Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

On 25.1.2023. at 6:28, Have_Fun said:

Osim ako se ne desi da ti za isti posao, 25 Argentinaca utroši 25 meseci, a 20 Rumuna 15 meseci.

Što zapravo znači da si uštedeo tako što si sklopio posao s Rumunima.

A što je realan scenario koji sam imao na projektima, samo što su zaposleni bili iz drugih država. Pa je klijent raskinuo saradnju sa timom koji je imao jeftiniji daily rate, jer su zapravo na duže staze bili skuplji (trebalo im je dosta više vremena, i go live je debelo bio odlagan svaki put - što nosi dodatne posledice klijentu).

Vreme potrebno da se nesto uradi i kvalitet posla su odgovornost osobe/tima koji vodi projekat. 

 

Mozes da imas tim super seniora i da omasis i vreme, i zahteve klijenta i kvalitet. Jedino sto ces sigurno imati je brdo dobrih ideja, beskonacne "religiske" rasprave i veoma fensi detalje/genijalne delove.

 

IT moramo da posmatramo kao svaki drugi inzenjerski posao. Kako sa minimalno ulozenog da se dobije dovoljno dobro resenje koje zadovoljava vecinu klijentovih zahteva i da bude zavrseno u razumnom vremenu. Nema tu puno mesta za umetnost, izgaranja u lepoti i drugih naucnickih frcokli.

Na kraju krajeva pravilo je jednostavno - vecina ljudi radi za pare, samo pevaci pevaju za pare :)

 

  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, x500 said:

 

IT moramo da posmatramo kao svaki drugi inzenjerski posao. Kako sa minimalno ulozenog da se dobije dovoljno dobro resenje koje zadovoljava vecinu klijentovih zahteva i da bude zavrseno u razumnom vremenu. Nema tu puno mesta za umetnost, izgaranja u lepoti i drugih naucnickih frcokli.

 

 

Apropo ovog, mali off, ali i nije tako...

 

Firma nam organizuje neko kreativno druženje, sa crtanjem na čašama, i kao neka zejebancija i tako... I sad posle razmišljam kako je ko crtao po tim čašama i kako je izgledalo sve to, i zaključim da su ljudi taman takvi i na poslu, kako su crtali po tim čašama... Neki krenu, pa im se čini da nije dobro, pa sve obrišu, pa ponovo, pa tako 3 puta, ali na kraju dobiju divnu stvar... Neki izvode gluposti, crtaju figure sa 3 ruke, prave budalaštine, neki dođu, odrade šta ima da otaljaju i da izgleda pristojno i odu da mezete (taj sam :) ), neki izgaraju u lepoti, i na kraju ne završe, neke bole kurac da se upošte cimaju, pa ništa ne nacrtaju...

 

Kad sam podvukao crtu, gotovo svi rade posao, taman tako kako su crtali po tim čašama... Kakav je to lep experiment bio :)

Edited by radisa
  • +1 9
Link to comment

Ako posmatramo sa inženjerske perspektive, apsolutno nije dovoljno napraviti requiremente s minimalno uloženog, zato što to posle treba i da se dopunjava i održava. Startapima često nedostaje baš taj inženjerski momenat i forsiraju (pre)brzi launch pa se zato softveri posle par godina raspadaju i mora da se radi totalni reinženjering.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Sammael said:

Ako posmatramo sa inženjerske perspektive, apsolutno nije dovoljno napraviti requiremente s minimalno uloženog, zato što to posle treba i da se dopunjava i održava. Startapima često nedostaje baš taj inženjerski momenat i forsiraju (pre)brzi launch pa se zato softveri posle par godina raspadaju i mora da se radi totalni reinženjering.

Ali zato, ako posmatramo sa konsultantske, cilj je da korisnik bude što pre zadovoljan, posle ćeš mu ako nešto iskrsne da nije kako treba, opet naplatiti kroz održavanje... I na kraju će ga opet izaći jeftinije, najverovatnije, i brže će biti završeno, nego da je neko potrošio vremena da upegla rešenje do perfekcije... Različiti pogledi na stvar u različitim granama IT-ja...

 

Recimo, uvek znam da mi treba x vremena da napravim nešto perfektno, ali za X/2 ili X/3 će da radi tačno ono što je korisnik tražio u tom trenutku... Kad sam bio mlađi trudio sma se da napravim  sve potpuno kako treba, predviđajući gomilu stvari koje će tražiti korinik u budućnosti i tako dalje... Vremenom sam naučio da na taj način samo poskupljujem projekat i produžavam vreme implementacije, a korisnici ne vide benefit i postaju nervozni...

 

Zato sad, šta se dogovorimo, uradim 1/1, to radi i idem dalje... Hoćeš, nešto novo, ajde CR, pa plati, kad nisi definisao u startu... Works perfectly...

 

 

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment

@salerokada Zanimljiv chart. +1 na radisin koment - AMZN primio 746K ljudi? Wow!

 

Kad se pogledaju ove cifre iz grafikona, deluje da stepen otpuštanja i nije tako strašan, mada, svaki dan čitam na LinkedIn-u ispovesti otpuštenih kvalitetnih profesionalaca sa 10/15/20 + godina iskustva u kompanijama koje su im dale pedalu. Izgleda da su iskusni stručnjaci, iz nekog razloga, dosta najebali u ovoj poslednjoj akciji masovnog otpuštanja. 

 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Willow said:

@salerokada Zanimljiv chart. +1 na radisin koment - AMZN primio 746K ljudi? Wow!

 

Kad se pogledaju ove cifre iz grafikona, deluje da stepen otpuštanja i nije tako strašan, mada, svaki dan čitam na LinkedIn-u ispovesti otpuštenih kvalitetnih profesionalaca sa 10/15/20 + godina iskustva u kompanijama koje su im dale pedalu. Izgleda da su iskusni stručnjaci, iz nekog razloga, dosta najebali u ovoj poslednjoj akciji masovnog otpuštanja. 

 

Postali su preskupi, verovatno menadžment ceni imaju manjak elana za rad, ne rade onoliko koliko se očekuje, ušuškani su u pozicije, mogu da prave neke probleme u budućnosti, jer postaju nezamenjivi...

 

Nije da mi se sviđa to, ali mislim da je to neka logika...

 

To ti je kao u fudbalu, kad imaš igrača od 35 godina, jbg, znaš da je iskusan, znaš da zna svešata, ali, prosto, nije više to to...

 

 

Link to comment

Mislim da to ima veze sa americkom poslovnom kulturom. Sve se gleda kroz optimizaciju troskova. Nasa evropska firma kad je kupljena od amera je dozivela talas otpustanja tih inzenjera koji su u firmi po 20+ godina.

Link to comment

@radisa ne vredi ništa raditi do perfekcije jer ono što je danas perfektno, sutra više nije. Sve traži neki balans brzine isporuke zbog zadovoljstva korisnika, troškova i kvaliteta, svaki project manager to (valjda) zna.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Sammael said:

@radisa ne vredi ništa raditi do perfekcije jer ono što je danas perfektno, sutra više nije. Sve traži neki balans brzine isporuke zbog zadovoljstva korisnika, troškova i kvaliteta, svaki project manager to (valjda) zna.

Zna, kur moj...

 

Da ti vidiš sa kakavim sam balvanima sve radio... :isuse:

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Nisu zaposlili 750k tech inženjera, aman. Shipping centri, magacioneri, dostavljaci, jedno milijardu nekih marketing slamomlatačatm. Pričamo o periodu kada je sve bilo zatvoreno i kad je dostavljačka usluga dostigla svoj istorijski peak.

  • +1 5
Link to comment

Amazon je zaposljavao ljude na poslovima vezanim za prodaju stvari, Amazon osnovni biznis. Pre svega ljudi u magacinima i novi servis dostave (avioni/kamioni).

AWS i druge IT mrdalice nisu imale takav rast.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...