkcionise to sa pausalicam ali nanivou petogodisnjaka?

 

Ili neki link za neki kalkulator?

 

Ne funkcioniše više za ITevce koji rade za jednog stranog klijenta jer padaju test samostalnosti. Većina nas je prešla na DOO. 

Edited by garmonbozia
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, radisa said:

Ne može IT junior da ima veću platu od sudije osnovnog suda ili lekara sa 20 godiona iskustva... I to nije  problem u IT-ju, nego u državi...

 

Zbog slične rečenice,

(koju slušam tridesetak godina) i nikako da objasnim kolko je glupa sama po sebi,

i koja glasi:

 

"Ne može sistem inženjer u IT sektoru da ima veću platu od šefa smene dežurne službe policijske ...., 

ovaj drugi ima mnogo veću odgovornost .... ... .... ,

.... čak menja i načelnika kad ovaj nije tu ..."

 

Nema stručnih, pismenih i sposobnih tamo gde trebaju,

najskupljom mrežnom opremom barataju poluinteligenti, dok ih ne osposobiš

i ne nađu tri put plaćeniji posao, 

a Snouden slučaj u dtžavi "srbijici" jeste pravilo a ne slučaj za beletristiku.

 

Edited by zmanic
Link to comment
9 minutes ago, zmanic said:

 

Zbog slične rečenice,

 

 

Recenica je slicna samo po formi, inace je sustinski potpuno razlicita

Edited by Lezilebovich
  • +1 4
Link to comment

Zasto Indijci ne idu ka UK?


Zato sto je vec 12 godina zvanicni policy Home Office-a hostile environment za (manje vise) sve strance.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
Recenica je slicna samo po formi, inace je sustinski potpuno razlicita
Nije.
U formi relenice proporcija je obrnuto postavljena, ali umovi koji odlučuju o ishodu su istovetni.
Link to comment
47 minutes ago, jms_uk said:

 


Zato sto je vec 12 godina zvanicni policy Home Office-a hostile environment za (manje vise) sve strance.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

 


Ma jasno mi je, nego sto nemaju ideju (deo njih) inicijalno razliku u odnosu na ostatak EU.
Ovo sto govore za plate u IT je kompenzovano manje vise boljim opstim uslovima za porodice (cini mi se). Ne ide i jare i pare. 

 

Negde mi je ostalo da se pokusalo u UK da se minimalna plata za skilled osobe smanji sa 25000£ (Ili 23000) na 20000£ radnom snagom iz bivsih kolonija.

Edited by Moonwalker
Link to comment
12 hours ago, Svarog said:

Ono što isto volim kod ovog posla je što je transparentan. Posao je urađen ili nije. Softver/hardver radi ili ne radi. Nema skrivanja iza nekih tupavih opravdanja ili eksternih faktora. Vrlo je jasno ko je dobar u onome što radi ili ne.

 

Oh sweet summer child. :D

To je mozda jasno (donekle) ljudima iz struke. Odes par nivoa gore gde se donose odluke, cesto na osnovu reko mi je Mile koji trci slican biznis da mu je Lale zavrsio sve cakum pakum sedni s Laletom da nam to zavrsi a Lale prodavac magle i baron svetskog kalibra. Radis defanzivu i aikido 6 meseci dok Lale ne pokupi kintu i nestane u oblaku magle i onda kad dodje do neizbeznog sta cemo sad, izvuces na odobravanje sve sto si prethodnih 6 meseci ne uradio, kupovao nesto drugo i radio paralelno.

To je verovatno i najveca razlika u razumevanju sveta izmedju ljudi koji rade u firmama kojima je tehnologija core competence i onih koji su neki tehnicari, majstori, cobani budale jebem li ga trebaju nam.

Jedan od najcescih razloga odlaska ljudi kod mene je - ovde niko nista ne razume, ne mogu vise s debilima.

  • +1 6
Link to comment
10 minutes ago, CPP said:

 

Oh sweet summer child. :D

To je mozda jasno (donekle) ljudima iz struke. Odes par nivoa gore gde se donose odluke, cesto na osnovu reko mi je Mile koji trci slican biznis da mu je Lale zavrsio sve cakum pakum sedni s Laletom da nam to zavrsi a Lale prodavac magle i baron svetskog kalibra. Radis defanzivu i aikido 6 meseci dok Lale ne pokupi kintu i nestane u oblaku magle i onda kad dodje do neizbeznog sta cemo sad, izvuces na odobravanje sve sto si prethodnih 6 meseci ne uradio, kupovao nesto drugo i radio paralelno.

To je verovatno i najveca razlika u razumevanju sveta izmedju ljudi koji rade u firmama kojima je tehnologija core competence i onih koji su neki tehnicari, majstori, cobani budale jebem li ga trebaju nam.

Jedan od najcescih razloga odlaska ljudi kod mene je - ovde niko nista ne razume, ne mogu vise s debilima.

 

naravno. i mogu da potvrdim iz ličnog iskustva.

samo što to nije specifičnost IT-a, toga ima u svim industrijama.

Link to comment
1 minute ago, Svarog said:

 

naravno. i mogu da potvrdim iz ličnog iskustva.

samo što to nije specifičnost IT-a, toga ima u svim industrijama.

 

Ma apsolutno, samo hocu da kazem da IT nije imun od toga. Moze da se napravi neki bubble za tim i da ih se stiti donekle, objasnjava zasto je nesto potpuno sumanuto neizbezno u nekom trenutku, i odrzava ta neka transparentnost. A odnekle pocinje divljina i magla i politka i sve se manje radi a sve se vise plese. I tu je core issue, mnogo tih plesaca nema pojma sta rad podrazumeva. Moj omiljeni primer je - nisam rekao da se uradi nego samo da se pogleda, a samo gledanje zahteva minimum mesec dana....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...