Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

51 minutes ago, radisa said:

Zna, kur moj...

 

Da ti vidiš sa kakavim sam balvanima sve radio... :isuse:

 

Nisam balvan ali sam project manager, delom. I ja mogu da vidim ovo gore - potrebna je brzina a ne perfekcija, i - pragmatican pristup svemu.
medjutim kolje me perfekcionizam i overthinking jer sam inicijalno formatirana za rad u nauci sto je 1/1 transliralo za Quality Control, svojevremeno. Project management je bas druga prica i zahteva drugaciji pristup ... Plus mi je sto prihvatam fedback i mogu da uocim i sama neke svoje zajebe, sto mi isto nije bila jaca strana nekad dok sam bila najpametnija.

  • +1 1
Link to comment

@Mel Jel imate na kraju projekta onaj sastanak kada svako kaze sta je bilo dobro a sta lose, ideje za ubuduce i sl.? Ja to prvi put video u ovoj firmi gde radim a deluje mi da bi trebalo biti obavezan deo svakog projekta. 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

 

Nisam balvan ali sam project manager, delom. I ja mogu da vidim ovo gore - potrebna je brzina a ne perfekcija, i - pragmatican pristup svemu.
medjutim kolje me perfekcionizam i overthinking jer sam inicijalno formatirana za rad u nauci sto je 1/1 transliralo za Quality Control, svojevremeno. Project management je bas druga prica i zahteva drugaciji pristup ... Plus mi je sto prihvatam fedback i mogu da uocim i sama neke svoje zajebe, sto mi isto nije bila jaca strana nekad dok sam bila najpametnija.

Ma, ja sma radio sa ljudima koji ne razumeju konceptualno ništa, postavljeni su za PM-ove jer nije bilo drugog posla da im daju... To je uglavnom po Srbiji bilo, po javnim preduzećima...

 

Sa stranim PM-ovima se uglavnom lepo sarađuje, jer su to ljudi koji znaju svoj posao...

  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Shan Jan said:

@Mel Jel imate na kraju projekta onaj sastanak kada svako kaze sta je bilo dobro a sta lose, ideje za ubuduce i sl.? Ja to prvi put video u ovoj firmi gde radim a deluje mi da bi trebalo biti obavezan deo svakog projekta. 

Mislim da se to kod nas zove "retrospektiva" (indikativno mi je da se u Intelu u sektoru za razvoj hardvera to zove "post-mortem")...

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Post mortem (ili nekad post incident review)  je obično sastanak gdje se priča o nekom incidentu - zašto se dogodio, kako da to spriječimo ubuduće, šta možemo popraviti što se tiče sistema, procesa itd.

Retro je nešto slično, ali ne nakon incidenta već normalnog timskog rada, i to vremenski je obično nakon svakog sprinta.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Nisu zaposlili 750k tech inženjera, aman. Shipping centri, magacioneri, dostavljaci, jedno milijardu nekih marketing slamomlatačatm. Pričamo o periodu kada je sve bilo zatvoreno i kad je dostavljačka usluga dostigla svoj istorijski peak.

Pri tom niko sa tih poslova nije dobio otkaz. U ovom talasu su leteli HR, i ljudi sa neuspelih projekata Amazon Go i Amazon Fresh.

Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

@Mel Jel imate na kraju projekta onaj sastanak kada svako kaze sta je bilo dobro a sta lose, ideje za ubuduce i sl.? Ja to prvi put video u ovoj firmi gde radim a deluje mi da bi trebalo biti obavezan deo svakog projekta. 

 

Da. Ima i u medjuvremenu sastanaka itd za interne diskusije ovog tipa, jer je mnogo kompanija u igri, pa uska grla, plus ljudski faktor, neka vrsta alignmenta je sve vreme u igri. Taj sastanak na kraju je vise kao neki summary svega.

 

1 minute ago, radisa said:

Ma, ja sma radio sa ljudima koji ne razumeju konceptualno ništa, postavljeni su za PM-ove jer nije bilo drugog posla da im daju... To je uglavnom po Srbiji bilo, po javnim preduzećima...

 

Sa stranim PM-ovima se uglavnom lepo sarađuje, jer su to ljudi koji znaju svoj posao...

 

Da, radim sa 'strancima' i generalno ta generacija mojih godina i plus, nekad se iznenadim koliko su ljudi sposobni/brzi itd. nisu svi naravno presposobni, ali svi su jako ozbiljni u nasem pm timu. Doduse to je delom i zbog toga sto radimo za velikog klijenta pa se nogira na svaku gresku koja nekad i ne mora biti greska konsultanta.
A mladje generacije su im :unsure: ko i nasa. Poremecaj paznje i hunger games generacije...

  • +1 2
Link to comment

Restrospective meeting se i inace zove, deluje mi da svako na svoj nacin opisujete Agile metodologiju razvoja/rada (brz izlaz na trziste - MVP, optimizacija troskova kroz selektivni pristup razvijanja resenja, itd)

 

Radio sam na nekim analizama domacih IT firmi, doduse pre 3-4 godine i zaprepastio se koliko malo upper managementa, PMova i Lead-ova ili ne znaju, ili nemaju dovoljan i potreban nivo razumevenja Agile-a, vecina firmi ima neki hibridni, cesto prilicno upitan pristup metodologiji razvoja software-a.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, lord_s said:

Restrospective meeting se i inace zove, deluje mi da svako na svoj nacin opisujete Agile metodologiju razvoja/rada (brz izlaz na trziste - MVP, optimizacija troskova kroz selektivni pristup razvijanja resenja, itd)

 

Radio sam na nekim analizama domacih IT firmi, doduse pre 3-4 godine i zaprepastio se koliko malo upper managementa, PMova i Lead-ova ili ne znaju, ili nemaju dovoljan i potreban nivo razumevenja Agile-a, vecina firmi ima neki hibridni, cesto prilicno upitan pristup metodologiji razvoja software-a.

 

Ovi za koje ja radim ga zovu Lessons Learned meeting.
Evo sad prvi put ga izguglah:
Lessons learned meetings may also be referred to as project post-mortems, after-action reviews, or retrospectives.

  • Haha 1
  • Hvala 2
Link to comment
2 minutes ago, Mel said:

 

Ovi za koje ja radim ga zovu Lessons Learned meeting.
Evo sad prvi put ga izguglah:
Lessons learned meetings may also be referred to as project post-mortems, after-action reviews, or retrospectives.

 

Tako je, sad procitah postove unazad, Lessons Learned bi bio poslednji sastanak sa stakeholderima i klijentom, pod uslovom da je projekat sign-off pre toga (otisao u produkciju/trziste).

 

Malo je to i konfuzno, ta terminologija pre svega, ja sam za potrebe dva nova velika projekta samoinicijativno presao jedan brzinski Agile/Scrum kurs pre starta da bih se osvezio i bio na potrebnom nivou jer USA klijenti apsolutno ocekuju potpuno razumevanje i implementaciju istih. Makar u ovoj sferi ITja u kojoj sam ja (web development za srednje firme, enterprise i startups)

Link to comment

@lord_s

Jel ti imas neko (formalno) treniranje za agile metode?
Ja obviously nisam formalno trenirana za agile, kratko sam se zanosila gledanjem onog PMP certifikovanja ali nisam ja na tom nivou iskustva jos ni izbliza... Ali sad razmisljam mogla bih bar nesto malo da iscitam. Jednom, ako se iskoprcam sad nakon jan-mar ludila...

edit: Da ne zbunjujem ljude, ja ne radim u ITju nego pratim temu, a PM radim za farmaceutske klijente. Pa sam se nadovezala na radisino feedback za project managere jer me lecnuo malo...

Edited by Mel
  • +1 1
Link to comment

@Mel

Scrum (osnovni) sertifikati su reda veličine 200-300 EUR.

Uglavnom imaš trening 2 dana pa se polaže (prilično lagani) online test.

U Srbiji imaš nekoliko mogućnosti za polaganje. 2 najveće Agile asocijacije često, preko lokalnih predstavništava ili partnerstava, organizuju treninge. A imaš i lokalne firme koje rade te iste treninge i izdaju neke svoje sertifikate (recimo Agile Humans), što je ok ako ne juriš da pumpaš CV.

PMP sertifikaciju ti baš i ne bih preporučio, sem ako ne ganjaš tačno tu karijeru Project/Program menadžera u velikim firmama. mada i tamo mislim da polako se smanjuje broj takvih pozicija.

 

11 minutes ago, lord_s said:

Radio sam na nekim analizama domacih IT firmi, doduse pre 3-4 godine i zaprepastio se koliko malo upper managementa, PMova i Lead-ova ili ne znaju, ili nemaju dovoljan i potreban nivo razumevenja Agile-a, vecina firmi ima neki hibridni, cesto prilicno upitan pristup metodologiji razvoja software-a.

ima termin za ovo "Scrum Butt". otprilike sve firme ti kažu "yes, we are using Scrum but..." i onda ide lista svih stvari koje ne rade ali bi trebalo :D

Link to comment
1 minute ago, Mel said:

@lord_s

Jel ti imas neko (formalno) treniranje za agile metode?
Ja obviously nisam formalno trenirana za agile, kratko sam se zanosila gledanjem onog PMP certifikovanja ali nisam ja na tom nivou iskustva jos ni izbliza... Ali sad razmisljam mogla bih bar nesto malo da iscitam. Jednom, ako se iskoprcam sad nakon jan-mar ludila...

 

Formalno u smislu fakultetske diplome - ne, iako sam isao na Business Management, pa je mozda to nekako srodno, ali ne. Imam sertifikat sa jednog online univerziteta i rekao bih zavidno, mozda ne sveobuhvatno, ali zavidno iskustvo rada u poslednjih 4-5 godina sa klijentima i projektima gde smo vecinom implementirali agile u najvecoj mogucoj meri.

 

Nisam skoro gledao, ali verujem da ima dosta materijala, kurseva, edukacija online koji bi ti mogli pomoci i znaciti. Mogu ti poslati par linkova kasnije danas

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...