Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

malo RL otkrivanja: 

https://www.linkedin.com/pulse/how-spice-up-your-sprint-retrospective-miroslav-lazovic/

https://www.linkedin.com/pulse/spice-up-your-sprint-retrospcetive-mordor-style-miroslav-lazovic/

 

ovo je sa retrospektiva koje sam držao sa timom pre nekih 7-8 godina.

M koji je objavio tekst je i profesionalni strip autor, fenomenalno crta.

tako da smo to zloupotrebljavali da spremimo i začinimo sesije, uvek je bila ta doza neizvesnosti pre nego što krenemo kod tima šta je M ovaj put nacrtao :D :heart:

 

 

Edited by Svarog
  • +1 5
Link to comment

Kod mene je retrospektiva kontinualan proces, kako da kažem, ne čekam poseban sastanak za to, svako ima otvoren mikrofon u bilo kom trenutku da se žali, kuka, pokreće diskusiju i to se dešava maltene na dnevnom nivou i pokazalo se kao mnogo bolji pristup. Napravili smo našu internu retrospektivu pre mesec dva za jedan veliki projekat čiji smo deo bili, kao pripremu za veliku međutimsku retrospektivu, nismo izvukli ništa iz te sesije što nismo već znali i o čemu nismo već pričali.

Link to comment
15 minutes ago, Zabalujev said:

Kod mene je retrospektiva kontinualan proces, kako da kažem, ne čekam poseban sastanak za to, svako ima otvoren mikrofon u bilo kom trenutku da se žali, kuka, pokreće diskusiju i to se dešava maltene na dnevnom nivou i pokazalo se kao mnogo bolji pristup. Napravili smo našu internu retrospektivu pre mesec dva za jedan veliki projekat čiji smo deo bili, kao pripremu za veliku međutimsku retrospektivu, nismo izvukli ništa iz te sesije što nismo već znali i o čemu nismo već pričali.

 

Da li je klijent / stakeholder bio ukljucen u taj 'interni' retrospective meeting?
Jedna od glavnih ideja sprintova i tih meetinga je prisustvo klijenta za koga se organizuje i pravi taj meeting i prezentacija progresa, resenja i svega ostalog postignutog u te 2-3 nedelje.
I da se nekim delom i na osnovu toga planira sledeci sprint.

Edited by lord_s
Link to comment

Čitam ovo što pišete i razmišljam - jbt, baš je bilo zajebano funkcionisati, izbacivati produkcioni kod i stvoriti bilo šta upotrebljivo u prošlim vremenima, dok nisu postojale te agile/scrum/sprint/retrospective/itd. metodologije... 

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
6 minutes ago, red star forever said:

Mislim da je to sprint demo ili walkthrough.

 

Retro je uglavnom za sam tim, da mogu između sebe otvoreno diskutovati. 

 

Iz mog iskustva vidim da je dosta organizacija spojilo retrospective i demo u jedan meeting, jer se efektivno desavaju u isto vreme i generalno nema neke velike razlike u agendi. Ali da, u pravu si, retrospective je interni meeting. Generalno retrospective ima mnogo vise smisla za remote timove sa puno ad-hoc inputa, ovako kao sto je i Zabalujev rekao tesko je pronaci neki novi topic koji se vec ne provuce/ne resi u svakodnevnom radu.

  • +1 1
Link to comment

Da, posljednjih godina moj tim je remote i dešava se na ovim retro sastancima da nema mnogo toga o čemu bi zapravo diskutovali, naročito kada tim postane zreliji, bolje uhodan itd.

 

Ali opet uvijek nešto izađe, makar neka sitnica. Ti sastanci služe i da se pohvale kolege koje su nešto dobro uradili, nekome pomogle itd.

Kao što neko ranije reče, ako ništa drugo ispričamo se, nasmijemo, možda i odigramo neku virtuelnu igricu , malo se opustimo - i nazad na posao! 😁

Link to comment
1 hour ago, Svarog said:

 

meni su te retrospektive uvek bile dobra stvar, i timovi se po pravilu ispričaju. da ide glatko sa svima i svaki put - naravno da ne.

 

Baš ovo. Ja sam morao da cimam vođu tima da nam uvede retrospektive (nemamo skram mastera, ni prodžekt menadžera). On prvo nije hteo jer... nismo dovoljno zreli za retrospektivu! :wacko:
Pa je popustio i organizovao. I onda je tu na sastanku isplivala gomila stvari koje su mučile ljude i počeli smo malo da rešavamo probleme. Kilavo, ali bar se pokrenulo.

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, lord_s said:

 

Da li je klijent / stakeholder bio ukljucen u taj 'interni' retrospective meeting?
Jedna od glavnih ideja sprintova i tih meetinga je prisustvo klijenta za koga se organizuje i pravi taj meeting i prezentacija progresa, resenja i svega ostalog postignutog u te 2-3 nedelje.
I da se nekim delom i na osnovu toga planira sledeci sprint.

Klijenti ne treba da prisustvuju retrospektivi, bilo bi kontraproduktivno jer tim ne bi mogao da priča otvoreno.

 

Ovo što opisuješ je review, gde bi svi stakeholderi trebalo da dođu. Često se to ne dešava jer ih... zabole.

 

Sprint planning bi trebalo da se desi nakon review-a i retrospektive i sa već prioritizovanim i groomovanim backlogom. U praksi... uh. 

  • +1 4
Link to comment

Retrospektive su najbitniji sastanci.

Krenu mučno i mnogi ih smatraju gubljenjem vremena, ali vremenom se timovi uhodaju i ako se vode na pravi način i pametno koriste, ti sastanci dovode do #continuousimprovement 

  • +1 1
Link to comment

Ja evo za 15 godina nisam uspeo da organizujem ili vidim dobru retrospektivu.

 

Agile coach-evi s kojima sam radio svi odreda žive u bajkama, kao da ne rade s ljudima nego vilenjacima.

 

U mom iskustvu, retrospektivom dominira član tima koji i inače svakodnevno kuka na dailyjima, a ostali ćute. Probao sam x tehnika da ovo rešim, nijedna nije pomogla. 

Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

Klijenti ne treba da prisustvuju retrospektivi, bilo bi kontraproduktivno jer tim ne bi mogao da priča otvoreno.

 

Ovo što opisuješ je review, gde bi svi stakeholderi trebalo da dođu. Često se to ne dešava jer ih... zabole.

 

Sprint planning bi trebalo da se desi nakon review-a i retrospektive i sa već prioritizovanim i groomovanim backlogom. U praksi... uh. 

 

Kod mene/nas:

Sprint 2 nedelje.

Sprint planning svakog drugog ponedeljka.

Grooming utorak i četvrtak.

Review/demo i retro poslednjeg petka sprinta.

Daily je daily ali ga preskočim kada imamo sprint planning ili demo/review.

 

Za sad je ok ali gledam da se poboljša još šta može.

  • +1 3
Link to comment
Just now, Sammael said:

Ja evo za 15 godina nisam uspeo da organizujem ili vidim dobru retrospektivu.

 

Agile coach-evi s kojima sam radio svi odreda žive u bajkama, kao da ne rade s ljudima nego vilenjacima.

 

U mom iskustvu, retrospektivom dominira član tima koji i inače svakodnevno kuka na dailyjima, a ostali ćute. Probao sam x tehnika da ovo rešim, nijedna nije pomogla. 

 

Šta znam, na prethodnom projektu a i ovom smo dosta stvari izvlačili iz retrospektiva i probali da unesemo poboljšanja od sledećeg sprinta a s glupostima da prestanemo.

 

Desi se nekad i da se nakon par retroa neke teme ponove, zato sve retrospektive volim da sačuvam, pa pređemo prethodne da se podsetimo nekih stvari.

 

I gledam u timu da nema neke hijerarhije, već svako da preuzima "ovneršip" za stvari koje radi.

Da nema Lida kao Lida iza kojeg bi se krili ljudi ili očekivali da sve reši.

  • +1 2
Link to comment

Samo na jednom projektu smo imali pravi scrum. Product owner koji je tacno znao sta zeli, jer je prethodno organizovao 5-dnevno okupljanje stakeholdera i developera da se usaglase zelje i tech mogucnosti. Grooming za sledeci sprint svakog drugog cetvrtka, satanak za pitanja iz tekuceg sprinta, ako ih ima, svakog utorka. Release svake druge srede, na kraju sprinta, uz demo njemu i stakeholderima. Nakon toga odmah njihov review. Sutradan, umesto daily imali smo retrospektivu samo za nas iz dev tima, potom planning i startovanje novog sprinta. Ceo projekat smo odradili bez trzavica i prekoracenja rokova.


Jos jedan projekat mi je bio odlican, jer je product owner poznavao sve moguce poslovne procese, UX, payment, pravne, tehnicke, ekonomske i sve druge uticaje na app. Osim sto smo imali dvonedeljni sprint i jednom u dve nedelje grooming, nismo imali druge sastanke. Prekoracili smo rok od godinu dana za mesec dana, ali su stakeholderi  bili bas zadovoljni.


Svi ostali projekti su “scrum”, jer se agile svede na to da product owner u stvari ne zna sta hoce, ne poznaje dovoljno biznis procese i samo delimicno pokrije cak i happy flow jer je uglavnom uzasno povrsan i ima losu komunikaciju i sa dev i sa stakeholders, jer je umislio da je polubog. Pogibelj za dev tim 

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...