Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

13 minutes ago, Sammael said:

Ne branim shareholdere, ali priča je komplikovana. Ako fondovi ne rastu, svi Ameri koji imaju 401(k) i slične planove su u žestokom sranju kad dođu do penzije. Mislim, i ovako su... ali ovako su više. 

 

Ceo sistem je potpuno neodrživ na duže staze. Mora nešto novo da se smisli.

Pa da to sam hteo da kazem,mimo plate mora da placa i 401 i skupo zdravstvemo,kazu da overhead na platu je 50%. 

  • +1 1
Link to comment

Jebiga, IT vrlo lako upada u te cikluse, relativno je lako pokrenuti nešto novo i probati. Kad ne uspe, seci, a siroti programer neka malo prištedi dok je u plusu i ne troši se na Ferarije. Kaitalizam generalno ima cikličnu prirodu, to je odavno uočeno.

 

Iz one lihvarske analize :D mi je drago da je uočeno kako je entuzijazam za autonomnim automobilima splasnuo, odn. Švabo zaključio da od toga nema ništa.

Link to comment
52 minutes ago, bags said:

Mislim da je glavni problem u svemu nerealno ocekivanje rasta kod svih IT kompanija na berzi.

COVID je samo podigao nerealna ocekivanja i doveo do "prezaposljavanja".

Rekao bih da je glavni uzrok ogromno stampanje love.

Te pare su ulagane u sve i svasta, najvise u IT jer se najlakse obrnu, a to onda vuce nove projekte i novo zaposljavanje.

 

Mada koliko vidim i sa ovim otpustanjima nivoi zaposlenosti u IT-u su visi od predkovid stanja.

 

Edited by brusli
Link to comment

Po meni, vecina (IT) firmi ce otpustiti od 5 do 10% ljudi i napravice rezove na bonusima i beneficijama. 

Dodatno, pokusace da deo developmenta i Q&A prebace u jeftinije zemlje. Novi hitovi/habovi ce biti Indonezija, Banglades, Pakistan i zemlje Latinske Amerike. Jeftine zemlje sa puno ljudi :)

 

Investitori to ocekuju od menadzmenta firmi, to je trenutno univerzalno resenje za sve probleme.

Link to comment
16 minutes ago, x500 said:

Jeftine zemlje sa puno ljudi :)

 

 

To se pokazalo pre 10-ak godina kao odlična™ stvar, pa su svi posle tog pokušaja trčali u istočnu evropu po normalne ljude sa srednjim cenama, koji znaju posao...

  • +1 8
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

To se pokazalo pre 10-ak godina kao odlična™ stvar, pa su svi posle tog pokušaja trčali u istočnu evropu po normalne ljude sa srednjim cenama, koji znaju posao...

U medjuvremenu ce menadzeru uzeti dobre bonuse zato sto su na papiru/excel napravili fenomentasticne ustede i optimizovali rad. Onda za npr. 5 godina opet da naprave neku novu mud(r)oliju kako mora da se ulozi u kvalitet da bi se dobio bolji finalni proizvod. I tako do pemzije :(

  • +1 5
Link to comment
1 minute ago, x500 said:

U medjuvremenu ce menadzeru uzeti dobre bonuse zato sto su na papiru/excel napravili fenomentasticne ustede i optimizovali rad. Onda za npr. 5 godina opet da naprave neku novu mud(r)oliju kako mora da se ulozi u kvalitet da bi se dobio bolji finalni proizvod. I tako do pemzije :(

 

Ja sam ovo gledala uzivo. Ne u ITju, nego u biotehu, ali ista, identicna prica,

Link to comment

Ja gledam kako cas idemo Cloud First Strategy pa Datacenter pa onda cemo da pravimo lokalne ispostave, pa cemo da se centralizujemo, pa idemo One Voice, gde se svi ujedinjujemo, pa najnovije razbijamo se na tri paralelne firme u jednoj... sve to u par godina :blink:

 

Dodje mi da nabijem novac u usta tom visem menadzmentu i vezem ih, samo da ne prave vise besmislen posao ljudima zbog navodnih 2% ustede/profita koji se najcesce i ne dese.

  • +1 4
  • Haha 2
Link to comment
Just now, Mel said:

 

Ja sam ovo gledala uzivo. Ne u ITju, nego u biotehu, ali ista, identicna prica,

To je generalna prica u mnogim industrijama.

Tamo neke, sada vec davne, 2005 godine menadzment AEG (vec preuzet od strane ElecrpLux-a) je nasao genijalan nacin da napravi profitabilnu proizvodnju u pogonima u Nureberg-u. Zatvorili su pogone, 5000 ljudi je ostalo bez posla, i prebacilu su proizvodnju u Kinu. Alal im milionske plate za tako genijalnu ideju.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Dodje mi da nabijem novac u usta tom visem menadzmentu i vezem ih, samo da ne prave vise besmislen posao ljudima zbog navodnih 2% ustede/profita koji se najcesce i ne dese.

 

To je kao kad moj kolega prodaje maglu o koristenju web3 (i druge blockchain budalastine) za neka ludila a njegov tim ne moze da napravi api koji povuce 200  redova iz 3 tabele a da ne pukne. Kasnije je bio i promovisan jer nove tehnologije i vizije...

Edited by bags
  • +1 5
  • Wub 1
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...