Jump to content
IGNORED

Najplaćeniji u Srbiji


Spooky

Recommended Posts

9 hours ago, Spooky said:

Čini mi se da malo nipodaštavaš projekte u Srbiji i "obične" android aplikacije. Ja sam potpuno zadovoljan projektima koji su prošli kroz moje ruke. I frontend i android se koriste i kao "embeded" platforme (mislim kao neke specijalizovane sisteme cesto sa custom senzorima, gde je softver deo tog sistema i ne mozes ga dobiti izvan tog sistema) za raznorazne zanimljive stvari. Radio sam softwer za Flight enterteinment i jos neke non-critical delove avio-softvera, sto softverski ne bi bilo tako zanimljivo, da pored toga zbog avio pravila nismo morali testirati produkt u pravim uslovima, u centrali firme u USA smo imali simulaciju dela kabine, sa sve faradejevim kavezom okolo, da bi se ispitivali uticaji EM i WiFi zračenja i tako to. Kolega koji sedi do mene je radilo softver koji je pratio povrede američkih fudbalera na osnovu zapisa sa akcelerometra u kacigi. Čak i jednostavnije aplikacije koje sam radio su imale neki video streaming zasticen DRMom sa mogucnoscu offline downloada, imale su veliku publiku pa si morao paziti da sve bude skalabilno prema backendu, npr. ako se aplikacije zbog nekog schedulinga ili marketing push poruke probude u isto vreme, a ti tad trazis neku inicijalizaciju sa servera, requesti preplave server porukama.

 

Space x u svojim Spacex dragon ima upravljački interfejs zasnovan na web frontend tehnologijama. I taj isti interfejs je koristila da bi napravila ovaj realistični simulator upravljanja kapsulom (u proceduri manuelnog dockovanja sa ISS)
https://iss-sim.spacex.com/

Hocu da kazem da se mogu raditi i zanimljivi poslovi za dobre pare i ne treba pristati na tu laznu dihtomiju da ako hoces da radis nesto zanimljivo pomiri se sa dzeparcem za platu.

 

A Nemačka je bedna sa platama genralno u svim sektorima osim finansijskog (a i to za top managment i bas dobre inženjere) i uvozom radne snage sa istoka se i trude da radnu snagu održe jeftinom za svoju industriju... U Evropi vrede samo Svajcarska i donekle Holandija (a i Holandija samo zbog manjih poreza na imigrante - prvih 8 godina placas znatno manje poreze i doprinose na plate, posle toga selidba ponovo).

Ne nipodaštavam uopšte, zaista mi je krivo ako je tako zvučalo. Ni generalno, pa makar bio fejsbuk al za mačke, a kamoli projekat koji si opisao. 

 

Ja nisam programer (klasični, pravi, znam ponešto da zbudžim) i za mene je izbor poslova ovde veći. Taj posao na institutu, to je bila obrada signala, a meni lično se to mnogo više sviđa od front-end progrmarinja. Ne kažem ni da je teže, ni da generiše više novca niti bila šta slično, samo da je moj ukus takav i da je za inženjere koji više vole da se bave disciplinama koje nisu klasičnan IT ovde veći izbor poslova.

 

Mislim da sam u jednom postu čak i naglasio da je ovde za non-IT inženjerske struke veći izbor, a i bio sam vrlo direktan i napisao da se programerima po meni ne isplati da napuštaju Srbiju. 

 

Sve su svemu, imam veliko poštovanje za IT sektor u Srbiji i rođenom bratu koji je odlučio da se prekvifikuje sam pre jedno 6 meseci preporučio da ostane tu umesto da dođe kod mene. 

 

 

 

 

 

  • +1 3
Link to comment
12 hours ago, djeneralche said:

Jel se secas kada sam napisao o Smailaginom smrkanju koke sa kurvinog dupeta, gde si ti uleteo sa caletom koji podrzava Vucicevo bacanje para u dva paradrzavna projekta, e sad lepo objasni sestri da je ok da su pratioci i roditelji dece sa posebnim potrebama u ovoj usranoj drzavi na dnu liste kome se treba dodeliti neka sredstva. 

 

Ok. 

Link to comment
12 hours ago, Filozof manijak said:

Ono što je žalosno u ovoj tačnoj opservaciji je to da se sutra prestane davati i jedan državni dinar u sport&narodnu razonodu, opet bi sistemska briga o deci s posebnim potrebama, njihovim roditeljima i pratiocima bila na nekoj 19.rupi svirale.

i dok ovako razmisljamo i bice "19.rupa na svirali"

Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

a i bio sam vrlo direktan i napisao da se programerima po meni ne isplati da napuštaju Srbiju. 

 

Sve su svemu, imam veliko poštovanje za IT sektor u Srbiji i rođenom bratu koji je odlučio da se prekvifikuje sam pre jedno 6 meseci preporučio da ostane tu umesto da dođe kod mene. 

 

Duboko se ne slažem sa ovim. :D Problem Srbije nije u količini para već u propratnim infrastrukturnim, društvenim i funkcionalnim problemima. Naročito ako poredimo sa državom u kojoj živiš. Pare™ tu mogu da olakšaju u odnosu na običnog gradjanina ali ne mogu da reše bazične probleme nikad. 

  • +1 5
Link to comment
5 minutes ago, Mos said:

 

Duboko se ne slažem sa ovim. :D Problem Srbije nije u količini para već u propratnim infrastrukturnim, društvenim i funkcionalnim problemima. Naročito ako poredimo sa državom u kojoj živiš. Pare™ tu mogu da olakšaju u odnosu na običnog gradjanina ali ne mogu da reše bazične probleme nikad. 


Upravo tako.

Link to comment
4 minutes ago, Mos said:

 

Duboko se ne slažem sa ovim. :D Problem Srbije nije u količini para već u propratnim infrastrukturnim, društvenim i funkcionalnim problemima. Naročito ako poredimo sa državom u kojoj živiš. Pare™ tu mogu da olakšaju u odnosu na običnog gradjanina ali ne mogu da reše bazične probleme nikad. 

 

Ali ja se očigledno slažem sa tobom :D

Svesno sam odlučio da ne živim u Srbiji, morao i da se pomučim da to ostvarim i ne želim da se vraćam iako mi u Srbiji u najmanju ruku finansijski ne bi bilo lošije nego ovde. Mislim, Grac vs. Beograd za porodični život sa malom decom. No contest.

 

Ja sam ovaj topik shvatio kao prevashodno diskusiju o platama, ne o kvalitetu života generalno. Finansijski se programerima ne isplati da odlaze, na to sam mislio. Veće plate, a manji troškovi. 

 

Brata sam nagovarao jedno deset godina da dođe, on neće, želi da živi u Srbiji i nasledio je dobar stan. Došao bi samo zbog mnogo više para jer su mu se promenile životne okolnosti, koje sa druge strane dodatno komplikuju eventualni odlazak bez znanja nemačkog. 

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Heaviside said:

Ja sam ovaj topik shvatio kao prevashodno diskusiju o platama, ne o kvalitetu života generalno. Finansijski se programerima ne isplati da odlaze, na to sam mislio. Veće plate, a manji troškovi. 

 

U pravu si, zaleteo sam se malo u pogrešnoj krivini jer me istrigerovalo nešto privatno. :)

  • +1 1
Link to comment

Problem je kako naci balans za sebe i porodicu. Jos teze je ako uzmes u obzir i buducnost za decu.

 

Moj utisak je a koliko mi se cini i @Heaviside  je da se Zapad (izuzev US :) , Swiss i Holandije prvih 6 godina ali svaka od tih zemalja opet dolazi sa svojim specificnim problemima) bas precenjuje. Ljudi nisu svesni koliko problema ima u svakodnevnom zivotu i koliko je  stvari ipak gore nego u zemljama ex-YU. Naravno bazicne stvari i gomila statistika ce potvrditi da je Austrija/Nemacka/Danska bolja od tih zemalja ali opet ako poredimo IT razlika se jos drasticno smanjuje.

 

Isto ovo sto je Spooky je totalno spot on. Srbija definitvno pruza programerima ( i mozda malo manje PM, Testerima i drugim "pratecim") jako dobre projekte i neverovatan kvalitet zivota u odnosu na neki prosek. Slicno je jos u Bugarskoj i Ukrajini. Druga strana je medalje je opet sto je @Ayatollah pisao kako je ziveti kad imas 5x i 10x vise nego svi oko tebe. Kako postaviti sistem vrednosti za sebe i decu u takvim okolnostima. 

 

  • +1 1
Link to comment

Kako ja to vidim, jedan set problema (srpski) zameniš drugačijim setom problema (inostranim). Pa ti prvo padne veliki teret sa ramena i svane po mnogim pitanjima ali onda polako počneš da uvidjaš komplikacije sa kojima se nikad pre nisi susreo jer prosto ne postoje u Heimatlandu. :D 

 

Priznajem da me jako iritiraju ljudi iz Srbije koji odlično zaradjuju, konstantno se žale i kukaju, a ne žele da promene sredinu jer im je u suštini dobro. Nisam ponosan na to ali ne mogu da se oduprem judgmentu. Naročito ako ti dodatno oduzmu pravo žalbi na te novostečene probleme kojih u Srbiji jednostavno nema. 

 

 

  • +1 4
Link to comment
22 minutes ago, bags said:

Problem je kako naci balans za sebe i porodicu. Jos teze je ako uzmes u obzir i buducnost za decu.

 

Moj utisak je a koliko mi se cini i @Heaviside  je da se Zapad (izuzev US :) , Swiss i Holandije prvih 6 godina ali svaka od tih zemalja opet dolazi sa svojim specificnim problemima) bas precenjuje. Ljudi nisu svesni koliko problema ima u svakodnevnom zivotu i koliko je  stvari ipak gore nego u zemljama ex-YU. Naravno bazicne stvari i gomila statistika ce potvrditi da je Austrija/Nemacka/Danska bolja od tih zemalja ali opet ako poredimo IT razlika se jos drasticno smanjuje.

 

Isto ovo sto je Spooky je totalno spot on. Srbija definitvno pruza programerima ( i mozda malo manje PM, Testerima i drugim "pratecim") jako dobre projekte i neverovatan kvalitet zivota u odnosu na neki prosek. Slicno je jos u Bugarskoj i Ukrajini. Druga strana je medalje je opet sto je @Ayatollah pisao kako je ziveti kad imas 5x i 10x vise nego svi oko tebe. Kako postaviti sistem vrednosti za sebe i decu u takvim okolnostima. 

 

 

Plate se po pravilu precenjuju, a ostali aspekti obično potcenjuju. Čak bih rekao da je većinsko uverenje da je finansijski po nemačkama mnogo bolje, a da je gastos u ostalim aspektima života u sumi  na gubitku. Tamo si zbog para, vratio bi se odmah kada bi u Beogradu dobio isto toliko - to je tipičan stav sa kojim se srećem. To je možda važilo za dijasporu nekada davno, sada je to mnogo kompleksnije, a u slučaju IT-a motivi su totalno suprotni - ne ide se zbog para, čak je i lošije u tom smislu. IT je naravno ekstrem, ako uzmemo sva zanimanja u obzir ipak je ovde i finansijski mnogo bolje.

 

Sve ja na kraju krajeva krajnje individualno. Statistike o kvalitetu života ne uzimaju obzir preseljenje iz jedne zemlje, kulture, jezika u drugu i započinjanje novog života od nule, a to su stvari koje obeleže život iseljenika. Mnogo je bitan izbor zemlje naravno. Neko bi procvetao u Italiji, neko u Japanu. 

 

 

 

 

 

  • +1 3
Link to comment

Jel neko imao ponude, kad već pričamo o inostranstvu, sa bliskog istoka?

 

Ja sam imao dva puta, jednom, formalno Dubai, a u stvari bi bio neki mambojumbo , da neko vreme sedim tamo, neko ovde(ako neću tamo stalno, naravno) i nedavno Katar...

 

Katar nisam ni hteo da razgovaram, Duabi su mi nudili cifru koja je recimo uporediva što imam ovde (veća, ali ne nešto drastično kad se sve izračuna), ali to je bilo pre 3-4 godine... Jel ima neko nešto svežije?

 

 

Link to comment

Ljudi iz IT i dalje odlaze, ali su motivi drugačiji: obezbediti dugoročno stabilnost i bolje okruženje za porodicu, najčešće. Znam i za slučaj da se ode da se detetu obezbedi bolje lečenje na drugom mestu ili generalno smorenost svim i svačim u Srbiji. Doduše, onda odu, pa prate opet sve to preko neta (kao što su radili i ovde), pa na kraju ne znam koliko su se usrećili :D 

Ja povremeno "uđem u proces" sa nekom inostranom firmom, i sebe da proverim i da ispipam tržište, evo proletos me uhvatiše iz jedne velike skandinavske kompanije, ma sve super, al kad smo došli do priče o parama - jebiga, uz nezaposlenu ženu i dete ja bih tamo za te pare morao da regresiram na  leba i paštetu prvih godinu i nešto, teško mogu to sebi da opravdam. 

1 minute ago, radisa said:

Jel neko imao ponude, kad već pričamo o inostranstvu, sa bliskog istoka?

Da, u Emiratima, bilo je pre koji mesec Backend Tech Lead (Java) - Abu Dhabi or Dubai, UAE - Circa €140,000 (subject to exp.) TAX-FREE Salary

Okej, dosta više nego ovde, al bemliga i kakvi su troškovi: gajba, škola za dete, žena bi bila nezaposlena tamo kao i ovde, plus tamo po nekim zatvorenim naseljima za strance i non stop pod klima uređajem, mani me. 

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, radisa said:

Jel neko imao ponude, kad već pričamo o inostranstvu, sa bliskog istoka?

 

Ja sam imao dva puta, jednom, formalno Dubai, a u stvari bi bio neki mambojumbo , da neko vreme sedim tamo, neko ovde(ako neću tamo stalno, naravno) i nedavno Katar...

 

Katar nisam ni hteo da razgovaram, Duabi su mi nudili cifru koja je recimo uporediva što imam ovde (veća, ali ne nešto drastično kad se sve izračuna), ali to je bilo pre 3-4 godine... Jel ima neko nešto svežije?

 

stiže na Linkedin, ali se samo zahvalim.

često stave odmah na početku poruke da je plata 100k+, ali ko zna šta to znači i da li uključuje i bonuse ili oni idu zasebno.

 

ja sam u prethodnih par godina imao vrlo konkretne ponude da pređem u Nemačku i Dansku u Big Tech kompanije.

kad kažem konkretne mislim na to da sam dobio job offer, relocation budget, sveeee....

i odustao sam.

iz privatnih razloga. klinci. roditelji. da ne objašnjavam sve sad.

a želeo sam da odem, iako sam svestan tih razlika i problema u drugim državama. između ostalog jer sam kratko i živeo u Švedskoj krajem 2000ih, zbog posla.

kalkulacija za odlazak mi nije bila finansijska, iako bih u Danskoj recimo brutalno dobro prošao, u Nemačkoj (Berlinu) bi bio sa troškovima života i ispod onoga što sad imam.

već sam hteo da ganjam karijeru i da sklonim klince od nekih sranja ovde. senior manager u Big Tech, u predobroj poziciji bi bio za sledeći korak posle toga.

 

i onda, kada sam odustao, sam morao da nekako pomirim to sve u sebi. 

kukam i žalim se na stanje društva u Srbiji. ali idem redovno na proteste. eto kao radim nešto.

pokušavam bar klince oko sebe da naučim nekom sistemu vrednosti, pa možda oni budu imali bolju priliku za promene (nešto mi deluje da je za nas kasno). 

 

Edited by Svarog
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...