Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

1 hour ago, Heaviside said:

Prošla firma je imala dosta u Hrvatskoj ali su im postali preskupi pa su prestali da se šire tamo.

Koliko sam letimicno naleteo na plate u Hrvatskoj u IT-u one su cak i nesto manje nego u Srbiji, tj Beogradu.

 

  • +1 1
Link to comment

Beograd je postao "besmisleno" skup. Meni nije zao sto placamo dobre plate da se razumemo, jer ja za njih dobijam i kvalitet, a i nije moj novac. Ali plate u Bg su u dosta slucajeva dosle na nivo berlinskih plata. Sve je pocelo naravno ukidanjem agencija, mi smo na primer ljudima dali iste neto plate i time povecali troskove za preko 60% (ok, dobili smo trogodisnje olaksice kao svi, ali su one u medjuvremenu istekle). 

 

Beograd je za mene vec pre par godina prestao da bude mesto na kome stedim novac. Jedino kvalitet i rast. A i ovo drugo je upitno jer je trziste ludo. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Svarog said:

Skoro niko više ne ide u outsource zbog smanjenja troškova već jer moraju bilo gde da nađu ljude po bilo kojoj ceni.

 

Zanimljivo. Doduse sad su bila oromna otpustanja po USA u ITju, sto znaci da se sad lako/lakse nalaze ljudi pa ovo ne bi trebalo vise da vazi?

Link to comment

Teško je reći, različiti su razlozi. Ima i firmi koje su u fazonu ne valja propustiti dobru krizu pa pod tim opravdanjem smanjuju očigledno preveliki workforce koji su nagomilali. 

 

Mi imamo klijente koji par pozicija sa skupljih tržišta (UK, Švajcarska, San Francisko...) prebacuju nama. To je čisto cost-savings odluka. Što se nas tiče to je ratno profiterstvo at finest :D videćemo je l to neki trend, nešto što će potrajati.

  • +1 3
Link to comment

Ogromna otpustanja u IT firmama u SAD ne znaci nuzno da je smanjen glavni deo, RnD, sa programerima, testerima i sl. To je najcesce, ne i nuzno, kao cescenje podruma. Nakupi se vremenom puno svega i svacega, nesto je koristno, nesto i nije, i onda ova krizna vremena dobro dodju da se ociati firma. 

Cak i kada ima otpustanja u glavnom delo to su ljudi sa slabijim znanjem, sporiji/losiji u radu ili se naprosto nisu uklopili u firmi. 

Tek mali deo otpustenih su ljudi koji imaju dobre performase za trziste i mogu lako doci do posla.

 

Jedina prednost, sa strane firme, je da se smanjuje pritisak na plate. Bilo povisice, bilo kod ocekivanja novozaposlenih.

Druga vazna stvar, usporice se setanje ljudi. U vremenima kada je trziste dobro postoji deo ljudi koji ide iz firme u firmu na bolje plate/pozicije. Sada ce to da se smiri. 

 

Sve u svemu 2023 ce biti jako interesantna za veci deo IT sektora osim za vojsku i finansije/poreznike. 

Novi projekti ce se samo raditi kada postoji jak razlog (business case) i to ce najcesce biti kako da se ulozi da bi se dugorocno ustedelo. Sto bi rekli ekonomisti - kaputalno ulaganje (CAPEX) da bi se smanjili operativni troskovi (OPEX)  i na taj nacin redukovala totalna cena (TCO).

 

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, x500 said:

Ogromna otpustanja u IT firmama u SAD ne znaci nuzno da je smanjen glavni deo, RnD, sa programerima, testerima i sl. To je najcesce, ne i nuzno, kao cescenje podruma. Nakupi se vremenom puno svega i svacega, nesto je koristno, nesto i nije, i onda ova krizna vremena dobro dodju da se ociati firma. 

Cak i kada ima otpustanja u glavnom delo to su ljudi sa slabijim znanjem, sporiji/losiji u radu ili se naprosto nisu uklopili u firmi. 

Tek mali deo otpustenih su ljudi koji imaju dobre performase za trziste i mogu lako doci do posla.

 

Jedina prednost, sa strane firme, je da se smanjuje pritisak na plate. Bilo povisice, bilo kod ocekivanja novozaposlenih.

Druga vazna stvar, usporice se setanje ljudi. U vremenima kada je trziste dobro postoji deo ljudi koji ide iz firme u firmu na bolje plate/pozicije. Sada ce to da se smiri. 

 

Sve u svemu 2023 ce biti jako interesantna za veci deo IT sektora osim za vojsku i finansije/poreznike. 

Novi projekti ce se samo raditi kada postoji jak razlog (business case) i to ce najcesce biti kako da se ulozi da bi se dugorocno ustedelo. Sto bi rekli ekonomisti - kaputalno ulaganje (CAPEX) da bi se smanjili operativni troskovi (OPEX)  i na taj nacin redukovala totalna cena (TCO).

 

 

 

Postojeci projekti?

Link to comment
1 hour ago, Mel said:

Postojeci projekti?

 

Odu u maintenance, ili se usporeno radi tj razvuče se roadmap u odnosu na ranije planove.

 

Imam primer jednog tima koji je spao sa 14 na 8 ljudi, početkom pandemije, i od tad rade istim tempom kao i pre, čak su i neke stvari koje si se vukle godinama sredili. I sad treba da objasnim klijentu da treba da povećamo tim opet :D:sad: Elon  Musk bi ih poželeo kao primer za smanjivanje timova :kecman:

Edited by Svarog
  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Đorđa lično poznajem, cenim ga jer je pre svega sjajan lik a i kao preduzetnika koji se stvarno cima. uvek nešto korisno od njega može da se sazna i volim da razmenjujem mišljenja s njim. inače, Đorđe je plivao za Jugoslaviju na Olimpijskim Igrama 2000. godine, i ne baš slavno završio na 49. mestu u svojoj disciplini :)

 

podcast je prilično dugačak, ali preporučujem jer mislim da je zanimljiv za slušanje.

 

 

Edited by Svarog
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...